Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Bir Genç Bir de Eski Osmanli

+5
crazyhours
sandeman
GAREZ
deka
watcher
9 posters
YazarMesaj
watcher
Admin
watcher

Bir Genç Bir de Eski Osmanli Empty
MesajKonu: Bir Genç Bir de Eski Osmanli   Bir Genç Bir de Eski Osmanli Icon_minipostedPtsi 13 Ara. - 23:47

Resimleri yine pek guzel çekemedim ama idare edin Smile

Bir Genç Bir de Eski Osmanli DSCN1535

Bir Genç Bir de Eski Osmanli DSCN1536

Bir Genç Bir de Eski Osmanli DSCN1539

Bir Genç Bir de Eski Osmanli DSCN1541
http://www.turksaatforumu.com
deka

deka

MesajKonu: Geri: Bir Genç Bir de Eski Osmanli   Bir Genç Bir de Eski Osmanli Icon_minipostedSalı 14 Ara. - 0:04

breh, breh, çuku kadranlı Hezarfen de yakıyor ve cep saati ile iyi bir ikili oluşturmuşlar.ok1
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Bir Genç Bir de Eski Osmanli   Bir Genç Bir de Eski Osmanli Icon_minipostedÇarş. 15 Ara. - 9:45

GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Bir Genç Bir de Eski Osmanli   Bir Genç Bir de Eski Osmanli Icon_minipostedÇarş. 15 Ara. - 10:51

kızmayın ama cep saati Hezarfen'in yanında çok sönük kalmış... ikisinden birini seç dense Hezarfen'i seçerim...
http://teknolojivesaatler.blogspot.com
sandeman

sandeman

MesajKonu: Geri: Bir Genç Bir de Eski Osmanli   Bir Genç Bir de Eski Osmanli Icon_minipostedÇarş. 15 Ara. - 12:29

Allah'tan iyi çekememişsiniz yoksa çarım çarım çatlardık :p Bu fotoğrafları beğenmediyseniz beğendiklerinizi görmek isterdim. Tek kelimeyle süper.
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Bir Genç Bir de Eski Osmanli   Bir Genç Bir de Eski Osmanli Icon_minipostedPerş. 16 Ara. - 22:08

watcher demiş ki:
Bu basligin aynisini iki ayri fransizca forumda da actim, ilgi bizden daha coktu Rolling Eyes

http://forumamontres.forumactif.com/forum-general-de-discussions-horlogeres-f1/montre-de-forum-turc-et-ottoman-t94006.htm

Arkadaslar,
Dogrusunu isterseniz, yukaridaki foruma, yukaridaki resimleri eklerken bunu biraz da korkarak yaptim, cunku oradaki meraklilar bu isi gercekten cok iyi biliyorlar ve elestirilerinde cok cok acimasizdirlar.
Bugune kadar hep bir agizdan bir saate guzel dediklerini hic gormedim.
Ama bizim saatimizi gorunce hep bir agizdan begenilerini dile getirdiler, tek elestirileri bu saati bu kadar az yapmamiz oldu ve ikinci projemiz hakkinda surekli bilgi talebinde bulundular, simdiden rumi projemize girmek isteyen birkac kisi var, aslinda ben rumi projemizi numuneler geldikten sonra yabanci forumlarda tanitmak istiyordum ama boyle gelisti.
Fiyatimiz icin ise, forumlarda yapilan saatlerde ilk defa boyle bir fiyat/performans oldugunu ifade ediyorlar.

Benim uzuldugum ise, kendi ulkemizdeki baska bir forumda saatimizi kotulemeleri.
Bana cehennemdeki elinde balyoz ile kazan basinda bekleyen zebanileri hatirlatti.
Bu fikrayi bilen bir arkadas yazsin ok1
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Bir Genç Bir de Eski Osmanli   Bir Genç Bir de Eski Osmanli Icon_minipostedPerş. 16 Ara. - 22:20

kedi uzanamadığı ciğere mundar dermiş ya onlarda bu hesaptan çamur atıyor... kenileri yapamayınca kıskançlıktan çatlamışlardır...
http://teknolojivesaatler.blogspot.com
deka

deka

MesajKonu: Geri: Bir Genç Bir de Eski Osmanli   Bir Genç Bir de Eski Osmanli Icon_minipostedPerş. 16 Ara. - 22:27

google tercümesiylede olsa yorumları okudum, gerçekden takdir edilmek güzel birşey, başka forumlara takılmamak lazım, altın çamurada düşse altındır ve sarraf değerini bilir, bu arkadaşlarda (yabancı forumdakiler) sarraf ve değerini yorumlamışlar. ok1
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Bir Genç Bir de Eski Osmanli   Bir Genç Bir de Eski Osmanli Icon_minipostedPerş. 16 Ara. - 22:34

Evet, ben oylesine konusmuyorum, yani bizim saatimizi kotuleyen camur atan adamlar kendi yaptiklari basit ve siradan saati ove ove goklere cikariyorlar, yabanci forumlarda surekli ovgu aldiklarini soyluyorlar ama link vermiyorlar.
Ben birsey soylemiyorum, sadece link veriyorum, okuyabilirsiniz, google ile tercume edebilirsiniz.
Yukarida bahsettigim forum dunyadaki fransizca en buyuk forum.

