Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

ESAPMAN sistemi

4 posters
YazarMesaj
barett

barett

ESAPMAN sistemi Empty
MesajKonu: ESAPMAN sistemi   ESAPMAN sistemi Icon_minipostedPerş. 19 Ağus. - 12:21

Mekanik saatlerin olmazsa olmazidir.Saati olusturan ,disli cark gurubunun hareketinin kumanda edilmesidir.Tulumba dislisinin icerisindeki zemberek yayinin, gerilmesi ile ortaya bir hareket cikar ve bu hareket disli carklara aktarilir.zemberegin bosalmasina kadar,surekli hareket halinde olmasi gereken disli carklara, bazi yontemler kullanilarak,sistemli bir sekilde durdurulup tekrar calismasi saglanir.Iste bu sisteme (esepman) sistemi denir.Bu sistemle disli cark gurubu saate donusur ve zamani yakalamaya baslar.
Saati bir insan vucuduna benzetirsek bana gore,hareketi baslatan ve adeta carklara bu hareketi pompalayan icerisinde kivrilmis zemberekle (tulumba dislisi) ,kalp gorevini uslenir tulunbadan hareketi alarak esepman sistemine dahil olan parcalara bu hareketi tasiyan (disli carklar) diyer organlarin gorevini ustlenir ve butun bunlarin kumanda eden ve komut veren beynin gorevini ustlenen ise (esepman sistemi) ve bu sisteme dahil olan parcalardir.
Saatin ortaya cikisindan ,bu zamana kadar bir cok sistem kullanilmistir.Bunlardan bazilarinin isimler sunlardir.

esepman ancre suis
esepman verge
esepman roskopf
esepman detente
esepman dubles
esepman clendre
esepman antoine tavan
esepman translatione
esepman shockless
esepman co-axial
esepman dual ulysee
esepman virgule
esepman pulsomax de patek
esepman constant de GP

bunlardan bazilaridir .Su an aklima gelmeyen daha bir cok sistem vardir.Ve bu konu saat mekaniginde cok onemli ve cok genis olan bir konudur .Bu konuya boyle yuzeysel deginmek istedim.
vervito

vervito

ESAPMAN sistemi Empty
MesajKonu: Geri: ESAPMAN sistemi   ESAPMAN sistemi Icon_minipostedPerş. 19 Ağus. - 22:28

escapement, türkçesi maşa değil mi? esapman da fransizca mı?
Valjoux

Valjoux

ESAPMAN sistemi Empty
MesajKonu: Geri: ESAPMAN sistemi   ESAPMAN sistemi Icon_minipostedPerş. 19 Ağus. - 22:44

Escapement(Eşapman)'nın tam karşılığı balans,maşa ve çelik çark üçlüsü.
barett

barett

ESAPMAN sistemi Empty
MesajKonu: Geri: ESAPMAN sistemi   ESAPMAN sistemi Icon_minipostedCuma 20 Ağus. - 1:10

Valjoux demiş ki:
aslinda tamda boyle diyemeyiz clendre veya verge bunlarda masa yoktur keza detent masa olmamasina ragmen masanin gorevini ustlenen baska parcalar vardir bazilarinda celik cark ikitanedir yani esapman parca ile tanimlamak bence yanlis olur
Valjoux

Valjoux

ESAPMAN sistemi Empty
MesajKonu: Geri: ESAPMAN sistemi   ESAPMAN sistemi Icon_minipostedCuma 20 Ağus. - 3:04

barett demiş ki:
Valjoux demiş ki:
aslinda tamda boyle diyemeyiz clendre veya verge bunlarda masa yoktur keza detent masa olmamasina ragmen masanin gorevini ustlenen baska parcalar vardir bazilarinda celik cark ikitanedir yani esapman parca ile tanimlamak bence yanlis olur

Eşapman'ı kaynak kitaplar tarif ederken maşayı da işin içine dahil ediyorlar fakat eşapman kelimesi tek başına pek bir anlam ifade etmeyebiliyor,verge ve cylinder(silindro) sistemlerin de maşa olmadığı doğrudur,bu sistemler de direklere yapılan tasarımlar onlara bir çeşit maşa özelliği kazandırmaktadır.

Coaxiel escapement
Lever escapement
Cylinder escapement
Duplex escapement
Verge escapement
Brocot escapement
Pin wheel escapement

vervito eşapman'ın türkçesi maşa değil mi diye sorunca ben de kısaca bu şekilde yazdım yoksa her eşapman çeşidi için sayfalarca yazı yazılır.
barett

barett

ESAPMAN sistemi Empty
MesajKonu: Geri: ESAPMAN sistemi   ESAPMAN sistemi Icon_minipostedCuma 20 Ağus. - 3:52

Valjoux ye bu konuda katiliyorum aslinda bizim eksigimiz saat denilince aklimiza kol saatinin gelmesi ama bu dogru deyil saat kola takilana kadar bir cok sekle burundu.
Pin wheel escapement ve verge ye ayri bir zaafim var adete beni buyuluyorlar.
Valjoux

Valjoux

ESAPMAN sistemi Empty
MesajKonu: Geri: ESAPMAN sistemi   ESAPMAN sistemi Icon_minipostedCuma 20 Ağus. - 4:58

barett

barett

ESAPMAN sistemi Empty
MesajKonu: Geri: ESAPMAN sistemi   ESAPMAN sistemi Icon_minipostedCuma 20 Ağus. - 6:05

bunlarin 1750 li yillarin duvar saatlerine hastayim bu arada haftya verge bir duvar saati mekanigi aldim o gelecek bakalim sorun cikmazsa foto paylasirim
ESAPMAN sistemi 257e2a4871424849bf50bcb
ayni bundan 1800 lerin basi 1700 sonu insallah teklifimden vaz gecmezde haftaya alirim
barett

barett

ESAPMAN sistemi Empty
MesajKonu: Geri: ESAPMAN sistemi   ESAPMAN sistemi Icon_minipostedCuma 20 Ağus. - 6:10

iste budur harika bir mekanizma
ESAPMAN sistemi Lepauteauxchiens06
palandoken

ESAPMAN sistemi Empty
MesajKonu: Geri: ESAPMAN sistemi   ESAPMAN sistemi Icon_minipostedPerş. 26 Ocak - 3:36

Bilgiler için teşekkürler.

ESAPMAN sistemi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Bilgisayarızdaki işletim sistemi ne kadar güvenli?
» Mekanik kol saatinin parçaları ve çalışma sistemi
» Orient 46943 & Eta 2892 Kurma Sistemi Karşılaştırması