Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Nedir bu saatin olayı sizce?

+4
M.Ali Sade
GAREZ
silver
Muhendis78
8 posters
YazarMesaj
Muhendis78

Nedir bu saatin olayı sizce? Empty
MesajKonu: Nedir bu saatin olayı sizce?   Nedir bu saatin olayı sizce? Icon_minipostedCuma 18 Mart - 0:50

17 yaş doğum günümde (1995) rahmetli babam bana güzel bir saat almak istemişti.
Kendisi saatlerden çok anlamadığı için araştır bak bakalım demişti bana. Ben de sınıftan bir arkadaşımın elindeki sıfır Seiko saati bulmuştum.
O zaman piyasa fiyatı misal 5 liraysa biz bunu 3 liraya aldık bana. 2 sene sonra da beklenmedik bir şekilde babamı kaybettim. O saat bana hatıra kaldı ama pili değiştirmek için saatçiye götürdüğümde adam kasayı açtı ve ben içindeki kasadan daha küçük boyutlu quartz makinayı görünce "saat sahteymiş" diye düşündüm ve çok üzüldüm.

O saati belki 5-6 sene taktım. 2-3 sefer pil değiştirdim. Altın kaplama kısımları çok deforme olunca da dolaba kaldırdım.

Dün gece acaip bi olay oldu Smile
Yattığım yerde o saat geldi aklıma. Kalkıp buldum saati. Arka kapakta 8T39 yazıyordu ama tüm interneti altını üstüne getirdim öyle bir Seiko makinası bulamadım. Sonra sivri bir bıçakla arka kapağı açtım ve quartz makinaya ulaştım.

O zaman bilmediğimden saat sahte gibi gelmişti bana ama aslında saatin sahte olmadığını, quartz makinaların öyle ufak ve basit göründüğünü öğrenmiştim. Neyse makinanın üzerinde 8T39 dışında birşey yazar belki diye baktım ve üzerinden aynen şunları gördüm ...

Miyota Co. 6P00 Unadjusted No Jewells

Evet..

Seiko saatin içinde Miyota quartz makina.. Dahası var. 6P00 araştırdım ve gördüm ki o makina hala kullanılıyor. Yabancı sitelerde sadece makinanın fiyatı 20 usd falan. Moonphase'li bir makinadır. Benim saat de zaten hala çalışıyor ama pili yok şu an.

Saatin modelini hala bulamadım. Ama özel günlerde hala takmak isteyeceğim kadar şık bir saat. Manevi değeri ise anlatılamaz.

İnternette yine araştırdım. Bu makinayı kullanan Seiko saat göremedim. Sanırım çok eskiden kısa bir süre olmuş bu olay. Saatin belki de kolleksiyon değeri bile olabilir. Seiko içinde Miyota quartz Smile

Fotolar aşağıda..

Kadranda yazan bi 100mt/ 3 atm yazma olayı var. Ne alaka yani Smile

Saat çakma diyecem, 17 sene önce böyle kaliteli çakma yapılırmıydı ki? İçinde Miyota var. Kadran vs. gayet kaliteli..
Tuhaf bir saat bu.. Manevi değeri dolayısıyla çakmaymış orjinalmiş umrumda değil.. bana rolex verseler bugün takaslamam bununla manevi değeri sebebiyle..

NEDİR SİZCE BU SAATİN OLAYI??

Nedir bu saatin olayı sizce? Areimg1396

Nedir bu saatin olayı sizce? Areimg1393

Nedir bu saatin olayı sizce? Areimg1391

Nedir bu saatin olayı sizce? Areimg1390

Nedir bu saatin olayı sizce? Areimg1375

Nedir bu saatin olayı sizce? Bigimg1375

Nedir bu saatin olayı sizce? Areimg1374

Nedir bu saatin olayı sizce? Areimg1372
silver

silver

MesajKonu: Geri: Nedir bu saatin olayı sizce?   Nedir bu saatin olayı sizce? Icon_minipostedCuma 18 Mart - 6:30

paylaştığınız için teşekkürler, çok özel bir saat gerçekten

saat hakkında yorum yapabilecek bilgiye sahip olanlar çıkacaktır mutlaka
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Nedir bu saatin olayı sizce?   Nedir bu saatin olayı sizce? Icon_minipostedCuma 18 Mart - 11:54

SEIKO ile mesajlaşmanda fayda var eski modellerinin restorasyonunu yapıp geri yollayabilirler...
http://teknolojivesaatler.blogspot.com
M.Ali Sade

M.Ali Sade

MesajKonu: Geri: Nedir bu saatin olayı sizce?   Nedir bu saatin olayı sizce? Icon_minipostedC.tesi 19 Mart - 5:14

Bu saatin aynısını 1996 ya da 97 yılında Bursa'da Heykel'deki bir saatçiden 150 bin TL. gibi bir fiyata almıştım.Aşağı yukarı şimdiki 150 TL.ya denk gelir.

