Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Saatlerin çelik kalitesinde karşılaştırma

5 posters
YazarMesaj
watcher
Admin
watcher

Saatlerin çelik kalitesinde karşılaştırma Empty
MesajKonu: Saatlerin çelik kalitesinde karşılaştırma   Saatlerin çelik kalitesinde karşılaştırma Icon_minipostedÇarş. 12 Ağus. - 21:46

Forumamontres sitesinde jean-michel rumuzlu uyenin yaptigi testlerin sonuclari, bilgiler ayni forumdan buraya aktarilmistir, ilginizi cekecegini dusunuyorum.

Testin amaci, celik ve alasimlarda erken paslandirma ve asindirmaya yonelik arastirma.
Saatlerde genellikle kullanilan 316L celik ile Rolexte kullanilan 904L celiklerinin karsilastirilmasi.
Test
30 dakika 100% tuza doymus ve 120 dereceye isitilmis (tuzlu buhar veya sis simulasyonu) suda daldirma
24 saat sulfochromique asitte bekletme
24 saat chlorhidrique asitte (saf tuzruhu) bekletme
48 saat doymus bifluorure d'amonium bekletme

Sonucta ozellikle 316L celikte yani saatlerin hemen hepsinde tuza doymus sudan sonra kararmalar minik delikler olusmus, bu da saatlerimiz rolex haricinde, her denize girip ciktiktan sonra bol tatli suyla mutlaka yikanmali, Yine doktor arkadaslarimiz sanirim teyid ederler, terimizde de chlorhidrique asit bulunmakta, yani cok terledigimiz zaman da saati yikamaliyiz.

Test sonucu resimler asagida, hersey cok belirgin:

Saatlerin çelik kalitesinde karşılaştırma 90431610
http://www.turksaatforumu.com
deka

deka

MesajKonu: Geri: Saatlerin çelik kalitesinde karşılaştırma   Saatlerin çelik kalitesinde karşılaştırma Icon_minipostedÇarş. 12 Ağus. - 22:08

tam benim aradığım ve merak ettiğim bir test olmuş,copy ne sağlık,ayrıca diğerleri ile bir karşılastırmalı testler varsa onlarıda bekleriz.örneğin 440 high grade
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Saatlerin çelik kalitesinde karşılaştırma   Saatlerin çelik kalitesinde karşılaştırma Icon_minipostedÇarş. 12 Ağus. - 22:23

440 high grade saatlerde de kullaniliyor mu? Ben goremedim ama ust kalite bicaklarda kullanildigini okudum, bunlarin da a-b ve c kaliteleri varmis, a'dan itibaren icindeki karbon miktari artiyor ve celigi (inox) sertlestiriyormus ama bicaklarda bu sefer bileyleme sorunu yasaniyormus ve asinma/paslanmaya karsi daha hassas oluyormus.
Bazi replikalarda bu celigin kullanildiginin yazdigini gordum.
Anladigim kadariyla 316L ' den daha dayanikli, rolexin filan replikalarinda bundan kullanmislar ama bazi yerlerde de bunlara cok guven olmayacagini cunku cin normlarinin avrupa normlariyla ayni olmayabilecegini yaziyorlar.
Arastiriyorum daha fazla bilgi olursa yazacagim.
ziyaliv

ziyaliv

MesajKonu: Geri: Saatlerin çelik kalitesinde karşılaştırma   Saatlerin çelik kalitesinde karşılaştırma Icon_minipostedÇarş. 12 Ağus. - 23:14

Mete abi guzel bir konuya değinmişssin tebrik ederim. saatlerde genellikle yuksekfiyatlı saatlerde bildiğim kadarı ile 1.sınıf isviçre çeliği kullanıyor. bu çeliklerin tuzlu su ki tuzlu su metal canavarıdır, performansları daha iyidir. örneğin bugün bir longines, omega, rolex gibi saatlerin çelikleri ile 300-1000 tl arasındaki saatlerin çelikleri bir olmuyor.

Bu arada tuzlu su saatlerin kasası dışında contalara ve diğer aksamlara saatin tuzlu suda çok kullanımı sonrasında saat dediğiniz gibi tatlı su ile temizlenmezse, saat zamanla su geçirmezlik özelliğini yitirebiliyor. biz bir çok saat alan müşterimize saatlerinizi tuzlu su ve kopuklu suda yani banyoda çok kullanmayın önerisinde bulunuyoruz. Saatin her bir tuzlu suya girişi eğer saat dalgıç saati yani diver özellikle değilse ki bence tuzlu suya girip çıktıktan sonra o da temizlenmeli, tuzlu suya her giriş saatin contalarında kuruma ve çürümeye neden olabilir.

bugun ter bile saatlerin kasalarının parlaklıklarını kaybetmesine neden olabiliyor ki düşünün tuzlu su saate neler yapmaz. örneğin daha geçen gün bir swatch kasasının çiziklerini temizledim ve saatin kasası terden ve kullanımdan dolayı ve denize de çok girmişler saat parlaklığını yitirmişti.
asiruh2009

asiruh2009

MesajKonu: Geri: Saatlerin çelik kalitesinde karşılaştırma   Saatlerin çelik kalitesinde karşılaştırma Icon_minipostedPerş. 13 Ağus. - 2:55

evet 904L ler kimyasallarra daha dayanıklı 316L de bildiğim kadaryla darblere daha dayanıklı güzel bir test olmuş ellerine sağlık abi....
Quorthon

