Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Bir Zenith Hikayesi

+6
Valjoux
vervito
watcher
teng
deka
certus
10 posters
YazarMesaj
certus

certus

Bir Zenith Hikayesi Empty
MesajKonu: Bir Zenith Hikayesi   Bir Zenith Hikayesi Icon_minipostedPaz 2 Mayıs - 20:25

Kısmetse bu sene Temmuz ayında evleneceğim. Artık yavaş yavaş nişanlımın ailesi ile daha çok vakit geçirmeye başladım. Nişanlım saatlere olan tutkumdan bahsetmiş babasına ve geçen gün kayınpederim bana "bende babamdan kalma kurmalı çok güzel bir saat var, bir daha geldiğinden gsöteririm " dedi. İlk başta pek umursamadım niyese beklentim yüksek değildi. O saat ne olabilirdi ki ? Ve dün saati gördüm, adeta aklımı oynatıyordum. Meğerse saat kurmalı bir kronografmış, üstelik Zenith! Gözlerime inanamadım, hemen mekanizmasına baktım ve gözlerim fal taşı gibi açıldı, hayatımda bunun kadar güzel bir mekanizma görmedim açıkçası. Saat kayınpederimin babası tarafından alınmış, ki kendisi aynı zamanda güreşte dünya şampyionu olmuş zamanında. Bu saati nerden almış tam olarak bilmiyorum ama oğluna miras bırakmış, tahminen 1930lardan bir saat. Tüm fonksiyonlar gayet iyi çalışıyor, column wheel inanılmaz güzel. Mekanizmada tüm ayrıntılar çok rahat görünüyor, hele o ses bir senfoni kadar etkileyici. Saatin iç kapağında 1900 Grand Prix Paris yazıyor, anlamını bilen varsa açıklayabilir. Aceleyle üç tane resim çektim sizler için. Umarım güzelliğini yansıtabilmişimdir. Kayınpederim için manevi değeri son derece yüksek bir saat, aslında maddi değeri de öyle. Baya yüksek meblağlar vermişler saate ama satmamış tabi ki hatırası için. Artık her gittiğimde saatle biraz vakit geçiririm.
Bir Zenith Hikayesi HPIM3143
Bir Zenith Hikayesi HPIM3146
Bir Zenith Hikayesi HPIM3142

En son certus tarafından Paz 2 Mayıs - 21:01 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
deka

deka

MesajKonu: Geri: Bir Zenith Hikayesi   Bir Zenith Hikayesi Icon_minipostedPaz 2 Mayıs - 20:54

Gerçi daha zaman var ama öncelikle Temmuz daki evlililiğinizi şimdiden kutlayayım, zamanı gelince tekrar kutlarım, saat dediğin kadar varmış,gerçekden çok güzel, maddi ve manevi değeri yüksek bir saat, ama dikkat et onunla fazla oyalanırsan farklı yorumlara neden olabilir. fumeur
teng

teng

MesajKonu: Geri: Bir Zenith Hikayesi   Bir Zenith Hikayesi Icon_minipostedPaz 2 Mayıs - 20:56

Grand Prix dediği araba yarışı değil de Zenith'in bir saat yarışmasında aldığı birkaç ödül vardır, o olmasın ?
certus

certus

MesajKonu: Geri: Bir Zenith Hikayesi   Bir Zenith Hikayesi Icon_minipostedPaz 2 Mayıs - 21:00

Teşekkürler deka, evet tedbirli olayım o zaman dikkatleri çekmeyelim guluyor

Olabilir teng, editleyim o zaman o kısmı emin değilim çünkü bende...
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Bir Zenith Hikayesi   Bir Zenith Hikayesi Icon_minipostedPaz 2 Mayıs - 21:03

Cok guzel bir saat.
Grand prix konusu teng'in dedigi gibi, o donemdeki hassasiyet yarislarini temsil ediyor.
Bu saat te o tarz yarislara katilmak icin ozel hazirlanmis bir saat.
Normal piyasa saatlerinde swan neck ayar bolumu duz olur, zenith cep saatlerinde de oyledir.
Ama bu saatin swan neck ayar koluna baktiginizda hassasiyet ayarinin cok ozel ve farkli oldugunu goruyoruz.
http://www.turksaatforumu.com
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Bir Zenith Hikayesi   Bir Zenith Hikayesi Icon_minipostedPaz 2 Mayıs - 21:05

