Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Saat söküp takmak

+8
canturkk
M.Ali Sade
Azizim
Valjoux
ooomegaa
teng
barett
borahan
12 posters
YazarMesaj
borahan
Admin
borahan

Saat söküp takmak Empty
MesajKonu: Saat söküp takmak   Saat söküp takmak Icon_minipostedPtsi 4 Ocak - 6:23

merhaba;
ETA sitesinde bazı mekanizmaların (aşağıdalar) sökülüp takılmasını güzel bir animasyon ile anlatmış. Bende merakıma yenildim ve bir saat edinip sökmek ve sonrasında bakalım birleşiyor muymus dıye asagıdakı mekanızmalardan edınmek ıstedım. Tabıı mekanızmalar bıle 200$ lardan baslıyor ebay da bu mekanızmaların kopyası çin malı mekanizmalar hangileridir. Replicaya karşıyız bari söküp takmak incelemek için kullanalım. Smile

ETA 2892A2
ETA 7750
ETA 6947
ETA 251.471
ETA 205.911
http://www.boraeresici.com
barett

barett

Saat söküp takmak Empty
MesajKonu: Geri: Saat söküp takmak   Saat söküp takmak Icon_minipostedPtsi 4 Ocak - 6:55

cok guzel animasyonlar benada cok yardimci oluyorlar merakin konusunda gercekten guzel merak makine konusu asariz bazi eta makineler sana temin ederim sokup takman icin ama asil sorun en azinda su resimdeki aletlere sahip olman lazim ama sakin vazgecme derim
Saat söküp takmak Outillage
teng

teng

Saat söküp takmak Empty
MesajKonu: Geri: Saat söküp takmak   Saat söküp takmak Icon_minipostedPtsi 4 Ocak - 9:09

Aletlerin ne işe yaradığını yazabilirseniz çok faydalı olur
barett

barett

Saat söküp takmak Empty
MesajKonu: Geri: Saat söküp takmak   Saat söküp takmak Icon_minipostedPtsi 4 Ocak - 9:59

buyukten kucuge gideyim diyorum hazirlik asamasindalar hepsi geliyor saat litarurdeki tum aletler
borahan
Admin
borahan

Saat söküp takmak Empty
MesajKonu: Geri: Saat söküp takmak   Saat söküp takmak Icon_minipostedPtsi 4 Ocak - 19:00

kasa ve kordonu sokmek ıcın edavatlar tamam Smile
sırada tornovıda takımı (16) ve kasa sabıtleyıcı (6-7) gelecek
1-2-3ve4 cımbız
5 kasayı acmaya yarıyor sanırım
15 hava pompası

diğerlerini cok ıyı bılmıyorum..

pekı hanıgı makınalar benım aktardıklarıma denk gelır onun cevabını alsam Smile superolacak
ooomegaa

ooomegaa

Saat söküp takmak Empty
MesajKonu: Geri: Saat söküp takmak   Saat söküp takmak Icon_minipostedPtsi 4 Ocak - 22:07

12,13ü lüp(göze takılan büyüteç) olarak biliyorum. saat söküp takmaya, imkanınız varsa masasaati ile başlayın derim el pratiği açısından daha iyi olur.
Valjoux

Valjoux

Saat söküp takmak Empty
MesajKonu: Geri: Saat söküp takmak   Saat söküp takmak Icon_minipostedSalı 5 Ocak - 5:22

