Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

GUMRUK MEVZUATI

+4
propmatic
Drao
stratejjj
bootsector
8 posters
YazarMesaj
bootsector

bootsector

GUMRUK MEVZUATI Empty
MesajKonu: GUMRUK MEVZUATI   GUMRUK MEVZUATI Icon_minipostedPerş. 30 Eyl. - 8:51

Bu arada hazır gümrük mevzuatlarını biliyorsunuz ben de bir soru sorayım. En son gümrük mevzuatına göre vergisiz şekilde gümrükten geçebilecek maksimum paket bedeli nedir? Ben 200 dolar 150 euro tarzında birşey duymuştum. Doğru mudur?
stratejjj

stratejjj

GUMRUK MEVZUATI Empty
MesajKonu: Geri: GUMRUK MEVZUATI   GUMRUK MEVZUATI Icon_minipostedPerş. 30 Eyl. - 9:46

bootsector demiş ki:
Bu arada hazır gümrük mevzuatlarını biliyorsunuz ben de bir soru sorayım. En son gümrük mevzuatına göre vergisiz şekilde gümrükten geçebilecek maksimum paket bedeli nedir? Ben 200 dolar 150 euro tarzında birşey duymuştum. Doğru mudur?

kargo bedeli + eşya kıymeti max 150 avro olmalı. 150 avro üstünde ise vergilendirme 150 avronun üzerinde kalan bedel üzerinden yapılmakta. AB ülkeleri için %18, diğer ülkeler için %20.

300 avroluk bir eşyaya 150 avro * %18= 27 avro vergi ödenir.
stratejjj

stratejjj

GUMRUK MEVZUATI Empty
MesajKonu: Geri: GUMRUK MEVZUATI   GUMRUK MEVZUATI Icon_minipostedPerş. 30 Eyl. - 21:50

sifujack demiş ki:
stratejj

çok güzel açıklamışsınız ben de teşekkür ederim,
peki posta yoluyla gelecek herhangi bir malın değeri belirlenen sınırın üstündeyse gümrükten geçemez geri gönderilir gibi birşey duydum,bu sınır değeri kaç avro ya da dolar?,bu sınırın üstündeki malı getirmenin yolu nedir ,alıcı kişinin yanında getirmesi mi?

birde 150 avro sınırıyla ilgili, fiyat dolar olarak yazıldıysa 150 avronun dolar olarak karşılığı nasıl hesaplanıyor(bir kaç yol duyduğum için hangisi doğru bilmiyorum)

biraz daha ayrıntılandıralım öyleyse. Posta yoluyla gelen eşya için 150 avroya kadar vergi muafiyeti tanınır ve herhangi bir vergi tahakkuk ettirilmez. buradaki hesaplama Posta Müdürlüklerinde bulununan ve eşyayı/koliyi/paketi açan Gümrük muayene memurunun insiyatifinde olup özel bir hesaplama yöntemi yoktur. Genellikle dolar avro paritesine göre o günün kurlarıyla kabataslak bir hesap yapılır. Buradaki hesaplamaya ya da 150 avro şartının çok sıkı uygulanmadığını belirtmek isterim. yani genellikle 150 avroyu çok fazla aşmayan eşya (15-20 avro kadar) ilgili memur tölerans tanır ve vergi tahakkuk ettirmez. yani kısaca oradaki memurun ufak da olsa insiyatif kullanmasına izin veriliyor.

150 avro - 1500 avro arasında kıymeti olan posta eşyaları için ise AB'den gelenler için %18, Diğer Ülkelerden gelenler için ise %20 vergi alınarak eşya sahibine teslim ediliyor.

1500 avro ve üstü için ise bu eşyanın gümrükten çekilebilmesi için Gümrük Beyannamesi doldurulması zorunluluğu var. Yani herhangi bir şirket ithalat yaptığında eşyasını Gümrükten nasıl çekiyorsa bu durumda sizin de bu şekilde işlem yapmanız gerekmekte.

