Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Longines Ultra Chron - öncesi ve sonrası

+3
BR-02
parabellum p08
yusufduz
7 posters
YazarMesaj
yusufduz

yusufduz

Longines Ultra Chron  -  öncesi ve sonrası Empty
MesajKonu: Longines Ultra Chron - öncesi ve sonrası   Longines Ultra Chron  -  öncesi ve sonrası Icon_minipostedPtsi 19 Eyl. - 20:25

Merhaba Dostlar,

sizlere Longines Ultra Chron saatin öncesi ve sonrasını takdim etmek istiyorum.Kalbi taş gibi ama dış görünüşü yorgun düşmüş saatin imaj tazeleme yolculuğunu nasıl bulacaksınız bakalım.
Resimlerden önce saatin bilinen özelliklerini yazmak istiyorum.Saatin kalbinde Longines cal. 431 otomatik makina bulunuyor.17 taşlı 39 saat güç rezervi mevcut.Longines firması tarafından 100. yıl şerefine 1967 de üretime başlanmış ve 1975 yılına kadar devam etmiştir.Bendeki saatin üretim yılı tahmini olarak 1969,yani 42 yaşında benden büyük bir delikanlı.
Saat ilk üretildiğinde ay da yalnızca bir dakika sapma iddiasıyla pazara sunulmuştur ,yani günde ort. 2 sn lik sapma demektir bu.Teknik anlamda bu iddia saatin makinasının 36.000 vph değerini sağlamasıyla ortaya konmuştur.Bu vuruş değeri biliyorsunuz , saniye kolunun 1 saniyeyi 10 harekette kat etmesi anlamına geliyor.Saniye kolu saatte kesintisiz ve kayarak ilerliyor, seyretmek gerçekten çok zevkli diyebilirim.
Saatin günlük sapmasını (-) 20 sn olarak ölçtüm yani küçük bir ayara daha ihtiyacı var,normalde çok daha hassas hale gelebilecek durumda çünkü resimlerden de anlaşılacağı üzere 431 cal. makinanın kondüsyonu iyi görünüyor.
İlk resimlerden anlaşılacağı üzere kasa epey kararmış durumda görünüyordu ,iyi tarafı ise derin çiziklerin olmayışı idi.Satın alma sırasında makinasını iyi görünce ,bir risk aldım ve saati alımlı hale getirtebileceğimi düşünerek satın aldım.Düşüncelerimde beni haklı çıkaran ustama burdan teşekkürü borç biliyorum.Saatin kasası yeniden kaplandı,camındaki çizikler silindi ve yeni gibi oldu.Eski kordon Lizard kızıl rengi kordonla değiştirilince saatin yeni hali ortaya çıktı.
Sözü fazla uzattım biliyorum , Longines Ultra Chron Cal.431 'i öncesi ve sonrası ile beğenilerinize takdim ediyorum.Umarım beğenirsiniz.

Önceki Hali:

Longines Ultra Chron  -  öncesi ve sonrası 35d48r6

Longines Ultra Chron  -  öncesi ve sonrası 2mzgo79

Longines Ultra Chron  -  öncesi ve sonrası 102qc0g

Longines Ultra Chron  -  öncesi ve sonrası E6sto8

Longines Ultra Chron  -  öncesi ve sonrası 1g9kj

Longines Ultra Chron  -  öncesi ve sonrası 24fxqb9

Longines Ultra Chron  -  öncesi ve sonrası 20py7va

Ve Sonraki Hali :

Longines Ultra Chron  -  öncesi ve sonrası 211unux

Longines Ultra Chron  -  öncesi ve sonrası 2is9wma

Longines Ultra Chron  -  öncesi ve sonrası Ety69t

Longines Ultra Chron  -  öncesi ve sonrası 25qsmsx

Longines Ultra Chron  -  öncesi ve sonrası S5wxl5

Longines Ultra Chron  -  öncesi ve sonrası 33mnasz

Longines Ultra Chron  -  öncesi ve sonrası Ezj2x4

Saygılarımla.
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Longines Ultra Chron - öncesi ve sonrası   Longines Ultra Chron  -  öncesi ve sonrası Icon_minipostedPtsi 19 Eyl. - 21:31

