Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ?

+5
deka
M.Ali Sade
ertay
teng
SaLoVoLa
9 posters
YazarMesaj
SaLoVoLa

SaLoVoLa

Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ? Empty
MesajKonu: Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ?   Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ? Icon_minipostedPerş. 11 Şub. - 10:01

Merhaba

Sizler için kolay bir soru olacak ama eminim yeni yeni saat mekanizmalarına merak salan birinin merak ettiği sorudur. Tabi sadece açmakta yetmiyor bi şekilde açabiliriz. ( 2-3 tane eski saatin arkasını kırarak zorlayarak açtım hiç estetik olmadı Very Happy ) tabi en kolayı vidalı arka kapaklar onları rahatlıkla açabiliyırum Very Happy ancak resimde gösterdiğim bu şekildeki kapakları nasıl açacağım hakkında bi fikrim yok.

Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ? Bid62028

6 tane çentik gibi birşey var. tam olarak bunu açmak için özel bir araç mı gerekiyor yoksa basit ince uçlu bu gözlük vidalarını sıkmaya yarayan tornavida ile de açılabilir mi? açarken dikkat etmem gereken şeyler neler. ve kapatırken ne şekilde kapatmalıyım. ilk olarak eski bir saatte denicem. birde otomatik bir saati açtıktan sonra bu benzin benzeri madde olan genelde her türlü elektronik temizlemede kullandığım balata spreyi ile temizleye bilir miyim? bu sprey kesinlikle iz bırakmıyor aynı benzin gibi. ben sadece arka kapağını açıp içine bakıp birde o sprey ile temizleyim kapatmak istiyorum. kullanacağım bir denek saat var. ama bu resimdeki saatte 1-2 tecrübe sonra güzelce açıp temizleyip kapatabilimiyim. ya da sakın deneme bi saatçiye git mi dersiniz.

bu konuya dahil değilde şekildeki mekanizma tahminimden daha fazla sapması var çok ileri gidiyor 1 günde 40 sn kadar. mekanizma üzerindeki + - yazan yer bu sapmayı ayarlamak için mi ? + - yazan yerin biraz yukarısında bi ayar yeri var sanırım onu eksi ye doğru çevirsem sapması biraz düzelir mi? çok şey sordum kusura bakmayın şimdiden teşekkürler Very Happy
teng

teng

MesajKonu: Geri: Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ?   Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ? Icon_minipostedPerş. 11 Şub. - 12:41

Bence uğraşmadan saatçiye gidin, daha ucuza geliyor.
O tür saatlerin herbirinin kendine has anahtarı var, servisinden başkası açamasın diye. Ama üç ucu ayarlanabilen bir nevi anahtar var ya da lastik toplar var onlarla açabilirsiniz. Onları Tahtakale de Pir handa bulabilirsiniz. +yazan yere doğru kolu götürürseniz ileri gider - yazan yere doğru götürün geri kalır. Ama bunlar çok hassas ayarlardır. Bence saatçi baksın, hatta dijital ölçer mekineler var. Saati üstüne bıraktığınızda günde kaç saniye sapma yaptığı dijital olarak okunuyor. Hata son çıknlarda saat değişik açılardan sıkıştırılabilip, pozisyon farklılıları da okunup üstünde ayar da yapılıryor. Hatta amplitude de okunabiliyor. Amplitude nedir derseniz bir saatin sıhhatli çalışıp çalışmadığının ölçümü. sanki tansiyon gibi bir şey.
ertay

MesajKonu: Geri: Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ?   Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ? Icon_minipostedPerş. 11 Şub. - 13:33

Solovola,
Ilk baslarda yazdiklarinizi okurken bir an icin, saka yollu yazdiginizi dusunmeden edemedim. (ne bileyim, balata spreyi falan)
Teng'in dedigi gibi gibi, bir saatciye goturmek sizin icin en iyi alternatif olarak gorunuyor.
Misafir
Misafir
Anonymous

MesajKonu: Geri: Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ?   Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ? Icon_minipostedPerş. 11 Şub. - 13:55

.

En son katil balina tarafından Perş. 9 Eyl. - 2:07 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
M.Ali Sade

M.Ali Sade

MesajKonu: Geri: Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ?   Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ? Icon_minipostedPerş. 11 Şub. - 18:47

Bence de bahsettiğin ayar sapması bir sapma değil.Mekanik saat bu.Mutlaka o gün yaptığın hareketlerden tut da,havanın durumundan,hava basıncının yüksekliğine kadar herşeyden etkilenecektir.En çok günde bir defa ayar yapmayı gerektirir.Sakın ola kurcalama,resimden tam olarak ne olduğunu çıkaramadım ama güzel bir saat ,yazık olur.Şayet günde (+)( -) 40 saniye ise çok çok güzel.

Saatçiye bile götürme.Öyle kalsın.

