Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Kadran tamiratı

+14
frown
bulent.b
eterna
ofis
M.Ali Sade
BR-02
barett
kemal-cebeci
deha
vervito
crazyhours
fate
efsane
watcher
18 posters
Sayfaya git : 1, 2  Sonraki
YazarMesaj
watcher
Admin
watcher

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: Kadran tamiratı   Kadran tamiratı Icon_minipostedÇarş. 7 Nis. - 21:55

Arkadaslar,
Efsane rumuzlu uyemizin foruma gelmesi ve saat kadranlarini tamir etme ile ilgili teklifleri bu konuyu gundeme almamiza elzem oldu.
Bu arkadasimiz bize mumkunse kullandiklari tamir teknikleri, tamir ettikleri veya yeniden boyadiklari kadranlarin oncesi ve sonrasini gosteren fotograflar eklerse cok sevinirim.

Kadran tamir isi cok cok incelik isteyen bir istir.

Bunu fransa'da hakkiyla yapabilen uc firma, isvicre'de ise yine iki uc firma var baska yok.

Bu is pek bastan savmaya gelmez, hatta biraz degerli saatlerde musteri aslina tamamen es bir tamirat ister.
En minik bir uyumsuzlukta geri cevirir.

Sistem olarak, eger rakamlar sokulmeli ise once bunlari soker, sonra kadrani tamamen, metali aciga cikacak kadar temizler ve ince zimparalar, boyadan arindirir.
Sonra orjinal rengini ayarlar, bunu pistolet ile uygular, bunun ustune vernik ceker, kenarlardaki saniye cizgilerini, marka ismini ve logosunu, orjinaline uygun olarak elinde bulunan print kaliplari ile aplike eder, daha sonra rakamlari cakar.
Fiyatlar, kadranin egimli olmasi, karmasik olmasi, kronolu olmasi vs gibi detaylara gore 60-70€ ile 650-700€ arasinda degisir.
Asagida sizlere mumkun oldugunca cok resim eklemeye calisacagim, bunlar bu konunun ne kadar ciddi oldugunu ve ciddiye alinmasi gerektigini gosterir.
Biraz da bu nedenle Efsane isimli arkadasimizin bize biraz kendi calisma tarzlari ile ilgili bilgi vermesini isterdim.

Oncelikle bazi kadranlarda oncesi ve sonrasi resimleri, daha sonra guney fransadaki bir kadran tamircisinden degisik calisma resimleri.

Kadran tamiratı Av%20ap%203

Kadran tamiratı 8e96_2Kadran tamiratı 9ccd_2Kadran tamiratı A0cf_2

Bu resimlerin geldigi adres: http://forum.chronomania.net/mix_entry.php?id=108035

Kadran tamiratı Cqo6a3npxy

Kadran tamiratı Uj04ao8mht

Kadran tamiratı 9t3azne0g2

Kadran tamiratı 1ekqzoqr9i

Kadran tamiratı Yfkvczwuzw

Kadran tamiratı Qtn3orqhg8

Kadran tamiratı Cyb8pdaj0q

Kadran tamiratı Rmdhucsxoq

Kadran tamiratı Pckyio2ike

Kadran tamiratı 27ye17w77d

Kadran tamiratı Ojpzfihnmz

Kadran tamiratı E0qa4fg01k

Kadran tamiratı Hexkgagkkl

Kadran tamiratı Das2cwqx8n
http://www.turksaatforumu.com
efsane

efsane

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: bozuk kadranlarla ilgili soru ve cevaplar   Kadran tamiratı Icon_minipostedÇarş. 7 Nis. - 22:35

yıpranmış kadranlarınız tamir ediliyor yurt dışına kadar gitmeye gerek yok benimle irtibata geçerseniz yardımcı olurum bu konuda
fate

fate

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: Geri: Kadran tamiratı   Kadran tamiratı Icon_minipostedPerş. 8 Nis. - 5:34