Yusufduz dostum, ellerine kollarına sağlık. Eminim bu saatin dili olsa sana duyacağı minettarlık en az bu kadar olacaktı. Üstelik uğraşıp yenilemeye değer bir saat seçmiş olman da takdire şayan bir durum. İncelemeye başladığım anda bir saat yenileme projesinde dikkat edilecek en önemli parçalar kadran ve arka kapaktır. Bunlar zor bulunur ve değişimi de bana göre dezavantajdır. Gayet temiz durumda olmaları iyi olmuş. Makinedeki çark ve baskı vidalarının tam ve sağlam oluşu, diğer tarafında acemi ellerin bulunduğu tornavidalarla gayrimeşru ilişkiler yaşamamış olması da ayrıca hoşuma gitti. Makine üzerindeki yazılar ve çark dişlilerinin kondüsyonu da güzeldi. Bunlardan başka balansın incabloc, rotorun da rulmanlı oluşu, hem dayanıklılık hem de çalışma işlerliği bakımından artı durumlar. Tij tepesi desen, tüm yenmişliğiyle " Orjinalim ben" diye bağırıyor nerdeyse ki bu da güzel. Kasadaki kayış sustaları, özellikle üst taraftaki bana uzun süre kayışsız ya da kayışla hareketsiz kalmış olduğu hissini verdi.
Sonuçta dostum, üzerinde çalışıldığına değecek bir manzara gördüm. Kaplama ve kayışın renk / desen seçimi tam puanı hakediyor kanaatimce. Tepedeki kaplama dişlerin arasını biraz doldurmuş ama önemli değil, sonuçta otomatik makinedir. Her gün eline alıp kuracak değilsin tabi. Tekrar tebrik ediyor, güzel günlerde eşliğinde olmasını diliyorum kardeşim, saygılarımla...
BR-02

BR-02

MesajKonu: Geri: Longines Ultra Chron - öncesi ve sonrası   Longines Ultra Chron  -  öncesi ve sonrası Icon_minipostedPtsi 19 Eyl. - 22:03

ellerinize saglik masallah isil isil olmus.
yusufduz

yusufduz

MesajKonu: Geri: Longines Ultra Chron - öncesi ve sonrası   Longines Ultra Chron  -  öncesi ve sonrası Icon_minipostedSalı 20 Eyl. - 1:53

Parabellum ve BR-02 çok teşekkür ederim değerlendirmeleriniz için.
Saygı bizden.
kemal-cebeci

kemal-cebeci

MesajKonu: Geri: Longines Ultra Chron - öncesi ve sonrası   Longines Ultra Chron  -  öncesi ve sonrası Icon_minipostedSalı 20 Eyl. - 4:47

kaplama yı şeref ustamı yaptı başka bir yerdemi yapıldı .. kadran için bir işlem yapıldımı acaba. çok güzel olmuş güle güle kullanın..
krytime

krytime

MesajKonu: Geri: Longines Ultra Chron - öncesi ve sonrası   Longines Ultra Chron  -  öncesi ve sonrası Icon_minipostedSalı 20 Eyl. - 7:13

yusufduz, bayıldım müthiş güzel olmuş, güle güle kullanın. Bu arada Longines ı tekrar alımlı hale getiren ustaya da tebrikler ok1 .
yusufduz

yusufduz

MesajKonu: Geri: Longines Ultra Chron - öncesi ve sonrası   Longines Ultra Chron  -  öncesi ve sonrası Icon_minipostedSalı 20 Eyl. - 9:24

Kaplamayı Şeref Usta'ya yaptırdım Kemal Bey,camını da silip temizledi.Kadrana ve makinaya ihtiyaç olmadığından dokunmadı .
Bu arada belirtmeden geçmeyeyim,Şeref Ustayı kaplama üzerine biliyoruz forumdan ama makine bakım ve tamiri de yapıyor.