Dolayısıyla her ne şekilde olursa olsun Türkiye'ye posta yoluyla gelen bir eşyanın geldiği yere gönderilmesi gibi bir durum söz konusu değil. Sadece kıymet arttıkça şartlar değişiyor.

Tabi bu söylediklerimin hepsi posta yoluyla gelen ve aynı zamanda Ticari Mahiyet arz etmeyen eşya için geçerli. Yani Siz Çinden 15 adet saat sipariş ederseniz bunların toplam bedeli 150 avronun altında kalsa bile memur "bu ticari nitelikte bir işlemdir" der ve gümrük beyannamesi düzenlettirip vergisini almadan eşyayı bırakmaz.

ticari mahyet kaç adet ürün getirildiğinde ortaya çıkar derseniz: yine bu konu da memurun takdirine bağlıdır.
Drao

Drao

GUMRUK MEVZUATI Empty
MesajKonu: Geri: GUMRUK MEVZUATI   GUMRUK MEVZUATI Icon_minipostedC.tesi 2 Ekim - 4:20

[quote="stratejjj"]
sifujack demiş ki:
stratejj

1500 avro ve üstü için ise bu eşyanın gümrükten çekilebilmesi için Gümrük Beyannamesi doldurulması zorunluluğu var. Yani herhangi bir şirket ithalat yaptığında eşyasını Gümrükten nasıl çekiyorsa bu durumda sizin de bu şekilde işlem yapmanız gerekmekte.

Stratejjj verdiğin gümrük mevzuatı ile ilgili tüm bilgiler çok açıklayıcı idi. Öncelikle teşekkürler.

Bu arada benim birkaç sorum olacak cevaplarsan memnun olurum.

Yüksek meblağlı ürünlerde gümrükten çıkarmak için gümrük komisyoncusu mu tutmak gerekiyor? Yoksa beyannameyi biz doldurabiliyor muyuz?

Gümrüğe gelen ürünlerde ödenecek vergi ürünün içinden çıkan faturaya göre mi belirleniyor? Ürününün içinden fatura çıkmazsa veya ürün hediye olarak gönderilmişse bunlardan vergi alınmıyor mu? Yada neye göre alınıyor?

Diyelimki; ebay'dan 6000-7000 dolarlık bir saat aldım. Satıcıya içine fatura koyma dedim. Siz bunda nasıl hesaplama yapıyorsunuz?
Yada gerçekten oradan bir arkadaşım bana böyle bir saat aldı ve hediye olarak gönderdi. Bunlarda nasıl bir uygulama var?

bootsector

bootsector

GUMRUK MEVZUATI Empty
MesajKonu: Geri: GUMRUK MEVZUATI   GUMRUK MEVZUATI Icon_minipostedC.tesi 2 Ekim - 4:28

Drao tabiki nihai cevabı stratejjj verecektir ama ben fotoğrafçılıkla ilgilenen birisi olarak çevremdekilerin başına gelen bir olayı anlatayım kısaca.
Arkadaş ebay.com sitesinden ebay deki fiyatı 2.500 dolar, Türkiye fiyatı 10.000TL olan bir fotoğraf makinesi almıştı. Aynen dediğiniz gibi kutunun içine fatura ya da fiyat yazan herhangi birşey koymadılar. Pakedin üzerini "Gift" yani hediye olarak işaretleyip gümrüğe takılmaması için 100 dolar yazdılar değerine. Gümrükteki memurlar makinenin marka ve modelini ebay'den aratıp ortalama fiyatını bulmuşlar. Bedel olarak bunu belirledikleri için de arkadaş 2500 doların vergisini ödemek durumunda kaldı. Her koşulda Türkiye fiyatından daha ucuza gelmesine rağmen baya yüklü miktarda vergi ödemişti ve yurtdışından getirme riskine girmesinin pek bir numarası kalmamıştı. Ebayde bu işin ticaretini yapan bazı insanlar makineyi çıtpıtlı toba ile iyice sarmalayıp gönderiyor. Kutusunu da arkasındn başka bir pakette yolluyor. Makinenin pakedine "Commercial" ya da "Refurbished" diye ibare düşüyor. Ama onlar da gümrükten her zaman geçemeyebiliyor. Hiçbir garantisi yok yani olayın.
Drao

