Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux

+5
GAREZ
vervito
parabellum p08
M.Ali Sade
nib
9 posters
YazarMesaj
nib

nib

Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux Empty
MesajKonu: Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux   Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux Icon_minipostedÇarş. 7 Mart - 8:33

Bir tanıdığımı gözü gibi baktığı vintage koleksiyonundan Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux markaları modellerinden birini bana hediye etmesi için ikna ettim. Üretim yılları 1960 lar. Bu markaların o yıllarda kullandığı makineler hakkında bilgisi olan varsa seçim yapmamda yardımcı olabilir. Hangi markanın makine kalitesi diğerlerinden önde olabilir?
M.Ali Sade

M.Ali Sade

MesajKonu: Geri: Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux   Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux Icon_minipostedÇarş. 7 Mart - 8:40

Vialux bahsettiğin diğer markalara göre daha yenidir.Çoğunlukla da kurmalı ST 96 makine kullanır.Güzel bir makinadır.

Diğerlerinde muhtelif kurmalı makineler olabilir.Büyük olasılıkla UT76,As 1130 veya UT 6325 makinelere sahip olabilirler.

Bunların makinelerinde modellerin birbirinden kalite yönünden farklılık azdır.Önemli olan kurcalanmamış ve büyük onarım geçirmemiş olmasıdır.

Marka olarak üçü de aynıdır.

Dış görünüş olarak temiz,şayet açabilirsen içi de az müdahele görmüş bir tanesini beğen .

Ama aldığın saati mutlaka bu başlıkta resimle.

Hayırlısı olsun.
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux   Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux Icon_minipostedÇarş. 7 Mart - 20:23

nib dostum, M.Ali Sade üstad, zaten bilgisini konuşturmuş. Zinhar ekleme değil, benimkisi olsa olsa farklı bir ses babından, fikir olabilir. Abimiz, gerekeni yazmış, ben de şöyle bir yorum getirmek isterim müsadenizle:
Öncelikle ilk bakacağınız yer olan dış görünüşte gözü tırmalayan bir husus olmamalı. Camı orjinal veya orjinaliyle değişmiş, tij ve tepesi(kurma kolu) kasaya uygun ve mümkünse marka logolu olmalı. Kadran mümkün mertebe temiz, canlı ve hatasız olmalı. Akrep ve yelkovan ST96 ise ortadaki,AS 1130 ve benzerleri ise alttaki saniye, muntazam ve kadrana paralel dönmeli. Balans sesinde olması gerekenden farklı bir tik tak olmamalı. Her makinenin sesi farklıdır çünki. Kimi hızlı hızlı ve sessiz giderken kimi de yatarken bıraktığınız komidinin üzerinden kendini unutturmaz. Lug aralıkları onanmamış ve delikleri de muntazam olmalı. İki lug birbirine paralel durmalı ki, kayış dönme yapmasın. Gelelim makineye. Hangi makine olursa olsun - ki ben de bu konuda M.Ali Sade abimiz gibi AS 1130 sevdalısıyımdır- kendi balansı ya da aslına uygun numaralı bir balans taşımalıdır. Aksi halde raketten yapacağınız ayar, zaman tutmasını sağlayamaz. Eksiye yapıştırsanız bile ileri gidecektir. Direk yatağının ileride deformasyona uğraması da kaçınılmaz olacaktır. En iyisi yeni bir balansla değişimi olmalıdır. Eski balansa direk çakılacaksa da balans göbeğini yarmayacak bir ustanın elinden çıkması şarttır. Makine üzerindeki baskı vidaları tam ve orjinal olmalıdır. Sanayide, kahverengi iç döşemeyi sökerken tırnağını kırıp yerine gri vidayı yan takan çırakların hesabı, yakın akrabalarının mütemadiyen anılmasını hazmedebilen tatlı su ustalarından uzak durulmalıdır. Makinenin zembereği yorgun ve kopuk olmamalıdır. Orta çark ve komşuları, sırf tamir ediyor gibi görünmek için tornavida ucuyla eğecek kadar bastıranların şerrinden uzak kalmış olmalıdır. UT serisinin takvimlilerinde ise takvim tam 12 de atmalı ve akrebin tam olarak saat başlarında sabitlenmesi açısından akrep çarkı da hayatta olmalıdır. Dostum, İllaki GESTAY+B yapmana gerek yok, gözüne hoş ve orjinal gelen saatleri, bilen bir ustaya götürüp onay isteyebilir ya da buradan fotoğraflayıp bilgi isteyebilirsin. Emin ol, forumumuzda hem iyi niyetli hem de düzgün bilgi sahibi arkadaşlarımız ve gerçek üstadlarımız mevcut olup paylaşım konusunda seni yalnız bırakmayacaklardır. Kolay gelsin, saygılarımla...
M.Ali Sade

