Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Corum

+7
parabellum p08
egunns
deka
teng
watcher
ooomegaa
Azizim
11 posters
YazarMesaj
Azizim
moderator
Azizim

Corum Empty
MesajKonu: Corum   Corum Icon_minipostedPtsi 6 Tem. - 5:30

1955'te şirketin La Chaux-de-fonds, İsviçre de kuruluşundan beri,Corum farklı ve ileri düşünen İsviçre'ye ait saat imalatçısı olmakla gurur duydu.Corum Saatleri'nin kurucuları dahi tasarımcıları ve üstün çalışma tempoları ile küçük bir atölyeyi büyük bir saat fabrikasına çevirdiler.
Sadece bir yıl içinde ticaret dünyasında iyi bir yer edinen Corum Saatçilik günümüzün en prestijli saat markalarındandır.
Corum'un logosu kalp seklinde bir anahtardır.Logonun anahtar kismi şirketin başarısını,kalp kısmı ise şık tasarımları ile insanların beğenilerini kazanmalarını simgelemektedir.
Corum Marka Saat,bayanlara yönelik pırlantalı saatlerinin yanı sıra, tasarım ve el işçiliğinin ön plana çıktığı modelleri ve uluslararası prestijli yat yarışlarının güçlü imajıyla anılan Admiral s Cup modeli ile de tanınmaktadır.2005 yılında 50. yılını kutlayan Corum,bünyesine kattığı yeni modelleri ile saat severlerin ilgisini çekmektedir.
Corum,soylu ve ince zevklere hitap eden,kararlı bir yaklaşımla klasik görünümlü modellerin çağdaş tasarımlarla birleştirilmesini esas alır.Bu,beyaz altının varlıklı görüntüsünü pırlantanın ihtişamı ile birleştirir.Corum'un sürekli olarak tasarımlarına eklediği yenilikler ve kullanılan malzemenin kalitesi yaşayan bir efsane olan Corum mücevher saatlerinin son şeklini almasını sağlar.Bu alışılmadık dokunuş ile karakterize olan ve İsviçre'de titizlikle üretilen Corum,yaratıcı ve yenilikçi geleneği ile sürekli gündemde olmasını sağlamaktadır.
Hayatı anlamlı kılan,bize en güzel ve en anlamlı duyguları yaşatan aşk zamanı sonsuzluğa kadar uzatır.Zamanın değerini bilenlere ise verebilecek en özel hediye, bilekleri süsleyen bi saattir.
Corum saatlerinin denizcilik sembolleri ile tasarlanmış Admiral's Cup serisinin en çarpıcı modeli olan Corum Admiral's cup Challenge 44,44 mm çapındaki geniş kasası ve teknik üstünlüğü ile modern tasaarımın limitlerini zorluyor.12 köşeli denizcilik flamalarıyla özenle işlenmiş sportif kasası ile güç ve güvenirliğiyle bilinen COSC sertifikalı düz makinesi tam bir aşk uyumunu simgeliyor.

Admiral's Cup,Romvlvs,Golden Bridge,Tourbillion and Classical,Coin Watch,Artisan Timepieces ve Corum Bubble olmak üzere 7 koleksiyondan oluşan Corum saatleri 53 yıllık tarihinde her zaman müşterilerinin zevklerine hitab eden tasarımlar üretmiştir.
ooomegaa

ooomegaa

Corum Empty
MesajKonu: Geri: Corum   Corum Icon_minipostedC.tesi 30 Ocak - 9:35

yıllar ve modeller;
1956 - Chargé d'Affaires

CORUM'un kurucusu Rene Bannwart tarafından 1956 yılında yaratılan bu model, alarm sistemine sahip mekanik bir makineden oluşmaktaydı. Saatin konsepti, yoğun çalışan işadamlarına gün içerisinde randevularını hatırlatmak amaçlı oluşturulmuştu. 100 adet ile sınırlı olan otomatik versiyonu da üretilmişti.