Gerçekten incelikli bir işmiş. Yani sadece kadranın orijinal rengini bile tuttuemak gerçekten çok zordur bence. Başlı başına bir sanat hatta.
efsane

efsane

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: Geri: Kadran tamiratı   Kadran tamiratı Icon_minipostedC.tesi 10 Nis. - 11:10

efsane

efsane

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: Geri: Kadran tamiratı   Kadran tamiratı Icon_minipostedC.tesi 10 Nis. - 11:12

efsane

efsane

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: Geri: Kadran tamiratı   Kadran tamiratı Icon_minipostedC.tesi 10 Nis. - 11:43

efsane

efsane

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: Geri: Kadran tamiratı   Kadran tamiratı Icon_minipostedPaz 11 Nis. - 4:14

arkadaşlar bugun size kadran resimleri yollayallayacaktım yapılmış olanları ama makıne net çekmedi belli olmuyor yakına gelince bozuluyor
bu yolladıgım resimler tarayıcıdan çekildigi için bu kadar net makıneyi ayarlıyayım en kısa zaman da sergimi açacam Smile
efsane

efsane

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: Geri: Kadran tamiratı   Kadran tamiratı Icon_minipostedPtsi 12 Nis. - 9:15

efsane

efsane

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: Geri: Kadran tamiratı   Kadran tamiratı Icon_minipostedPtsi 12 Nis. - 9:20

Misafir
Misafir
Anonymous

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: Geri: Kadran tamiratı   Kadran tamiratı Icon_minipostedPtsi 12 Nis. - 13:06

.

En son katil balina tarafından Perş. 9 Eyl. - 4:27 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
watcher
Admin
watcher

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: Geri: Kadran tamiratı   Kadran tamiratı Icon_minipostedPtsi 12 Nis. - 20:15

Arkadasimiz su ana kadar emaille kadranlarin resimlerini eklemis, yani isin en zor tarafindan baslamis.
Emaille kadran tamirati en zor olanidir,
Resimler kucuk oldugu ve pek net olmadigi icin bitmis kadrandaki tamirat kalitesini iyi goremiyorum ama eger bu hakkiyla yapiliyorsa bu cok buyuk basari ve onemli.
Diger yandan, kol saati kadranlarina gelince yukarida anlattigim baski teknigi ile yapiyorlarmis, yakinda bu yaptigi kadranlardan da ornekler ekleyecek.
Efsane arkadasimiz bu isi tam olarak becerirse, ki bunun olmamasi icin hic neden yok cunku yaptigim tum arastirmalarda eger gerekli emek ve titizlik gosterilirse cok guzel sonuclar almak mumkun, o zaman ulkemizdeki koleksiyonculara gun dogdu demektir.
Son gunlerde kadran tamirati ile ilgili oldukca ilginc bilgilere ulastim.
Baski makinesi, klise imalati ve bilgisayarda klise icin cizim gibi detaylar var, oldukca bilgi ve titizlik isteyen bir is ama belli bir sureden sonra elinizde kaliplar olusmaya baslarsa isler kolaylasiyor.
Tum mesele gerekli alet ve malzeme, titizlik, tecrube ve bilgiye dayaniyor.
Ben her halukarda bu arkadasimizi destekleme taraftariyim, madem ki bu isi bir meslek olarak edinmis, bize de desteklemek ve bu meslegi ulkemize kazandirmak icin calisma yapmak duser.
Ben de kendi acimdan eksigi olabilecek makine alet edavat konusunda yurtdisindan elimden geleni yapmak istiyorum.

En son watcher tarafından Salı 13 Nis. - 3:58 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi
http://www.turksaatforumu.com
efsane

efsane

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: Geri: Kadran tamiratı   Kadran tamiratı Icon_minipostedÇarş. 14 Nis. - 7:20

https://2img.net/r/ihimizer/img338/1759/fotoraf0011l2.jpg Arkadaşlar yukarıdaki büyük kadranın yeni yapılmış hali pek net olmayabilir ama şuanda elimizde bu kadarı var daha güzel fotorafları en yakın zamanda yükleyeceğim
efsane

