Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

PP' in bu saatini kaç kişi biliyor?..

+5
frown
watcher
deka
brkgler
lombardo
9 posters
YazarMesaj
lombardo

lombardo

PP' in bu saatini kaç kişi biliyor?.. Empty
MesajKonu: PP' in bu saatini kaç kişi biliyor?..   PP' in bu saatini kaç kişi biliyor?.. Icon_minipostedPtsi 20 Şub. - 11:11

Bu aslında bi inceleme yazısı olmaktan çok; nasıl desem, bu forumdaki birçok kişinin ilgiyle okuyacağı birşey. Paylaşması bile güzel en azından benim için. Patek' in, bir müzayedede; 1.7 milyona satılmış bir saati. Gerçekten merak ediyorum; PP' in böyle bir saati olduğunu bilen kaç kişi vardır acaba bu forumda:

http://www.luxist.com/2009/05/23/patek-philippe-pilot-watch-goes-for-1-7-million-at-christies-a/

Dediğim gibi; bu yalnızca bir paylaşım yazısı. Ama ingilizcesi olmayan arkadaşlar için yukarıdaki linkteki haberi (klavyem döndüğünce) tercüme edebilirim Smile Buyrun:

''İddiaya varım ki, bu Patek Philippe' i daha önce hiç görmediniz! Çünkü varolduğu bile bilinmeyen, 1936' da yapılmış bir saat. Saat; 2009 Mayıs ayının başlarında, Cenevre' de, bir ''Christie's'' müzayedesinde 1.7 milyon doların üzerinde bir fiyata satıldı. Satın alan bir İsviçre müzesiydi ve bunun, bu fiyat için bile özel bir saat olduğunu farkettiler; bir örneği daha olmayan bir Patek Philippe. Saat; 55mm genişliğinde, krom kaplamalı nikel kasaya ve yön bulma ile ilgili birtakım benzersiz fonksiyonlara ve 24 saat mantığıyla çalışan bir akrebe sahip. (12 değil). Saatin fonksiyonlarını bütünüyle anladığımı iddia edemem, çünkü bir pilot değilim, ama saat 360 derecelik bir değeri ölçmek için tasarlanmış. Yelkovan, her dört saatte; saniye kolu ise her dört dakikada bir tam tur tamamlıyor. Gerçekten nasıl çalıştığını tam anlayamadım, ama doğrultu-açı temelli bir yön bulma işlevi görüyor olmalı. Saat elbette ki okunabiliyor ama 24 saat ölçeğiyle. Ama sonuçta saat koleksiyon dünyası, ne kadar özgün olup olmadıkları farketmeksizin, az bulunan bir Patek Philippe' i kesinlikle seviyor''

PP' in bu saatini kaç kişi biliyor?.. Patek-10

Paylaşımı beğenmenizi umarım. Görüşmek üzere

brkgler

MesajKonu: Geri: PP' in bu saatini kaç kişi biliyor?..   PP' in bu saatini kaç kişi biliyor?.. Icon_minipostedPtsi 20 Şub. - 18:43

kim takıyormuş bunu Hulk mu ? 55 mm diyor yahu muhaha
lombardo

lombardo

MesajKonu: Geri: PP' in bu saatini kaç kişi biliyor?..   PP' in bu saatini kaç kişi biliyor?.. Icon_minipostedPtsi 20 Şub. - 19:43

Valla aslında dün yazarken ben de garipsemiştim. Şimdi görünce bir daha orjinal metni kontrol etme ihtiyacı hissettim; dün acaba gece gece yanlış mı yazdım diye Smile Ama yok; 55mm. genişliğinde diyor, aslında bunun kordonlarını al-üst değil sağ-sol doğrultusunda takıp saati kola dikey değil yatay takmak lazım Smile

hehehe
deka

deka

MesajKonu: Geri: PP' in bu saatini kaç kişi biliyor?..   PP' in bu saatini kaç kişi biliyor?.. Icon_minipostedPtsi 20 Şub. - 20:33

Benimde, fiyatından çok o tarihde saatin 55mm. olarak tasarlanması dikkatimi çekti.
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: PP' in bu saatini kaç kişi biliyor?..   PP' in bu saatini kaç kişi biliyor?.. Icon_minipostedPtsi 20 Şub. - 21:14

cok ilginc...
Paylasim icin cok tesekkurler ok1
http://www.turksaatforumu.com
frown

frown

MesajKonu: Geri: PP' in bu saatini kaç kişi biliyor?..   PP' in bu saatini kaç kişi biliyor?.. Icon_minipostedPtsi 20 Şub. - 21:16

