Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Ilk adim nasil olmali?

4 posters
YazarMesaj
barett

barett

Ilk adim nasil olmali? Empty
MesajKonu: Ilk adim nasil olmali?   Ilk adim nasil olmali? Icon_minipostedSalı 21 Eyl. - 22:45

Bu saat isi merakliligida beraberinde barindirir.Bu ise yeni merak salmis arkadaslar bazen kendilerine sorular sorarlar.Bu sorular
Acaba bunun icindeki makine ,nasil birsey?
Kapagini acsam ,tekrar kapatabilirmiyim?
Arkada donen parca ,el yardimi ilede donermi? scratch
Ileri giden veya geri kalan bir saati ,acaba ben ayarlaya bilirmiyim?
Yapanlarin dort eli yokya ,bende soksem takabilirmiyim?
Akreple yelkovanin yerini degissem guzel gorunurmu?

gibi orneklerini cogalata bilecegimiz sorulari kendilerine soranlar olabilir hatta forum olarak bazi sorularla hep birlikte karsilastik.
Oncelikle derimki ekmegi ekmekciye vermeli yani is erbabina yakisir .Maddi veya manevi degeri olan saatlerinizi bu tur sorulardan uzak tutalim.Ama bu isi seviyorum bende bir yerinden baslamak istiyorum diyenler icinde .Forumumuzda siki bir arastirma yapmasi daha sonra en azindan asagida resimleri olan(en azindan diyorum bura onemli)vede valjoux ustamizin turkce isimlerini yazdigi bu aletleri temin etmesi mutlak sarttir.Once biligi sonra gerekli takimlar ve daha sonra sevdiginiz ,maddi veya manevi deger tasiyan saatlere dokunmadan piyasadan temin edebileceginiz ucuz saatlerle bu merak yenilebilir ve hatta zevkli bir ugras haline donuse bilir.

Ilk adim nasil olmali? Outillage
barett

barett

MesajKonu: Geri: Ilk adim nasil olmali?   Ilk adim nasil olmali? Icon_minipostedSalı 21 Eyl. - 22:48

1-2-3-Muhtelif Çiftler:Yapılacak işin türüne göre çift seçimi yapılır.Özellikle ince uçlu olan çiftler(Dumont 4-5 numaralar) kaba işlerde kullanılmaz.
4-Plastik Çift:Pil değiştirme esnasın da kullanılır.
5-Saatçi çakısı.
6-7-Saat toplama sehpası.(Saat makinaları farklı ölçülerde olduğu için en azından iki adet gerekir,sökülen saat makinası bu sehpaya bağlanır,saati toplama kolaylığı sağlar.)
8-Yağdanlık.
9-Benzin kabı.
10-Yedek parça kutusu.
11-Fotoğraftan çok rahat anlaşılmıyor.(Zımpara çubuğu olabilir.)(Aslında saat temizleme fırçası da göremedim fotoğrafta o da olabilir.
12-Pertavsız(Lüp).
13-Pandül pervatsızı.
14-Sökülen saat parçalarını muhafaza etmek için kullanılır.(Örn:Saatin yan çarkı kırıktır,elinizde saatin yedek parçası da yoktur,yedek parça buluncaya kadar bu camlı muhafaza için de güvenli şekilde bekletilir.)
15-El pompası.
16-Tornavida takımı.
17-Kürdan.(Ağaç parçaları istenilen inceliğe getirilir dişliler içindeki pislikler temizlenir.)
18-Rodiko(Rodico)(Makinadaki kirleri ve parmak izlerini temizlemek için kullanılır.)
19-Yağ çubukları.

turkce isimleri icin ustamiza tesekkur ediyorum.
kani

kani

MesajKonu: Geri: Ilk adim nasil olmali?   Ilk adim nasil olmali? Icon_minipostedCuma 24 Eyl. - 4:21

çok güzel omuş emeğine sağlık kardeş bi de bunları temin edebilsem mesela şu an sadece bir tek saat yağım var saatleri yalnızca onunla yağlıyorum geçen gün kullanılmış bir çift aldım idare ediyor bence hobi olarak bu işi yapan birine göre takımlarım eh işte türünden ama yukardaki bütün takımları yeri geldikçe temin edecem bence mekanik saat tamiri dünyadaki en güzel stres atma yöntemi tekrar teşekkür ederim
deka

deka

MesajKonu: Geri: Ilk adim nasil olmali?   Ilk adim nasil olmali? Icon_minipostedCuma 24 Eyl. - 4:41

"..... bence mekanik saat tamiri dünyadaki en güzel stres atma yöntemi tekrar teşekkür ederim" yapamasamda, olay bu. ok1
barett

barett

MesajKonu: Geri: Ilk adim nasil olmali?   Ilk adim nasil olmali? Icon_minipostedC.tesi 25 Eyl. - 12:29

bazen stres atiyor bazende stres yapiyor vieux
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Ilk adim nasil olmali?   Ilk adim nasil olmali? Icon_minipostedC.tesi 25 Eyl. - 22:01

barett demiş ki:

Bir de eger dogru pozisyonda calisilmazsa boyun fitigi da yapiyor di mi barett? diable
http://www.turksaatforumu.com
barett

barett

MesajKonu: Geri: Ilk adim nasil olmali?   Ilk adim nasil olmali? Icon_minipostedPaz 26 Eyl. - 0:17

watcher demiş ki:
barett demiş ki:

Bir de eger dogru pozisyonda calisilmazsa boyun fitigi da yapiyor di mi barett? diable

ok1

Ilk adim nasil olmali?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» pil degiştirmek nasıl olmalı
» Saat koleksiyonu nasıl olmalı?
» Adım adım 6497 sökme ve montajlama
» Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ?
» Selamlar, benim adım Hafsa.