Yahu ayrica su balans bolumunun yakindan ve detayli fotolarini ekle lutfen, cunku orada balansin uzerinde daha once gormedigim ilginc bir baski gibi bisey var.
certus

certus

MesajKonu: Geri: Bir Zenith Hikayesi   Bir Zenith Hikayesi Icon_minipostedPaz 2 Mayıs - 21:17

Your wish is my command
Bir Zenith Hikayesi Adszfw
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Bir Zenith Hikayesi   Bir Zenith Hikayesi Icon_minipostedPaz 2 Mayıs - 21:35

Tamam biraz arastirma yapayim bakalim clown
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Bir Zenith Hikayesi   Bir Zenith Hikayesi Icon_minipostedPtsi 3 Mayıs - 0:13

Balans ust ve alt baskilarinin degisik acilardan resimlerine ihtiyac var.
Yine resimler balans hareketsiz iken cekilirse daha guzel olur.
Saatin cok ozel oldugunu dusunuyorum, hatta dusundugum sey cikarsa sadece chronometre yarismalari icin el yapimi ozel ve tek saat olabilir, cunku zenith fabrikasinda calisan ustalar, yarismalar icin var olan baz uzerine kendileri ek parcalar elde yaparak hassasiyetini arttirir ve makine yarismalara girerdi.
O donemlerde bu makinelerin simdiki gibi muzelik durumlari yoktu, yarismadan sonra cogunlukla o saat ustada kalir, o da yine cogunlukla bunu bir saatciye satardi.
Gunumuzde zaman zaman boyle saatler cok eski bir saatcinin cekmece diplerindan cikar, yani son bes senedir benim duydugum sadece iki tane vaka var dunyada.
Bu tur saatlerde hassasiyet arttirmak icin, usta balans metalinden yapisina kadar, swan neck ayar parcalarindan millerin yerlesimine kadar degisik yerlerde ozel calisma yapar, ozel parcalar yaratirdi.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Bir Zenith Hikayesi   Bir Zenith Hikayesi Icon_minipostedPtsi 3 Mayıs - 0:17

Karbüratöre bişey yaparlarmı ?
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Bir Zenith Hikayesi   Bir Zenith Hikayesi Icon_minipostedPtsi 3 Mayıs - 0:39

Cift govdeli dort cikisli turbo kompresorlu karburator yaparlarmis diable
Misafir
Misafir
Anonymous

MesajKonu: Geri: Bir Zenith Hikayesi   Bir Zenith Hikayesi Icon_minipostedPtsi 3 Mayıs - 2:25

.

En son katil balina tarafından Perş. 9 Eyl. - 3:16 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
certus

certus

MesajKonu: Geri: Bir Zenith Hikayesi   Bir Zenith Hikayesi Icon_minipostedPtsi 3 Mayıs - 9:18

katil balina teşekkürler, bambaşka bir dünyaya adım atıyoruz Smile

mete abi, valla kayınpederimle bir daha buluştuğumda saatin daha ayrıntılı resimlerini çekmeye çalışırım ama macro çekimler için uygun teçhizatım yok açıkçası. Elimden geleni yapmaya çalışırım. Saat hakkında yeni bir şeyler öğrenirsen paylaşmanı isterim, çünkü bende bu bilgileri kayınpederime aktaracağım. Gerçekten söylediğin gibi çok özel bir saat bu. Bana dediğine göre bir arap iş adamı 10 bin dolar teklif etmiş saate ama kendisi kabul etmemiş.

Bu arada kayınpederim saatin bakımını yaptırmak istiyor ama güvenilir bir saat ustası bulamamaktan şikayetçi oldu. Ben de recep gürgen ustayı önerdim, ama istanbuldaki adresini bilmiyorum. Kendisine nasıl ulaşabiliriz. Bu nadide saat güzel bir bakıma ihtiyaç duyuyor.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Bir Zenith Hikayesi   Bir Zenith Hikayesi Icon_minipostedPtsi 3 Mayıs - 9:32

Kendisine ulaşmak biraz güç , saati verirken ulaşamıyorsun, ama almak istediğinde hiç ulaşamıyorsun diable
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Bir Zenith Hikayesi   Bir Zenith Hikayesi Icon_minipostedPtsi 3 Mayıs - 11:22

bir saatin kadranına fransızca yazılar çok yakışıyor... automatic sözü bile automatique diye yazıldığında daha hoş duruyor gibi...
teng

teng

MesajKonu: Geri: Bir Zenith Hikayesi   Bir Zenith Hikayesi Icon_minipostedPtsi 3 Mayıs - 15:12

