Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı??

+8
watcher
sifujack
dreren
krytime
sandeman
GAREZ
burbank
alptuncel
12 posters
YazarMesaj
alptuncel

alptuncel

İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı?? Empty
MesajKonu: İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı??   İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı?? Icon_minipostedPaz 23 Ocak - 6:08

bu foruma bir şekilde dahil olmuş ve az-çok bir saat kültürüne sahip olmuş bizler gibi insanların imkan olduğunda alacağı ilk İsviçre otomatiği hangisi olmalı? veya siz hangi markayı ve modeli tercih edersiniz? ben bodoslama omega diyorum ama mesela tag heuer veya oris ya da bir başkası da olabilir.. sizce hangisi ve niye?
burbank'ın dediği gibi 0-2000 USD, 2001 - 4000 USD, 4000 - 10000 USD, ........ şeklinde kategorilere de ayırabiliriz..
burbank

burbank

MesajKonu: Geri: İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı??   İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı?? Icon_minipostedPaz 23 Ocak - 6:44

1) 0 - 2000 USD arası Oris TT Diver, Mido All Dial, Hamilton XCopter/Navy Regatta diyorum - (Kaliteli saatleri uygun fiyatlı sunmalarıyla bana mütevazi ve güzel markalar olarak görünüyorlar. Hele Oris, hep mekanik saat üreterek ve baz aldığı eta mekanizmaları tanıtımlarında yazmaktan imtina etmeyerek gönlümde ayrı bir yer edindi.)

2) 2001 - 4000 USD arası tabii ki öncelikle Omega Planet Ocean olmak üzere, Breitling, Tag Heuer Monaco, Longines.

3) 4000 - 10000 USD arası bir Rolex Milgauss/Deep Sea veya büyütecini çıkarmak Very Happy suretiyle Explorer II Polar White modeli veya Omega Speedmaster Special Limited Edition Apollo Soyuz. (Omega Speedmaster'ın benim için ayrı bir anlamı var. Nasa aya ilk insanlı uçuş için astronotlar için belirleyeceği kol saati için piyasadan belirli markalar seçmiş. En son Omega Speedmaster, Rolex Daytona ve Longines'in şimdi hatırlayamadığım bir modeli kalmış. Ekstrem sıcaklık, basınç vb. testlere tutulan saatlerden Rolex Daytona ile Longines yamulurken, Speedmaster ayakta kalmış.)

4) 10000 USD üstü sanırım öncelikle tasarım, kalitesi ve sadeliğini beğendiğim Patek Philippe veya Zenith başta olmak üzere JL Reverso, U.Nardin, AP Royal Oak Offshore ile Blancpain 50 fathoms / 500 fathoms modelleri. (Bunları çok uçmadan 25 - 30000 USD'a kadar düşünerek yazdım)

En son burbank tarafından Paz 23 Ocak - 7:57 tarihinde değiştirildi, toplamda 4 kere değiştirildi
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı??   İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı?? Icon_minipostedPaz 23 Ocak - 7:04

bence ilk otomatik saat ucuz olmalı TR'de pahalıda olsa SEIKO ideal... yada eski markalardan olabilir...
http://teknolojivesaatler.blogspot.com
sandeman

sandeman

MesajKonu: Geri: İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı??   İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı?? Icon_minipostedPaz 23 Ocak - 7:11

Bence Swatch otomatikleri başlangıç için makul İsviçrelilerdir. Ötesi çok ama Hamilton Khaki yahut Tissot T-Sport modelleriyle başlanabilir diye de düşünüyorum.

En son sandeman tarafından Paz 23 Ocak - 8:13 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
burbank

burbank

MesajKonu: Geri: İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı??   İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı?? Icon_minipostedPaz 23 Ocak - 7:17

[quote="GAREZ"]bence ilk otomatik saat ucuz olmalı TR'de pahalıda olsa SEIKO ideal... quote]

Evet, Seiko'da oldukça makul İsviçre otomatiklerden... muhaha
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı??   İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı?? Icon_minipostedPaz 23 Ocak - 7:23

[quote="burbank"]
GAREZ demiş ki:
bence ilk otomatik saat ucuz olmalı TR'de pahalıda olsa SEIKO ideal... quote]

Evet, Seiko'da oldukça makul İsviçre otomatiklerden... muhaha

ne yapayım SEIKO ilk otomatik için ideal... ondan yazdım eskilerden HISLON, OMEGA çok iyi olur... 2. el almak daha iyi... geek
krytime

krytime

MesajKonu: Geri: İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı??   İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı?? Icon_minipostedPaz 23 Ocak - 8:29

"İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı ?" sorusunun cevabı bence kişinin beğenisi ve bütçesi ile alakalı. Tissot ile de başlayabilirsiniz , Omega veya Rolex te alarak bir İsviçreli otomatik saat sahibi olabilirsiniz. Kimse size" ilk İsviçre saatini niye Rolex aldın "demez Very Happy . Ama benim düşüncem saatlere çok fazla para vermek ve saat statü sembolü olarak kullanılmak istenmiyorsa Tissot ve Hamilton lar İsviçreli olmanın hakkını verecek markalardır.
burbank

burbank

MesajKonu: Geri: İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı??   İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı?? Icon_minipostedPaz 23 Ocak - 8:55

Zaten biraz da bu nedenle bütçe aralıkları belirlenerek, bu bütçelere sahip olsanız hangi İsviçre otomatiği tercih ederdiniz, neden? tarzında sorulmuş.
krytime

krytime

MesajKonu: Geri: İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı??   İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı?? Icon_minipostedPaz 23 Ocak - 9:33

burbank demiş ki:
Zaten biraz da bu nedenle bütçe aralıkları belirlenerek, bu bütçelere sahip olsanız hangi İsviçre otomatiği tercih ederdiniz, neden? tarzında sorulmuş.

İyi güzel de bütçe aralıkları soruya sonradan eklenmiş sanırım. Sabah okuduğum da böyle bir sınıflandırma yoktu diye hatırlıyorum Very Happy .
burbank

burbank

MesajKonu: Geri: İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı??   İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı?? Icon_minipostedPaz 23 Ocak - 9:57

Bu bölüm akşam daha yeni açıldı aslında. Ama farketmez o zaman yeni duruma göre "Değiştir" kutusuna basarak cevabını yeniden düzenleyebilirsin @Krytime.
dreren

dreren

MesajKonu: Geri: İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı??   İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı?? Icon_minipostedPaz 23 Ocak - 10:04

2000 dolara çok güzel ikinci el isviçre otomatikleri alınabilir;1041 calibreli omegalarda var ebay de;en ucuzu denirse chronograph fonksiyonlu alırdım o da 7750 mekanizmalı bir tissot veya yine eta C01.211calibreli swatchun otomatik chronographı olurdu
sifujack

sifujack

MesajKonu: Geri: İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı??   İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı?? Icon_minipostedPaz 23 Ocak - 11:18

ben konuya biraz daha farklı bakıyorum,giriş seviyesi için yada farklı seviyelerde ve markalarda isviçre saatleri almaktansa ,geneli makul fiyatlı bir markanın,su ve darbe direnci yüksek,her giysiyle kullanılabilecek top yada chronometer grade eta makineli bir tane saatini almayı tercih ederim,bu yüzden herhangi bir isviçreli gördüğümde önce makine sınıfına ve fiyatına bakıyorum,isviçre marka ve modellerini pek incelemediğim için tavsiyede bulunamıyorum ,bu özelliklere uygun modeller gördükçe buraya tavsiye olarak eklerim

hamilton -tissot-certinanın saatlerinde büyük çoğunlukta ;mido ve orisin makul fiyatlı saatlerinde standart sınıf eta kullandığını biliyorum ve artık bu sınıftaki makine içeren modelleri düşünmüyorum,chronometer modellerine öncelik veiryorum(istisna olarak chronometer midolar halen uygun fiyatlara bulunabilir sanırım)

alman üretimide olsa top ve chronometer eta kullandıkları için şimdilik sinn ve stowaya daha sıcak bakıyorum

bütçe müsaitse burbankın gösterdiği şekilde bir sınıflandırma yapabiliriz
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı??   İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı?? Icon_minipostedPaz 23 Ocak - 23:49

Aslinda ilk saat hangisi olmali derken butceyi gozonune almak lazim.
0-2000$ vs gibi siniflandirmada aralik cok acik.
Bu arada saat sifir mi ikinci el mi bu da degiskenlik gosterir.
200-300€ arasi sifir swatch'tan tissot'a degisebilirken, daha yukarilarda hamilton, longines, oris vs gibi saatler, hatta 2.000$ seviyesinde artik ciddi bir ikinci el saat almak mumkun olabilir.
Ilk isvicre saati alan kisi demek ki daha once otomatik saat kullanmamis olabilir, bu durumda yapilacak tavsiye ilk once en alt butcede bir tane alip kullanmasi, bu arada forumda bilgi edinmesi Very Happy bircok saat denemesi ve daha sonra arzusuna, butcesine ve begenilerine bagli olarak ikinci saatini daha ust duzeylerden secmesi daha dogru olur.