efsane

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: Geri: Kadran tamiratı   Kadran tamiratı Icon_minipostedCuma 16 Nis. - 1:06

crazyhours

crazyhours

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: Geri: Kadran tamiratı   Kadran tamiratı Icon_minipostedCuma 16 Nis. - 1:25

efsane bu bahsei geçen fransız ya da swiss lerden biri olmasın ?Smile
vervito

vervito

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: Geri: Kadran tamiratı   Kadran tamiratı Icon_minipostedPtsi 26 Nis. - 1:30

takdire şayan bir girişim... bravo..
türkiyede aslında miniatür resim sanatıyla uğraşan insanlar çok...seramik kadranların restorasyonun çok güzel yaparlar aslında... ama watcher'in yüklediği o resimlerdeki teknolojiler biraz farklı tabii ki...
efsane

efsane

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: Geri: Kadran tamiratı   Kadran tamiratı Icon_minipostedPtsi 3 Mayıs - 4:25

efsane

efsane

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: Geri: Kadran tamiratı   Kadran tamiratı Icon_minipostedPtsi 3 Mayıs - 4:38

efsane

efsane

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: Geri: Kadran tamiratı   Kadran tamiratı Icon_minipostedPtsi 3 Mayıs - 4:46

http://yfrog.com/j6dsc00082owj
http://yfrog.com/hqdsc00107hj
kemal bey ve deha beyin yapılan kadranları
deha

deha

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: Geri: Kadran tamiratı   Kadran tamiratı Icon_minipostedPtsi 3 Mayıs - 5:52

Sayın Efsane,

Ellerinize sağlık, çok güzel olmuş. Darısı diğer saatlerin başına.

Selamlar
Deha BOLU
efsane

efsane

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: Geri: Kadran tamiratı   Kadran tamiratı Icon_minipostedPtsi 3 Mayıs - 6:04

teşekürler deha bey ama bundan sonra rakkamı çıkmayan kadranlar yapmayacam çok ugraştırıcı valla sırf size ayıp olmasın diye yaptım
kemal-cebeci

kemal-cebeci

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: Geri: Kadran tamiratı   Kadran tamiratı Icon_minipostedPtsi 3 Mayıs - 9:55

ellerine sağlık çok güzel olmuş walla saat ayağa kalkmış darısı diğer tamir bekleyen kadranların başına teşekkürler.
efsane

efsane

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: Geri: Kadran tamiratı   Kadran tamiratı Icon_minipostedPtsi 3 Mayıs - 10:04

teşekürler kasayıda parlattıkmı süper olur
kemal-cebeci

kemal-cebeci

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: Geri: Kadran tamiratı   Kadran tamiratı Icon_minipostedPtsi 3 Mayıs - 10:31

ben forum için önerilere sizden bahsettim efsane üstat bu sanatın ön plana çıkması gerekli .
efsane

efsane

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: Geri: Kadran tamiratı   Kadran tamiratı Icon_minipostedPtsi 3 Mayıs - 10:42

beyendiginize sevindim bu meslegi ben de severek yapıyorum Smile
vervito

vervito

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: Geri: Kadran tamiratı   Kadran tamiratı Icon_minipostedPtsi 3 Mayıs - 11:06

tebrikler başarılı bir çalışma.
bu accutron herhalde mekanik bir saat... diapazon değil yani?
deha

deha

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: Geri: Kadran tamiratı   Kadran tamiratı Icon_minipostedPtsi 3 Mayıs - 18:42

Merhabalar Sayın Vervito,

Resimdeki kadran mekanik değil diapazonlu bir Bulova'ta ait, saat bitince yenilenmiş kadranlı halinin resmini koyarım.

Selamlar
efsane

efsane

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: Geri: Kadran tamiratı   Kadran tamiratı Icon_minipostedPaz 9 Mayıs - 21:34

longines saatin biitmiş hali
http://yfrog.com/2slonginesj
vervito

vervito

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: Geri: Kadran tamiratı   Kadran tamiratı Icon_minipostedPtsi 10 Mayıs - 11:50

deha demiş ki:
Merhabalar Sayın Vervito,

Resimdeki kadran mekanik değil diapazonlu bir Bulova'ta ait, saat bitince yenilenmiş kadranlı halinin resmini koyarım.

