Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Isviçre Saat Fiyatlari Hakkinda Bir Inceleme

4 posters
YazarMesaj
watcher
Admin
watcher

Isviçre Saat Fiyatlari Hakkinda Bir Inceleme Empty
MesajKonu: Isviçre Saat Fiyatlari Hakkinda Bir Inceleme   Isviçre Saat Fiyatlari Hakkinda Bir Inceleme Icon_minipostedPaz 19 Ara. - 23:34

Arkadaslar,
Haydi gelin biraz fiyatlar hakkinda inceleme yapalim.

Ust duzey bir saat ile baslayalim.
Bu baslikta verdigim mekanizmayi simdi inceleyelim: http://www.turksaatforumu.com/t2222-cok-degisik-bir-otomatik-mekanizma

Bununla ilgili fiyat geldi.
50 adet alinirsa tanesi 7500€
100 adet alinirsa tanesi 3500€
200 adet alinirsa tanesi 2400€

1000 adet alinirsa fiyati vermemisler, ben de zaten talep etmemistim.
200 adet uzerinden ve olabilecek en pahali ve ucuk fiyatlardan gidelim.

Altin kasa : 2500€ civari
En pahali kadran+igneleri = 700€ (patek philippe'in yaptirdigi ureticide)
Altin kurma kolu = 200€
Kayis ve altin kelebek toka = 500€
Montaj, cosc, ayarlamalar vs = 350€
Kutu, sertifika vs = 250€
ozellestirilmis makine = 2400€

Toplam maliyet = 6.900€

Bu saatin en ucuz satis fiyati = 25-30.000€

Bazen NOS makineler biryerlerden cikabiliyor.
Son zamanlarda cuervos sabrino marka damgali nos landeron 148 makine teklifi vardi.
Toplam 400 adet ve hepsini almak zorunlulugu vardi.
Bu tarz makineleri bazi markalar aliyor ve limitli seri uretiyorlar.
Isvicrede artik hemen hickimse kasa, kadran, aksesuar uretimini kendi tezgahinda yapmiyor, çinde ya tamamini ya da yari bitmis olarak yaptiriyor.
Bizim saat projelerinde isvicredeki ureticilerle her gorusmemde made in swiss sertifikasi vereceklerini soylediler ama origine certificate istedigimde kivirdilar en durust olanlari da çinde yari bitmis yaptiklarini polisaji ise isvicrede yaptiklarini soyledi.
Almanlar ile de ayni seyi yasadim.
Ancak altin kasalarda durum degisebiliyor, kolay bir kasa ise çinde, aksi takdirde isvicre veya almanyada yapiliyor. Altin kasalarda genelde 30m sugecirmezlik yapabiliyorlar, daha yukari istediginizde fiyat gercek anlamda firliyor.

Gelelim landeron mekanizmali saate.
Fiyatlari da yine ucuk tutalim ve isvicre imalati dedikleri kasa vs uzerinden gidelim.
Kadran da daha normal ve isvicre imalati dedikleri kadran olsun.
Tabi ki saate safir cam dusunelim, kasa maliyetinde safir cam da var.

Bunun maliyeti:

Celik kasa+kurma kolu = 250€ (isvicre) 100€ (çin)
Kadran+igneler = 100€ (isvicre) 50€(çin)
Kroko kayis ve celik toka = 150€(isvicre) 50€(çin)
Montaj,ayar vs. cosc yok = 100€(isvicre) 25€(çin)
Kutu, sertifika vs = 75€(isvicre) 30€(çin) (bunlarda alt duzey kalite her iki ulke icin hesapladim)
Makine = 400€ (bu parayi kesinlikle etmez ama istedikleri fiyat buydu)

Toplam maliyet = isvicre =1.175€ - çin = 655€

Piyasa satis fiyati = 6-7.000€ ve çin aksesuarlar olduguna da eminim.

2824 dekorlu ust duzey makine piyasa fiyati toptan alimlarda en fazla = 75-100€
2892 " " = 200-250€ civari
7750 " " = 350-400

Bunlara yukaridaki aksesuar fiyatlarini ekleyin.
Komplike kasalarda durum degisebilir ama oyle 1500€ fiyati da bulmasi imkansiz. (kasa boyle olunca satis fiyatlarini da tahmin edin, mesela hublot)

Simdi marka ile hava atmanin bedelini ogrendiniz.

Bazi markalar var, jaeger le coultre, patek, vacheron ve benzerleri, bunlar yukaridaki degerlendirmeye dahil degil, farkli degerlendirme yapmak lazim.

Rolex'e gelince, cok iyi bir fiyat/performans sergiliyor, ama yilda sattigi saat sayisini goz onune alinca, birim maliyetlerinin muthis dusuk oldugu kesin ve yuksek bir kar yaptiklari da kesin.