İçinde Miyota makina olduğunu o zaman satın aldığım saatçi söylemişti.Saatle beraber üstünde dandikten Seiko yazan karton bir kutu ile çok çok katlı bir kağıttan oluşan renksiz ama çok dilde yazılmış bir de kullanma klavuzu da vermişti.

Bu saati üç-dört ay kullandım.Özellikle ay durumlarını göstermesi çok hoşuma giderdi.

Daha sonra bu saati bir arkadaşım çok beğendi ve benden istedi.Ben eski Falcon (AS-1130) saatime geri dönerken bu saati de tamı tamına 250 TL.ya o arkadaşıma sattım.

Bence Seiko'nun yaptığı en güzel saatlerden birisidir.İçinde Citizen'e ait bir elektronik düzenek bulunması da bir o kadar işin ilginç yönü.

Tak pili,çalışsın arkadaşım.Güle güle kullan.Yeni pek çok kuars makineye taş çıkarır bu.
egunns

egunns

MesajKonu: Geri: Nedir bu saatin olayı sizce?   Nedir bu saatin olayı sizce? Icon_minipostedC.tesi 19 Mart - 5:49

özensiz kullanmışsınız
Muhendis78

MesajKonu: Geri: Nedir bu saatin olayı sizce?   Nedir bu saatin olayı sizce? Icon_minipostedPaz 20 Mart - 23:29

M.Ali Sade demiş ki:
Bu saatin aynısını 1996 ya da 97 yılında Bursa'da Heykel'deki bir saatçiden 150 bin TL. gibi bir fiyata almıştım.Aşağı yukarı şimdiki 150 TL.ya denk gelir.

İçinde Miyota makina olduğunu o zaman satın aldığım saatçi söylemişti.Saatle beraber üstünde dandikten Seiko yazan karton bir kutu ile çok çok katlı bir kağıttan oluşan renksiz ama çok dilde yazılmış bir de kullanma klavuzu da vermişti.

Bu saati üç-dört ay kullandım.Özellikle ay durumlarını göstermesi çok hoşuma giderdi.

Daha sonra bu saati bir arkadaşım çok beğendi ve benden istedi.Ben eski Falcon (AS-1130) saatime geri dönerken bu saati de tamı tamına 250 TL.ya o arkadaşıma sattım.

Bence Seiko'nun yaptığı en güzel saatlerden birisidir.İçinde Citizen'e ait bir elektronik düzenek bulunması da bir o kadar işin ilginç yönü.

Tak pili,çalışsın arkadaşım.Güle güle kullan.Yeni pek çok kuars makineye taş çıkarır bu.

Aynı saat olduğuna eminseniz ve saatçi de size içindeki Miyota'dan bahsettiyse o vakit benim saatin "çakma" olduğunu düşünmem tamamen anlamsızmış sanırım. Çok teşekkür ederim güçlü hafızanız için Smile
Muhendis78

MesajKonu: Geri: Nedir bu saatin olayı sizce?   Nedir bu saatin olayı sizce? Icon_minipostedPaz 20 Mart - 23:38

egunns demiş ki:
özensiz kullanmışsınız

Maalesef haklısınız.
17 yaşında bu saate sahip olmuştum ve özellikle ilk 3 sene neredeyse hiç kolumdan çıkmadı. Saat bileğimde spor bile yapıyordum ki ter en büyük düşmanlardan biriymiş.
Kadran aslında çok temiz kaldı ama kaplamalar ve ayar kolu vs. baya deforme oldu. Aslında kaplama yaptırmayı düşünüyordum hatta forumdan bir arkadaşın verdiği linkleri de bana ulaştırdı arkadaşlar sağolsun. Ancak sonra saatin şu vintage havasına ve hatıralarına yazık etmeme kararı aldım.
Kadranın içinde 1-2 mm kadar aşağı kayan Seiko yazısını yukarı aldıracağım ve güzel bir deri kayış ile saati sadece özel günlerde kullanmaya devam edeceğim sanırım.
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Nedir bu saatin olayı sizce?   Nedir bu saatin olayı sizce? Icon_minipostedPtsi 21 Mart - 0:20

http://goldsmithwatchworks.com/8119-RESTORE/
bu işlemi Türkiye'de yapan var mıdır?
frown

frown

MesajKonu: Geri: Nedir bu saatin olayı sizce?   Nedir bu saatin olayı sizce? Icon_minipostedPtsi 21 Mart - 4:21

Tekrar kaplama yaptırın. Bence manevi değeri azalmaz, artar.
M.Ali Sade

M.Ali Sade

MesajKonu: Geri: Nedir bu saatin olayı sizce?   Nedir bu saatin olayı sizce? Icon_minipostedPtsi 21 Mart - 6:33

Bu saat her ne kadar pilli olsa da ve pilli saatler de (Watcher üstaddan alıntıdır) bizde sivilce yapsa da kolay vazgeçilemeyecek bir saat olduğunu söyleyebilirim.