Quorthon

MesajKonu: Geri: Saatlerin çelik kalitesinde karşılaştırma   Saatlerin çelik kalitesinde karşılaştırma Icon_minipostedPerş. 13 Ağus. - 3:13

316L ile 904L nin Nikel oranları arasında iki kat fark var. 904L nin bundan ötürü daha pahalı olduğu söyleniyor ve de 316L kimya ve medikal alanlarda da kullanılan bir standart olduğundan daha yaygın. 904L daha az üretiliyor. Bildiğim kadarıyla Rolex İsveçten alıyor.
904L bir önemli dezavantajı ise alerjik reaksiyona daha yatkın olması. Nikel alerjisi en sık görülen alerjilerden ve de bu sebepten 904L nin fazla uzun ömürlü olamayacağı söyleniyor.

904L
Chromium 19% - 23%
Molybdenum 4% - 5%
Nickel 23% - 28%

316L
Chromium 16% - 18%
Molybdenum 2% - 3%
Nickel 10% - 14%
http://www.saatfarki.com
deka

deka

MesajKonu: Geri: Saatlerin çelik kalitesinde karşılaştırma   Saatlerin çelik kalitesinde karşılaştırma Icon_minipostedC.tesi 15 Ağus. - 20:05

watcher demiş ki:
440 high grade saatlerde de kullaniliyor mu? Ben goremedim ama ust kalite bicaklarda kullanildigini okudum, bunlarin da a-b ve c kaliteleri varmis, a'dan itibaren icindeki karbon miktari artiyor ve celigi (inox) sertlestiriyormus ama bicaklarda bu sefer bileyleme sorunu yasaniyormus ve asinma/paslanmaya karsi daha hassas oluyormus.
Bazi replikalarda bu celigin kullanildiginin yazdigini gordum.
Anladigim kadariyla 316L ' den daha dayanikli, rolexin filan replikalarinda bundan kullanmislar ama bazi yerlerde de bunlara cok guven olmayacagini cunku cin normlarinin avrupa normlariyla ayni olmayabilecegini yaziyorlar.
Arastiriyorum daha fazla bilgi olursa yazacagim.
440 ı ben yaygın olarak bir ara çok görmüştüm,genelliklede replikalarda ve "aslının aynısı,orijinaliyle aynı çelik kullanılmıştır" gibi ifadeler kullanılıyordu,bir yerde de 440 ın kılcal çiziklere karşı 316L ye göre dayanımının daha yüksek olduğu söyleniyordu.
asiruh2009

asiruh2009

MesajKonu: Geri: Saatlerin çelik kalitesinde karşılaştırma   Saatlerin çelik kalitesinde karşılaştırma Icon_minipostedPaz 16 Ağus. - 2:34

özel bir kaplama olamazmı çizik ve ve diğer etmenlere karşı sıfır etkiye yakın tamamen mümkün değil herhalde koruma ...
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Saatlerin çelik kalitesinde karşılaştırma   Saatlerin çelik kalitesinde karşılaştırma Icon_minipostedPaz 16 Ağus. - 3:20

kaplamalar pek sihhatli olmuyor, altin kaplamalar bile zaman icinde asiniyor, bir de simdilerde pvd veya seramik kaplamalar var ama uzun vadede ne olurlar ileride gorecegiz...
deka

deka

MesajKonu: Geri: Saatlerin çelik kalitesinde karşılaştırma   Saatlerin çelik kalitesinde karşılaştırma Icon_minipostedPaz 16 Ağus. - 8:29

kaplama kesinlikle tavsiye etmem,helede benim gibi terinizin asidine birşey dayanmıyorsa.
asiruh2009

asiruh2009

MesajKonu: Geri: Saatlerin çelik kalitesinde karşılaştırma   Saatlerin çelik kalitesinde karşılaştırma Icon_minipostedPtsi 17 Ağus. - 23:04

yani nihayet orjinal hali...
deka

deka

MesajKonu: Geri: Saatlerin çelik kalitesinde karşılaştırma   Saatlerin çelik kalitesinde karşılaştırma Icon_minipostedPtsi 17 Ağus. - 23:23

aynen.neyse o, sonradan dönme değil yani. :hehehe:
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Saatlerin çelik kalitesinde karşılaştırma   Saatlerin çelik kalitesinde karşılaştırma Icon_minipostedPtsi 17 Ağus. - 23:24

muhaha
deka

deka

MesajKonu: Geri: Saatlerin çelik kalitesinde karşılaştırma   Saatlerin çelik kalitesinde karşılaştırma Icon_minipostedPtsi 17 Ağus. - 23:25

hehehe :alay:
asiruh2009

asiruh2009

MesajKonu: Geri: Saatlerin çelik kalitesinde karşılaştırma   Saatlerin çelik kalitesinde karşılaştırma Icon_minipostedSalı 18 Ağus. - 0:12

artık çizik mizik gidecek rodaja da sıcak bakmıyorum o çiziklerde hatiralar yaşanmışlıklar oluyor..... Very Happy

Saatlerin çelik kalitesinde karşılaştırma
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» İlk saatlerin özellikleri
» Saatlerin fiyatları
» Saatlerin su geçirmezlikleri
» Seiko saatlerin çapı
» Alınık çelik rolex