Drao

GUMRUK MEVZUATI Empty
MesajKonu: Geri: GUMRUK MEVZUATI   GUMRUK MEVZUATI Icon_minipostedC.tesi 2 Ekim - 4:44

bootsector demiş ki:
Drao tabiki nihai cevabı stratejjj verecektir ama ben fotoğrafçılıkla ilgilenen birisi olarak çevremdekilerin başına gelen bir olayı anlatayım kısaca.
Arkadaş ebay.com sitesinden ebay deki fiyatı 2.500 dolar, Türkiye fiyatı 10.000TL olan bir fotoğraf makinesi almıştı. Aynen dediğiniz gibi kutunun içine fatura ya da fiyat yazan herhangi birşey koymadılar. Pakedin üzerini "Gift" yani hediye olarak işaretleyip gümrüğe takılmaması için 100 dolar yazdılar değerine. Gümrükteki memurlar makinenin marka ve modelini ebay'den aratıp ortalama fiyatını bulmuşlar. Bedel olarak bunu belirledikleri için de arkadaş 2500 doların vergisini ödemek durumunda kaldı. Her koşulda Türkiye fiyatından daha ucuza gelmesine rağmen baya yüklü miktarda vergi ödemişti ve yurtdışından getirme riskine girmesinin pek bir numarası kalmamıştı. Ebayde bu işin ticaretini yapan bazı insanlar makineyi çıtpıtlı toba ile iyice sarmalayıp gönderiyor. Kutusunu da arkasındn başka bir pakette yolluyor. Makinenin pakedine "Commercial" ya da "Refurbished" diye ibare düşüyor. Ama onlar da gümrükten her zaman geçemeyebiliyor. Hiçbir garantisi yok yani olayın.

Bootsector teşekkür ederim.
Ben yurtdışından çok ürün getirttim. Sadece ebay'dan 127 ürün almışım, ama böyle yüksek meblağlı ürünler değildi. Birkaç gümrük muaf bedelini aşan ürünüm oldu. Onlara gift yada sample olarak göndermişlerdi. Hiç sorun olmadı. Herhalde memurun insiyatifi ile geçmişti.
Bakalım Stratejjj ne diyecek?
propmatic

propmatic

GUMRUK MEVZUATI Empty
MesajKonu: Geri: GUMRUK MEVZUATI   GUMRUK MEVZUATI Icon_minipostedC.tesi 2 Ekim - 4:59

Drao demiş ki:
bootsector demiş ki:

Bootsector teşekkür ederim.
Ben yurtdışından çok ürün getirttim. Sadece ebay'dan 127 ürün almışım, ama böyle yüksek meblağlı ürünler değildi. Birkaç gümrük muaf bedelini aşan ürünüm oldu. Onlara gift yada sample olarak göndermişlerdi. Hiç sorun olmadı. Herhalde memurun insiyatifi ile geçmişti.
Bakalım Stratejjj ne diyecek?

bende birkaç defa bişey getirttim, benimde buna benzer tecrübelerim oldu. gümrük memurunun sürekli ebay sayfası açık durumda bilgisayarının. faturası yanında olsa bile kıllandığı ürünlerde hemen bir ebayin arama motoruna giriyor ürünün ismini ve kodunu. ona göre hemen bilgi edinebiliyor. benim şansım ürün custom made oluşuydu. 7750 makinalı bir saat hediye diye geçti. neden? adam bu ürünü ne ebayde, nede başka bir yerde bulabildi. hediye diye faturalanmıştı. gümrük memurunun dediklerini dün gibi hatırlarım: bu saatin 50 Euro olmadığını biliyorum. Hediye deolmadığını biliyorum ama sadece değerini tespit edemediğim için geçiriryorum. sanmaki birdaha böyle bişey başarıcaksın. alkisalkis
stratejjj

stratejjj

GUMRUK MEVZUATI Empty
MesajKonu: Geri: GUMRUK MEVZUATI   GUMRUK MEVZUATI Icon_minipostedPaz 3 Ekim - 20:27