Pilot saati, için normal değil mi?
Neticede adamlar bunu deri ceketlerinin üzerine takıyorlardı.
lombardo

lombardo

MesajKonu: Geri: PP' in bu saatini kaç kişi biliyor?..   PP' in bu saatini kaç kişi biliyor?.. Icon_minipostedPtsi 20 Şub. - 21:45

Hımm, işte bunu kaçırmışız Smile
asderty

MesajKonu: Geri: PP' in bu saatini kaç kişi biliyor?..   PP' in bu saatini kaç kişi biliyor?.. Icon_minipostedPtsi 20 Şub. - 23:53

frownma demiş ki:

İyi yakalamışın. Şunun gibi bişey yani:

PP' in bu saatini kaç kişi biliyor?.. Uniforms37

(Bu arada opera ile bağlanırken, mesaj yazma kısmındaki komut ve smile'ları göremiyorum, resimi chrome'dan attım. Birşeyi bozdum yine ama hadi hayırlısı...)

En son asderty tarafından Salı 21 Şub. - 0:03 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
frown

frown

MesajKonu: Geri: PP' in bu saatini kaç kişi biliyor?..   PP' in bu saatini kaç kişi biliyor?.. Icon_minipostedSalı 21 Şub. - 0:02

asderty demiş ki:
frownma demiş ki:

İyi yakalamışın. Şunun gibi bişey yani:

https://2img.net/r/ihimizer/img857/3395/uniforms37.jpg

Evet arkadaşlar, kastettiğim şey bu, ben de bu forumda öğrenmiştim zaten fumeur
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: PP' in bu saatini kaç kişi biliyor?..   PP' in bu saatini kaç kişi biliyor?.. Icon_minipostedSalı 21 Şub. - 3:35

paylaşım için teşekkürler.. ok1
lombardo

lombardo

MesajKonu: Geri: PP' in bu saatini kaç kişi biliyor?..   PP' in bu saatini kaç kişi biliyor?.. Icon_minipostedC.tesi 25 Şub. - 8:14

Evet; aynısının değil ama benzerinin bir VİDEO sunu buldum. II. dünya savaşında kullanılmış bir başka saat ve gerçekten de 55 mm Smile bu arada adam frownma ile aynı açıklamayı yapıyor boyutun sebebi için Smile Bence harika bir video, iyi seyirler:

https://www.youtube.com/watch?v=in9_s51sypg

Bu arada şöyle bir karar aldım. Henüz bir otomatik saatim yok ve yakın zamanda da olmuycak; ama kesinlikle ve KESİNLİKLE Steinhart, stowa, reloj, hamilton ya da poljot markalarından birinin bir pilot (tarzı) saatine sahip olacağım! Smile
Bunu okuyan değerli üstadların tavsiyeleri için sabırsızlanıyorum, saygılar...
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: PP' in bu saatini kaç kişi biliyor?..   PP' in bu saatini kaç kişi biliyor?.. Icon_minipostedC.tesi 25 Şub. - 13:33

