Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Sarkaçlı Ahşap Saat

5 posters
YazarMesaj
palandoken

Sarkaçlı Ahşap Saat Empty
MesajKonu: Sarkaçlı Ahşap Saat   Sarkaçlı Ahşap Saat Icon_minipostedPerş. 26 Ocak - 3:55

Güzel insanlar merhaba,

Ben mekanik sarkaçlı ahşap bir saat yapmak istiyorum. Tüm parçaları ahşap olacak ve saatin çarkları, çalışması falan dışarıdan görülebilecek. Saatler konusunda hiç bilgisi bulunmayan birisine yönelik aşağıdaki sorularıma cevap verebilir misiniz?

1- Sarkaçlı bir saatin çalışması için en az kaç çarka ihtiyaç vardır?
2- Bu çarkların diş sayıları ve çapları ne olmalıdır? Gerçi benim düşünceme göre çarkların çaplarının bir önemi yok. Önemli olan diş sayıları. Yanlışım varsa düzeltiniz.
3- Bu çarkların birbirleri ile bağlantısı nasıl olmalıdır? Yani bu çark şu çarkı çevirir. O onu çevirir şeklinde bir cevap olursa memnun olurum.

Not : Saatte saat, dakika ve saniye çubukları olacak. Eğer bu saatin nasıl çalıştığını kafamda oturtabilirsem ahşap bir saat yapabilirim diye düşünüyorum. Forum için de farklı olur. Zira forumu gezdim ama bu tür bir çalışmaya rastlamadım.

Teşekkürler.
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Sarkaçlı Ahşap Saat   Sarkaçlı Ahşap Saat Icon_minipostedPerş. 26 Ocak - 5:32

http://www.turksaatforumu.com
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Sarkaçlı Ahşap Saat   Sarkaçlı Ahşap Saat Icon_minipostedPerş. 26 Ocak - 5:36

http://www.turksaatforumu.com
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Sarkaçlı Ahşap Saat   Sarkaçlı Ahşap Saat Icon_minipostedPerş. 26 Ocak - 5:48

Bende bu tarz saatlerden yapmak isterdim ama yazıcın kartuşu bitti...
http://teknolojivesaatler.blogspot.com
palandoken

MesajKonu: Geri: Sarkaçlı Ahşap Saat   Sarkaçlı Ahşap Saat Icon_minipostedPerş. 26 Ocak - 5:50

Teşekkür ederim. Bu siteleri biliyorum. Görsel olarak elimde yeterince video var. Hatta elimde linkteki sitelerden indirdiğim planlarda mevcut. Fakat ben saatlerin çalışma mekanizmasını anlarsam, tamamen kendi tasarladığım bir saat yapabilirim diye düşünmüştüm. İlginiz için sağolun.
movement34

movement34

MesajKonu: Geri: Sarkaçlı Ahşap Saat   Sarkaçlı Ahşap Saat Icon_minipostedPerş. 26 Ocak - 7:45

.

En son movement34 tarafından Perş. 26 Ocak - 7:53 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
movement34

movement34

MesajKonu: Geri: Sarkaçlı Ahşap Saat   Sarkaçlı Ahşap Saat Icon_minipostedPerş. 26 Ocak - 7:51

Bu arada baska baslikta konu profosyonel bir arkadasimiz tarafinda guzelce anlatilmis.
palandoken

MesajKonu: Geri: Sarkaçlı Ahşap Saat   Sarkaçlı Ahşap Saat Icon_minipostedPerş. 26 Ocak - 8:11

movement34 demiş ki:
Bu arada baska baslikta konu profosyonel bir arkadasimiz tarafinda guzelce anlatilmis.

Ben forumu baya bir dolaştım ancak göremedim. Konu başlığı nedir acaba?
movement34

movement34

MesajKonu: Geri: Sarkaçlı Ahşap Saat   Sarkaçlı Ahşap Saat Icon_minipostedPerş. 26 Ocak - 8:41

yorumlariniz vardi,saniyorum okudunuz,cevap yazmaya gerek yok heralde
palandoken

MesajKonu: Geri: Sarkaçlı Ahşap Saat   Sarkaçlı Ahşap Saat Icon_minipostedPerş. 26 Ocak - 8:54

movement34 demiş ki:
yorumlariniz vardi,saniyorum okudunuz,cevap yazmaya gerek yok heralde

Sayın movement34 ilginiz için çok teşekkür ederim.Ancak okuduğum konularda ayrıntılı açıklama hatırlamıyorum. Bir konuda bazı videolar eklenmiş ancak o videolar işimi görmüyor. Zira bende o videolardan oldukça fazla mevcut. Ayrıca benim bu konuda sizlerden yardım istediğim konu saatlerin çalışma mekanizmasını açıklamanızdı. Yani ben saatlerin çalışma mekanizmasını, kaç çark gerektiği, diş sayılarının ne olması gerektiği ve dişlilerin yerleşimi konularını merak ediyorum. Bunların cevabını bulabilirsem kendim yapabilirim diye düşündüm. Elimde bu tür ahşap saatlerin planları mevcut. Onlardan yapmak istemiyorum. Kendim tasarlamak istiyorum.