Selamlar

merak ettim doğrusu.. day date bir saat galiba... diapazon day date hiç görmemiştim... mümkünse makine resmini de koyarsanız müteşekkir olurum.
deha

deha

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: Geri: Kadran tamiratı   Kadran tamiratı Icon_minipostedPtsi 10 Mayıs - 18:40

Aslında haklısınız, Accutron'larda day date daha ender çıkmaktadır, ama yine de arandığında bulunuyor. Bendeki saatin ilginç tarafı day date oluşundan ziyade armut biçimli amorf kasası. Resimleri akşam çekip koymaya çalışacağım.
deha

deha

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: Geri: Kadran tamiratı   Kadran tamiratı Icon_minipostedSalı 11 Mayıs - 8:50

İyi akşamlar Sayın Vervito,

Daha önce bahsettiğim Bulova Accutron day date'in resimlerini ekliyorum, göreceğiniz gibi çok değişik bir kasa formu var, tokası ve tepesi de orijinal Bulova olması nedeniyle gayet güzel duruyor saat. Pil sipariş ettim, onu beklediğim için pil yuvası boş duruyor.

Kadran tamiratı Dsc0014vc

Kadran tamiratı Dsc0018l

Kadran tamiratı Dsc0016k

Kadran tamiratı Dsc0002rd
vervito

vervito

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: Geri: Kadran tamiratı   Kadran tamiratı Icon_minipostedSalı 11 Mayıs - 9:03

iyi akşamlar... maaşallah.. çok güzel bir saat. NOS gibi duruyor..
barett

barett

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: Geri: Kadran tamiratı   Kadran tamiratı Icon_minipostedSalı 11 Mayıs - 20:16

gercekten ilginc ama guzel bir saat. Very Happy
BR-02

BR-02

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: Geri: Kadran tamiratı   Kadran tamiratı Icon_minipostedPaz 27 Şub. - 7:34

Sayin Efsane sizi can-i gönülden tebrik ediyor, islerinizde bol kazanclar diliyorum, Kadran saatin disa acilan yüzü oldugu icin, bu önemli sanati yapabilme de bir o kadar ustalik ister. Memleketimizde kadran üstüne bir ustamizin oldugunu forumumuz sayesinde ögrendim.

Bazen bir sakarliktan dolayi kadranlari cizebiliyor, bozuyorum, nasip olursa bundan sonraki olaylarda sizle calismak isterim, Tabii ki tamirat durumunuz nüsayit olursa. Emailinizi veya tel numaranizi bana ÖM gönderirseniz tanismak isterim.....
efsane

efsane

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: Geri: Kadran tamiratı   Kadran tamiratı Icon_minipostedCuma 8 Nis. - 5:08

kemal beyin başka başka bir kadranı daha eski hali
https://2img.net/r/ihimizer/img59/5759/zenthkrklarel.jpg
efsane

efsane

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: Geri: Kadran tamiratı   Kadran tamiratı Icon_minipostedCuma 8 Nis. - 5:11

M.Ali Sade

M.Ali Sade

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: Geri: Kadran tamiratı   Kadran tamiratı Icon_minipostedCuma 8 Nis. - 7:15

Son resim linki hata veriyor...
ofis

ofis

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: Geri: Kadran tamiratı   Kadran tamiratı Icon_minipostedCuma 8 Nis. - 7:16

efsane demiş ki:
buda yapılmış hali
https://2img.net/r/ihimizer/i/zenthfoto.jpg/

resim görünmüyor malesef.
efsane

efsane

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: Geri: Kadran tamiratı   Kadran tamiratı Icon_minipostedCuma 8 Nis. - 8:10

benim bilgisayarda denedim açılıyordu ama yarın tekrar bakalım benim evdeki bilgisayarda da resimler açılmıyor
efsane

efsane

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: Geri: Kadran tamiratı   Kadran tamiratı Icon_minipostedCuma 8 Nis. - 10:18

