Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ?

+3
certus
MortingenStrasse
lakajahaga
7 posters
YazarMesaj
lakajahaga

lakajahaga

Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ? Empty
MesajKonu: Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ?   Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ? Icon_minipostedSalı 29 Eyl. - 10:06

İyi geceler üstadlar. Bu saatte aklıma birşey takıldı (: saatimi kolumdan cıkardıgım andan itibaren ben olmadan ne kadar yaşar ? ne kadar daha zamanın akısını gösterebilr ? 1 gün ? 2 gün ? scratch
MortingenStrasse

MortingenStrasse

MesajKonu: Geri: Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ?   Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ? Icon_minipostedSalı 29 Eyl. - 10:28

mekanizmasının özelliklerinde mutlaka power reserve süresi yazar oradan bakabilirsinz

ama mazallah kalbi falan tekletmeyin siz mutlaka ilgilenin
certus

certus

MesajKonu: Geri: Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ?   Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ? Icon_minipostedSalı 29 Eyl. - 19:07

ETA 28xx serisi için ortalama 40-42 saat diyelim... seiko 5lerde kullanılan 7s26'nın power reservi hakkında ise bilgim yok...
lakajahaga

lakajahaga

MesajKonu: Geri: Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ?   Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ? Icon_minipostedSalı 29 Eyl. - 21:52

seiko 5 için 42 saat diolar =S hayret ben 30 u gectigini görmedm
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ?   Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ? Icon_minipostedSalı 29 Eyl. - 22:11

Iyice sonuna kadar kurulmasi gerek bu da normal kolda tasima islemiyle bikac gun surer, otomatik saat kurma makinesinde bikac saatte kurulur, cunku kolumuz surekli kurma yaptiracak devinimler saglamiyor
http://www.turksaatforumu.com
lakajahaga

lakajahaga

MesajKonu: Geri: Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ?   Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ? Icon_minipostedSalı 29 Eyl. - 22:22

anladım mete bey.. ben bigün taktım sora bıraktım 30 saat sora durmustu.. diyorum allah allah bu kadar cabuk bozulmaması lazım yahu (:
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ?   Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ? Icon_minipostedÇarş. 30 Eyl. - 4:52

sen ölürsen saatin panerai luminor 8 days veya benzer complication bir saat değilse en fazla 48 saat çalışır sonra durur. sonra birisi gelir sallar tekrar çalışmaya başlar. o yüzden saatim ben yaşadıkca var benden sonra biraz çalışıp durur olayı bence hikaye. ben yerde ölü yatan kolunda mekanik saat olan birisini görsem saatini sallarım saat tekrar çalışmaya başlar. olayın büyüsü kolayca bozulur )))
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ?   Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ? Icon_minipostedÇarş. 30 Eyl. - 6:28

Cok kotusun doktor :siritiyom:

Bu arada,

Eger saat benimle mezara gomulurse power reservi bitince durur, bi de cenazeyi cok sallamamalari lazim :sirtarma:

Bir amerikaliydi yanilmiyorsam, sevdikleri ona mezarda da msj atsinlar diye cep telefonuyla gomulmustu (cep teli de sarja mezarda bagli birakilmis) :kirmizikart:
http://www.turksaatforumu.com
lakajahaga

lakajahaga

MesajKonu: Geri: Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ?   Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ? Icon_minipostedÇarş. 30 Eyl. - 6:44

amerikalı saf mıymış (: o zmn bene saat kurma makinası istiorum yanımda (:
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ?   Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ? Icon_minipostedÇarş. 30 Eyl. - 9:22

Arkadaslar kendinizi bu kadar yormaniza gerek yok bence pilli sat alin en azindan 2 yili garanti bazi saatlerin 5 seneye kadar pilinin gittigini biliyorum.
:P
Ciddi olarakda sunu soyleyebilirim ki aslinda saatinizin zembereginin ozelliklerine bagli bu is
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ?   Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ? Icon_minipostedÇarş. 30 Eyl. - 9:39

bu koyunu uzun süred,r düşünüyorum. sahibini tanıyan ve sadece onun bedenı canlı oldukca çalışacak bir saat teknolojisi. elektronik düzeyde gerçekleştirilebilecek bir hayal ama mekanik saat için nasıl olur diye düşünüyorum. sahibi ölünce saat duracak bir daha asla çalışmayacak.
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ?   Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ? Icon_minipostedÇarş. 30 Eyl. - 9:44

Aslinda bu konuda soyle bir teknik kullanilabilir. Sahibini tanimasina bir sey yapamam fakat sahibiyle birlikte calisak saatin bence temelinde jager lecoltrenin atmos adli saatine benzer birseyler yapilabilir. Biliyorsunuz bu saat sicaklik degisimlerine gore olusan basinc farkiyla kendi kendini kuruyor Bizim saatte kucuk ve buyuk tansiyon ile olusan damardaki basinc farkindan kendini kurabilir ama bunu yapmak pek kolay olmayacaktir. Tipki koldan tansiyon olcen cihazlar gibi.
lakajahaga

lakajahaga

MesajKonu: Geri: Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ?   Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ? Icon_minipostedÇarş. 30 Eyl. - 9:51

parmak izi ? mesela saatin arka üyüzünde bir parmak izi okuyuu olacak ve sahibi her sabah ona parmak izini okutmak zorunda olacak. okutmagı gün ise saat kendini kurmayacak ve dolayısıyla calısmayacak. yani herşey yine mekanik olacak fakat kurmayı engelliyecek bir elektronik aksam olacak. ? olurmu olur. fkat boyut olarak büyük bir saat olur.
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ?   Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ? Icon_minipostedÇarş. 30 Eyl. - 9:56