M.Ali Sade

MesajKonu: Geri: Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux   Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux Icon_minipostedÇarş. 7 Mart - 21:33

Tebrik ediyorum.Tamamen aynı lisanı konuşuyoruz.

Ancak bu kadar anlatılabilirdi.

Bu aynı zamanda bu tip saat almak isteyenlere de bir klavuz niteliğinde olmuş.

Nib arkadaşım , üstadın söylediklerine kulak ver,seçimini ona göre yap.
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux   Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux Icon_minipostedÇarş. 7 Mart - 23:09

Teşekkür ediyorum efendim, sevginize gönüldaş, bilgi ve tecrübenize talebe olmak, şahsım adına yeterlidir. Gerisi sizin güzel görüşünüzdür.İnşallah benim zaman içinde sizlerden öğrendiğim bilgiler, yeni sevdalılarla paylaşılacak ve forumumuzun mevcudiyet sebebi mekanik aşkı daima sıcak tutulacaktır. Saygılarımla...
nib

nib

MesajKonu: Geri: Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux   Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux Icon_minipostedPerş. 8 Mart - 7:11

"M.Ali Sade" ve "parabellum p08" üstadlar, derin bilginize hayran kalmamak mümkün değil. Yazdığınız makinalar hakkında hiç teknik ve görsel bilgim olmamala birlikte hemen google da araştırma yapıp, verdiğiniz kıymetli bilgileri kullanarak seçim yapacağım. Sanırım alışverişi bu haftasonu gerçekleştireceğim.Sonrasında iyisiyle kötüsüyle resimlerini paylaşıp yorumlarınızı almak isterim. Saygılar.Teşekkürler.
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux   Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux Icon_minipostedCuma 9 Mart - 8:01

Saygıdeğer üyelerimiz M.Ali Sade ve parabellum p08'in her mesajını büyük ilgi ve alakayla okuyorum. ikiniz de var olum.

Sn.nib, üstadların dediğin gibi hangisi gözünüze hoş görünürse onu alım marka değeri olarak pek farkları yok. tabii ki makinelerine de bir göz atın, temiz ve kurcalanmamış olsun.
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux   Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux Icon_minipostedCuma 9 Mart - 9:08

Date Day ve otomatik seç VIALUX kadranı mavi ise benim seçimim o olur...
http://teknolojivesaatler.blogspot.com
Analyzer

Analyzer

MesajKonu: Geri: Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux   Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux Icon_minipostedCuma 9 Mart - 11:10

"parabellum p08" ve "M.Ali Sade" üstadlar sayesinde gerçekten çok şey öğreniyoruz, özel mesajla da sağolsunlar vakit ayırıp yardımcı oluyorlar burdan da teşekkür etmek istedim kendilerine.