1957 - Golden Tube

1957'de yaratılan bu bayan saatinin tasarımı, 18k som altın tüp kasa ve baget şekilli mekanik makineden oluşmaktaydı. Saatin tek çember şekilli kayışı, saate bir kemer ile bağlanmış olup, saatin bileğin üzerinde istenilen pozisyonda sabitlenebilmesine imkan sağlıyordu. Bu saatin ve diğer kadın saatlerinin tasarlanması, CORUM'un Paris'teki değerli mücevherciler statüsüne giriş sağlamasına olanak tanıdı.

1958 - Chapeau Chinois

CORUM'un ilk yılları olan 1958'te yaratılan bu olağanüstü çekici egzotik model, saatin mekanik makinesini barındıran kasası, Çin'de giyilen ünlü şapkaları andırdığı için "Chapeau Chinois" (Çin Şapkası) ismini almıştır.

1960 - Admiral's Cup

1960'ta yaratılmış olan orijinal versiyon, günümüzde bu ismi taşıyan modele hiçbir şekilde benzememektedir.
Zamanın getirdiği teknolojik yoksunluklar nedeniyle, saat kasasının su geçirmezliğinin sağlanması güçlükle yapılabilmişti. Ancak, CORUM'un saat ustaları, bu zorlukları aşmayı başardı ve firma, modelin isminin su ile bağdaştırılabilecek bir isim olmasını istedi. Bu kare versiyonun arka kapağında, yarış teknesi ve modelin ismi yer almaktaydı. CORUM'un Admiral's Cup Yat Yarışları'na katılması ise 1983 yılından önce gerçekleşememiştir.

1960 - Golden Book

Ününe ve özgün model tasarımlarının yaratılmasına uygun olarak CORUM, 1960 yılında "Golden Book" adlı modelini piyasaya çıkardı. Ön kapağı açılabilir bir kitap şeklinde tasarlanan 18 kt.lık altın saatin ayrıca kasanın kenarından taşan püsküllü bir kitap ayracı bulunmaktaydı. İki numaralı seriden biri limitsiz olarak üretilenler, ikincisi ise 50 adet ile sınırlı, her birinin içerisinde gerçek edebi eserlerden alıntılar bulunan numaralı saatler idi.

1964 - Coin Watch

Madeni paralar kol saatleri kadar popüler olmalarına karşın, genellikle cep saatleri olarak üretilmekteydiler. CORUM'un bu saati yaratmasına neden olan şey, 1960'ların başında "safir" kristal camların ortaya çıkmasıydı. Bu tasarım, o günün saat dünyasının anlayışından farklı, radikal bir fikirdi. Modelin yaratıldığı tarih 1964'de üretilen ilk 12 adet saat, 1965 Basel Fuarı'nda sergilenmesine fırsat kalmadan satıldı.
Saatin üzerindeki madeni para, "Çift Kartal" olarak adlandırılmasına karşın, üzerinde sadece bir kartal bulunmaktaydı. Bu ismin seçilme sebebi, 20$'ın sadece "Kartal" olarak adlandırılan 10$'dan farkını ortaya koymak içindi.

1965 - Buckingham

CORUM'un yaratıcılığını ortaya koyan bir örnek de 1950'lerin tipik modeli olan kare saatlere yaklaşımlarıydı. Buckingham modeli, geniş konturları ile klasik saat görüşünü kırarak bu alanda görülen her şeyi aşmıştı. Bu model 1965'te ilk defa piyasaya çıktığında, CORUM için başka bir ilk olan "büyük saat" trendini başlatmış oldu.

1966 - Romulus

Tasarım 1966'da yapılmış ve tescil edilmiş olmasına rağmen bu saatin ilham kaynağı 1958 Basel Uluslar arası Saat Fuarı sırasında ortaya çıkmıştır. Saatin tamamlanması için yeterli zamanın olmaması sebebiyle CORUM, bu saatin tanıtımıyla ilgili riskli bir karar aldı. Bu saatin orijinalliği, saatin dış çerçevesinde kakmalı ve mineli Romen rakamlarının bulunmasıdır. 1970'lerdeki quartz saat de ultra ince kasaya sahiptir. Bu versiyonda numaralar bulunmaktadır ancak mine kullanılmamıştır.

