Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Sarayin en güzel saatlerinden biri olan Breguet Nr. 758 (Pendüle) et Nr. 507

4 posters
YazarMesaj
BR-02

BR-02

Sarayin en güzel saatlerinden biri olan Breguet Nr. 758 (Pendüle) et Nr. 507 Empty
MesajKonu: Sarayin en güzel saatlerinden biri olan Breguet Nr. 758 (Pendüle) et Nr. 507   Sarayin en güzel saatlerinden biri olan Breguet Nr. 758 (Pendüle) et Nr. 507 Icon_minipostedSalı 12 Nis. - 2:11

Merhaba arkadaslar,

sizlere sahsen sarayin en güzel saatlerinden biri olan bu saate dikkatinizi cekmek istedim.

Breguet Nr. 758 (Pendüle) et Nr. 507 veya "pendule sympathique" (Sempatik Pandül) diyede adi gecen bu meshur saatin özelliklerinden biride, üstüne takilan cep saatinin ayarini kendi kendine otomatik olarak yapabilmesi, o zamanlar icin müthis birsey simdide tabii ki...

Breguet ìn Topkapi müzesi ile ortaklasa 1 Haziran - 31 Agustos 2010`da gerceklestirdigi Sadece Osmanli ve Türk piyasasi icin üretilmis nadide parcalardan olusan bu sergiyi maalesef kacirdim. Ama sizlere buradan kisada olsa bir bilgi vermek istedim.

Bu nadide parcalardan biride yukarida bahsettigim, Sömine saati.

Breguet firmasinin üretmis oldugu,en tefferruatli makinelerden biri olma özelligini tasiyan bu saatin ilk modelleri 1795 üretilmis ve ayni saate ait olan cep saatinde zaman düzeltme yapabilmis , daha sonra gelistirilen modellerinde 1805`den itibarende ana saate göre cepsaatinin zaman ayarinida yapabilmektedir. muhtelif emayil resimlerle ve mücevherat taslari ile bezenmis bronz kasa, gümüs kadran üzerine osmanli rakamli saat 6da saniye, ölcüler 335 x 190 mm, müthis bir saat. Maalesef saate ait olan Breguet 507 nolu cep saati kaybolmus, kimbilir nerde, bulabilsek cok iyi olurdu, hangi kasada sakli kimbilir.........

bazi resimler
Sarayin en güzel saatlerinden biri olan Breguet Nr. 758 (Pendüle) et Nr. 507 Breguetpendulesympathiq

Sarayin en güzel saatlerinden biri olan Breguet Nr. 758 (Pendüle) et Nr. 507 Breguetpendulesympathiq

Buda calisma prensibi acisindan bilgi verici bir resim.

sifujack

sifujack

Sarayin en güzel saatlerinden biri olan Breguet Nr. 758 (Pendüle) et Nr. 507 Empty
MesajKonu: Geri: Sarayin en güzel saatlerinden biri olan Breguet Nr. 758 (Pendüle) et Nr. 507   Sarayin en güzel saatlerinden biri olan Breguet Nr. 758 (Pendüle) et Nr. 507 Icon_minipostedSalı 12 Nis. - 10:49

detaylı bilgi için teşekkürler,komplikasyonlarıyla benimde en beğendiğim saatlerden...
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Sarayin en güzel saatlerinden biri olan Breguet Nr. 758 (Pendüle) et Nr. 507   Sarayin en güzel saatlerinden biri olan Breguet Nr. 758 (Pendüle) et Nr. 507 Icon_minipostedSalı 12 Nis. - 21:11

Bunlar muthis guzel ve keyifli saatler, 25-30 yil once cerez fiyatina alinabiliyordu, simdi el yakiyor.
Hic unutmam, 1970'li yillarda bir tane fransiz sarayindan cikma olanina rastlamistim, ben ise ayni fiyata, yaprak seklinde sayilari gosteren bir elektrikli masa saati almistim taskafa
http://www.turksaatforumu.com
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Sarayin en güzel saatlerinden biri olan Breguet Nr. 758 (Pendüle) et Nr. 507   Sarayin en güzel saatlerinden biri olan Breguet Nr. 758 (Pendüle) et Nr. 507 Icon_minipostedCuma 29 Nis. - 10:28

topkapı sarayında o kadar çok saat tozlanmakta ki... ilber hocaya bir türlü ulaşamadım ki oraların bir tozunu silelim bari gönüllü olarak Smile
BR-02

BR-02

MesajKonu: Geri: Sarayin en güzel saatlerinden biri olan Breguet Nr. 758 (Pendüle) et Nr. 507   Sarayin en güzel saatlerinden biri olan Breguet Nr. 758 (Pendüle) et Nr. 507 Icon_minipostedCuma 29 Nis. - 22:06

turksaatforumu olarak bakimini ve tozlanmalarini ücretsiz üstlenebiliriz.

Sarayin en güzel saatlerinden biri olan Breguet Nr. 758 (Pendüle) et Nr. 507
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Breguet den güzel bir vidyo
» Dahi Breguet'nin Osmanlı Saat Şaheserleri Topkapı Sarayı'nda
» breguet saatim sürekli donuyor acill
» ebaydan alacagim breguet mekanizma, yardimlarinizi bekliyorum
» Saatin efendileri: Blancpain, Vacheron Constantin, Breguet