Parmak izini mekanik olarak okutmak pek mumkun gelmiyor bana. Mekanik olarak belki yapilabilecek olan insanin kolundaki kemiklerin anatomik sekillerine ki bu kornea gibi her insana has degildir, uygun bir kilit mekanizmasi yapilabilir. Bu kilidin ucuda balansiniza mekanik kronometrelerde oldugu gibi kucuk bir tel ile dokunur ve balansin donmesini engeller. Kilit acilirsa tel cekilir ve saat calismaya devam eder. Mekanik olarak bu daha mumkun gozukuyor.
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ?   Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ? Icon_minipostedÇarş. 30 Eyl. - 9:56

Parmak izini mekanik olarak okutmak pek mumkun gelmiyor bana. Mekanik olarak belki yapilabilecek olan insanin kolundaki kemiklerin anatomik sekillerine ki bu kornea gibi her insana has degildir, uygun bir kilit mekanizmasi yapilabilir. Bu kilidin ucuda balansiniza mekanik kronometrelerde oldugu gibi kucuk bir tel ile dokunur ve balansin donmesini engeller. Kilit acilirsa tel cekilir ve saat calismaya devam eder. Mekanik olarak bu daha mumkun gozukuyor.
MortingenStrasse

MortingenStrasse

MesajKonu: Geri: Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ?   Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ? Icon_minipostedÇarş. 30 Eyl. - 10:09

bahsettiğiniz elektrikli bir sistem yapılabilir ama bu da sevdiğimiz mekanik saatin ruhunu öldürecektir en başta
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ?   Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ? Icon_minipostedÇarş. 30 Eyl. - 10:13

Evet elektronik yapmak istediginizde cok zor gibi gozukmuyor fakat mekanik olarak yapmak icin alternatif yollar sunmaya calisiyorum fakat yinede pek mumkun gozukmuyor
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ?   Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ? Icon_minipostedÇarş. 30 Eyl. - 10:57

canturkk demiş ki:
Aslinda bu konuda soyle bir teknik kullanilabilir. Sahibini tanimasina bir sey yapamam fakat sahibiyle birlikte calisak saatin bence temelinde jager lecoltrenin atmos adli saatine benzer birseyler yapilabilir. Biliyorsunuz bu saat sicaklik degisimlerine gore olusan basinc farkiyla kendi kendini kuruyor Bizim saatte kucuk ve buyuk tansiyon ile olusan damardaki basinc farkindan kendini kurabilir ama bunu yapmak pek kolay olmayacaktir. Tipki koldan tansiyon olcen cihazlar gibi.

benim de aklıma geldi tansiyonla ilgili bir şey ama böyle sistem yine başka birisi saati koluna taktığında saati çalıştıracaktır.
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ?   Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ? Icon_minipostedÇarş. 30 Eyl. - 11:00

Dogru bu sistemde kullanici secmez sadece kolda oldugu surece calisir. Kullanici secmesi icin insanlar arasinda anatomik olarak benzerligi olmayan fakat fiziksel olarak tesbit edilebilecek bir sey lazim. Su anda aklima gelmiyor boyle birsey.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ?   Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ? Icon_minipostedÇarş. 30 Eyl. - 20:27

kısaca bu işi fazla zorlamayın derim,yoksa iş mekaniklikden çıkacak ve karşımızda karşıt bir model belirecek. :siritiyom:
lakajahaga

lakajahaga

MesajKonu: Geri: Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ?   Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ? Icon_minipostedÇarş. 30 Eyl. - 21:58

yokyok (: belki her kişinin bilegindeki kemik cıkıntılarına göre yapılabilr ? geric o da kilo alınca fln değişir. sanırım imkansız gibi bir şey (:
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ?   Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ? Icon_minipostedPerş. 1 Ekim - 5:49

Cogu insanin bilek kemik cikintilari aynidir. Bencede bu konuyu fazla desmeye gerek yok. :silent:
MortingenStrasse

MortingenStrasse

MesajKonu: Geri: Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ?   Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ? Icon_minipostedPerş. 1 Ekim - 11:57

bence de 8)

Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» 16'ncı yüzyılda Osmanlılarda saat ve Takiyüddin'in 'Mekanik Saat Konstrüksüyonuna Dair En Parlak Yıldızlar' adlı eseri
» 1000TL'ye Kadar Saat Önerisi
» 200TL'ye kadar saat önerisi
» İngilterede saat fiyatları ne kadar
» Max. 1500 Lira'ya kadar saat tavsiyesi