1970 - Feather Watch

Eşsiz ve farklı saatler yaratmak olağanüstü fikirlerin dışında çok çalışma, yetenek ve ustalık gerektirir. Örneğin, bir kuşun tüyü gibi çok narin bir malzemenin saat kadranına yerleştirilmesi gibi...70'lerin ortasında, CORUM; sülün, tavus gibi kuşların tüyünden oluşan kadranları saat dünyasına tanıttı.

1971 - Love Bond

Fikir olarak 1971 yılında oluşturulan bu model, hem erkekler hem de bayanların kullanabileceği şekilde tasarlanmıştı. 925/1000 ayar gümüş ve 18 kt.altın olarak üretilmişti. Kadranın kayış ile aynı deriden üretilen versiyonu da bulunmaktaydı.

1972 - Venice

1972 yılında piyasaya çıkarılan "Venice" modeli, 28 mm'lik çapı ve yenilenen Deco tarzı ile 1970'lerin stilini mükemmel olarak yansıtmaktaydı. Bilezik tamamen içi içe geçmiş yapıdaydı ve renkli yarı-değerli taşlar modeli tamamlıyordu.

1976 - Rolls-Royce

CORUM ilk olarak Rolls-Royce'a radyatör ve "Spirit of Ectasy" maskotunun kullanımı için başvurduğunda, bu istek firma tarafından tereddütle karşılandı. Yetkililerin CORUM'un İsviçre'deki atölyelerini ziyaretinden sonra ise ortaklık için anlaşmaya varıldı. 1976 Haziran'ında ilk CORUM "Rolls-Royce"u Londra'nın ünlü mücevhercisi Garrard'da tanıtıldı. Bu saate olan talep oldukça yoğun olmasına rağmen, üretim limitli olarak gerçekleştirildi. İlk model, Rolls-Royce'un "Camargue" modelinin radyatör dilimleri şeklindeki 18kt. beyaz altın kasadan imal edilmişti. Saatin mekanizması ultra-ince el kakmalı iskelet şeklindeydi. Rolls-Royce'un "Silver Shadow" radyatör dilimlerini model alan saat de CORUM'un ürettiği değişik bir modeldi.

1977 - Ingot

Altın Coin Watch'ın üretiminden sonra, 1977'de CORUM, altın külçesini saate dönüştürmeye karar verdi. Varolan bir külçe altının görüntüsünü bozmama isteği ile CORUM, Union de Banques Suisses bankasına başvurarak kendileri için 15 gramlık 24 ayar altın külçeleri üretmeleri talebinde bulundu. Bu şekilde, ortada bulunan delik, milin desteklediği saat kollarının ana kasanın üzerinde dönmesine imkan verecekti ve bu eşsiz külçeler ağırlıkları, ismi ve değeri ile anılacaktı. Her bir külçenin özellikleri resmi bir sertifika ile belgelenmişti. CORUM, Ingot saatlerini 2.5, 5, 10 ve 15 gramlık ağırlıklardan oluşan kadranlardan üretmişti.

1980 - Golden Bridge

30 milimetreden kalın olmayan, 3 altın köprünün üzerinde bulunan doğrusal bir mekanizmadan oluşan narin bir saatti. Tek bir Golden Bridge'nin mekanizmasının sadece montajı tam bir gün almaktaydı. Üstün mekanizmanın bütününün safir kristal kasaya yerleştirilmesi mükemmelliğin son aşamasını oluşturmaktaydı. 001 numaralı ilk Golden Bridge, CORUM'un evine yakın olan İsviçre La-Chaux-de-Fonds'daki Uluslararası Saat Müzesi'ne sunulmuştu.