[quote="Drao"]
stratejjj demiş ki:
sifujack demiş ki:
stratejj

Stratejjj verdiğin gümrük mevzuatı ile ilgili tüm bilgiler çok açıklayıcı idi. Öncelikle teşekkürler.

Bu arada benim birkaç sorum olacak cevaplarsan memnun olurum.

Yüksek meblağlı ürünlerde gümrükten çıkarmak için gümrük komisyoncusu mu tutmak gerekiyor? Yoksa beyannameyi biz doldurabiliyor muyuz?

Gümrüğe gelen ürünlerde ödenecek vergi ürünün içinden çıkan faturaya göre mi belirleniyor? Ürününün içinden fatura çıkmazsa veya ürün hediye olarak gönderilmişse bunlardan vergi alınmıyor mu? Yada neye göre alınıyor?

Diyelimki; ebay'dan 6000-7000 dolarlık bir saat aldım. Satıcıya içine fatura koyma dedim. Siz bunda nasıl hesaplama yapıyorsunuz?
Yada gerçekten oradan bir arkadaşım bana böyle bir saat aldı ve hediye olarak gönderdi. Bunlarda nasıl bir uygulama var?

Tekrar merhabalar, birkaç gün şehir dışında olduğumdan vakit bulamadım sorularınızı yanıtlamaya, kusura bakmayın.

Drao'nun sorularına tek tek yanıt vermeye çalışayım;

-Gümrük Komisyoncusu tutmak şart değildir. Komisyoncu ancak mevzuat bilgisi gerektiren ve özel düzenlemelere tabi bir ürün ithal edilmek isteniyorsa gerekebilir.

-Gümrüğe gelen her eşyanın ithali için fatura bulunması şartı vardır. ki bu beyannameye eklenmesi zorunlu belgelerdendir. ancak posta yoluyla gelen eşyalarda bu şarta sıkı sıkıya bi bağlılık olduğu söylenemez. Bununla beraber faturanın olması işinizi kolaylaştırabilir. nedenine gelince; eşyanın faturası yoksa, memur eşyanın muafyet kapsamı olup olmadığını, vergi miktarının ne olacağını tespit edebilmek için eşyaya kanunda da yazılı olan yöntemlerden biriyle kıymet belirlemek zorundadır ve bunu yaparkende eşyayı asıl satın aldığınız rakamdan daha yüksek bir kıymet tespit etmesi olasıdır. çünkü memur replika bir saati orjinalinden ayırabilecek bir bilgi birikimine sahip olmayabilir. ya da sizin eBay yoluyla örneğin 3000$'a satın aldığınız saati yine eBay'de aratarak Buy It Now fiyatı olan 5000$'lık bir fiyatı esas alabilir. bu nedenlerle faturalı olması çoğu zaman lehinizedir. bununla beraber siz fatura ibraz etmiş olsanız bile bununla bağlı kalmak zorunda da değildir. önemli olan memurun gelen eşyanın kıymetini inandırıcı bulmasıdır. eğer inandırıcı bulmazsa kıymeti yine kendisi tespit etmeye çalışacaktır. Hediye olarak işaretlenerek gelmesi konusunda ise, mevzuatta böyle bir düzenleme yok, yani memur kesinlikle hediye olup olmadığını önemsemez. hediye işaretli eşyalardan elinize vergisiz geçen eşyaları düşünün, burada kimse ben 500 avro değerinde eşyayı hediye işaretleterek vergisiz aldım diyemeyecektir. hediye işaretli elinize geçen eşyalar kuvvetle muhtemel muafiyet sınırlarını ya aşmıyordur ya da önceki mesajlarda belirttiğim gibi çok az aşıyordur ve emur insiyatifini kullanarak geçirmişitir.

