Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Kurmalı mı otomatik mi?

+16
sifujack
GAREZ
merih
Azizim
asiruh2009
egunns
ertay
deka
certus
ooomegaa
MUstafa Bozer
MortingenStrasse
teng
krytime
watcher
solestar
20 posters
Sayfaya git : Önceki  1, 2
YazarMesaj
GAREZ

GAREZ

Kurmalı mı otomatik mi? - Sayfa 2 Empty
MesajKonu: Geri: Kurmalı mı otomatik mi?   Kurmalı mı otomatik mi? - Sayfa 2 Icon_minipostedSalı 21 Eyl. - 23:28

ben otomatikler daha sağlam diye düşünüyorum zaten örneklerde onu gösteriyor kurmalı olanlar pek tercih edilmiyor...
http://teknolojivesaatler.blogspot.com
burbank

burbank

MesajKonu: Geri: Kurmalı mı otomatik mi?   Kurmalı mı otomatik mi? - Sayfa 2 Icon_minipostedÇarş. 22 Eyl. - 1:06

Azizim demiş ki:
Her ikiside tercihim olur. Very Happy

+1 by

Ayrıca otomatik saatlerin azımsanmayacak kısmı elle de kurulabiliyor. Özellikle isviçre olanlar.
ertay

MesajKonu: Geri: Kurmalı mı otomatik mi?   Kurmalı mı otomatik mi? - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 17 Ekim - 4:57

Daha evvel otomatik saat kullanmakta olup, kurmalı saat kullanmayan arkadaşlarımızdan Hezarfen sahibi olanlar olmuştur diye tahmin ediyorum. Şimdi bu arkadaşlarımız'da kurmalı ile otomatik saati mukayese şansına sahip oldular. Bu arkadaşlarımız'da bu konudaki fikirlerini yazarlarsa iyi olur.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Kurmalı mı otomatik mi?   Kurmalı mı otomatik mi? - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 17 Ekim - 5:17

Hemen yazayım, kurmalı saati çocukluğumda kullanmıştım, o zamandan beri kullanmıyorum, ancak elimde 2 adet kurmalı saat de var, ancak fiilen kullanmıyorum, Hezarfen geldikden sonra kolumdan çıkarmıyorum ve bu sorunun cevabı özelliklede mekaniksever olarak kesinlikle kurmalı diyebilirim.Ayrıca bu saati, klasik yapısından, hatda baştan 43mm. çap ve 20 mm. lug yapısına olumsuz bakmama rağmen şimdi müthiş yakıştığını düşünüyorum, helede kayış genişliğinin 20 mm. olmasının bu klasik görüntüye büyük katkısının olduğunu düşünüyor ve çok seviyorum, bu arada Hezarfen ile küçük bir yorum da yaptım sanıyorum. by
alptuncel

alptuncel

MesajKonu: Geri: Kurmalı mı otomatik mi?   Kurmalı mı otomatik mi? - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 17 Ekim - 7:21

Şu anda kurmalı saat kullanıyorum, bu ilk kurmalı saatim, sürekli kullanıyorum, saate bakmadan edemediğim için henüz hiç kurmayı unutmadım.. Alışkın olmadığım için başta kurmaya biraz çekiniyordum, saati incitecekmişim gibi bir fobi oluşmuştu Smile
Kurmalı saat kullanma hissi çok güzel..
Otomatik saati de özlüyor insan, ikisinin yeri ayrı gibi geliyor..
Bu noktada düşüncem, kurmalı olsun otomatik olsun "power reserve"li olması artı puan..
alptuncel

alptuncel

MesajKonu: Geri: Kurmalı mı otomatik mi?   Kurmalı mı otomatik mi? - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 17 Ekim - 7:25

MortingenStrasse demiş ki:
kurmalı saatleri sürekli kurulu tutmakta bir sorun var mı ? yoksa zemberek rahat günler de görmeli mi ?

