Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

PANERAI PAM 386 Water resistance

+5
hasanyuceer
brkgler
movement34
teng
nib
9 posters
YazarMesaj
nib

nib

PANERAI PAM 386 Water resistance Empty
MesajKonu: PANERAI PAM 386 Water resistance   PANERAI PAM 386 Water resistance Icon_minipostedC.tesi 10 Ara. - 11:40

Kuvarsit de PANERAI PAM 386 modeli için "Water resistance : 10 ATM- 100 METER (TESTED)" ibaresi kullanılmış, sizce ne kadar güvenilebilir ? Suspect
teng

teng

MesajKonu: Geri: PANERAI PAM 386 Water resistance   PANERAI PAM 386 Water resistance Icon_minipostedC.tesi 10 Ara. - 11:46

Genelde 100 m wr yazmaz. Bu sefer yazdığına göre doğrudur. Zaten test edilmiş diye yazmış.
nib

nib

MesajKonu: Geri: PANERAI PAM 386 Water resistance   PANERAI PAM 386 Water resistance Icon_minipostedC.tesi 10 Ara. - 12:26

Teşekkürler.
movement34

movement34

MesajKonu: Geri: PANERAI PAM 386 Water resistance   PANERAI PAM 386 Water resistance Icon_minipostedC.tesi 10 Ara. - 16:49

test etmisde ne yapmis,,,100 metre denize mi dalmis:)) olmaz oyle sey,insanlar emitasyonun su gecirmesinden sikayet edince bu yollara basvurulmaya baslanis anlasilan
brkgler

MesajKonu: Geri: PANERAI PAM 386 Water resistance   PANERAI PAM 386 Water resistance Icon_minipostedC.tesi 10 Ara. - 20:09

kısaca teknik bir bilgi vereyim bir DİVER hastası olarak study

Saatlerin basınç testi serbest ortamda yapılmaz bu sebeple üzerinde ne yazarsa yazsın bu ölçütler yanıltıcı olabilir.

Peki basınca dayanıklı çelik, PVD, vb. nasıl kapatılırsa dış etkenlerin basıncından korunur.? İşte burada işçilik devreye girer.

Peki basınç testi neye göre yapılarak bu rakamlar saatlere etiketleniyor? Öncelikle saf su kullanılarak saat dar bir basınç kabına bırakılıyor. Daha sonra mengeneleri gerdirilerek basıncın saatin yüzeyine eşit şekilde dağılması sağlanıyor.Eklenilen suyun miktarı arttıkça basınca dayanıklılık da artmış oluyor. Öyle çelikler gördüm ki, sadece yüzeysel basınç denemelerinde bile eğilebiliyor.

Nadiren kullanılan ancak bence daha önemli olan bir diğer basınç ölçme metodu ise partikül yoğunluklu hava testidir. Kaliteli üretim yapan imalatçıların bir çoğu çeşitli uzay araştırmaları için saatlerinin BAR basınç dayanıklıklarını ve yer çekimsiz ortamda mekanizma işlerliğini test etmek için bu projelere katılıyor. Böylelikle çarklardaki malzemelerin ve çeliğin aşındırması kontrol ediliyor.
by

Replikalardaki su sızdırmazlığı ise bambaşka...Test falan hikaye, kişinin ürettiği mala ya güveneceksiniz, ya da hemen X işaretine basıp exploreri kapatacaksınız diable

hasanyuceer

hasanyuceer

MesajKonu: Geri: PANERAI PAM 386 Water resistance   PANERAI PAM 386 Water resistance Icon_minipostedC.tesi 10 Ara. - 23:14

PAM386 kuvarsit'in kendi projesi, hatta daha ondan başka üretebilen veya bu kadar orjinaline yaklaşan olmadı. (Bazı hatalar tabii ki var ama v1 için normal, en azından bir ara çıkan siyah kasalılardan değil Very Happy )

Bu yüzden testlerini yaptırmış ve malzemeden emin olduğu için yazmıştır. Öyle diyorsa da muhtemelen öyledir veya en kötü olasılıkla yakındır, yalan söyleyeceğini pek sanmam.
http://www.techno-fi.net
brkgler

MesajKonu: Geri: PANERAI PAM 386 Water resistance   PANERAI PAM 386 Water resistance Icon_minipostedC.tesi 10 Ara. - 23:46

100 diyor diye illa onu tutturması mümkün değil bence ama o civarlarda belki birkaç metre fazla olacak şekilde yukarıdadır basınca dayanıklılığı...

Bu arada yakında Panerai Kuvarsitle çalışmaya başlarsa hiç şaşırmam emeğinin karşılığını alıyor gibi bilmem ne dersiniz Very Happy

teng

teng

MesajKonu: Geri: PANERAI PAM 386 Water resistance   PANERAI PAM 386 Water resistance Icon_minipostedPaz 11 Ara. - 1:22

movement34 demiş ki:
test etmisde ne yapmis,,,100 metre denize mi dalmis:)) olmaz oyle sey,insanlar emitasyonun su gecirmesinden sikayet edince bu yollara basvurulmaya baslanis anlasilan

Kuvarsit'in avukatı değilim ama sattığı yüzlerce, binlerce saat içinde sadece bunda 100 m Wr yazdığını ve test edildiğini gördüm.
Ayrıca
1. Saatler denize daldırılarak değil basınçlı bir kap içinde basınç arttırılarak test edilir.
2. 100 m Wr demek 100 metre dibe inebilir demek değil, sadece yüzebilirsiniz ve şnorkelle dalabilirsiniz demektir.
brkgler