-bir kere 6000$'lık saat posta yoluyla gelen, muafiyet uygulamalarına tabi kıymet limitinin üstünde kaldığından, yani getirilen eşyanın tek başına kıymetinin 1500 Avro'yu aşması nedeniyle, söz konusu eşyaya yürürlükte olan ithalat vergilerine ilişkin oranlar uygulanır.
fatura olmazsa böyle bir eşyayı (beyanname düzenlenerek ithal edilmesi gereken eşyayı) gümrükten çekemezsiniz. fatura varsa da 1500 avronun üstünde kıymeti olduğundan ödenecek vergiler değişecektir. ve kuvvetle muhtemel toplamda %25 gibi bi vergi yükü olacaktır.

frankenmonster

frankenmonster

GUMRUK MEVZUATI Empty
MesajKonu: Geri: GUMRUK MEVZUATI   GUMRUK MEVZUATI Icon_minipostedÇarş. 25 Ocak - 5:00

stratejjj demiş ki:
bootsector demiş ki:

kargo bedeli + eşya kıymeti max 150 avro olmalı. 150 avro üstünde ise vergilendirme 150 avronun üzerinde kalan bedel üzerinden yapılmakta. AB ülkeleri için %18, diğer ülkeler için %20.

300 avroluk bir eşyaya 150 avro * %18= 27 avro vergi ödenir.
pardon benimde bir sorum olucak 300 dolarlık bir saatin vergisi nedir e baydan bir arkadaş aldı vergi borcum gelirmidiye soruyordu.
borahan
Admin
borahan

GUMRUK MEVZUATI Empty
MesajKonu: Geri: GUMRUK MEVZUATI   GUMRUK MEVZUATI Icon_minipostedÇarş. 25 Ocak - 5:34

vergıyı esyanız gumrukte takılırsa gumrukten cıkarken oderseınız. ki yanlıs bılmıyorsam %18 + gun x gumrukte saklama ucreti
takılırsa da sıze bır mektup gelır esyanızı xxx gumrugunden gelıp alın dıye.

bunun harıcınde fıyatı yazmayan ya da dusuk gosterılen esyalar gumrukten gecmesı rahat olur sadece ıcerıgını anlamadıkları ya da supheli paketleri kontrol ederler.

Burada soyledıklerım ozellıkle posta ıle gelen paketler ıcın gecerlı havayolu ıle gelenlerde daha sıkı kontroller mevcut.

(kargo dahil) 300$ = 231 Avro => (231-150) X 0,18 + (gun x saklama bedeli) olacaktır Smile
http://www.boraeresici.com
stratejjj

stratejjj

GUMRUK MEVZUATI Empty
MesajKonu: Geri: GUMRUK MEVZUATI   GUMRUK MEVZUATI Icon_minipostedÇarş. 25 Ocak - 7:42

frankenmonster;

başlıkta daha önceki girilerimde gümrük muafiyet limitleri ile ilgili açıklamalar bir süre önce yeni yürürlüğe giren bir genelge ile değiştirildi. yeni düzenleme itibariyle, artık posta eşyasında gümrük muafiyet limiti 75 euroya indirildi ve yılda sadece 5 kez olarak sınırlandırıldı. 75 euroyu aşan gönderiler için artık eskisi gibi muafiyet sınırına kadar olan kısım da vergilendirilecek. eskiden 150 euro idi muafiyet sınırı. 200 euroluk bir eşya için 200-150=50 euroluk kısmına vergi ödüyordunuz. yeni düzenleme ile 80 euroluk eşya için 80-75=5 euro şeklinde vergilendirilmek yerine 80 euronun tamamı vergilendirilecek. (kargo ücreti için vergi ödenmiyor) 75 ila 1500 euro aralığındaki eşya ticari mahiyet arzetmemek şartıyla AB ülkelerinden gelirse %18 diğer ülkelerden gelirse %20 vergilendirilecek.