http://www.turksaatforumu.com
egunns

egunns

MesajKonu: Geri: İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı??   İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı?? Icon_minipostedPtsi 24 Ocak - 3:37

Bence ilk mekanik saat 1000 chf liste barajını aşmamalı
burbank

burbank

MesajKonu: Geri: İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı??   İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı?? Icon_minipostedPtsi 24 Ocak - 7:19

Ben bu konuda biraz farklı düşünüyorum. Saatler, meslekler gibi belirli bir tecrübe ve yetkinlikten sonra kullanmaya ehliyetine sahip olunacak varlıklar değil ki. Önemi olan o heves ve bilince erişebilmek. Mesela benim bir kol saatine ayırabilecek 10.000 tl bütçem varsa, ve otomatik saatlere merak sarıp, örnek bu forumu ve/veya benzer yabancı forum ve saat sitelerini gezdikten ve belli bir bilince eriştikten sonra, neden alacağım ilk saat bir Omega, Zenith veya Rolex olmasın.

Yani önce 1000 franklık bir Hamilton veya Mido alıp, belirli bir süre staj yaptıktan sonra Zenith kullanacağım diye bir teamüle gerek yok diye düşünüyorum.
deka

deka

MesajKonu: Geri: İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı??   İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı?? Icon_minipostedPtsi 24 Ocak - 8:03

bence pişmek için, kıymet bilmek için,kısaca sindirmek için tabandan başlamakda yarar var,yoksa herkes bütçesine göre elbette istediğini alır.
egunns

egunns

MesajKonu: Geri: İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı??   İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı?? Icon_minipostedPtsi 24 Ocak - 9:59

ya bizim gibi ayran gönüllü bir saatseverin ilk saati zenith vs olursa..ya sonrası..
saat zevkine erişmek için hakikaten pişmek gerekiyor..kısık ateşte Smile....bu ateş sadece vitrin gözlemleriyle bile olgunlaşabilir
burbank

burbank

MesajKonu: Geri: İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı??   İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı?? Icon_minipostedPtsi 24 Ocak - 10:33

Tamam işte, benim söylediğimin bir başka şekli bu da. İnsan okuyup araştırarak, vitrinleri gözlemleyerek de belirli bir pişkinliğe erişebilir.

Bence bu ayran gönüllülük olayı başlangıç seviyesindeki saatlerde daha vahim sonuçlara yol açıyor. Mesela ben bugüne kadar 200 - 300 tl'lik hoşuma giden pek çok onlarca saat yerine bugün kolumda güzel bir Omega takıyor olabilirdim. Birşey de kaybetmezdim.

Siz mesela daha bilinçli başladığınız bu yolda Orient'ten başlayıp çok da sapmadan güzel Mido'lara sahip oldunuz. Bunlar biraz da forumlarla tanışıp bilgilerinizi iyice pekiştirdikten sonra bu işe başlamanız sayesinde oldu. Ne güzel de olmuş... Artık muhtemelen Omega, oradan da Zenith'e yelken açarsınız herhalde. Very Happy

alptuncel

alptuncel

MesajKonu: Geri: İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı??   İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı?? Icon_minipostedPtsi 24 Ocak - 10:36

yani şimdi orientten başlayanlar güzel midolara mı sahip oluyor? üstüme alınıyorum, mido kulağa hoş geliyor.. Smile
burbank

burbank

MesajKonu: Geri: İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı??   İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı?? Icon_minipostedPtsi 24 Ocak - 10:58

Hem de nasıl... Param olsa Egunns'un Midosunu kaçırmazdım. Belki de bu senin Mido'ya geçişin için açılmış bir kapıdır Alptuncel okkiii
deka

deka

MesajKonu: Geri: İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı??   İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı?? Icon_minipostedPtsi 24 Ocak - 10:59

Şimdiden hayırlı olsun, düşünmek demek, almak demektir.
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı??   İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı?? Icon_minipostedPtsi 24 Ocak - 11:21

bende OMEGA Seamaster ile başlamış sayılırım... çok pahalı sayılmaz heralde 1976 model... hala tamire götüremedim...
burbank

burbank

MesajKonu: Geri: İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı??   İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı?? Icon_minipostedPtsi 24 Ocak - 11:31