1-2-3-Muhtelif Çiftler:Yapılacak işin türüne göre çift seçimi yapılır.Özellikle ince uçlu olan çiftler(Dumont 4-5 numaralar) kaba işlerde kullanılmaz.
4-Plastik Çift:Pil değiştirme esnasın da kullanılır.
5-Saatçi çakısı.
6-7-Saat toplama sehpası.(Saat makinaları farklı ölçülerde olduğu için en azından iki adet gerekir,sökülen saat makinası bu sehpaya bağlanır,saati toplama kolaylığı sağlar.)
8-Yağdanlık.
9-Benzin kabı.
10-Yedek parça kutusu.
11-Fotoğraftan çok rahat anlaşılmıyor.(Zımpara çubuğu olabilir.)(Aslında saat temizleme fırçası da göremedim fotoğrafta o da olabilir.
12-Pertavsız(Lüp).
13-Pandül pervatsızı.
14-Sökülen saat parçalarını muhafaza etmek için kullanılır.(Örn:Saatin yan çarkı kırıktır,elinizde saatin yedek parçası da yoktur,yedek parça buluncaya kadar bu camlı muhafaza için de güvenli şekilde bekletilir.)
15-El pompası.
16-Tornavida takımı.
17-Kürdan.(Ağaç parçaları istenilen inceliğe getirilir dişliler içindeki pislikler temizlenir.)
18-Rodiko(Rodico)(Makinadaki kirleri ve parmak izlerini temizlemek için kullanılır.)
19-Yağ çubukları.
barett

barett

Saat söküp takmak Empty
MesajKonu: Geri: Saat söküp takmak   Saat söküp takmak Icon_minipostedSalı 5 Ocak - 5:52

hocam supersin emegine saglik aletlerin turkiye kullanilan turkce isimlerinde baya zorluk cekiyordum hem arkadaslara hem bana yardimci oldunuz
Azizim
moderator
Azizim

Saat söküp takmak Empty
MesajKonu: Geri: Saat söküp takmak   Saat söküp takmak Icon_minipostedSalı 5 Ocak - 11:13

Hava pompası ile çark arasındaki toz vs. temizlenir mi? Bilgisayar kasasını temizlemek için kullanılan kompresör gibi. diable
barett

barett

Saat söküp takmak Empty
MesajKonu: Geri: Saat söküp takmak   Saat söküp takmak Icon_minipostedSalı 5 Ocak - 11:18

himm kesinlikle hayir yatak taslarindaki yag cukurlari vardir goz ile gorulmaz oralardaki yaglar tozla bulustu ise makinenin sokulup yikanmasi lazim yani kisaca pompa ile olmaz
teng

teng

Saat söküp takmak Empty
MesajKonu: Geri: Saat söküp takmak   Saat söküp takmak Icon_minipostedSalı 5 Ocak - 11:20

Makinelerin ses dalgaları ile yıkanması daha iyi mi oluyor ?
barett

barett

Saat söküp takmak Empty
MesajKonu: Geri: Saat söküp takmak   Saat söküp takmak Icon_minipostedSalı 5 Ocak - 11:23

o dedigin su ultrasyonik yikama makinesi ise ben onu tercih etmiyorum orjinal saat yikama makinesinde yikiyorum ultrasyonik yikamada cila yaptigim kasalari yikiyorum o makine daha cok kuyumculukta kullaniliyor
teng

teng

Saat söküp takmak Empty
MesajKonu: Geri: Saat söküp takmak   Saat söküp takmak Icon_minipostedSalı 5 Ocak - 11:34

Tercih edilmeme sebebi nedir ?
barett

barett

Saat söküp takmak Empty
MesajKonu: Geri: Saat söküp takmak   Saat söküp takmak Icon_minipostedSalı 5 Ocak - 11:46

himm orjinal makinede parca sokuldukten sonra sepete konur ve ilk temizleme prodvisinin icine sokulur yuksek devirde istenilen dakika da cevrilir sonra ayni kavanozun icinde parcalar yukari kaldirilir siviya temas etmiyecek kadar tekrar cevrilir bir nevi sividan arindirilir sonra ikinci kavanozda durulama prodvisi vardir cunku temizlikte kullanilan sivi pisligi temizler ama uzun muddete saate de zarar verir durulama suyunda yikandiktan sonra daha temiz olan ikinci durulamaya sokulur son olarak dorduncu bolum olan isiticiya sokulup kurutulur ve yaglanip toplanir ultrasyonda tek bir suda yikar cikarirsin benim icin iki makineyede sahip oldugumdan orjinalini tercih ediyorum
Valjoux

Valjoux

Saat söküp takmak Empty
MesajKonu: Geri: Saat söküp takmak   Saat söküp takmak Icon_minipostedSalı 5 Ocak - 20:54