Yön bulma olayını tam olarak bilmiyorum ama sanıyorum ki bir tahmin yürütebilirim. Öncelikle fotoğrafta dışardaki sayıların iç kısmındaki 0-60-120-180-240-300 rakamlarını görmüşsünüzdür. Bunlar pilotajdaki ismiyle "directional gyro" yani istikamet cayrosudur. Uçaktaki versiyonuna bazen kabaca "heading indicator" da denir. Bu cayro pusula ile koordinasyonlu bir şekilde döner(uçakta). Ancak en büyük farkı istikamet cayrosunda tutulan başın manyetik baş(magnetic heading) olmasıdır. Normalde dünyanın en kuzeydeki kısmı sabit bir noktadır, ancak sadece coğrafi bir kavramdır. En kuzeydeki bu noktaya havacılıkta "true north" denir.
Dünyanın çekirdeğindeki ağır metallerin aynı dünya gibi dönmesinden dolayı dünyanın manyetik alanı sürekli olarak yer değiştirir. Günlük sapmalar çok ufak olacağından genelde senelik sapmalar dikkate alınır. Manyetik olarak dünyanın en kuzeyindeki noktaya "magnetic north" denir ve coğrafi kuzeyden farklı noktadadır. Bizim saatimizdeki gösterge ise aynı istikamet cayrosu gibi manyetik kuzeye göre ayarlanır. Bunu ayarlamak için de muhtemelen kurma kolu çevriliyordur.
Şimdi gelelim bu bilgiler ışığında saatin pratik kullanımına.
Öncelikli olarak zannediyorum ki saatin üzerindeki en uzun 2 koldan birisi direk olarak pusula gibi işliyordur. Yani direk manyetik kuzeyi gösteriyordur. Siz ne yöne dönerseniz dönün, bu uzun kollardan pusula görevi göreni her koşulda manyetik kuzeyi göstereceğinden, diğer kol gideceğiniz başı(heading) ayarlamak için kullanılabilir. Bu sayede manyetik kuzeye görece hangi açıyı takip ettiğinizi saat üzerinde en uzun iki kol arasındaki derece farkını görerek görebilirsiniz.
Örnek: 60 derece baş ile kuzeydoğuya doğru gitmek istiyorsunuz. öncelikle doğruca kuzeye(manyetik) doğru uçağın başını döndürürsünüz. Bunu yaptığınızda pusula uçlu olan kol doğruca iç kadrandaki 0 dereceyi gösterecektir. Daha sonra kurma kolundan gitmek istediğiniz başı ayarlarsınız. 2. büyük kolu 60 derecenin üzerine getirdiğinizde 2 şeyi elde etmiş olursunuz.
1)Gitmeniz gereken başı doğrudan saate bakarak hatırlarsınız(ocakta çocuğunu unutabilen dalgın pilotlar için süper) Very Happy
2)Ne yöne dönerseniz dönün tekrar 60 derece başa dönmek istediğinizde tek yapmanız gereken pusulanın manyetik uçlu başı ile gittiğiniz baş arasında sağa doğru 60 derecelik boşluk bırakmaktır. Bu durumda yönünüzü kaybetmeniz görece olarak daha zor olacaktır.
O zamanlardaki uçaklar çok basit teknolojilere sahip olduğundan dolayı uçuşların tamamı yeri görecek şartlarda yapılırdı. Bu yüzden çoğu zaman bu tip navigasyon cihazlarına ihtiyaç duyulmazdı. Günümüzdeki en düşük kapasitedeki navigasyon cihazlarına sahip olan uçaklarda bile bu sistem vardır. 2012 yılında su üzerinde dönebilen bir adet mini mıknatıs başı ve bir çemberle yapabileceğiniz sistem o zamana göre çok büyük bir buluştu Smile

Not: Normalde manyetik kuzey ile pusula kuzeyi arasında da deviasyon yani "deviation" denilen sapmalar olabilir. Bunun sebebi uçağın gövdesinde kullanılan ağır metallerdir ancak 1936 yıllarında bu sapmadan haberdar olup olmadıklarından emin değilim. Bunun öncelikli sebebi günümüzde bu sapmaların çok hassas elektronik ve elektromanyetik cihazlarla ölçülerek uçağın cayrolarında gerekli kalibrasyonlar yapılmasıdır. Bu yüzden zannediyorum ki bu ufak sapmayı hiç hesaba katmamışlardır.

2. Not: Sanıyorum ki havacılıkla şimdiye kadar uzaktan yakından hiç alakası olmayan insanlara dediklerim ayrı bir gezegenin dili gibi geliyordur. Bunun için okuyup da anlamayanlardan çok özür dilerim Very Happy
lombardo

lombardo

MesajKonu: Geri: PP' in bu saatini kaç kişi biliyor?..   PP' in bu saatini kaç kişi biliyor?.. Icon_minipostedC.tesi 25 Şub. - 21:27

Açıklama gayet etkileyiciydi bootsector, üstelik anlaşılır da olmuş. Teşekkürler.. Dediğim gibi bu tarz; saat göstergelerinin içte dar bir daire, dakika göstergelerininse dışta, diğerini kapsayan daha büyük bir daire şeklinde olduğu saatleri seviyorum. Görsel olarak Smile

Sanırım kadranın bu şekilde dağılımına ''B tipi'' (type B) deniyor ve bu 'B' harfi de; 'Beobachter' (almanca) kelimesinin baş harfi olması münasebetiyle orada duruyor, A tipi diye birşey yok yani. Bu arada 'Beobachter' kelimesi; gözlemci, keşifçi gibi bir anlama geliyor. Askeri bir terim.

Farklı ve bence güzel bir kadran olduğu için özellikle B tipi diye isimlendirme ihtiyacı duyulmuş olmalı. Ama neticede bu 'Type B' kavramı şu an tüm dünya markalarınca benimsenmiş bir kavram.