Benim için ise Vetur ve Cortebert'in modelleri daha şık geliyor gözüme bu iki markadan birini seçerdim muhtemelen.
nib

nib

MesajKonu: Geri: Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux   Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux Icon_minipostedPtsi 12 Mart - 8:04

Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux 3gn6j
Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux 3gnjm

Konu başlığındaki markaların hiçbiri olmadı ,kısmet Nivada'nınmış Wink Bu marka ile ilgili çok bilgi sahibi değilim, o dönem için ne seviye saatler yapıyordu merak ediyorum doğrusu.
Saatçi arkadaşıma makinasını gösterdim temiz ve işlem görmemiş olduğunu söyledi. Makinesinde AS/ST 1950/51 yazıyor. Resimler kötü ama göründüğü kadarıyla makine hakkında yorum yaparsanız sevinirim.
brkgler

MesajKonu: Geri: Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux   Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux Icon_minipostedPtsi 12 Mart - 8:10

merhaba;

makine kurmalı, 21600 vuruşlu 17 taşlı standart 1950 kodlu... aynı zamanda 48 saatlik güç rezervi bulunmakta...
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux   Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux Icon_minipostedPtsi 12 Mart - 8:17

bravo saat iyimiş... kasası VIALUX'e benziyor...
MrWrong

MrWrong

MesajKonu: Geri: Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux   Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux Icon_minipostedPtsi 12 Mart - 8:37

Hayırlı olsun, saatiniz göze hoş gözüküyor...
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux   Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux Icon_minipostedPtsi 12 Mart - 11:34

Oldukca temiz. NOS gibi.. güle güle kullanın , kadran rengi de kullanışlı bir renk.... ben beğendim.
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux   Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux Icon_minipostedPtsi 12 Mart - 21:35

nib dostum, öncelikle hayırlı olsun demek isterim. Oldukça temiz ve güzel markalardan birine sahip bir saat almışsın. Kadran, kasa ve kurma kol tepesinde herhangi bir sorun görünmüyor. Üzerinde görmek gerekmekle beraber yılan derisi desenli taba kayışla da oldukça hoş durabilir. Makinesi AS1950 tabir edilen ve tıpkı ST96 gibi genelde problemsiz çalışan bir saattir. Makineyi daha yakından ve net alabilirsek biraz daha yorumlayabiliriz sanıyorum. Çerçeve kısmını merak ettim. Metal olsa gerek ama tam göremiyorum
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux   Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux Icon_minipostedPtsi 12 Mart - 21:37

Makine şu olsa gerek.

Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux AS_1950
nib

nib

MesajKonu: Geri: Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux   Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux Icon_minipostedSalı 13 Mart - 8:19

Herkese yorumları için ayrı ayrı teşekkürler. AS 1950/51 konusunda çok bilgi edinemedim internetten ancak zaman tutması iyi. İlk 24 saat 2 dakika kadar geri kalıyordu 30 saniyeye kadar düşürdüm ayarlamaya devam ediyorum. Sn. parabellum p08 makinanın daha net bir resmini yüklüyorum umarım daha fazla detay verebilir size. Çerçeve plastikten yapılmış bu arada.
Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux 3hm3u
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux   Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux Icon_minipostedSalı 13 Mart - 20:24

Tekrar hayırlı olsun dostum. Makine de kasa da temiz görünüyor. Contası da değişmiş sanırım. Kapağı alırken meydana gelen bir potluk değilse, conta biraz büyük olabilir ama fazla sıkıntı yaratmayacaktır. Eksik olan vidalar görüyorum. Diğer taraftan bu saat kesinlikle günlük olarak hizmet verebilecek kadar iyi kondüsyondadır. Resimdeki pozisyonda 30sn lik bir geri kalma durumu varsa tedbiren balansına baktırmanı önerebilirim. Uygun numaralı balans mı ya da direkte veya göbekte bir sıkıntı var mı diye. Zira raket ayarının orta kısmında saatimiz biraz ileri gidecek gibi duruyor. Genel itibariyle sağlam ve güzel görünümlü bir saat almışsın dostum, güle güle kullanmanı diliyorum. Saygılarımla...
nib

nib

MesajKonu: Geri: Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux   Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux Icon_minipostedÇarş. 14 Mart - 6:46