Bizim en buyuk ozelligimiz, sifirdan yola cikip tamamen bize ozgu bir saat ortaya cikarmak, baska hicbir yerde bulunamayacak bir saat, ve bir daha da olmayacak.
crazyhours

crazyhours

MesajKonu: Geri: Bir Genç Bir de Eski Osmanli   Bir Genç Bir de Eski Osmanli Icon_minipostedCuma 17 Ara. - 0:48

almamış olsam kafamı taşlara vururdum hep hezarfen özlemi ile yanar dururdum ... kafiyeli oldu Smile bir de bunu kıyaslamaya kalkınca başına bir iş gelir diye takmaktan korkar oldum valla.takmadan duramıyorum takınca da duramıyorum .. maddiyatının, ne kadar ucuz fiyata aldığımızın bence artık bir önemi kalmadı manevi değeri her geçen gün katlanarak artıyor bende..
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Bir Genç Bir de Eski Osmanli   Bir Genç Bir de Eski Osmanli Icon_minipostedCuma 17 Ara. - 1:02

Evet en onemli olani manevi yani.
Dunyada ilk defa ust duzey bir kol saatinde osmanli rakamlari kullanildi.
Ilk defa mekanik bir saatte osmanli doneminden beri bu rakamlar kullanildi.
Ilk defa onlu arkali yazilar turkce oldu.
Dunyanin ilk mekanik pilot turk saati oldu.
Ilk defa hezarfen anisina bir saat yapildi.
Forumumuzun ilk saati.
Hepimizin emegi gecti.
Dunyada sadece 50 adet var ve bir daha hic olmayacak.

Daha sayayim mi okkiii

Belki de "kiskananlar catlasin" sarkisini soylemem lazim kahkaha2

Ya da ahemmm bazilarimiz kizmisti ya, hani su hezarfen selami devenin basi
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Bir Genç Bir de Eski Osmanli   Bir Genç Bir de Eski Osmanli Icon_minipostedCuma 17 Ara. - 1:05

Ha bu arada dostlar sunu da ekleyeyim.
Siz bilmiyorsunuz ama ben biliyorum.
Forumumuzda su anda 20-25 civari yabanci uyemiz var ve projelerimizi takip ediyorlar.
egunns

egunns

MesajKonu: Geri: Bir Genç Bir de Eski Osmanli   Bir Genç Bir de Eski Osmanli Icon_minipostedCuma 17 Ara. - 1:38

değerli bir arkadaşım hezarfen i çok çok istedi;liste dolmuştu; bakalım dedim belki teslim süresi yaklaştıkça açığa çıkan saat olur...vs; şu an saati kullanamıyor bile, oğluma bırakacağım diyor ve abartmıyorum geçen gördüğümde " bu saati 20 bin TL ye vermem" dedi!
deka

deka

MesajKonu: Geri: Bir Genç Bir de Eski Osmanli   Bir Genç Bir de Eski Osmanli Icon_minipostedCuma 17 Ara. - 4:07

İsmi lazım değil biriside baştan ııhhh demiş, görünce yağları erimiş ama nafile alamamış diable alamayınca da gerekçeler değişmiş,fumeur
diğerlerinin yaptığı proje proje değil ki, sıradan bir saate bir iki küçük rotüş ve liste fiyatının üzerinde bir maliyet, bu marifet değil ki, üstelik üyeler birazcık ...... oluyorlar. muhaha
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Bir Genç Bir de Eski Osmanli   Bir Genç Bir de Eski Osmanli Icon_minipostedCuma 17 Ara. - 5:11

Yahu halbuki tum bunlar cok farkli olabilirdi ama ne diyeyim, karsindaki muhatap cok kaba olunca diyalog bile imkansiz oluyor.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Bir Genç Bir de Eski Osmanli   Bir Genç Bir de Eski Osmanli Icon_minipostedCuma 17 Ara. - 5:14

Anlat anlat ben anlıyorum, zaten iyi bir dinleyiciyimdir. diable
trilobid

trilobid

MesajKonu: Geri: Bir Genç Bir de Eski Osmanli   Bir Genç Bir de Eski Osmanli Icon_minipostedCuma 17 Ara. - 22:51

