Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Kuşak saatlerine dair

+5
teng
ertay
watcher
barett
deha
9 posters
YazarMesaj
deha

deha

Kuşak saatlerine dair Empty
MesajKonu: Kuşak saatlerine dair   Kuşak saatlerine dair Icon_minipostedPtsi 4 Ocak - 10:49

Bir önceki forumda yayınladığım yazıyı burada da görmeyi arzu etmişti Sayın Ertay, tekrar yayınlıyorum;

Ben cep saati ender de olsa takıyorum, ama normalde yapılması gerektiği gibi yelek cebine değil de pantalon kemer askısına bağlı bir köstek ve saatin kendisine de cebime koymak suretiyle. Zira koleksiyonunu yaptığım saatlerin tamamı kuşak saatleri, bildiğiniz gibi kuşak saatleri, cep saatlerinden çok daha iri ve kalın oluyorlar, örneğin standart bir cep saati 45 mm iken bunlar 57-58 mm oluyorlar, çok daha kalın ve ağırlar dolayısıyla da yelek cebine takılmaları mümkün değil, ondan ötürü de kuşak içinde tutulduklarından kuşak saati olarak adlandırılmışlardır. Bunlardan daha büyük olanları 80-90 hatta 100 mm olanları ise faytoncu saati olarak geçiyor, eskiden fayton arabalarını süslermiş bu saatler. Cep saati piyasada bol miktarda mevcuttur, kuşak saati çok daha az ama yine bulunuyor, faytoncu saatleti ise gerçekten çok ender bulunuyor. Hele bir de bunların 8 günlük olanlarına denk gelirseniz hazineye kondunuz demektir.

Bu sırada resimdeki saatlerden Omega olanlar genelde 19 LBN ve 38.5LT1, Zenith'ler ise 19 NVSI Kalibre. Belki İzmir'de olmamdan ötürü, SCR, SCP saatlerden bulma imkanım oluyor. İzmir - Kasaba ( şimdiki adıyla Turgutlu ) demiryolu için üretilmiş olan bu saatlerin tarihçeleri de ilginç aslında, bu yazıların bir kısmı alıntı ve toplamadır, bu tür bilgiler benim çok hoşuma gittiği için paylaşmak istedim;

"Anadolu topraklarinda ilk demiryolu imtiyazini Ingilizler elde eder. Izmir bu dönemde Imparatorlugun en önemli limanlarindan biridir. Son derece verimli bir bölgenin pamuk, incir, tütün,üzüm, meyankökü, zimpara tasi vb. ürünleri için tek çikis noktasi olarak dis ticaret açisindan son derece elverisli konuma sahip bir kenttir Daha demiryolu yapimina baslanmadan önce, Izmir’de ithalat - ihracat isleriyle ugrasan 1061 Ingiliz tüccar vardir. 1838 Balta Limani Ticaret Antlasmasiyla Ingiltere, Osmanli devletini dis ticaret alaninda hemen bütünüyle dize getirir; ihracat yasaklari , tekel ve iç gümrükler kaldirilir, böylece Osmanli pazarina girmek ve oradan hammadde ithal edebilmek için hukuki bir engel kalmaz, tek bir engel disinda: ulasim.

Ulasimin develerle gerçeklestiriliyor olmasinin yarattigi pek çok olumsuzluk, Ingiliz tüccarlari baska bir yol aramaya yöneltir: demiryolu’na. Osmanli yöneticileri de ülkeye demiryolu yapimindan yanadir. Çünkü böylelikle, hem giderek artmakta olan iç karisikliklarin, demiryolunun saglayacagi hizli asker sevkiyati ile önlenebilecegini, hem de demiryolunun, ülkenin içinde bulundugu mali bunalimi hafifletebilecegini ummaktadirlar. Yapimi 10 yil süren Izmir Aydin demiryolu 1866 yilinda ulasima açilir. Beklendigi gibi, demiryolunun geçtigi bölgelerden toplanan tarimsal vergilerde ve Izmir gümrüklerinin gelirinde büyük artislar yasanir."

Izmir-Kasaba ve Izmir - Aydın demiryollarına ait çok kısa bir bilgi daha; Saatlerin arkalarında veya kadranlarında görebileceğiniz bazı ifadelerin anlamları:

SCP = Önceleri "Smyrna Cassaba Railway" olarak 1866'da hizmet vermeye başlayan şirket, 1893'de Fransızlara devredilir.

SCR= "Chemins de fer Smyrne Cassaba et Prolongements" olarak adlandırılmaya başlanır. İleriki dönemlerinde ise 1934 yılında şirket TCDD'ye satılır.

ORC = Ottoman Railway from Smyrne to Aydin

Kuşak saati, faytoncu saati veya benzeri büyük boy saati olan arkadaşlar da resimlerini yayınlarlarsa çok sevinirim.