Bu saatin aynısını satın aldığım Bursa'daki saatçi de bizler gibi mekanik hastası bir saatçiydi.Bu saati de ben vitrinde görüp beğendim.Aslında satın almak gibi bir niyetim yoktu.

Saatçi ile epeyce çay içip uzunca bir muhabbet yaptığımızı,bu arada eski Nacar ve Hislon'lar konusunda deneyimlerimizi paylaştığımızı hatırlıyorum.Hatta ve hatta saatin kapağını açıp içine de baktığımızı söyleyebilirim.İşte o zaman saatin iç düzeninin Miyota olduğunu farketmiştik.

Makinesinin Miyota oluşu bence bir problem değil.Nasıl ki şimdi Fiat Bursa'da Fiorino modelini üretirken aynı zamanda Peugeot ve Citroen markalarını da Beeper ve Nemo gibi değişik modeller altında pazarlıyorsa bu saatte de durum aynı.

Kasanın onarımı yapılırken ehil ustalara yaptırmakta fayda var.Özellikle ilk temizlik esnasında kasa zarar görebilir.Kaplama yapılsa bile bu özürler sırıtabilir.

Benim şahsi tavsiyem mevcut durumunu koruyarak elletmeden,belki bir kordon değişimi ve kabaca bir temizlikle kullanmanızdır.Çünkü çok fonksiyonlu kadran bu işlemlerde zarar görebilir ve fonksiyonlar kaybolabilir.
movement34

movement34

MesajKonu: Geri: Nedir bu saatin olayı sizce?   Nedir bu saatin olayı sizce? Icon_minipostedC.tesi 2 Tem. - 4:03

seiko zaten suan bile bir cok saatini baska firmalara yaptiriyor,ve pulsar gibi bazi saatlerinde direk onlarin motorlarini isim dahi degistirmeden kullaniyor,,
mesela seiko 7t62 ile tmi ym62 birebir aynidir,,
ayrica seiko 7t84 ile tmi ym84 de yine ayni sekilde her yonuyle kronolarindaki saniyenin donus sekline kadar birebir aynidir,,ayrica saatiniz cok guzelmis,,hic takilmayin bence mekanizmasinin miyota olmasina,,miyota motorlar cok kalitedir,,bence seikodan daha da uzun omurludur
Exern

Exern

MesajKonu: Geri: Nedir bu saatin olayı sizce?   Nedir bu saatin olayı sizce? Icon_minipostedSalı 20 Eyl. - 11:41

Neden 3 atm 100 meters yaziyor? 3 atm 30 metre olmasi gerekmez mi? Benim bildigim 1 atm=1 bar=10m=33ft
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Nedir bu saatin olayı sizce?   Nedir bu saatin olayı sizce? Icon_minipostedSalı 20 Eyl. - 11:47

Exern demiş ki:
Neden 3 atm 100 meters yaziyor? 3 atm 30 metre olmasi gerekmez mi? Benim bildigim 1 atm=1 bar=10m=33ft

çakma marka ( China ) olunca o tazrz hatalar normal...
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Nedir bu saatin olayı sizce?   Nedir bu saatin olayı sizce? Icon_minipostedSalı 20 Eyl. - 11:48

sayfa yeniledim 2. kez gitti?
Exern

Exern

MesajKonu: Geri: Nedir bu saatin olayı sizce?   Nedir bu saatin olayı sizce? Icon_minipostedSalı 20 Eyl. - 12:05

GAREZ demiş ki:

çakma marka ( China ) olunca o tazrz hatalar normal...

Bende onu demek istiyorum. Cok bariz belli oluyor cakma oldugu.

Nedir bu saatin olayı sizce?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Bu saatin mekanizması veya sizce ederi nedir?
» IWC Big Pilot - Bundaki terslik nedir sizce?
» sizce bu saatin original markası ne?
» Ust Sinif Ketogori Saatler Sizce Kriterler?
» Sizce hangisi?