Ama ben saatçilik konusunda bilgi sahibi olmak istiyorum diyorsan o zaman önce işin temel prensiplerini öğrenebileceğin bir usta bul.O sana kapak açmaktan tut da bu saatin nasıl çalıştığına kadar senin bilmediğin pek çok ayrıntıyı öğretecektir. Kendi kendine bu şekilde çok zor öğrenirsin ve sana çok pahalıya gelir.
SaLoVoLa

SaLoVoLa

MesajKonu: Geri: Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ?   Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ? Icon_minipostedPerş. 11 Şub. - 21:42

Cevaplar için teşekkürler. Benim amacım tamir değil merak gidermek evde 10larca saat var. aça bildiklerimi açıyorum. bakıyorum ne var ne yok diye Very Happy otomatik saate gelince zaten hemen içini açmaya çalışmam ama dediğim gibi elimde kullanmadığımız büssürü saat var iyi bir şekilde açıp kapamayı öğrenirsem onuda ilerde açarım diye sormuştum. Ama anladığım kadarıyla özel yöntemleri var o nedenle hiç uğraşmayayım.

bu sabah saatin sapmasına baktığımda 12 saatte 2-3 sn gibi sapması oldu ama masada sabit duruyordu. sanırım dediğiniz gibi bir çok değişkenle alakalı sapma olayı o nedenle şimdilik kalsın.

Balata spreyine gelince yani sadece adı balata spreyi yoksa bileşeni benzinle aynı. daha once bu forumda okumuştum tamirde benzin püskürtüp temizleme yağpıldığını ama en doğrusunun büğtün parçalarının sökülüp benziye yatırıldığını. yani bu sprey içine su kaçmış 1 mp3 çalar 2 cep telefonu 1-2 bilgisayar parçası tamir ettim Very Happy tavisye ederim hem çok ucuz bir deneyin çok işinize yarıacak bir sprey ama sadece Würth markası çok iyi diğerleri pek iyi değil. resmine bakmanız için link vereyim. burda fiyatını 20 tl yazmış ama ankarada 5 tl ye alıyorum ben.

http://www.sahibinden.com/http:/www.sahibinden.com/wurth_balata_yag_temzileme_sprey-75WQQaXQQ16256222WQQpXQQdisplayitem
ertay

MesajKonu: Geri: Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ?   Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ? Icon_minipostedC.tesi 13 Şub. - 11:27

gerci konunun uzmani arkadaslarimiz daha dogru tespiti yapacaklardir ama zannedersem bu saatin makinesi Miyota makine olmakla birlikte, 12 saatte 2-3 saniye sapma yapan bir saati acip ayarlasan bile daha hassas bir ayar tutturabilecegini zannetmiyorum.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ?   Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ? Icon_minipostedC.tesi 13 Şub. - 11:31

12 saatte 2-3 saniye neredeyse chronometer seviyesi. Benim saatçi 10 saniye altına bakmıyor bile.

Ama saatin kalitesi burada belli oluyor. İyi kalite saatler ayarlarını çok uzun süre koruyor. Çin mekanizmasını da günde 0 saniyeye ayarlamak mümkün ama birkaç gün ya da hafta sonra ayarı bozuluyor. O yüzden saatçiler bu saatler ayar tutmaz diyorlar.

En son teng tarafından C.tesi 13 Şub. - 11:33 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
SaLoVoLa

SaLoVoLa

MesajKonu: Geri: Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ?   Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ? Icon_minipostedC.tesi 13 Şub. - 11:32

ertay demiş ki:
12 saatte 2-3 saniye sapma yapan bir saati acip ayarlasan bile daha hassas bir ayar tutturabilecegini zannetmiyorum.

Yok saati ilk aldıgımda ilk ölçüm yaptığımda 40 sn kadardı ama daha sarj olmamıstı tam belki ondandır sonra düzeldi şimdi çok memnunum 24 saatte bu günkü ölçümümde 4 sn geri kalmış. Bu internet saatinden ölçüyorum pc nin köşesindeki saatten güncelliyorum saati her ölçümden önce bu doğru bir ölçümdür değil mi? sizler nasıl yapıyorsunuz ölçümü ?
ertay

MesajKonu: Geri: Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ?   Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ? Icon_minipostedC.tesi 13 Şub. - 11:33

Zaten sen gec kaldin. Miyota makineleri Chronometre Coaxial yapabilen bir arkadasimiz vardi, fakat isin puf noktasi kendisinden ogrenemeden gitti. sayet Chronemetre olsaydi daha stabil olurdu. diable
ertay

MesajKonu: Geri: Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ?   Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ? Icon_minipostedC.tesi 13 Şub. - 11:35

www.greenwichmeantime.com
saatini bu adresteki saat ile senkronize edip takip edebilirsin.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ?   Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ? Icon_minipostedC.tesi 13 Şub. - 11:35

Temizledikten sonra yağlamiyormusun ?
Ustalar daha iyi bilir ama balanstaki yağın eşit dağılımı önemlidir derler.
Hatta bir keresinde saat geri kalıyordu, saatçi balansta iki farklı yağ kullanıldığı için öyle olduğunu söylemişti.
SaLoVoLa