sevgili borahan arkadaşımızın söylediği gibi posta eşyası için gümrükte saklama süresi ile ilintili bir ücret tahsil edilmemektedir.

sonuç olarak
* 75 euro üzeri vergilendiriliyor. 75 euro toplam tutardan mahsup edilmiyor.
* kargo ücreti vergi matrahına tabi değildir.
* yılda sadece 5 kez posta eşyası getirebiliyorsunuz.
* vergiye tabi eşya (yani kıymeti 75 eurodan fazla olan eşya) için AB ülkelerinden gelirse %18, diğer ülkelerden gelirse de %20 vergi ödenir.

bu arada posta eşyası için havayolu ile gelirse farklı diğer ulaştırma yolları ile gelirse farklı uygulamalar yoktur. tüm posta eşyası (DHL vb kurumlar aracılığıyla gönderilemyeneler) PTT'de toplanır ve burada görevli gümrük memurları tarafından kontrol edilir. kontrol esnasında eşya beraberi evraklar dikkate alınmaktadır ancak bağlayıcı değildir. memur üzerinde 20 euro yazan bir eşyanın 100 euro olduğuna kanaat getirirse ve siz de o eşya için 20 euro ödediğinizi kanıtlayamazsanız yukarıdaki vergi oranları üzerinden ve memurun takdir ettiği kıymet matrahından vergilendirilirsiniz.

umarım faydalı olmuştur.

bu arada moderatörden ricam, daha önceki mesajlarımda anlattığım muafiyet şartlarının değişmesinden dolayı bu mesajımın uygun başlığa da kopyalanmasıdır.

Herkese iyi forumlar...

borahan
Admin
borahan

GUMRUK MEVZUATI Empty
MesajKonu: Geri: GUMRUK MEVZUATI   GUMRUK MEVZUATI Icon_minipostedÇarş. 25 Ocak - 9:12

stratejjj

teoride soylediklerin pratikte fark ediyor en azından benim tecrubelrim bu yönde.
gumruk deposunda her gecen gun ıcın ucret alıyorlardı (ki ben vermıstım 2 farklı zamanda) son mevzuatla mı kalktı?

işin ozunde sızın de soyledıgını gıbı memurun ınısıyatıfıne kalmıs oluyoruz.
http://www.boraeresici.com
stratejjj

stratejjj

GUMRUK MEVZUATI Empty
MesajKonu: GUMRUK MEVZUATI   GUMRUK MEVZUATI Icon_minipostedÇarş. 25 Ocak - 10:22

borahan

ben uygulamada olması gerekeni, mevzuatla yapılan düzenlemeyi özetledim kısaca. eskiden de dediğiniz gibi bir ücretin alındığını (en azından gümrük müsteşarlığı tarafından) bilmiyorum. ülkemizde maalesef şöyle bir yanlış algı var, ithalat ve ihracat ile ilgili alınan tüm ücret/vergi/mali yükümlülükleri gümrük idaresi alıyor sanılıyor. ama durum farklı, gümrük vergisi pek çok ürün için çok cûzi miktarlarda olmasına rağmen kdv ve ötv gibi maliye bakanlığının, trt bandrolü gibi trtnin getirdiği vergileri tahsil eden kurumdur gümrük idaresi. sizin bahsini ettiğiniz bekleme ücreti belki ptt antrepolarında bekletilen eşyadan alınıyor olabilir. mevzuat böyle birşey öngörmüyor.