1983 - Admiral's Cup

Bu saatler, 1983'te piyasaya sunulan ve 1987'de tescil edilen bu modelin ikinci versiyonunu temsil etmektedir. Bu modelin özelliği olan 12-köşeli kasa, "Lion Heart" saat modelinden esinlenilerek tasarlanmıştır. 1982'de patenti alınan, üzerinde uluslar arası denizcilik flamaları bulunan kasa ve kadran günümüz modellerinde de kullanılmaktadır. Admiral's Cup modeli ile dünya yarışları arasındaki yakın bağlantı, kadran tasarımının yanı sıra yenilenen Mumm Admiral's Cup yarışları ile de bağdaşmaktadır. CORUM'un kurucusunun oğlu olan Jean-Réne Bannwart, bu spor ile yakından ilgilenmekte olup, yatlardan birine birkaç yıldır sponsor olmuştur. 1991'de CORUM yatlarının Fransız takımı, Admiral's Cup yarışlarını kazanmışlardır. Admiral's Cup modelinin değişik versiyonları piyasaya sunulmuştur.

1997 - Taboggan

Devrimci bir tasarım olan Taboggan modeli, 1997'de tanıtılmıştır. Kanada'daki Algonquin Yerlileri tarafından kullanılan bir terim olan ismi, "öne kıvrık, dar kalastan yapılmış ayaksız kızak" anlamına gelmektedir. Ustaca tasarlanmış mekanizması, saat kasasının üste doğru katlanarak kolaylıkla görülebilir bir masa saati biçimine dönüştürülebilmesine imkan sağlar.
watcher
Admin
watcher

Corum Empty
MesajKonu: Geri: Corum   Corum Icon_minipostedC.tesi 30 Ocak - 10:08

Ben de golden Bridge'in videosunu ekleyeyim, youtube'den alinma

http://www.turksaatforumu.com
teng

teng

Corum Empty
MesajKonu: Geri: Corum   Corum Icon_minipostedC.tesi 30 Ocak - 10:11

bunu facebook'a yollayalımmı ?
ooomegaa

ooomegaa

Corum Empty
MesajKonu: Geri: Corum   Corum Icon_minipostedC.tesi 30 Ocak - 10:18

watcher demiş ki:
Ben de golden Bridge'in videosunu ekleyeyim, youtube'den alinma

video görünmüyor scratch
deka

deka

Corum Empty
MesajKonu: Geri: Corum   Corum Icon_minipostedC.tesi 30 Ocak - 10:33

Sanırım sende sorun var, gayet güzel gözüküyor. ok1
ooomegaa

ooomegaa

Corum Empty
MesajKonu: Geri: Corum   Corum Icon_minipostedC.tesi 30 Ocak - 10:35

evet sanırım sorun bende, linkini yazma şansınız varmı?
teng

teng

Corum Empty
MesajKonu: Geri: Corum   Corum Icon_minipostedC.tesi 30 Ocak - 11:07

you tube izleyecek dns ayarlarınız varmı ?
ooomegaa

ooomegaa

Corum Empty
MesajKonu: Geri: Corum   Corum Icon_minipostedC.tesi 30 Ocak - 11:09

teng demiş ki:
you tube izleyecek dns ayarlarınız varmı ?
sanırım asıl problem o olsa gerek you tube giremedim. Crying or Very sad
deka

deka

Corum Empty
MesajKonu: Geri: Corum   Corum Icon_minipostedC.tesi 30 Ocak - 11:11

http://makat.org/tr/index.html
buradaki programı indir ve seyret.
ooomegaa

ooomegaa

Corum Empty
MesajKonu: Geri: Corum   Corum Icon_minipostedC.tesi 30 Ocak - 11:20

teşekkürler deka Very Happy işlem tamam.
deka

deka

Corum Empty
MesajKonu: Geri: Corum   Corum Icon_minipostedC.tesi 30 Ocak - 11:27

ok1
ooomegaa

ooomegaa

Corum Empty
MesajKonu: Geri: Corum   Corum Icon_minipostedPaz 31 Ocak - 9:13

[img]Corum Adturkey31mart2009bbky.th[/img]
ADMIRAL’S CUP CHALLENGE 44 TURKEY EDITION