buda kemal beyin başka bir kadranı
https://2img.net/r/ihimizer/i/serakrklarel.jpg/
efsane

efsane

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: Geri: Kadran tamiratı   Kadran tamiratı Icon_minipostedC.tesi 9 Nis. - 9:07

efsane

efsane

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: Geri: Kadran tamiratı   Kadran tamiratı Icon_minipostedC.tesi 9 Nis. - 9:18

eterna

eterna

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: Geri: Kadran tamiratı   Kadran tamiratı Icon_minipostedC.tesi 9 Nis. - 10:27

Sn. efsane elinize sağlık süper olmuş.

Sn. kemal-cebeci birşey soracağım müsadenizle. Gerçi biliyorum siz satışlarınızla ilgili yorumlarda biraz hassassınız Smile Ben sadece soruyorum. Son zamanlar Vintage saatlere merak sardım. Ama NOS denilen saatler ilgimi çekiyor. Sn. efsane linkleri vermiş kadranların çok kötü hali sonra da sıfırlanmış hali. İlanlarınızda NOS yazmışsınız bu saatlere. Bu saatler sıfırlandı anlamına mı geliyor?

Saygılar,
http://sinanknives.blogspot.com/
bulent.b

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: Geri: Kadran tamiratı   Kadran tamiratı Icon_minipostedC.tesi 23 Nis. - 19:10

Herkese merhaba, efsane arkadaşın çıkardığı iş harika, tebrikler. Hangi şehirdesiniz ? Belki işimiz düşer...
efsane

efsane

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: Geri: Kadran tamiratı   Kadran tamiratı Icon_minipostedSalı 26 Nis. - 6:05

istanbul kartal herzaman bekleriz
frown

frown

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: Geri: Kadran tamiratı   Kadran tamiratı Icon_minipostedSalı 17 Mayıs - 22:01

efsane demiş ki:
istanbul kartal herzaman bekleriz

Amanın...
Ben de Kartal'da oturuyorum yahu, iş yerinizin tam adresi nedir? belki bir çay içmeye uğrarım(tabi vaktiniz olursa)
GAREZ

GAREZ

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: Geri: Kadran tamiratı   Kadran tamiratı Icon_minipostedÇarş. 18 Mayıs - 12:00

Kadran tamiratı Dsc0018l

mekanizması sanat eseri gibi... benim için müthiş bir saat...
http://teknolojivesaatler.blogspot.com
efsane

efsane

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: Geri: Kadran tamiratı   Kadran tamiratı Icon_minipostedCuma 20 Mayıs - 10:19

kartal dakı dukkanımızın adresini vereyim arkadaşlar yakın olanları çay içmeye beklerim kordonboyu mah. hamam sokak no:17/A kartal ( iş bankasının hemen arkasında
efsane

efsane

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: Geri: Kadran tamiratı   Kadran tamiratı Icon_minipostedCuma 20 Mayıs - 10:25

dukkan ismini yazmayı unutmuşum Smile dukkan ismi İSVİÇRE SAAT
GAREZ

GAREZ

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: Geri: Kadran tamiratı   Kadran tamiratı Icon_minipostedCuma 20 Mayıs - 12:05

Kadran tamiratı Ekran%20G%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCs%C3%BC-2
bende havadan bulunduğu bölgeyi göstereyim... Very Happy nasıl ama hemen buldum...
http://teknolojivesaatler.blogspot.com
efsane

efsane

Kadran tamiratı Empty
MesajKonu: Geri: Kadran tamiratı   Kadran tamiratı Icon_minipostedC.tesi 21 Mayıs - 0:31

sanırım havadan görüntü yanlış adresi veriyor oraya aldanmayın

Kadran tamiratı
1 sayfadaki 2 sayfasıSayfaya git : 1, 2  Sonraki
 Similar topics
-
» Antika saatlerin kadran tamiratı için siteler
» kadran tamiri
» Kadran modifiyesi
» kadran çapı
» Kadran Temizlenmesi