sevgili bootsector,

kendi düşünceniz konusunda size sadece saygı duyabilirim. ancak ülkemizde u.arası internet sitelerinde satın alınan kozmetik ürünleri (ki postayla geldikleri için hiçbir laboratuvar tahliline tabi tutulamıyorlar) büyük tehlike oluşturuyor ve vergi kaybına neden oluyordu. aynı şekilde sporcuların kullandığı takviye gıdalar için de benzer şeyler geçerliydi. kaldıki bazı insanlar sadece bunları getitip hiçbir vergi ödemenden para kazanıyordu. hem gümrük vergisi hem kdv gelir vergisi vs. gibi birçok açıdan büyük vergi kayıpları oluşuyordu. pek çoğumuzun emeğimizle para kazandığını düşündüğümüzde devletin politika olarak en azından vergisini ödeyip, yasal yollardan ithalat yapan şirketleri bu gibi yükümlülüklerden bir şekilde sıyrılmanın yolunu bulan kişilere karşı korumasının çok da yanlış olmadığını düşünüyorum. ancak şunu da belirtmek gerekir ki vergi sistemimiz maalesef çok sağlıklı değil. diğer taraftan bu tür uygulamalarla şirketlerin korunmaması durumu 10 işçi çalıştıran bir işletmenin işçi sayısını 8e indirmesi gibi bir sonuç da doğuracaktır ki bu yine emeğini satarak hayatına kazananları mağdur edecektir. neyse, biraz politika yapar gibi oldu ama şunu eklemeliyim, bu tür kısıtlayıcı düzenlemeler dünyanın tüm üülkelerinde mevcut.

sevgiler.
hasanyuceer

hasanyuceer

GUMRUK MEVZUATI Empty
MesajKonu: Geri: GUMRUK MEVZUATI   GUMRUK MEVZUATI Icon_minipostedPtsi 13 Şub. - 20:38

Diğer bir nokta olarak da şunu belirtmek isterim,

eskiden de tüm matrah üzerinden vergi ödüyorduk. Kimse 200-150€=50€ hesabı yapmadı. Yapanı da görmedim. Tecrübesi olan oldu mu bu şekilde, yoksa okuduklarınızdan mı yola çıkıyorsunuz?

Diğer nokta kargo dahil deniliyor fakat oraya gittiğinizde bunu kimsenin umursamadığını göreceksiniz, bilesiniz.

borahan'ın dediği gün hesabı özel kargoların ardiye bedelleri altında var. PTTde sabit 2,05TL var.
http://www.techno-fi.net
civciv

GUMRUK MEVZUATI Empty
MesajKonu: Geri: GUMRUK MEVZUATI   GUMRUK MEVZUATI Icon_minipostedÇarş. 15 Şub. - 4:52

hasanyuceer demiş ki:
Diğer bir nokta olarak da şunu belirtmek isterim,

eskiden de tüm matrah üzerinden vergi ödüyorduk. Kimse 200-150€=50€ hesabı yapmadı. Yapanı da görmedim. Tecrübesi olan oldu mu bu şekilde, yoksa okuduklarınızdan mı yola çıkıyorsunuz?

Diğer nokta kargo dahil deniliyor fakat oraya gittiğinizde bunu kimsenin umursamadığını göreceksiniz, bilesiniz.

Muafiyeti aşan ürünlerde muafiyet düşülerek vergi hesaplaması yapılmıyor. Yani 76 Euro bedelli ürün için 76 Euro'nun vergisi ödeniyor, 1 Euro'nun değil.
En son çıkan ve güncel 2011/39 no.lu Genelgede bu durum açıkça belirtilmiş. Aynı şekilde, kargo ücretinin de hesaplamaya katılmayacağı açıkça belirtilmiş. Tabii bunun için ürün faturasının olması ve orada ürün bedeli ile kargo bedelinin ayrı ayrı gösterilmesi lazım. Yoksa ne kadar kargo ödediğinizin ayrımı yapılamaz.

GUMRUK MEVZUATI
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Gümrük mevzuatı
» En son gümrük tecrübelerim
» Yurt dışı sipariş ve Gümrük
» Gümrük muafiyeti sınırı 75 euro'ya düştü...
» Alışveriş Özgürlüğümü Geri Ver!(Yeni Gümrük Yasasını Kınıyoruz)