Zaman gazetesindeki röpotajı okuyana kadar forum ve Hezarefen'den haberdar değildim. Üye olduğumda ise maalesef çok geçti. Rumi için hemen harekete geçtim ve katıldım. Yalnız hala Hezarefen'de gözüm var. Geçenlerde bir arkadaşımız sıkışmış satıyordu fakat fiyat gerçekten benim bütçem için yüksekti. Saatin değeri gerçekten bunu eder fakat malum herkesin bu sevdaya ayırabileceği bir bütçesi var. Benim korkum Rumi projesinin de söz veren arkadaşlarımızın (zorunlu durumlar hariç) sözünde durmayarak bu projenin ve gelcek diğer projelerin iptaline sebep olmaları. Böyle olursa herhalde çok üzülürüm. Böyle bir ihtimal oluşunca en az 10 kişiye forum ve Rumi hakkında bilgi ve teklif götürdüm ama bu işe gönül vermedikten sonra olmuyor. Sn Watcher üstadımızın da belirttiği gibi oluşturduğumuz emek ve bu değerlere muhatap bulmakda maalesef zorlanıyoruz. Ben emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Büyüklerimiz ne demiş "Altının değerini sarraf bilir."
dreren

dreren

MesajKonu: Geri: Bir Genç Bir de Eski Osmanli   Bir Genç Bir de Eski Osmanli Icon_minipostedC.tesi 18 Ara. - 1:43

cehennemde her ülkenin bir kazanı varmış içinde Sıcak kaynayan yağ olurmuş günah işleyenler bu kazanlarda cezalandırılıyormuş.kazandan kafasını çıkaranları zebaniler kafasınıa vurarak geri kazana sokuyormuş. baş zebani bir bakmış diğer kazanlarda her kes çıkmaya çalışıyor ama türkiyenin kazanından kimse kafasını bile çıkarmıyor baş zebani zebanilerden birini çağırmış ve sormuş

- niçin türkiyenin kazanından kimse çıkmıyor yoksa orda günahkar yok mu?

zebani:

- olmazmı, ama çıkmaya çalışanı alttakiler geri çekiyor...
dreren

dreren

MesajKonu: Geri: Bir Genç Bir de Eski Osmanli   Bir Genç Bir de Eski Osmanli Icon_minipostedC.tesi 18 Ara. - 1:54

resim bir bütün olarak çok güzel olmuş;ayrıntılar;güzellliği ön plana çıkarmış;kitap ve biblolar çok şık
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Bir Genç Bir de Eski Osmanli   Bir Genç Bir de Eski Osmanli Icon_minipostedC.tesi 18 Ara. - 3:19

O kitaplar 5 li bir seriden ikisi. Bende Serinin hepsi var.
Cok ilginc, fransizca ve turkiye tarihi uzerine.
Turkiyenin tarihini ve gununu anlatiyor.
mesela cok ilgimi ceken bir bolumde Abdulhamit'in muhtemelen sultan olacagi henuz genc bir sehzade oldugu ve onun sultan oldugu zaman devletin islerliginin nasil olacaginin avrupada merak konusu oldugunu yaziyor.
Yani kitaplar, Sultan Abdulhamit tahta cikmadan once basilmislar study

Hic kullanilmamis ve sifirlar, bir acik arttirmada ciddi bir fiyata almistim.
egunns

egunns

MesajKonu: Geri: Bir Genç Bir de Eski Osmanli   Bir Genç Bir de Eski Osmanli Icon_minipostedC.tesi 18 Ara. - 9:05

sen en başından beri amatör duygularınla heer konuda yapıcı ve öncü oldun üstad
zaten senin tek bir mesajını okuyan adam bile BuradA merak etme

watcher demiş ki:
Yahu halbuki tum bunlar cok farkli olabilirdi ama ne diyeyim, karsindaki muhatap cok kaba olunca diyalog bile imkansiz oluyor.

En son egunns tarafından C.tesi 18 Ara. - 9:22 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
egunns

egunns

MesajKonu: Geri: Bir Genç Bir de Eski Osmanli   Bir Genç Bir de Eski Osmanli Icon_minipostedC.tesi 18 Ara. - 9:17

@trilobid Rumi çabana saygı duydum ama haklısın gerçek hedef saatin gerçek saatseverlerle buluşabilmesi. Hezarfen e çok takılma, sadece bir başlangıç ok1
u3kagitci

u3kagitci

MesajKonu: Geri: Bir Genç Bir de Eski Osmanli   Bir Genç Bir de Eski Osmanli Icon_minipostedSalı 8 Mart - 5:34

Eski osmanlı cep saatine hayran kaldım desem yeridir..Keşke hazerfen'i kaçırmasaydık dedirten fotolar bunlar..Verdigin linklerdeki ilgi alaka da hakkaten üst düzeyde...İnsan okuyunca mutlu oluyor..Bazı arkadaslar 'altının değerini sarraf bilir demişler.' forumda bu atasözünü çok okur oldum ancak ben şahsen saat ustası olmadıgım halde dışardan bakan amatör bir gözle bile saatin kalitesini anlıyabiliyorum.Emeginize saglık diyorum..

Bir Genç Bir de Eski Osmanli
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» eski saatlerinizi atmayın
» Cok Eski Cep Saatlerini Ne Yaparlar?
» Eski Çin masa saatleri..
» Eski radyolar gibi...
» Raketa marka eski bir saat...