Üstadım detaylı incelemen ve yorumların için çok teşekkürler. Conta, kapağı çıkartırken biraz potlaştı tahmin ettiğin üzere. Açıkcası vidaların eksik olduğunu sen yazana kadar farketmemiştim, bu bir sorun teşkil edermi bilmiyorum? İşin ilginci gösterdiğim saatçi de farketmedi sanırım. Raketten ayarlayarak beni rahatsız etmeyecek kadar zaman tutuyor. Balansa gelince, malesef yaşadığım yerde söylediğin tesbitleri yapabilecek ve güvenilir işçiliği uygulayacak bir saat ustası bulmam çok zor sanıyorum ki. Bu arada bugün saati kapatırken karşılaştığım büyük bir sorunum var. Saatin mika camı biraz zorlandığında üstten çıkıyor. Bu şekilde kullanmaya çekiniyorum açıkcası. Yapıştırmalımıyım ,başka bir cam arayışına mı gireyim bilemiyorum ?
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux   Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux Icon_minipostedÇarş. 14 Mart - 20:50

Contadan da eksik vidalardan da herhangi bir sıkıntı çıkmaz meraklanma. Bu yaş ve teknolojide bir saatin sahibinin kaygısı zaten bana göre, saniye ölçüsünde zaman tutumundan ziyade, nostaljik ve estetik bir değer taşıması olmalıdır. Bu da yeterlidir sanıyorum. Saat, tekraren söylemek gerekirse güzel ve estetik duruşlu bir modeldir. Mika işine gelince. Eğer camı takan kişinin elinde ahtapot ve benzeri bir cam takma aparatı yoksa malesef tırnak törpüsü, sıfır zımpara ya da taşa tutma gibi iptidai yöntemlerle, elinde bulunan ama uygun olmayan numaralardaki camları takma yoluna gidecektir. Mika üzerindeki tesviye izlerini de saat yağı ve benzeriyle silip, bazen de yapıştırarak takabilecektir. En iyisi uygun ve orjinal camı, eğilmiş konumda fazla bekletmeden saatimize takmaktır. Yapıştırmaya bile gerek kalmaz bu durumda. Hele hele de zorda kalındığında Bally kullanmak yerine japonu dayayan ustadan köşe bucak kaçmalısın dostum. Saygılarımla...
nib

nib

MesajKonu: Geri: Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux   Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux Icon_minipostedPerş. 15 Mart - 6:38

Üstadım, seninde söylediğin gibi saatin yaşattığı o vintage hazzı benim için yetip artıyor. Birde günlük kullanım düzeyinde forma sokabilirsem saati mutlu olacağım. Saatin camına bahsettiğin şekilde titiz işcilik uygulayabilecek bir usta bulmaya çalışacağım.Sanırım sirkeciye uğradığım bir zaman oradaki ustalara götürmem daha iyi olacak. Yardımların için çok tekekkürler. Saygılar.
nib

nib

MesajKonu: Geri: Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux   Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux Icon_minipostedPerş. 15 Mart - 6:42

Unutmadan Sirkecide saat ustası tavsiye edebilecek dostlar yardımcı olurlarsa sevinirim.
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux   Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux Icon_minipostedPerş. 15 Mart - 6:46

Analyzer

Analyzer

MesajKonu: Geri: Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux   Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux Icon_minipostedPerş. 15 Mart - 6:48

Hayırlı olsun saatiniz benim de bugün aynı mekanizmayı kullanan bir Candino geçti elime Smile
nib

nib

MesajKonu: Geri: Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux   Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux Icon_minipostedPerş. 15 Mart - 7:41

GAREZ demiş ki:
forumda konusu var... http://www.turksaatforumu.com/t1116-istanbul-da-guvenilir-ustalar bakıver...

Teşekkürler GAREZ, inceliyorum..
nib

nib

MesajKonu: Geri: Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux   Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux Icon_minipostedPerş. 15 Mart - 7:43

Analyzer demiş ki:
Hayırlı olsun saatiniz benim de bugün aynı mekanizmayı kullanan bir Candino geçti elime Smile

Teşekkürler, sizin saatinizde hayırlı olsun. Umarım memnun kalırsınız AS1950 den. Ben memnunum geçen süre içinde.
M.Ali Sade

M.Ali Sade

MesajKonu: Geri: Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux   Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux Icon_minipostedPerş. 15 Mart - 22:04

Arkadaşım hayırlı olsun.Çok güzel bir saat.