CORUM markası, ünlü Admiral’s Cup Challenge 44 modelini Türkiye Cumhuriyeti için özel olarak tasarladı…

Admiral’s Cup koleksiyonu 1960 yılından beri, kendine has denizcilik flamaları ve 12 köşeli tasarımıyla, CORUM’un sportif yanını yansıtıyor. Efsanevi uluslararası yarışların ismini taşıyan Admiral’s Cup modeli, CORUM’un Romvlvs, Golden Bridge ve Artisans modellerinin en bilinenlerinden…Türkiye Cumhuriyeti’nin onuruna Corum tarafından limitli olarak üretilen bu seride, 99 adet çelik ve 99 adet altın saat bulunmaktadır.

Kasanın ön yüzündeki göstergenin içinde kırmızı zemin üzerinde bulunan ay yıldız ve kadranın arkasındaki Türkiye haritası ile göz dolduran bu özel saat, COSC sertifikalı 13 ¼ mekanizması, güç ve güvenirliği ile oniki köşeli özel cilalı kasası tam bir uyum içerisinde…Kasanın sağlamlığı da çelikte 100 m ve kırmızı altında 50 metreye kadar su geçirmezlik olarak kendini gösteriyor. Kasanın iç kısmındaki “Limited Edition” yazısı da bu parçanın eşsiz olduğunun bir göstergesi.
Misafir
Misafir
Anonymous

Corum Empty
MesajKonu: Geri: Corum   Corum Icon_minipostedSalı 27 Nis. - 12:25

.

En son katil balina tarafından Perş. 9 Eyl. - 5:01 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
egunns

egunns

Corum Empty
MesajKonu: Geri: Corum   Corum Icon_minipostedSalı 27 Nis. - 12:47

diable
katil balina aklıma getirdin, doğuşta okurken arkadaşlar klup kurmak istedi; adıda doğuş işletme klubu...kısaltması DİK yaptılar!...aktivite falan kısaltmaları kartlara yazdılar...sonra ingilizce hocaları arkadaşları uyardı.."çocuklar bu kısaltmayı değiştirsek fena olmaz" kahkaha2

bu arada bu corumlar inhouse mu yapıyor ne yapıyor?...boşverin ya dağıldım hahaha
Misafir
Misafir
Anonymous

Corum Empty
MesajKonu: Geri: Corum   Corum Icon_minipostedÇarş. 28 Nis. - 2:11

.

En son katil balina tarafından Perş. 9 Eyl. - 5:01 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
parabellum p08

parabellum p08

Corum Empty
MesajKonu: Geri: Corum   Corum Icon_minipostedÇarş. 28 Nis. - 2:28

Bu şarap Avustralya kaynaklı olmasın hocam. Very Happy

Bir de benim bildiğim sonu Kolla ile biten bir zayıflama hapı vardı Rolling Eyes
Misafir
Misafir
Anonymous

Corum Empty
MesajKonu: Geri: Corum   Corum Icon_minipostedÇarş. 28 Nis. - 6:10

.

En son katil balina tarafından Perş. 9 Eyl. - 5:02 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi
watcher
Admin
watcher

Corum Empty
MesajKonu: Geri: Corum   Corum Icon_minipostedÇarş. 28 Nis. - 7:47

Isvicre mi isvec mi ne bir koyun adi imis Very Happy
Ama ismini yazmayin pm den yazin, editlerim diable
Misafir
Misafir
Anonymous

Corum Empty
MesajKonu: Geri: Corum   Corum Icon_minipostedÇarş. 28 Nis. - 8:51

.

En son katil balina tarafından Perş. 9 Eyl. - 5:02 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
watcher
Admin
watcher

Corum Empty
MesajKonu: Geri: Corum   Corum Icon_minipostedÇarş. 28 Nis. - 9:04

katil balina demiş ki:
ama bunda ayıp bişey yok ki:)

şimdi o şarabı ithal edemeyecez mi yani?

