Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Rolex 1974'ten Gunumuze

3 posters
YazarMesaj
watcher
Admin
watcher

Rolex 1974'ten Gunumuze Empty
MesajKonu: Rolex 1974'ten Gunumuze   Rolex 1974'ten Gunumuze Icon_minipostedÇarş. 16 Mart - 0:44

1665 modeli 1974 yilindaki fiyati: € 137,63

Rolex 1974'ten Gunumuze Img_6811

Bu saatin gunumuzdeki koleksiyon degerinin yuksekligini hesaba katmaz isek,

Avrupa'da 1974 yilinda bir iscinin aldigi aylik baz ucret euro'ya cevirince yaklasik 300€/ay
Yani bir isci 1974 yilinda aylik maasi ile ayda iki tane alabilirmis.
Bugun bir submariner, Avrupa'da yaklasik 6-7 bin € arasi.
Iscinin aylik net maasi yaklasik 1.200€
Yani bugun ayni sektorde calisan bir isci bir sub rolex almak icin yaklasik 5 aylik maasini feda etmek zorunda.

Buradan gerekli sonuclari kendiniz cikarin artik clown

http://www.turksaatforumu.com
egunns

egunns

MesajKonu: Geri: Rolex 1974'ten Gunumuze   Rolex 1974'ten Gunumuze Icon_minipostedÇarş. 16 Mart - 5:22

o günkü işçiler geleceği görememiş Smile
koca rolexin hala bana hitap eden modeli yok...bekliyorum eurolar hazır :p

bu tasarımı zamanla oturtmaları ve başka markaların bu modele benzeyebilme çabaları fiyatların tavan yapmasının bir nedeni bence
teng

teng

MesajKonu: Geri: Rolex 1974'ten Gunumuze   Rolex 1974'ten Gunumuze Icon_minipostedÇarş. 16 Mart - 11:38

Sadece Rolex değil, demin tekrar gördüm 1970 yılında Omega Railmaster 70 dolar Şimd iise 4000 dolara yakın.
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Rolex 1974'ten Gunumuze   Rolex 1974'ten Gunumuze Icon_minipostedÇarş. 16 Mart - 21:50

Ozellikle quartz krizinde cok ilgincti.
Bugun nasil pazarlarda 5tl'ye pilli saatler satiliyorsa, o gunlerde de pazarlarda, ozellikle indirimli gunlerde saat magazalarinin kendi vitrinleri onunde kurduklari stand'larda mekanik saatler muthis ucuza satiliyordu.
Quartz saat vitrinde 150-200€ karsiligi fiyatlarda etiketli iken, vitrin onundeki stand'lardaki mekanik saatler 1-2€ karsiligi fiyatlardan basliyordu.
Hep soylerim o gunlerde aldigim jenny caribbean dalgic saatler vardi, o gunlerde dalis ta yaptigim icin almistim ama daha sonra hic kullanmadim.
Tanesini yaklasik 10-15€ fiyata 5-6 tane degisik renklerinden almistim.
Bundan birkac yil once tanesini yaklasik 1500€'dan sattim.
Ama simdi de pismanim, keske satmasaydim diyorum.

Yine o gunlerde aldigim jacquet droz, jaeger le coultre club saatlerim var ve bunlar duruyorlar.

Altin bir baume et mercier mikrorotorlu almistim, 60-70 lerin dunyadaki en ince otomatik saatiydi, o da duruyor, ama bunu 500€ karsiligi bir fiyata almistim.

O donemlerde kalin ve iri saatler hic begenilmiyor ve aranmiyordu, muhtemelen rolex sub tarzi saatlerin ilgi gormeyis nedenidir, bu tur iri saatler hemen hemen sadece dalgic modellerde yapiliyordu, tabi ki omega'nin iri pilot veya racing modellerini saymazsak (speed'ler, flightmaster veya mark modelleri)

O donemlerde bir saat ne kadar ince ise o kadar ragbet goruyordu, bir olcude bence quartz saatlerin boylesine ilgi gormesinin gorsel nedenlerinden biridir bu cunku quartz saatler cok ince olabiliyordu, hatirliyorum, quartz saatlerin gorsel satis argumanlarindan en onemlisi inceligi idi.
Caplar da dalgic tarzi modellerde en fazla 40mm idi, yoksa standart en fazla 33-36mm arasinda degisiyordu. (Tabi ki yine yukaridaki bazi omega modellerini saymazsak)

http://www.turksaatforumu.com
egunns

egunns

MesajKonu: Geri: Rolex 1974'ten Gunumuze   Rolex 1974'ten Gunumuze Icon_minipostedPerş. 17 Mart - 11:26

ortaokul hazırlığa giderken apartmanımızın posta kutusuna bırakılan swatch katoloğunu incelediğimi ve 7000 usd lik modeller görünce o bilmez halimle bile zırvalamış bunlar dediğimi hatırlıyorum

Rolex 1974'ten Gunumuze
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Geçmişten günümüze iki usta
» Osmanlı'dan Günümüze Saatler
» Geçmişten günümüze İsviçre saat markaları
» Rolex
» ROLEX YATCHMASTER 250 TL.