Dikkatle kullan ,düşürme ve de çok fazla kapak açma.

Varsın günde yarım dakika da ileri gidiversin.Sabah çıkarken kurmadan önce güvendiğin bir saatten ayarlayıp çıkarsın.

Biz yıllarca bunları TRT nin "dıııt,dıııt,dıııt" larıyla ayarlayıp kullandık.Unutma ki saat kurmak bir prestijdir.

Mika işini Kocaeli'nde illa ki çözecek usta vardır.Dolaşıver,bulursun.Çok para istemezler.Mika yenilenince saatin de daha aydınlık ve yeni durur.

Eksik olan vidaların çerçeve tespit vidaları.Parabellum üstada tamamen katılıyorum.Olursa da olur olmazsa da.Dert etme.

Güle güle kullan.Hayırlı olsun.
nib

nib

MesajKonu: Geri: Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux   Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux Icon_minipostedCuma 16 Mart - 7:30

M.Ali Sade üstadım, güvenebileceğim bir usta bulamazsam artık en kötü ihtimalle İstanbula uğradığım bir zaman yaptırmayı düşünüyorum. Vidaları da o zaman tamamlarım belki. Değerli yorumlarınıza teşekkür ederim.
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux   Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux Icon_minipostedCuma 16 Mart - 8:29

benim VIALUX'tede yok bence hiç kullanmamışlar... o vidalar hiç olmamış olabilir...
Analyzer

Analyzer

MesajKonu: Geri: Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux   Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux Icon_minipostedCuma 16 Mart - 9:23

Yeri değil biliyorum ama hazır üstatlar da varken yine şans eseri denk geldiğim bir saatin mekanizmasını danışmak istiyorum. Saatin markası Lucerne. Kadranda Israel yazmakta içindeki mekanizmada Swiss ibaresi var. Resim ekliyorum:
Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux 3lbwc
Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux 3lbxv
M.Ali Sade

M.Ali Sade

MesajKonu: Geri: Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux   Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux Icon_minipostedCuma 16 Mart - 9:48

Az önce diğer bir başlığa "tel maşa " saatler için ayrı bir başlık açarak resimli ve teferruatlı bir incelemeyle anlatmayı düşündüğümü yazmıştım.

İşte tel maşa saate bir örnek geldi bile.Karakteristik özelliklerinden en başta geleni tek baskı üzerine toplanmış olmasıdır.

Ve alıcıyı kandırmak için her türlü hile bu saatlerde mevcuttur.İşte kadranda "DAY" yazısı sanki günün adı gibi duruyor.Halbuki bu yazı sabit.Yanındaki"8" rakamı gerçek.Bazılarında bu takvim diski sabit olanları bile vardı.

Bunlarda marka da önemli değildir.Ben şahsen Opel ve Ford marka basılmış olanlarına bile denk geldim.

Anılarımda da bahsetmiştim.İki fingirdek Romen kızı Beyazıt'ta ST 96 görünümündeki bu saatten bana dahi satmışlardı.

http://www.turksaatforumu.com/t1054-anlara-devam-10

İşte yukarıdaki linkte anlattığım hikayede bana fingirdek kızlarca "kakalanan" saat de buna benzerdi.
barett

barett

MesajKonu: Geri: Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux   Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux Icon_minipostedCuma 16 Mart - 10:02

Evet abi bu da tel masa Baumgartner makine buyuk ihtimalle ..
Analyzer

Analyzer

MesajKonu: Geri: Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux   Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux Icon_minipostedCuma 16 Mart - 10:07

Çok teşekkürler, tel maşada görmüş oldum bu sayede Very Happy

Cortebert, Hislon, Vetur, Vialux
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Babadan kalma Hislon ve Cortebert TCDD saatleri-yorumlarınız...
» Vialux St 96 / 40 mm :)
» VİALUX Marka Saatler Hakkında Yardım...
» VIALUX markasının üretim tarihi nasıl bulunur?
» Cortebert T.C.D.D cep saati - kendi koleksiyonumuzdan