Yooo ayip oldugundan degil ki...
Ben yesilayci oldugum icin, saraba karsi savasiyorum bi de iki gundur gunde uc paket ictigim sigarayi da biraktim, hepten yesilayci oldum blublu

Haa bak simdi saraba karsiyim deyince kalitesizine karsiyim sakin yanlis anlasilmasin, 1993 chateau neuf du pape, ya da 2002 chateau margaux olursa hic editlemem haberin olsu biere
ertay

Corum Empty
MesajKonu: Geri: Corum   Corum Icon_minipostedÇarş. 28 Nis. - 9:13

neymis bu merak ettim. Watcher sende Abdülhamit dönemindeki basına cevirdin forumu. sansürlemede ögrenelim. diable
deka

deka

Corum Empty
MesajKonu: Geri: Corum   Corum Icon_minipostedÇarş. 28 Nis. - 9:18

Hakikaten merak konusu oldu şimdi fumeur ,hem şarap yararlı değilmiydi biere
watcher
Admin
watcher

Corum Empty
MesajKonu: Geri: Corum   Corum Icon_minipostedÇarş. 28 Nis. - 9:21

ertay demiş ki:
neymis bu merak ettim. Watcher sende Abdülhamit dönemindeki basına cevirdin forumu. sansürlemede ögrenelim. diable

hahaha
katil balinaya PM at blublu
teng

teng

Corum Empty
MesajKonu: Geri: Corum   Corum Icon_minipostedÇarş. 28 Nis. - 9:57

watcher demiş ki:
katil balina demiş ki:

Ben yesilayci oldugum icin, saraba karsi savasiyorum bi de iki gundur gunde uc paket ictigim sigarayi da biraktim, hepten yesilayci oldum blublu

Haa bak simdi saraba karsiyim deyince kalitesizine karsiyim sakin yanlis anlasilmasin, 1993 chateau neuf du pape, ya da 2002 chateau margaux olursa hic editlemem haberin olsu biere
sigarayı mı bıraktın ? tebrik ediyorum alkisalkis İstanbul'da sigara içerken görmeyeceğim yani ??
vervito

vervito

Corum Empty
MesajKonu: Geri: Corum   Corum Icon_minipostedÇarş. 28 Nis. - 10:13

watcher demiş ki:
katil balina demiş ki:

sigarayı bırakmak da iş mi yani şimdi Smile ben yüzlerce kez bıraktım Smile (m.twain'den araklama)
Axiaziz

Axiaziz

Corum Empty
MesajKonu: Geri: Corum   Corum Icon_minipostedÇarş. 28 Nis. - 10:48

Ben de o zaman dağılmakta olan konunun şirazesini iyice kaydırayımi;

"1969'da içkiyi ve kadınları bıraktım. Hayatımda geçirdiğim en berbat 20 dakikaydı."

George Best
deka

deka

Corum Empty
MesajKonu: Geri: Corum   Corum Icon_minipostedÇarş. 28 Nis. - 19:06

teng demiş ki:
watcher demiş ki:
katil balina demiş ki:

sigarayı mı bıraktın ? tebrik ediyorum alkisalkis İstanbul'da sigara içerken görmeyeceğim yani ??
Sigara içerken çekilmiş fotolarınıda göremeyeceğiz demek ki. fumeur
watcher
Admin
watcher

Corum Empty
MesajKonu: Geri: Corum   Corum Icon_minipostedÇarş. 28 Nis. - 20:12

Evet dostlar artik sigarali foto bile yok fumeur
Sigarayi biraktim, artik icmeyecegim kararliyim, yani istanbulda da icerken goremeyeceksiniz sevgili dostum teng ok1

Bu arada konuyu da zaten hepten monstre ettik
krytime

krytime

Corum Empty
MesajKonu: Geri: Corum   Corum Icon_minipostedÇarş. 28 Nis. - 20:16

Konu Çorum leblebisine doğru kaymaya başladı guluyor

Corum
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Çorum Saat Kulesi