Bu arada, bu konuda başlık açıldı mı, baktım bulamadım..
sandeman

sandeman

MesajKonu: Geri: Kurmalı mı otomatik mi?   Kurmalı mı otomatik mi? - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 17 Ekim - 8:04

Kurmalı mı otomatik mi? - Sayfa 2 Picture043z
Bu saat benim ilk saatim. "Baba bana saat al" diretmelerim üzerine üretilen Kayseri çözümüyle, babam eski saatini koluma takıvermişti. Ama ilkokul ikideki rakamları öğreneli çok olmamış bünye,15.25 sıralarında "saat kaç yavrum?" diye soran öğretmenine "üçü beş geçiyor örtmenim" şeklinde cevap verip saatleri bir türlü öğrenemeyince o zamanların popüler saati Stempo'ya geçişi sağlamıştık. Ama beşikten kurmalıcı olarak hala kurmalılarımı çok severim.Saat dediğin günde bir kez hatırlanmayı hakedecek. Özel günlerimde ve özlediğim anlarda kurmalılarımı takar,gündelikte otomatikleri ihtiyaç olursa dijitalleri kullanırım.
sifujack

sifujack

MesajKonu: Geri: Kurmalı mı otomatik mi?   Kurmalı mı otomatik mi? - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 17 Ekim - 9:10

alptuncel demiş ki:
MortingenStrasse demiş ki:
kurmalı saatleri sürekli kurulu tutmakta bir sorun var mı ? yoksa zemberek rahat günler de görmeli mi ?

Bu arada, bu konuda başlık açıldı mı, baktım bulamadım..

bu konuda bir sorun olmuyormuş,mesela hergün kullanılan otomatikler ilk 2 günden itibaren her zaman tam kurulu durumda ,sadece kurmalılarda zemberek son noktaya geldiğinde çok zorlamamak gerekiyormuş,sizin saatinizin kurulumunun durduğu son nokta varmı yoksa tepe sürekli dönebiliyormu

otomatik ve kurmalı zemberek tipleri faklıymış valjoux bunun konusunu eklemişti,otomatik rotor sürekli söndüğünden zemberek dış ucu sabit bir yere bağlı değil,kurmalılar ise genelde bağlı ,sizinki nasıl
sandeman

sandeman

MesajKonu: Geri: Kurmalı mı otomatik mi?   Kurmalı mı otomatik mi? - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 17 Ekim - 18:48

Ben de fi tarihinde bir gazetede, kurmalı saatleri hergün aynı saatte kurmanın saat için daha iyi olacağını okumuştum. Saatçilerde bu bilgiyi teyit edememiştim ama ben uyguluyorum.
alptuncel

alptuncel

MesajKonu: Geri: Kurmalı mı otomatik mi?   Kurmalı mı otomatik mi? - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 17 Ekim - 18:53

sanırım benimki sabit değil, çünkü saatçimle ilk incelerken "bu bazıları gibi değil, kurma göstergesi sonuna gelmesine rağmen tepe normal dönüyor, kırılma riski yok" gibi birşeyler söylemişti..
crazyhours

crazyhours

MesajKonu: Geri: Kurmalı mı otomatik mi?   Kurmalı mı otomatik mi? - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 17 Ekim - 18:56

kurmalı saati kurarken tabii ki kurma kolu sona geldiğinde ,az daha kurayım da iki saat daha gitsin demek tehlikeli yani Smile çaat diye bir ses duymaya gerek yok günlük 15 20 tur kurmak yeterli bence
teng

teng

MesajKonu: Geri: Kurmalı mı otomatik mi?   Kurmalı mı otomatik mi? - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 17 Ekim - 21:26

Limitli Orientlerde öyle bir sorun yok, kurma kolunu istediğiniz kadar çevirebiliyorsunuz..
sifujack

sifujack

MesajKonu: Geri: Kurmalı mı otomatik mi?   Kurmalı mı otomatik mi? - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 18 Ekim - 0:17

otomatiklerdeki tulumba sistemini kullanmaları iyi olmuş,yani bu saati kurdukça çaat diye bir ses duyma ihtimali yokmuş Smile (gerçi makinenin orjinal hali otomatik) ,bu yüzden güç göstergesini kaldırmamalrıda güzel olmuş

Kurmalı mı otomatik mi?
2 sayfadaki 2 sayfasıSayfaya git : Önceki  1, 2
 Similar topics
-
» www.tickdong.com
» Otomatik ve kurmalı saatlerin kıyaslaması
» Otomatik saatleri nasıl kurmalı?
» Otomatik ve kurmalı saatlerin zemberek sistemleri
» sıfır ayarında vintage certina ve glycine kurmalı citizen bay-bayan otomatik