Kuşak saatlerine dair 0911120045

Kuşak saatlerine dair 0912120020
barett

barett

MesajKonu: Geri: Kuşak saatlerine dair   Kuşak saatlerine dair Icon_minipostedPtsi 4 Ocak - 11:09

cok guzel saatler kolleksiyondan dolayi sizi kutlarim
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Kuşak saatlerine dair   Kuşak saatlerine dair Icon_minipostedPtsi 4 Ocak - 11:12

Deha bey kolleksiyonunuza hayranim, onlari ilk firsatta gorup dokunmak icin de inanilmaz sabirsizlaniyorum, sizi tebrik ediyorum, bu is bu kadar bilincli yapilir prier
http://www.turksaatforumu.com
ertay

MesajKonu: Geri: Kuşak saatlerine dair   Kuşak saatlerine dair Icon_minipostedPtsi 4 Ocak - 12:10

Tesekkurler Deha bey,
koleksiyonunuzu yakindan gormus birisi olarak, kendimi sansli hissediyorum. Cunku bu tur nadide saatlerde ancak sizdekiler kadar duzgun olabilir.
deha

deha

MesajKonu: Geri: Kuşak saatlerine dair   Kuşak saatlerine dair Icon_minipostedSalı 5 Ocak - 11:15

Teşekkür ederim güzel görüşleriniz için. Daha iyisi sizlerin olsun...
teng

teng

MesajKonu: Geri: Kuşak saatlerine dair   Kuşak saatlerine dair Icon_minipostedSalı 5 Ocak - 11:46

Devam edeceksiniz değilmi ? Sanki belgesel izler gibi oldum. Sankisi fazla düpedüz belgesel ok1
deha

deha

MesajKonu: Geri: Kuşak saatlerine dair   Kuşak saatlerine dair Icon_minipostedSalı 5 Ocak - 20:00

Teşekkür ederim. Başka kuşak saatim yok onun için devam edemeyeceğim.

Şaka bir yana, kuşak saatleri konusunda bilgim bu kadar ile sınırlı ne yazık ki. Onun için ilave edebileceğim başka bir nokta yok. Ama eminim başka arkadaşlarda bu tür bilgiler mevcuttur, faytoncu saatleri, 8 günlük büyük boy Omega'lar bunlarla ilgili bilgi almak muhteşem olurdu.
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Kuşak saatlerine dair   Kuşak saatlerine dair Icon_minipostedPaz 10 Ocak - 8:30

Kolleksiyonunuz cok guzel.
deha

deha

MesajKonu: Geri: Kuşak saatlerine dair   Kuşak saatlerine dair Icon_minipostedSalı 26 Ocak - 5:37

Teşekkür ediyorum Sayın Canturkk, sadece zaman ve sabır isteyen bir şey, ufak bir bütçeyle yavaş yavaş siz de oluşturabilirsiniz kolaylıkla. Daha iyileri sizlerin olsun...
M.Ali Sade

M.Ali Sade

MesajKonu: Geri: Kuşak saatlerine dair   Kuşak saatlerine dair Icon_minipostedSalı 26 Ocak - 8:00

Çok muazzam bir koleksiyon.
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Kuşak saatlerine dair   Kuşak saatlerine dair Icon_minipostedPerş. 28 Ocak - 2:41

Benim rus kol saatlerinden bir kolleksiyon yapmaya calisiyorum. Dediginiz gibi sabirla toplamaya devam ediyorum.
Valjoux

Valjoux

MesajKonu: Geri: Kuşak saatlerine dair   Kuşak saatlerine dair Icon_minipostedCuma 29 Ocak - 22:23

Göz alıcı bir koleksiyon emeğinize sağlık...
deha

deha

MesajKonu: Geri: Kuşak saatlerine dair   Kuşak saatlerine dair Icon_minipostedPaz 7 Şub. - 0:25

Teşekkür ederim sayın Valjoux, daha iyileri sizin olsun. Biraz zaman aldığını ve emek harcandığını kabul ediyorum, ama siz de Izmir'lisiniz, sonuçta bu saatlerin % 60'ı Izmir'den temin edildi, çok rahatlıkla başlayıp devam ettirebilirsiniz. Zaten önce bir tane, yok iki derken çorap söküğü gibi geliyor gerisi...
aoaristocrat_07

aoaristocrat_07

MesajKonu: Geri: Kuşak saatlerine dair   Kuşak saatlerine dair Icon_minipostedSalı 4 Mayıs - 14:31

pasolu saatlerin albenisi herzaman vardır gg'den made-in-arif slmlar... Very Happy

Kuşak saatlerine dair
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Mekanik saate dair
» RP saat'e dair bilgisi olan.
» Mekanik saate dair (sarkaç)
» 16'ncı yüzyılda Osmanlılarda saat ve Takiyüddin'in 'Mekanik Saat Konstrüksüyonuna Dair En Parlak Yıldızlar' adlı eseri