Rica ederim Barett,sen de gayet iyi anlatmışsın ben de bizim yaptığımız yöntemi anlatayım. El pompası kadran'daki tozları ya da kasa'daki küçük pislikleri hava yardımıyla temizlemek için kullanılır.
Kol saati ve cep saatlerinde makina temizliği genel de fırçayla ya da havayla olmaz bizim kullandığımız yöntem 4 aşamalı oluyor.Saat komple söküldükten sonra temizleme sepetine güvenli şekilde yerleştiriliyor(Bazı kaynaklar da saat komple söküldükten sonra balans tekrar yerine takılıyor böylece pandüle zarar gelmiyor fakat biz yerine tekrar takmıyoruz açıkta bırakıyoruz.)Birinci aşama da sepet 10 dk ilaçta(Elma'nın temizleme solüsyonu) temizleniyor,sonra sepet yukarı kaldırılıyor bu kısımda tekrar dödürülüyor bu esnada sepetteki ilaç iyice silkelenmiş oluyor.İkinci aşama da benzin içinde 10 dk temizleniyor böylece ilaçın etkisi makinadan kirle beraber gidiyor.Üçüncü aşama da 10 dk solventte temizlendikten sonra sepet,temizleme makinası'nın ısıtıcı bölümünde 3 dk ısıtılıyor,böylece temizleme işlemi tamamlanmış oluyor.
Burda bizim yaptığımız temizleme şeklini anlattım mutlaka bu işlem usta'dan usta'ya göre değişiyordur.Hoşçakalın
teng

teng

Saat söküp takmak Empty
MesajKonu: Geri: Saat söküp takmak   Saat söküp takmak Icon_minipostedSalı 5 Ocak - 21:01

İkinizin tarifi de aynı değilmi ?
Valjoux

Valjoux

Saat söküp takmak Empty
MesajKonu: Geri: Saat söküp takmak   Saat söküp takmak Icon_minipostedSalı 5 Ocak - 21:14

Evet her ikisi de aynı ok1
M.Ali Sade

M.Ali Sade

Saat söküp takmak Empty
MesajKonu: Geri: Saat söküp takmak   Saat söküp takmak Icon_minipostedÇarş. 6 Ocak - 10:53

Ben de bizim zamanımızdan takımları ekleyeyim:

Saat söküp takmak 66408190

Açıklamalar:
1,1a. El maşası
2. Lup
3. Puar
4. Saatçi Tornavidası
5. Küçük Mengene
6. Kapak Anahtarı (Vidalı kapaklar için)
7. Ahtapot
8. Yağdanlık
9. Kargaburun
10. Pense
11,12,13. Düz,Takoz ve Yıldız Tornavida
14.Zımba Takımı
barett

barett

Saat söküp takmak Empty
MesajKonu: Geri: Saat söküp takmak   Saat söküp takmak Icon_minipostedÇarş. 6 Ocak - 10:59

Forum zenginlesiyor her zaman derim bilgi paylastikca cogalir.
canturkk

canturkk

Saat söküp takmak Empty
MesajKonu: Geri: Saat söküp takmak   Saat söküp takmak Icon_minipostedPaz 10 Ocak - 8:14

Benim yaptigim temizlik sirasi ise Hamit (elma ilac), kirli benzin, temiz benzin ve firin olarak yapiyorum. Temizleme sirasinda puar ve firca kesinlikle kullanmam. Ilk resimde 18 numara ile gorulen malzemeye ciklet diyoruz ve carklari buna batirarak fener ve dislerin arasindaki pislikleri temizliyoruz. Burada gosterilmeye ve benim paslari temizlemek icin kullandigim cam fiberi kalemini kullaniyorum.
Misafir
Misafir
Anonymous

Saat söküp takmak Empty
MesajKonu: Geri: Saat söküp takmak   Saat söküp takmak Icon_minipostedÇarş. 28 Nis. - 13:33

.