Saygılar.
movement34

movement34

MesajKonu: Geri: Sarkaçlı Ahşap Saat   Sarkaçlı Ahşap Saat Icon_minipostedPerş. 26 Ocak - 9:15

Carkalarin disli sayilari tamamen matemtik ve fizik hesaplaniza kalmis bir olay,

Siz gidip bir tane orjinalini alip kopyalabilirsiniz.En kolayi bu olur.

Ama siz tamamen ozgun ve herseyi sizin tarafinizdan imal edilmis bir tasarim yapicam diyorsaniz;
oncelikle onunuzde bazi onemli engeller var onlari asmaniz lazim.

Kuvvet merkezenin devamli sabit gucu uygulayacagi bir agirlik veya
yay sistemi gelistirmeniz lazim,

Bu sistem devamli ayni hizla hareket etmeli.
Sizin oncelikle bunu saglayacak bir sistem gelistirmeniz lazim.

Bu sabit hizi saglayacak sistemi hazirladiktan sonraki islem
Orta okul fizik derslerinde anlatilan basit cark sistemi,

Ana guc merkezindeki devamli, sabit hizda ,donusu sagladiktan sonra,
donusu sagladiginiz yerin bir gunde kac tur attigini hesaplayacaksiniz.

Bu hesabi cikardiktan,
sonra elinizde kagit kalem disli sayilarini,zaman tutacak sekilde kendiniz dizayn edeceksiniz ve bu isin en kolay kismidir.

Zor olan ,ana guc merkezi kurmak ve bu guc merkezini devamli hizda donusunu saglamaktir.

palandoken

MesajKonu: Geri: Sarkaçlı Ahşap Saat   Sarkaçlı Ahşap Saat Icon_minipostedPerş. 26 Ocak - 10:09

Sayın movement34 bilgiler için teşekkür ederim. Benim için faydalı oldu. Dediğiniz gibi asıl önemli olan güç merkezini kurmak ve düzenli çalışmasını sağlamak. Saati çalıştıracak kuvvet için iki şey düşünüyorum.

1. Bir ağırlık kullanmak
2. Sarkacın salınımını elektromanyetik bir devre ile sağlamak.

Birinci seçenek kullanıldığı zaman saati sık sık kurmak gerekecek. Kurma unutulduğu zaman saat duracaktır. Onun için ilk etapta bu seçeneği kullanmayı düşünmüyorum.

Ben şu an ikinci seçenek için çalışıyorum. Fakat bulunduğum yerde elektronik devre için gerekli malzemeleri bulamadım. Bu malzemeleri temin eder etmez denemelere başlayacağım.

Selametle...
movement34

movement34

MesajKonu: Geri: Sarkaçlı Ahşap Saat   Sarkaçlı Ahşap Saat Icon_minipostedPerş. 26 Ocak - 10:24

Oyuncaklardan motor sokup,adeptorle sabit voltaj ile prizden elektirik vererek deneyebilirsiniz.

Yada yine oyuncak muzik kutularindaki donerli sistemi, mekanizma olarak kullanabilirsiniz.

Tabiki bunlardan hanigisini denerseniz deneyin,carkalari kurarken,
cok ama cok milimetrik hesaplar yapmaniz lazim zaman tutumunu yakayabilmeniz icin.

Bu konuda bir fizikciden yardim almanizda fayda var.

barett

barett

MesajKonu: Geri: Sarkaçlı Ahşap Saat   Sarkaçlı Ahşap Saat Icon_minipostedCuma 27 Ocak - 8:46

Mekanik bir saat yapmayi dusunmeniz gercekten cok guzel, tavsiye niteliginde bir seyler soylemek isterim : bence once yapacaginiz saatin tahmini buyuklugunu dusunmeniz lazim, simdi bu ne fark eder diye bilirsiniz, icerisindeki carklarin olculeri buyutulup kucultulerek bu ayarlanir diye dusenebilirsiniz ama oyle degil, tahmini buyuklugunu tasarladiktan sonra sarkacin uzunlugunun hangi olculerde olmasini istersiniz? Bu uzunluk size saatin alternansini bulmaniza yardimci olur. Alternansi belirledikten sonra, saatin carklarinin kac disli olmasi gerektigini hesapliyabilirsiniz mesela :

saatte 3800 alternansi olan bir saatin sarkaci 892 mm

saatte 2800 alternansi olan bir saatin sarkaci 1643 mm gibi

bu olculer 20000 alternansta. Daha sonra diyelim 7680 altenansli 224 mm uzunlulugunda sarkac dusunuyorsunuz .7680 alternansi elde etmek icin

