Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Çin masa saatleri kataloğu?

+2
M.Ali Sade
Relojero
6 posters
YazarMesaj
Relojero

Relojero

Çin masa saatleri kataloğu? Empty
MesajKonu: Çin masa saatleri kataloğu?   Çin masa saatleri kataloğu? Icon_minipostedÇarş. 1 Eyl. - 12:13

Arkadaşlar merhaba,

Çin masa saatlerinden oluşan küçük bir koleksiyonum var. Türkiyede satılan çin masa saatleri ile ilgili resimli satış kataloğu arıyorum, böyle bir katalog varmı açıkcası onuda bilmiyorum. Eski ustalardan ve satıcı arkadaşlardan yardım rica ediyorum.

Herkese selamlar

Çin masa saatleri kataloğu? Dsc04576
M.Ali Sade

M.Ali Sade

MesajKonu: Geri: Çin masa saatleri kataloğu?   Çin masa saatleri kataloğu? Icon_minipostedÇarş. 1 Eyl. - 13:32

Eskiden Çin ve Rus malı saatler bu ülkelerin rejimlerinden ötürü ithal edilirken para geçmezdi.Fındık,üzüm ya da başka ticari mallarla takas yapılırdı.O yüzden bunlarla ilgili değil katalog doğru dürüst ambalaj bile olmazdı.

Şimdi gelen Çin mallarının dahi bir katalogu olduğunu sanmıyorum.

Ben gençliğimde Serkisof'lara çok meraklıydım.O zamanlar Sirkeci'de Galeri Saat Serkisof'ların bayiisiydi.Zaman zaman vitrininden yeni makineleri takip ederdim.

Hatta aynen bu soruyu oradaki satıcıya sormuştum,"sizin bir katalog ya da broşür gibi bir şeyiniz var mı?" diye."Aslında var ama burada yok" gibisinden bir şeyler söylemişti.Halbuki öyle bir şey yoktu.

watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Çin masa saatleri kataloğu?   Çin masa saatleri kataloğu? Icon_minipostedÇarş. 1 Eyl. - 20:31

Ben de hic gormedim ve duymadim scratch

Ama saatler cok cici Very Happy
http://www.turksaatforumu.com
Relojero

Relojero

MesajKonu: Geri: Çin masa saatleri kataloğu?   Çin masa saatleri kataloğu? Icon_minipostedPerş. 2 Eyl. - 5:18

watcher demiş ki:
Ben de hic gormedim ve duymadim scratch

Ama saatler cok cici Very Happy

Beğendiğinize sevindim. Şu anda elimde yaklaşık 70 adet değişik modelde çin masa saati var. Türkiyeye kaç değişik model girdiğini bilmemekle beraber saatleri ithal eden arkadaşların resim veya katalog görmeden karambole satın aldıklarını düşünmüyorum, mutlaka bir şekilde belge vardır diiye düşünüyorum.

Üç değişik model daha[img]Çin masa saatleri kataloğu? Dsc04577b[/img]

[img]Çin masa saatleri kataloğu? Dsc04627c[/img]
M.Ali Sade

M.Ali Sade

MesajKonu: Geri: Çin masa saatleri kataloğu?   Çin masa saatleri kataloğu? Icon_minipostedPerş. 2 Eyl. - 9:24

Burada baştan belirtmekte fayda var.Çin malı masa saatleri bilinen kalitesiz Çin malı diğer ithalattan farklıdır.Yani kalitesiz Çin malı olarak değerlendirmeyelim.

Bana göre emsali masa saatlerinden eksiği yoktur,fazlası vardır.Her ne kadar içlerindeki makinalar aynı olsalar da Çin malı masa saatleri tasarım olarak diğerlerine fark atar.