SaLoVoLa

MesajKonu: Geri: Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ?   Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ? Icon_minipostedC.tesi 13 Şub. - 11:39

Yav ben size tam derdimi anlatamadım. İlk defa otomatik bir saatim oldu. kesinlikle içinide açmam. benim merak ettiğim varsayalım ki içini açtık diye Very Happy yani ben bunu uzun süredir merak ediyorum bu saatlerin arkası nasıl açılıyor diye. sonraki sorular varsayalım ki açtım şu şu işe mi şu nasıl yapılıyor diye sormak istedim. ama çok merak ediyorum bi kaç tane saati öle heba ettim bozuk saatlerdi gerçi bi arkasında 6 tane gedik olan saatleri bir türlü açamadım. onu açmak içinde siz özel bir gereç lazım bende vaz geçtim artık Very Happy
teng

teng

MesajKonu: Geri: Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ?   Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ? Icon_minipostedC.tesi 13 Şub. - 11:42

Bazen altılı gedikli saatleri kargaburunla da açıyorlar.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ?   Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ? Icon_minipostedC.tesi 13 Şub. - 11:43

Özel gerecin lazım olduğu doğru, bu da arka kapağı çizdirmemek için, ancak gel görki buradaki saatçilerin çoğuda bu özel gerci kullanmadan, çakı,tornavida,kargaburnu vs. gibi aletlerle açıyorlar ve maalesef bir güzel çiziyorlar. :(
ertay

MesajKonu: Geri: Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ?   Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ? Icon_minipostedC.tesi 13 Şub. - 12:17

en guzeli topla acmak. Top dedi isek, 155 mm.lik obus degil tabii. fumeur
teng

teng

MesajKonu: Geri: Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ?   Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ? Icon_minipostedC.tesi 13 Şub. - 12:22

Top pratik, ancak diver saatlerini iyi kapatamıyor.
borahan
Admin
borahan

MesajKonu: Geri: Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ?   Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ? Icon_minipostedC.tesi 13 Şub. - 21:55

bu tıp saat kapakları ıcın case opener olarak bu aletler kullnılıyor ebay de de cok ucuza bulmak mumkun.
http://www.boraeresici.com
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ?   Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ? Icon_minipostedPaz 14 Şub. - 1:24

Bu isin nasil olacagina dair birkac resim vereyim en dogrusu bu olur:
Bunlar en yaygin ve basit sistemler, daha komplike olanlari icin daha degisik aletler de var tabi ki.

Once bir link: http://www.outils-horloger.de/shop.php

Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ? Ofrei-202

Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ? Fb240

Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ? Berg2819-08

Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ? Redscrewball

Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ? 0030aa_gr
http://www.turksaatforumu.com
borahan
Admin
borahan

MesajKonu: Geri: Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ?   Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ? Icon_minipostedPaz 14 Şub. - 2:21

1. ve 2. resmımdekı ekıpmanlar bende mevcut ama top ısını anlamadım nasıl kullnılıyor ?
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ?   Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ? Icon_minipostedPaz 14 Şub. - 2:30

Top yumusak bir kaucuk, oldukca etkili, arka kapaga bastirip ceviriyorsunuz ve kapak aciliyor, ben hic denemedim ama deneyenler cok etkili oldugunu soyluyorlar.
http://www.turksaatforumu.com
borahan
Admin
borahan

MesajKonu: Geri: Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ?   Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ? Icon_minipostedPaz 14 Şub. - 2:33

aklıma geldı ama aklıma hıc yatmadıgı ıcın sacmalama bora demıstım kendı kendıme Smile
deka

deka

MesajKonu: Geri: Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ?   Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ? Icon_minipostedPaz 14 Şub. - 4:48

Bende bu top işinin görsel olarak nasıl yapıldığını hep merak etmişimdir,video falan olsada baksak, top deyince işin içinde yumuşaklık olduğu anlaşılıyor. diable
teng

teng

MesajKonu: Geri: Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ?   Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ? Icon_minipostedPaz 14 Şub. - 8:13

Hafif patlak bir top gibi. Arka kapağı komple kavrıyor.
dreren

dreren

MesajKonu: Geri: Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ?   Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ? Icon_minipostedCuma 20 Ağus. - 12:18

ben de 3 dişli o ekipmandan mevcut gayet de memnunum;top da pratik;3 dişli ekipmanı da topu da Tahtakale'den bulabilirsiniz sanırım
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ?   Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ? Icon_minipostedCuma 17 Eyl. - 21:47

http://www.outils-horloger.de/html/ouvre-boitiers.php
burada çok seçenek var... saat açmak ve kapatmak için seçenek çok...
http://teknolojivesaatler.blogspot.com

Saatlerin arka kapakları nasıl açılır nasıl kapanır ?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Tercihiniz Arka Kapak Șeffaf mı Kapalı mı
» Saatlerin su geçirmezlikleri
» İlk saatlerin özellikleri
» Saatlerin fiyatları
» Seiko saatlerin çapı