MesajKonu: Geri: PANERAI PAM 386 Water resistance   PANERAI PAM 386 Water resistance Icon_minipostedPaz 11 Ara. - 3:26

söylediklerimizi örneklemesi için İşte bir basınç testi...

nib

nib

MesajKonu: Geri: PANERAI PAM 386 Water resistance   PANERAI PAM 386 Water resistance Icon_minipostedPaz 11 Ara. - 3:56

Peki bu testler üretilen her bir saat için mi (ki öyle olmadığını düşünüyorum ), yoksa örnekleme yoluyla aynı şartlarda üretimi yapılan belirli sayıda saat için mi yapılıyor ? Yada bu test kitinin çok sayıda saati test edebilecek olanı vardır belki ?
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: PANERAI PAM 386 Water resistance   PANERAI PAM 386 Water resistance Icon_minipostedPaz 11 Ara. - 13:19

Arkadaşlar bir de şu ilana bakın derim.
http://www.kuvarsitwatch.com/index.php?dispatch=products.view&product_id=30090
Burada da "YES 120 METER WATERPROOF
FACTORY TESTED by BERGEON PRESSURE INSTRUMENT" diye bir ibare kullanmış.
kuvarsitin boşa atıp tuttuğunu düşünmüyorm. Hakikaten test etmese böyle birşey yazacağını zannetmiyorum.
crazyhours

crazyhours

MesajKonu: Geri: PANERAI PAM 386 Water resistance   PANERAI PAM 386 Water resistance Icon_minipostedPaz 11 Ara. - 19:49

Kuvarsit ten saat aldim ben gayet guzel bir crazyhours idi test edilmistir yazmak oyle kolay degil adami tefe koyarlar bence dogrudur ayrica 100 metre o kadar da ustun bir seviye degil dalis falan olmaz ki oyle bir saatle ancak yuzulur belki havuzun tabanindaki fayanslara dokunulur (cocuk havuzunun:)
teng

teng

MesajKonu: Geri: PANERAI PAM 386 Water resistance   PANERAI PAM 386 Water resistance Icon_minipostedPaz 11 Ara. - 22:03

Bergeon testini ben de yaptırdım. Usta eski masa saatleri gibi bir fanusun içine saati koydu, sıkıştırdı sonra da basınç vermeye başladı. Alttaki göstergede 50 yazıyordu. Tamam saat su geçirmez deyip hemen çıkardı ama şimdi bu saat 50 bar basınca mı dayanıklı yoksa 50 m wr simi var soruma cevap alamadım.
BR-02

BR-02

MesajKonu: Geri: PANERAI PAM 386 Water resistance   PANERAI PAM 386 Water resistance Icon_minipostedPtsi 12 Ara. - 21:26

Sayin teng bahsetmis oldugunuz Bergeon alet 5bar a kadar ölcebilir, muhtemelen saatiniz 5bar basinca daynikli, ama bu 50m derinlige dayanikli anlamina gelmez.Denizde veya havuzda yaklask yarim metrede olusan basinc yaklask 5-10bar arasindadir.Suyun altindaki ellerimizi hareket ettirmemizi ilave edersek, olusan basinc hemen 10 barin üstüne cikmaktadir.

Bahsetmis oldugunuz alet su ile calismakda olup, saatin icinde bulunan havanin basinc karsisinda disari cikip cikmadigini kontrol eder, birde vakum yolu ile calisan alerlet vardir. Bunlarda saat icinde kalan havanin basinc karsisinda kasayi ve cami mm 1000 1 hassasiyetinde egilip egilmedigini ölcer.

PANERAI PAM 386 Water resistance Neptune5000
teng

teng

MesajKonu: Geri: PANERAI PAM 386 Water resistance   PANERAI PAM 386 Water resistance Icon_minipostedSalı 13 Ara. - 0:20

Benim gördüğüm su ile çalışmıyordu ama resimdeki gibi de değildi.
Yazdığım gibi saati sıkıştırıp ölçüm yapıyordu, muhtemelen sizin dediğiniz camı vs yi ölçen cihaz olsa gerek.
qazokmubec

qazokmubec

MesajKonu: Geri: PANERAI PAM 386 Water resistance   PANERAI PAM 386 Water resistance Icon_minipostedPtsi 19 Ara. - 12:38

replika saatlere acımazsız testler yapan biri olarak, 300$lık pam 117 replikayla yüzdüm, daldım, (şnorkelle) hiçbir şeycikler olmadı da, sonrasında (merak işte) crown guardını sökeyim dedim, geri takamadım ve uğraşırken saati nemlendirdim, velhasıl bir ustaya gönderdim (diğer forumdan tanıştım) 50 kağıda bakımını yaptı, nemini almış, camını silmiş, makinayı yağlamış, crown guard'ı güzelce takmış (vida yalama olmuştu, özel bir dolgu ile doldurmuş( ve ben halen bu saati duş alırken, havuzda yüzerken vs. gönül rahatlığıyla takıyorum.

o biraz sizin insafınıza kalmış yani.

PANERAI PAM 386 Water resistance
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Panerai Automatic
» This is my panerai, this is my son. This is for timing, this is for fun.
» Panerai Mübtelasi (sap....)
» Panerai benzerleri....
» Panerai Luminor