En son katil balina tarafından Perş. 9 Eyl. - 4:28 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
certus

certus

Saat söküp takmak Empty
MesajKonu: Geri: Saat söküp takmak   Saat söküp takmak Icon_minipostedÇarş. 28 Nis. - 19:47

yahu bende orca Smile
nasıl bulabiliriz bu aletleri bilen var mı nerde satıldığını
Misafir
Misafir
Anonymous

Saat söküp takmak Empty
MesajKonu: Geri: Saat söküp takmak   Saat söküp takmak Icon_minipostedPerş. 29 Nis. - 3:35

.

En son katil balina tarafından Perş. 9 Eyl. - 4:29 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
teng

teng

Saat söküp takmak Empty
MesajKonu: Geri: Saat söküp takmak   Saat söküp takmak Icon_minipostedPerş. 29 Nis. - 8:10

certus demiş ki:
yahu bende orca Smile
nasıl bulabiliriz bu aletleri bilen var mı nerde satıldığını
Doğubank'ın 1. katında Baron kayış yanında Gencay var
Pir-Han'da zemin katta dükkanlar var
Gene Tahtakale'de Emniyet Han'ın 1. katında satan var.(Orada bergeon var, lupu bile 40 paps )
certus

certus

Saat söküp takmak Empty
MesajKonu: Geri: Saat söküp takmak   Saat söküp takmak Icon_minipostedPerş. 29 Nis. - 20:06

Tayfun abi İstanbul'a yolum düşerse bakarım, teşekkürler.
crazyhours

crazyhours

Saat söküp takmak Empty
MesajKonu: Geri: Saat söküp takmak   Saat söküp takmak Icon_minipostedPerş. 29 Nis. - 20:25

ebay dan sipariş ettik bir kaç parça ama 1 ay oldu daha lup falan yok ortalıkta gelirse gözüme takıp onunla gezeceğim buluşma olursa da beni lupumdan tanıyın (aklıma vizontele filminden radyocu deli emin ve demet akbağın diyaloğu geldi : demet akbağ :
-emin o kafandaki nedir ?
emin :
-göz içindir Smile.... hoş bir diyolg idi Smile
borahan
Admin
borahan

Saat söküp takmak Empty
MesajKonu: Geri: Saat söküp takmak   Saat söküp takmak Icon_minipostedCuma 30 Nis. - 19:37

loop u ebayden almayın :( aldıysanız da gelırse pek bırsey beklemeyın. ben aldım 2. gun elımde kaldı kalmasa ad bır ıse yaramıyor. dogu bank 2.kat kosede saatcı malzemelerı satan bır dukkan gormustum ben oradan alacagım sanırım...
vervito

vervito

Saat söküp takmak Empty
MesajKonu: Geri: Saat söküp takmak   Saat söküp takmak Icon_minipostedC.tesi 1 Mayıs - 5:52

borahan kaliteli mi o dediyin yerde satılan loop? yahu benim antika sovyetten kalma bir loopum var dökülüyor artık.. yenisi lazım... iyi bir şeyse ben de oradan alayım... fşyatı da kazık olmasın tabii ki Smile
vervito

vervito

Saat söküp takmak Empty
MesajKonu: Geri: Saat söküp takmak   Saat söküp takmak Icon_minipostedC.tesi 1 Mayıs - 5:53

katil balina demiş ki:
şu "lup"u gözüme takmadan ölürsem gözüm acık giderim herhalde.

hahaha
teng

teng

Saat söküp takmak Empty
MesajKonu: Geri: Saat söküp takmak   Saat söküp takmak Icon_minipostedC.tesi 1 Mayıs - 7:06

[quote="katil balina"]şu "lup"u gözüme takmadan ölürsem gözüm acık giderim herhalde.[/quot
sana yaşgünü hediyesi yollayayım clown
borahan
Admin
borahan

Saat söküp takmak Empty
MesajKonu: Geri: Saat söküp takmak   Saat söküp takmak Icon_minipostedSalı 4 Mayıs - 0:54

allahtan babam gazetede sayfalara bakarken (filmli zamalar) bende lup u gozume takmısım Smile mazallah gozume takmadan gıdersem dıyebilirdim ben de.. :p

bende daha doğubanktan bakmadım unutyorum her seferınde gıttıgımde bakmayı... bakarsam solerım ama cok da pahalı olmayacaktır olacak olsa da paraya kıymak lazım...