Birgün bir tane edineceğim. Ve bu gidişle bu, Hamilton olacak. Çünkü kendileri; bu iş ve dış daireler temasını akrep ve yelkovana da taşıyarak daha bir güzelleştirmişler Smile

Bkz. Hamilton Khaki Pilot...

bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: PP' in bu saatini kaç kişi biliyor?..   PP' in bu saatini kaç kişi biliyor?.. Icon_minipostedPaz 26 Şub. - 0:59

Hemen bir 3. notu düşeyim. Yukarıdaki anlatımlarımı saate kolunuzda bakarken kolunuzu hep aynı pozisyona getirebileceğinizi düşünerek açıkladım. Kolunuzu navigasyon esnasında her seferinde aynı konuma getirememeniz durumunda yakın mesafelerdeki uçuşlarda yine de bir sorunla karşılaşmazsınız. Gideceğiniz yerin en fazla 10-20 km sağında ya da solunda kalırsınız. Hoş zaten uzun mesafeli uçuşlar bu tür cihazlara güvenilerek yapılmaz ama, hani fantezi yapayım deyip İstanbul'dan kalkış yapıp Florida rotasında bir uçış yapmaya kalkarsanız en ufak sapmada kendinizi Kanada buzullarında ya da Brezilya'nın balta girmemiş ormanlarında bulmanız çok olası Smile
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: PP' in bu saatini kaç kişi biliyor?..   PP' in bu saatini kaç kişi biliyor?.. Icon_minipostedPaz 26 Şub. - 1:46

Bazı üstadlarım ve saat tutkunları bana kızabilirler. Ancak bu saate bu kadar para istenmesi bence en hafif tabiriyle deliliktir.
Bu fiyata alabileceğiniz diğer şeyler:
1. Bu jet uçağından 4 tane(üstüne bir 150-200 bin dolar arası nakit de cebinize kalıyor)
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/1979-LEARJET-25D-S-N-25-284-SPEED-GET-THERE-AND-BACK-FAST-/180818875973?pt=Motors_Aircraft&hash=item2a19a51645#v4-37

2. Bu jet uçağından bir tane
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Wow-1996-Cessna-Citation-Business-Jet-Only-3210-TT-Turn-Key-Ready-Fly-/140709022620?pt=Motors_Aircraft&hash=item20c2e94b9c#ht_732wt_1165

Yazık! Smile
BR-02

BR-02

MesajKonu: Geri: PP' in bu saatini kaç kişi biliyor?..   PP' in bu saatini kaç kişi biliyor?.. Icon_minipostedPaz 26 Şub. - 1:52

cokda kelepir fiyatdaymislar, cep harcligindan alinabilir. hahaha
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: PP' in bu saatini kaç kişi biliyor?..   PP' in bu saatini kaç kişi biliyor?.. Icon_minipostedPaz 26 Şub. - 2:13

Bir kişi de demiyor ki "aga bu fiyat nedir?" diye Very Happy
Uçağın fiyatına laf ediyorsunuz, o saatin fiyata bir kişi bile yorum yapmamış Very Happy
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: PP' in bu saatini kaç kişi biliyor?..   PP' in bu saatini kaç kişi biliyor?.. Icon_minipostedPaz 26 Şub. - 2:18

Sayın lombardo,
A type, B type hakkında bahsetmişsiniz de sanıyorum ki ben yanlış biliyorum.
Benim bildiğim kadarıyla A sınıfı saatler kadranda normal rakamlara(1den 12 ye kadar), B sınıfı olanlar ise dakikalara(5 ten 55 e kadar) sahiptir diye hatırlıyorum. Ama bilginin doğruluğundan emin değilim.
lombardo

lombardo

MesajKonu: Geri: PP' in bu saatini kaç kişi biliyor?..   PP' in bu saatini kaç kişi biliyor?.. Icon_minipostedÇarş. 29 Şub. - 6:06

bootsector demiş ki:
Sayın lombardo,
A type, B type hakkında bahsetmişsiniz de sanıyorum ki ben yanlış biliyorum.
Benim bildiğim kadarıyla A sınıfı saatler kadranda normal rakamlara(1den 12 ye kadar), B sınıfı olanlar ise dakikalara(5 ten 55 e kadar) sahiptir diye hatırlıyorum. Ama bilginin doğruluğundan emin değilim.

Yok sizin söylediğiniz gibiymiş. Ben de araştırdım ve söylediğiniz doğru; en dışta tek daire üzerinde saatler gösterilen kadranlar A; yine en dışta tek dairede dakikalar ve bu sefer bunun içinde daha küçük bir iç dairede de saatler gösterilen kadranlar B tipi diye sınıflandırılıyor.

Ama bu sınıflandırma; anladığım kadarıyla yalnızca pilot saatleri için geçerli birşey. Uyarı için teşekkürler. Zaten ufak-tefek bir-iki şey öğrenmeye çalışıyoruz, onu da yanlış öğrenmeyelim Smile

PP' in bu saatini kaç kişi biliyor?..
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Bunları biliyor muydunuz?
» Saatlerle ilgili bunları biliyor muydunuz?
» Bir saati 150 kişi üretiyor, krizde ‘el yapımı’ iyi satıyor
» Bir saati 150 kişi üretiyor, krizde ‘el yapımı’ iyi satıyor
» THK 100. YIL SAATİNİ QUANTUM YAPMIŞ !