Uzun çark ve maşa akslarına taktıkları hareketli görsel parçalarla elde edilen ve yukarıda Relojero üstad tarafından resimleri yüklenen "yem yiyen tavuk ve top çeviren fok" gibi temalar saatlere adeta can katar,hayat verir.Watcher üstadın benzetmesiyle onları "cici" saatler yapar.

Katalog işini ben de yeniden bir araştırayım,belki de vardır.

Herkese selamlar...
Relojero

Relojero

MesajKonu: Geri: Çin masa saatleri kataloğu?   Çin masa saatleri kataloğu? Icon_minipostedPerş. 2 Eyl. - 10:10

M.Ali üstad haklı, hakikaten fazlası olan eksiği olmayan makinalar. Türkiyede tespit edebildiğim saatlerin imalat tarihleri 1960 lardan başlıyor ve 1980 yıllarının ortalarına kadar devam ediyor 1990 larda makinaların bazı parçaları plastik malzemeler ile değiştirilerek imalata devam edilmiş. Bunların içinde gün ve tarih bulunan takvimli saatler bile var. 1970 li yıllarda üretilmiş takvimli bir saat resmi ekleyeceğim.

Herkese selamlar

[img]URL=https://2img.net/r/ihimizer/i/dsc04599lx.jpg/]
Çin masa saatleri kataloğu? Dsc04599lx[/URL][/img]
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Çin masa saatleri kataloğu?   Çin masa saatleri kataloğu? Icon_minipostedPerş. 2 Eyl. - 11:56

bit pazarlarında sıkca rastlıyorum bu saatlere. oldukca da beğeniyorum eski sovyet masa saatleri kadar olmasa da Smile ancak gayet güzel ve kaliteli oldukları kanısındayım. koleksiyonu yapılacak bir alan vintage çin masa saatleri.
forumu bu yönden de zenginleştirdiğiniz için teşekkurler.
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Çin masa saatleri kataloğu?   Çin masa saatleri kataloğu? Icon_minipostedPerş. 2 Eyl. - 20:46

vervito demiş ki:
bit pazarlarında sıkca rastlıyorum bu saatlere. oldukca da beğeniyorum eski sovyet masa saatleri kadar olmasa da Smile ancak gayet güzel ve kaliteli oldukları kanısındayım. koleksiyonu yapılacak bir alan vintage çin masa saatleri.
Tamamen katiliyorum ok1
bir de bu saatlerin eskiden japon olanlarinda mekanik muzikli olanlari vardi, bunlardan da sizde var mi?
Epeydir bitpazarlarinda bundan ariyorum ama temiz ve calisan bir tane yakalayamadim.
barett

barett

MesajKonu: Geri: Çin masa saatleri kataloğu?   Çin masa saatleri kataloğu? Icon_minipostedPerş. 2 Eyl. - 23:19

Bir saat severin duvarinda,masasinda,cebinde vede kolunda saat olmasi gerek diye dusunuyorum
teng

teng

MesajKonu: Geri: Çin masa saatleri kataloğu?   Çin masa saatleri kataloğu? Icon_minipostedPerş. 2 Eyl. - 23:50

Hatta ''Pulp Fiction'' filminde olduğu gibi oğlu için de saatini bir yerinde saklamalı sonra da dizanteriden ölmelidir... diable
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Çin masa saatleri kataloğu?   Çin masa saatleri kataloğu? Icon_minipostedCuma 3 Eyl. - 10:18

teng demiş ki:
Hatta ''Pulp Fiction'' filminde olduğu gibi oğlu için de saatini bir yerinde saklamalı sonra da dizanteriden ölmelidir... diable

kahkaha2
-http://www.turksaatforumu.com/saatler-kultur-ve-sanat-f15/pulp-fiction-filminden-bir-sahne-the-gold-watch-t359.htm?highlight=pulp+fiction
Relojero

Relojero

MesajKonu: Geri: Çin masa saatleri kataloğu?   Çin masa saatleri kataloğu? Icon_minipostedCuma 3 Eyl. - 12:01

watcher demiş ki:
vervito demiş ki:
Tamamen katiliyorum ok1
bir de bu saatlerin eskiden japon olanlarinda mekanik muzikli olanlari vardi, bunlardan da sizde var mi?
Epeydir bitpazarlarinda bundan ariyorum ama temiz ve calisan bir tane yakalayamadim.