2 X orta cark X avare cark X esapman carki
------------------------------------------------------- = 7680
avera cark pinyonu X esapman cark pinyonu

2*84*70*32
----------------=7680
7*7
bu formulle cark ve pinyonlarin dis sayilarini bulabilirsin.Bundan sonra tulumba carkinin dis sayisini bulmaya ve daha sonra asilacak agirligin kilosunu hesaplama geliyor, ondan sonra uzunlugu bulunmus sarkacin graminin hesabina geliyor.Buraya kadar isin basit kismiydi. En onemli kismi esapman sistemi hangi esapman sistemini dusunuyorsaniz bunlarinda farkli farkli olcu ve formulleri mevcut bununlada esapman sistemini netlestirebilirsiniz, artik geriye dis sayilari ve caplari belli olan carklarin modullerinin ve aralik hesaplarinin bulunmasi kaliyor.Bu formulleri ve tablolari size verebilirim ama sizin acinizdan var olan bir saati kopyalamak deneyim tecrube edinme acisindan daha iyi olur diye dusunuyorum. Bu arada da saatler hakkinda daha fazla bilgi toplayabilir saatlere olan tutkunuzu artirabilirsiniz.

palandoken

MesajKonu: Geri: Sarkaçlı Ahşap Saat   Sarkaçlı Ahşap Saat Icon_minipostedC.tesi 28 Ocak - 6:37

Sayın barett ilginize teşekkür ederim. Verdiğiniz bilgiler bende farklı bir bakış açısı oluşturdu. Ben yapmak istediğim saatin çarklarının çaplarını, diş sayılarını, ağırlıkları hesaplamayı hiç düşünmemiştim.

Benim öncelikle saat mekanizmasının nasıl çalıştığını öğrenmem gerekiyordu. Bunun için 5-10 liraya satılan pilli duvar saatlerinden aldım ve mekanizmasını söktüm. Yapısını inceledim. Bu mekanizmanın aynısını yapmayı düşünüyorum.

Saatin bir kasası olmayacağı için çarkların büyüklüğünün bir önemi yok diye düşünüyorum.

Sarkaç konusunda edindiğim bilgilere göre, sarkaç periyodunu etkileyen tek etmenin sarkacın uzunluğu olduğunu biliyorum. Yani sarkaç ağırlığının bir önemi yokmuş. Sarkacın sola ve sonra sağa salınımı için geçen sürenin yani periyodunun 0,5 sn olmasını istiyorsak sarkaç uzunluğu yaklaşık 6,25 cm, 1 sn olmasını istiyorsak yaklaşık 25 cm, 2 sn olmasını istiyorsak yaklaşık 100 cm olmalıdır. Bunun formülü var. Oradan hesaplamıştım.

Benim için şu an 3 önemli sorun var.
Birincisi, sarkacın salınımını sağlayacak elektromanyetik devreyi kurmak,
İkincisi, eşapman sistemi oluşturmak ve doğru çalışmasını sağlamak,
Üçüncüsü ise, saniye, dakika ve saat ibrelerinin takılacağı, iç içe geçmiş 3 mil yapmak.

Yazdıklarımda yanlışım varsa lütfen düzeltiniz. Teşekkürler.
barett

barett

MesajKonu: Geri: Sarkaçlı Ahşap Saat   Sarkaçlı Ahşap Saat Icon_minipostedC.tesi 28 Ocak - 7:38

sarkacin boyu kadar agirligida onmlidir hatta sarkacin ucundaki yuvarlak lentilin capi dahi onemlidir .ama isin isine devre ,kablo ,pil gibi unsurlar girince bu konu beni asar Smile baska arkadaslar umarim yardimci olurlar .Teşekkürler.
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Sarkaçlı Ahşap Saat   Sarkaçlı Ahşap Saat Icon_minipostedC.tesi 28 Ocak - 8:19

bence pilli saatle uğraşma basit ama üretimi elle yapması çok daha zor... çok teknik detay var... google ile quartz saat devresi ara... parçaları bulman çok zor hatta imkansız...
http://teknolojivesaatler.blogspot.com

Sarkaçlı Ahşap Saat
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» 20'li ve 30'lu dikey duran ahşap saat kutuları....
» ahşap mekanizmalı ( skelet ve kurmalı )
» ...(SAAT KORDONU YAPILIR)...HER TÜRLÜ SAATE ÖZEL TASARIM EL YAPIMI DERİ SAAT KAYIŞI-SAAT KORDONU YAPILIR....
» Uygun fiyata el yapımı Armand Nicolet saat son 9 saat 56 dakika
» Ölüm, saat başı kendini hatırlatıyor, Prag saat kulesi.