Ben kar yapilmasina karsi degilim elbette ki ve bunu en cok savunanlarin basinda geliyorum.
Ama isvicre piyasasi cok ketum bu konularda ve made in swiss label'i de oldukca tartisilir bir duzeyde.
zaten son zamanlarda bunun degismesi icin calismalar yapiyorlar bazi buyuk markalar.

http://www.turksaatforumu.com
certus

certus

MesajKonu: Geri: Isviçre Saat Fiyatlari Hakkinda Bir Inceleme   Isviçre Saat Fiyatlari Hakkinda Bir Inceleme Icon_minipostedPtsi 20 Ara. - 0:21

Harika bir inceleme olmuş Mete abi, teşekkürler.. böylece neye ve kime para verdiğimiz iyice ortaya çıkıyor...
deka

deka

MesajKonu: Geri: Isviçre Saat Fiyatlari Hakkinda Bir Inceleme   Isviçre Saat Fiyatlari Hakkinda Bir Inceleme Icon_minipostedPtsi 20 Ara. - 0:40

Bu şartlarda adamların ketum olması kaçınılmaz, diable emeğine sağlık, güzel çalışma, teşekkürler.
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Isviçre Saat Fiyatlari Hakkinda Bir Inceleme   Isviçre Saat Fiyatlari Hakkinda Bir Inceleme Icon_minipostedPtsi 20 Ara. - 1:08

Bu tarz marka saat alirken odedigimiz paranin icinde, maliyet disinda odediklerimiz:
Tanitim sponsorluklari (artist, film, oto yarisi vs)
Reklam giderleri
Uretici karlari
Ithalatci ana bayi karlari
Parekendeci karlari
Satildigi ulkedeki kdv, ithalat vergisi vs.
Satis sonrasi servis giderleri

Yani kolumuzda hava atmak icin saati tasiyorsak bunlari kabul edecegiz ki zaten epey bir zaman once soruyu sordugumda bircok arkadasimiz prestijin onemli oldugunu da yazmislardi.
her sey bir secim.
Benim kisisel olarak saat merakim onun markasindansa icindeki makine oldugundan, prestiji pek birsey ifade etmiyor, markanin gecmisini goz onunde bulundurmak istersek hemen tum markalarin gecmisleriyle ilgili sadece adi var baska birseyi yok.
Ben saatin gecmisine de onem verdigimden daha cok vintage saatlere yonelmis bulunuyorum. En azindan gercek gecmisini yasiyorum.

Ama markaya onem verenlere de itirazim yok, bu neticede suna benziyor:

Yaklasik 25 yil once lacoste cok revactaydi ama marka merakim olmadigindan almiyordum, dogum gunumde hanim bana iki tane hediye almis. Yaklasik bir ay sonra turkiyeye geldik ve bir tishirt ureticiyle tanistim, adam yemin billah lacost'un fason ureticisi oldugunu ve bu tishirt'leri de en iyi kalite olarak onlara yaptigini, bu sattiklarini da ayni kumastan yaptigini vs soyledi ( o donemde sektorun icindeydim). Iki tane de ondan aldim, yaklasik onda bir fiyatina.
lacoste'tan tek farki uzerinde logo olmayisi idi.

Iki yil sonra gercekleri de digerleri de ayni sekilde eskimisti.

Diyecegim su ki, her sey gorundugu gibi olmayabiliyor, ayni mali yan masraflardan ve markadan arindirinca ortaya farkli bir rakam cikabiliyor.
http://www.turksaatforumu.com
krytime

krytime

MesajKonu: Geri: Isviçre Saat Fiyatlari Hakkinda Bir Inceleme   Isviçre Saat Fiyatlari Hakkinda Bir Inceleme Icon_minipostedPtsi 20 Ara. - 1:33

Elimde öyle çok üst düzey İsviçre markasına sahip saatim yok ama, İsviçre etiketi taşıyan saatlerimi piyasa fiyatının üçte biri yada dörtte biri fiyatına aldım. O yüzden içim rahat Very Happy . Ancak kelepir denk gelirse İsviçre saati alabiliyorum. Yoksa dediğiniz gibi yanlarına yaklaşılmıyor.

Isviçre Saat Fiyatlari Hakkinda Bir Inceleme
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Bazı saatçiler neden hala fiyatları İsviçre Frangı olarak belirtiyorlar?
» Geçmişten günümüze İsviçre saat markaları
» NovaBazar.com 'da piyasa değerinin çok altında saat fiyatları
» Saat onarım fiyatları ve saatlerimizi nasıl ustalara teslim etmeliyiz.
» İsviçre'de saat vadisi