En son borahan tarafından Salı 4 Mayıs - 21:06 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi (Sebep : düzeltme)
crazyhours

crazyhours

Saat söküp takmak Empty
MesajKonu: Geri: Saat söküp takmak   Saat söküp takmak Icon_minipostedSalı 4 Mayıs - 19:43

ebay ı bekleyemeden yaşar ustama getirttim bir tane *3.5 no ama hoş bir şey göz çukuruma yerleştirdim ve başladım vidaları sökmeye ilk mekanizma da 2 parça söktüm sonra taktım şimdilik iyi ama saatçi elimde olan bir poljot için direği kırık demişti maalesef göremedim kırık yeri galiba önce parçaların yerlerini iyice öğrenmek lazım
crazyhours

crazyhours

Saat söküp takmak Empty
MesajKonu: Geri: Saat söküp takmak   Saat söküp takmak Icon_minipostedCuma 7 Mayıs - 0:50

akrep ve yelkovanı saniyeyi çıkartmak için nasıl bir yol izleyeceğiz ? ikinci saati de söktüm parçalar elimde kaldı yine Smile unuttum hangisinin nereden çıktığını fakat akrep yelkovan saniye hala duruyor üstünde kırarım diye zorlamadım zemberek te fırladı gitti yerine girmiyor .....deneme yanılmayla ancak 15 20 sene sonra yapabilirim sanırım bu işleri scratch
deka

deka

Saat söküp takmak Empty
MesajKonu: Geri: Saat söküp takmak   Saat söküp takmak Icon_minipostedCuma 7 Mayıs - 5:23

Walla senin bu girişimine hayran olammak mümkün değil, en azından cesaret edip başlamışsın sonu gelir merak etme, tek sorun, bolca uygun fiyatlı mekanik saat bulmak.
Misafir
Misafir
Anonymous

Saat söküp takmak Empty
MesajKonu: Geri: Saat söküp takmak   Saat söküp takmak Icon_minipostedCuma 7 Mayıs - 5:38

.

En son katil balina tarafından Perş. 9 Eyl. - 4:30 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
crazyhours

crazyhours

Saat söküp takmak Empty
MesajKonu: Geri: Saat söküp takmak   Saat söküp takmak Icon_minipostedPaz 9 Mayıs - 23:21

kör olmadan öğrenebilirsek iyi bu işleri Smile dikkat ettim de lup gözümde iken nefes almıyorum ben yav bu nasıl bir konsantre? ama açıp sökme parçalara bakma işi tam bir yoga benim için uzaklaşıyorum bu dünyadan keşke bir kurs falan olsa ..
teng

teng

Saat söküp takmak Empty
MesajKonu: Geri: Saat söküp takmak   Saat söküp takmak Icon_minipostedPaz 9 Mayıs - 23:49

katil balina demiş ki:
bende de dededen kalma bir serkisof var şimdi calısmıyor. söksem mi acaba?

diğer dededen kalan zenith'i de ben bi ara düşürmüştüm ve calısmıyordu. daha dogrusu birkac saniye calısıyor duruyordu. diregi kırılmış diye tamir edildi ankarada uğur saatte. sonrasında saat süper calısıyordu ama bi ara fazla mı kurdum ne olduysa durdu ne yaptıysam calısmadı.
aradan iki gün gecti baktım tıkır tıkır calısıyor.
hayretler içerisinde kaldım diyebilirim.
artık bi yerlerinde bişey mi sıkışmıştı ne oldu da böyle oldu akıl sır erdiremedim.
çarkların arasına kağıt para sıkımıştır, bir saatçi onu alsın tıkır tıkır çalışır.. Very Happy

Saat söküp takmak
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» İki ya da daha fazla saat takmak
» Saati sağ kola takmak
» ...(SAAT KORDONU YAPILIR)...HER TÜRLÜ SAATE ÖZEL TASARIM EL YAPIMI DERİ SAAT KAYIŞI-SAAT KORDONU YAPILIR....
» Ölüm, saat başı kendini hatırlatıyor, Prag saat kulesi.
» Çoklu saat kutusu ve saat çantası