Arkadaşlar yorumlarınıza teşekkürler.

Sayın Watcher, Japon ve de müzikli masa saatine Ankara bit pazarında hiç rastlamadım. Ancak restorasyonunu kendim yaptığım rus malı müzikli masa saatinin resimlerini ekliyorum diğer resimde iki adet serkisof var.

Forumda masa ve duvar saatlerine gönül vermiş arkadaşlarımızın olduğunu düşünüyorum, acaba bu konu ile ilgili başlık açabilirmiyiz????

Herkese selamlar

[img]Çin masa saatleri kataloğu? Dsc04572z[/img][img]Çin masa saatleri kataloğu? Dsc04596s[/img][img]Çin masa saatleri kataloğu? Dsc04671e[/img]
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Çin masa saatleri kataloğu?   Çin masa saatleri kataloğu? Icon_minipostedCuma 3 Eyl. - 14:05

vay Nairi'leri unutmuşuz. efsane saat bunlar.
İrevan'da (yerevan saat fabrikası) üretiliyordu. hatta bu fabrikanın sovyetlerden sonraki akıbeti pek belli değil. söylentiye göre Frank Müller aldı ve saatlerin bazı parçalarını burada üretiyor. Frank Müller'in ermenilere ait olduğu da iddia ediliyor.
Bu alarmlı saatin içindeki saat kısmı sovyetlerden bir fabrikanın (hangisi olduğunu unuttum) makinesi, alarm kısmı ise irevan yapımı.
Bu markanın ayrıca çok şık altın saatlei vardı. Melodiya (melodi) olarak bilinirdi.
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Çin masa saatleri kataloğu?   Çin masa saatleri kataloğu? Icon_minipostedCuma 3 Eyl. - 21:44

Evet, poljot'lara giren alarm mekanizmasini ve uretim tesisini alman menseli bir firmanin almis oldugunu biliyorum, bunun da arkasinda frank muller var deniyor, yani herkese tavsiyem, bulabildikleri tum poljot mekanik alarm saatlerini alsinlar cok yakinda poljot alarm artik olmayacak ve ayni mekanizmali saatler biraz dekore ile fiyat ziplamasi yapacaklar.
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Çin masa saatleri kataloğu?   Çin masa saatleri kataloğu? Icon_minipostedCuma 3 Eyl. - 22:23

eskilerden rusyaya gitsek hala bir sürü buluruz. ancak bilinçli satıcılar bunu bilerek fiyatları zıplatacak.
watcher senin dediğin alman poljot olayı poljot-international markası mı?
-http://www.poljot-international.com/
frank muller'in bir ermeni sempatizanlığı var. menşeini bilmiyorum. ancak durup dururken 2000li yılların başında ermenistan ekonomisine katkıda filan bulunmuşlardı. hatta şimdi Armenian Watch International markasının da yaratıcısı FMdir. AWI markası ucuz bri markadır. mekaniklerinde miyota kullanıyorlar. ancak FM ne diye bunlara önayak oldu onu bilmiyorum.
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Çin masa saatleri kataloğu?   Çin masa saatleri kataloğu? Icon_minipostedCuma 3 Eyl. - 22:37

Cok normal cunku frank muller markasinin sahibi bir ermeni Very Happy

poljot konusunda o sitenin benim dedigim olma ihtimalini pek vermiyorum

Çin masa saatleri kataloğu?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Eski Çin masa saatleri..
» Vintage Masa Saatleri
» Peter - Masa Saati
» bir reklam filminde kullanilacak duvar ve masa saatleri
» Antika masa saati bilgi lutfen