İşte bu çok hoş; Tachymetre var ama o zamanın arabalarının hızına göre 150 den başlıyor, 20 ye kadar devam ediyor Very Happy
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Bir Zenith Hikayesi   Bir Zenith Hikayesi Icon_minipostedPtsi 3 Mayıs - 20:57

Bu saatin balansina bir goz atmak lazim,
Balans monometallic denen tek metalden yapildiysa ve chronometer sertifikasi da var ise dunyada sadece 12 adet var.
Kronolu bu model 1911 yilinda projesi baslamis, 1913 yilinda ilk parcalar yapilmis ve 1915 yilinda piyasaya surulmus.
O donemde kronolu saatler sadece ordu, otomobil yarislari ve doktorlar tarafindan kullanilirmis, daha once omega yapip piyasaya surmus, zenith ise talep azligindan bu makineyi gelistirmeyi ve piyasaya surmeyi 1911 sonrasina birakmis.
1911 yilinda havaciligin gundeme gelmesi, sportif yarismalarin cogalmasi ve birinci dunya savasinin gundeme gelmesi ile olusan talepler sonucunda, omega lemania ile anlasarak lemania uretimi makineleri kullanirken, zenith kendi inhouse makinesini yapmaya karar verir.

Iste bir link:
http://monsite.wanadoo.fr/chronotictac/page2.html
Valjoux

Valjoux

MesajKonu: Geri: Bir Zenith Hikayesi   Bir Zenith Hikayesi Icon_minipostedPtsi 3 Mayıs - 21:14

@ certus,

makina ve kasa numaralarını zenith'e mail at 10 gün gibi bir süre içinde ne zaman üretildiğini cevap veriyorlar.
aoaristocrat_07

aoaristocrat_07

MesajKonu: Geri: Bir Zenith Hikayesi   Bir Zenith Hikayesi Icon_minipostedSalı 4 Mayıs - 13:46

pandülün üzerindeki chronemetreli saatlerin genelinde mevcuttur zaman şaşmaması içindir...1890-1915 yılları arası üretimdir...daha fazla bilgi ve antika cep saatleri satın almak için gittigidiyor made-in-arif bakın syg
canturkk

canturkk

MesajKonu: Geri: Bir Zenith Hikayesi   Bir Zenith Hikayesi Icon_minipostedPaz 13 Haz. - 0:49

Saatin balans kismina baktigimiz zaman saat plege pandul. Ayrica pandul katlarini incelediginizde pandul katlarinin acildigini goruyoruz buyuk olasilikla balans foto aninda sola hareket halinde , balansin resmin alt tarafindaki ucuna baktiginiz zaman balans cevresinde siyahimsi bir hale goruluyor. Buradan balansin vidali balans oldugunu dusunduruyor. Watcher abimizin verdigi linkdeki saatlerinde balanslari ne yazikki hareket halinde taskafa fakat monometalik denemeler yapiyorsa vidayi kaldirmaya calisiyor diye dusunuyorum. Sanki linkdeki saatlerin balanslarinda vida yok gibi. Linkde bulunan saatlerin seri numaralari 3 (211)-5 (21132) haneli, certus arkadasimizin saatinin numarasi ise 7 (3036829) haneli , bence iki saatin uretim tarihleride farkli gibi geliyor.
gunay

gunay

MesajKonu: Geri: Bir Zenith Hikayesi   Bir Zenith Hikayesi Icon_minipostedPerş. 16 Eyl. - 2:01

mutluluklar ...
egunns

egunns

MesajKonu: Geri: Bir Zenith Hikayesi   Bir Zenith Hikayesi Icon_minipostedPtsi 13 Ara. - 13:41

bu ne ya; 1930 dünya güzeli falan heralde
certus

certus

MesajKonu: Geri: Bir Zenith Hikayesi   Bir Zenith Hikayesi Icon_minipostedPtsi 13 Ara. - 20:43

Bu arada Zenith'e mail attım, saat ile ilgili bir bilgi istedim. Verdikleri cevaba göre bu saat 6 Mayıs 1931 yılında üretilmiş, mekanizma Zenith Calibre 19''''' olarak geçiyormuş...

Bir Zenith Hikayesi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Marie Antoniette’in Breguette saatinin hikâyesi
» Hikayesi Var
» Bir bitpazarı hikâyesi
» Cok çok ilginç bir Rolex hikayesi
» Bir saat alis hikayesi