Hayırlı olsun. Güzel bir Vintage. Watcher'dan mı aldın? Very Happy
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı??   İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı?? Icon_minipostedPtsi 24 Ocak - 11:50

burbank demiş ki:
Hayırlı olsun. Güzel bir Vintage. Watcher'dan mı aldın? Very Happy

Sağol... zaten vardı Babamdan kalma annem tamir için izin vermiyor unutmasını bekliyorum... agliyor
burbank

burbank

MesajKonu: Geri: İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı??   İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı?? Icon_minipostedPtsi 24 Ocak - 12:13

Tekrar hayırlı olsun, bakıma götürmesi bile zevkli olur...
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı??   İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı?? Icon_minipostedPtsi 24 Ocak - 12:40

anlatamiyorum ki cakma saatciye gostermisler adam nato kafa nato mermer kafa oldugundan saate FRANSIZ kalmis acamayinca acilmaz bu diye basindan savmis annemde bu tamir olmaz diye vermiyor bu forumu gostersemde inanmaz...
sandan

sandan

MesajKonu: Geri: İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı??   İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı?? Icon_minipostedPtsi 24 Ocak - 13:08

Merhabalar,

İlk otomatiğimiz konu olunca, acaba Bulova hakkında ne düşünürsünüz. 25 jewel 7750 valjö mekanızmalı koronometer Bulova bir saat için 1300-1500 tl nasıl fiyattır sizce?
Selamlar
alptuncel

alptuncel

MesajKonu: Geri: İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı??   İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı?? Icon_minipostedPtsi 24 Ocak - 20:35

@burbank, kapı açık amma kapıdan geçiş paralı, geçemiyom kapıdan şu anda..
@deka, benim öncelikli düşüncem sizin hislon, ama gördüğünüz üzere bir icraat mümkün olmuyor.. study
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı??   İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı?? Icon_minipostedSalı 25 Ocak - 3:22

blogdan 100$ gelirse bende almayı deneyebilirim o HISLON'u...
sandan

sandan

MesajKonu: Geri: İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı??   İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı?? Icon_minipostedSalı 25 Ocak - 6:15

Forumdaki arkadaşlara,

Limango.com.tr sitesinde BULOVA marka otomatik ve pilli makinalar oldukça uygun fiyatlarda şu an itibariyle 12 saat kalmış görünüyor. Üstad Sn. Watcher a beğendiğim 25 jewel 7750 valjö kronometerli 1.534,99 TL mavi kadran çelik kordonlu saat ile ilgili görüşünü sorduğumda marka, mekanizma ve fiyat olarak oldukça olumlu şeyler yazmış, sizlerinde fikrini alabilir miyim? http://www.limango.com.tr/shop/index.php
Sitede satılık erkek saatler zaten tek sayfada ..

Saygılar..
burbank

burbank

MesajKonu: Geri: İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı??   İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı?? Icon_minipostedSalı 25 Ocak - 7:00

@ Sandan,

"Saat Danışma Platformu" bölümü içinde yeni konu açarak bu soruyu sorarsan daha çok yardım eden çıkar.
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı??   İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı?? Icon_minipostedSalı 25 Ocak - 8:04

burbank demiş ki:
Ben bu konuda biraz farklı düşünüyorum. Saatler, meslekler gibi belirli bir tecrübe ve yetkinlikten sonra kullanmaya ehliyetine sahip olunacak varlıklar değil ki. Önemi olan o heves ve bilince erişebilmek. Mesela benim bir kol saatine ayırabilecek 10.000 tl bütçem varsa, ve otomatik saatlere merak sarıp, örnek bu forumu ve/veya benzer yabancı forum ve saat sitelerini gezdikten ve belli bir bilince eriştikten sonra, neden alacağım ilk saat bir Omega, Zenith veya Rolex olmasın.

Yani önce 1000 franklık bir Hamilton veya Mido alıp, belirli bir süre staj yaptıktan sonra Zenith kullanacağım diye bir teamüle gerek yok diye düşünüyorum.

burbank'a tamamiyle katılıyorum. Bir Omega veya bir Jaeger alabiliyorsan kesinlikle bir Seiko yada Orient alma.

Bence hep hedefin yukarılar olsun...

İlk İsviçre Otomatiğimiz Hangisi Olmalı??
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Yil: 1961- Yer: Isvicre - Konu: Isvicre saatlerinin gelecegi - VDO
» Ilk adim nasil olmali?
» pil degiştirmek nasıl olmalı
» Elimizde hangi saatler olmalı?
» Saat koleksiyonu nasıl olmalı?