Teşekkürler @krytime ,senin Universal Geneve saatin kasa şekliyle aynı.
kemal-cebeci

kemal-cebeci

MesajKonu: Geri: Longines Ultra Chron - öncesi ve sonrası   Longines Ultra Chron  -  öncesi ve sonrası Icon_minipostedSalı 20 Eyl. - 9:49

evet Şeref usta tabiiki aynı zamanda çok kıymetli bir saat tamir ustası.. ben her seferinde foruma üye olmasını ısrarla söylüyorum üye olacak ama ne zaman . Aziz ustayı da unutmayalım ..efsane nick li..üyemiz...kadran restoresi olsun saat bakım ve tamiri olsun istanbulda olan arkadaşlara hatırlatmakta fayda var.. yusuf bey burada önemli olan forum üyelerimizin sizin yaptığınız gibi kıymetli saatleri bu ustalarımızın kıymetini bilerek faydalanıp değerlendirmesi.. kaplaması bitmiş kadranı yorulmuş kıymetli saatleri tekrar hayata döndürmek ve değerlerini korumak bütün mesele bu.. saatiniz harika olmuş gerçekten..şeref usta nikelde kaplıyor ben tissot movado kaplattım mükemmel oluyor..
frown

frown

MesajKonu: Geri: Longines Ultra Chron - öncesi ve sonrası   Longines Ultra Chron  -  öncesi ve sonrası Icon_minipostedSalı 4 Ekim - 21:54

Her şeyiyle harika olmuş, güle güle kullanın.
Bir mahsuru yoksa maliyetini öğrenebilir miyiz? ( saat+revizyon+kordon)
yusufduz

yusufduz

MesajKonu: Geri: Longines Ultra Chron - öncesi ve sonrası   Longines Ultra Chron  -  öncesi ve sonrası Icon_minipostedSalı 4 Ekim - 22:20

frownma demiş ki:
Her şeyiyle harika olmuş, güle güle kullanın.
Bir mahsuru yoksa maliyetini öğrenebilir miyiz? ( saat+revizyon+kordon)

Teşekkür ederim @frownma,

kaplama,cam silme ve kordon tek bir ustanın el emeğiyle 100 TL yi aşmadı diyeyim.(seçilen kordon kalitesine göre değişir fiyat biliyorsunuz).
Saatin fiyatı konusunda ise bir telaffuzda bulunmayayım, yurtdışından ve ebay den aldımı söyleyebilirim.Yazılı fiyat üzerinden karşı fiyat teklifinde bulundum ve satıcı teklifimi kabul etti.Teklif ettiğim fiyat çok ciddi iskonto içeriyordu ve şansıma kabul etti diyeyim.( bu her zaman olmuyor tabi)
Bu arada "Ebay de alışveriş ve teknikleri" diye bir bölüm açmak lazım burda,çünkü hakikaten Ebay saatler konusunda dünya çapında çok önemli bir kaynak ve alışveriş tekniği de önemli.
asymptote

asymptote

MesajKonu: Geri: Longines Ultra Chron - öncesi ve sonrası   Longines Ultra Chron  -  öncesi ve sonrası Icon_minipostedÇarş. 5 Ekim - 0:20

Bir vintage saati alıp ona hayat vermek yetim bir çocuğu evlat edinmek gibi olsa gerek. Saate harcadığınız ilgiye, zamana, paraya ve emeğe kesinlikle değecektir, size karşılığını verecektir. Yalnız ileride gerekebilecek muhtemel yedek parça temini için aynı mekanizmadan bulabilirseniz bir tane almanızı öneririm. 42 yaşındaki bu delikanlıyla uzun ve sağlıklı seneler dilerim..

Longines Ultra Chron - öncesi ve sonrası
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» LONGINES ULTRA CHRON AUTOMATIC KOL SAATİ
» Vacheron Constantin Çin Malı
» Bit pazari sonrasi ....
» Zenith
» Piaget Altiplano Ultra-Thin Self-Winding Watch