Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz

+19
ucevik
BR-02
Muvakkit
azad
eterna
ekonomist
kHanTW
sandalye
recklesstr
teng
egunns
sifujack
parabellum p08
deka
GAREZ
Valjoux
ofis
ramocan
watcher
23 posters
Sayfaya git : 1, 2  Sonraki
YazarMesaj
watcher
Admin
watcher

Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Empty
MesajKonu: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedÇarş. 23 Mart - 22:55

Arkadaslar,
Cogumuzda boyle babadan veya dededen kalma saatler var, bunlar bazen kol saati bazen de cep saati olabiliyor.
Bu baslik altinda bu saatlerimizi, resimlerini ve hatta varsa kucuk bir hikayesini, anilarimizi anlatalim diyorum.
Benim guzel bir seiko krono (6139) babamdan kalma saatim var, gerci daha once bir ara resimlerini paylasmistim ama yeniden paylasayim.

Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Img_2610

Bu saati 1970 yilinda babam bir aylik maasi karsiligi, o zamanlar gorevi nedeniyle (astsubay) bulundugumuz Dogubeyazit'ta kacakcilardan almisti.
O donemin en gozde saatlerinden biriydi, modeli o kadar guzel ve capi, kolda tasimasi oylesine keyifli ki bugun bile cok rahatlikla takilabilecek ve gunumuz saatlerine tas cikarabilecek kalitede bir saat.
Bu saati ortaokul gunlerimde, geceleri gizlice babamdan calar, yorganin altinda fosforunu gozlemler, gizli gizli oksardim.
Kurma kolu vasitasi ile ic bezel doner bu da beni cok etkilerdi.
Cok sonralari, babamin emekliligine yakin donemde, babam ve amcam Istanbulda bir pavyona giderler, dogal olarak orada kavga cikar ve bu saat darbe alir, celik kordonu kopmus ve cami kirilmisti, ayrica saat artik calismiyordu.
Bu saat yillarca evde kaldi, bundan 8-10 yil kadar once bu saati babamin evinde buldum, Belcikaya getirdim ve tamirciye goturdum, saat tamir icin Japonya'ya gitti, tamir oldu ve geldi.
Babam saat tamir olunca saate el koydu ve geri aldi guluyor
Benim korkum babamin saati tasimasi degil, kiymet vermemesi ve yeniden bozmasi ya da kaybetmesiydi, neyse ki babama baska uc dort tane saat vererek bunu geri aldim, kendim takmaya basladim ama yine beni saate zarar verme korkusu sarinca bu sefer ayni saatten ve degisik renklerinden de satin aldim, simdi hepsi koleksiyonumda duruyor.
Bu saat iste benim koleksiyonumun en degerli parcasi, tum saatlerimden vazgecerim ama bundan vazgecmem Very Happy

Asagida bu saatlerin beraber bir resmi var:

Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz DSCN0875kucukfoto
http://www.turksaatforumu.com
ramocan

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedPerş. 24 Mart - 4:01

hikayesi ve kendisi çok güzel... bir saatden çok fazlası olan saatlerden.. anısı, hikayesi, ruhu var...
ofis

ofis

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedPerş. 24 Mart - 4:31

daha önce bu gün kolunuzda hangi saat var bölümünde bu gün çantamda bunlar var diye tanıtmıştım ama rağbet görmedi malum.
burası konu olarak daha uygun olmuş teşekkürler.

Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Serkisof

Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Wostok

Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Vialuks

Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz S6301459

serkisof dedemden kalma cebimde ezildi ve kurulmuyor camda kırılmak üzere :(

wostok babamın uzun yıllar kullandığı sonra casio ya yenik düşüp kenarda unutulan saati.

vialux te babamın onunda akıbeti aynı.

başta bi ovaras var o benim arada kaynasın.

woslok un 41 saat 23 dak rezervi var sapması düşük

vialux 45 saat rezerve sahip sapma yok desem yeridir

ovaras ise ilk 24 saatte 2,5 dak ileri gitti sonlara doğru 23 dak geri kaldı rezervi 49 saat 30 dak.

hadi ovarasın resmide olsun
Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Ovaras

daha önce saatlerden bahsettiğim sayfanın linkinide veriyorum
http://www.turksaatforumu.com/t2403p500-bugun-kolunuzda-hangi-saat-var

Valjoux

Valjoux

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedPerş. 24 Mart - 5:42

Mete abi Seiko kronoları tesbih tanesi gibi dizmişsin maşallah guluyor

@ ofis,

cep saati'nin çark baskı vidalarından biri eksik ayrıca.
ofis

ofis

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedPerş. 24 Mart - 5:57

Valjoux demiş ki:

@ ofis,

cep saati'nin çark baskı vidalarından biri eksik ayrıca.

daha önce işlem görmüş anlaşılan.kapak belliydi zaten açıldığı.

ama son 23 yıl ellenmediği kesin gevşeyip mi düştü acaba.

bunlardan hangisinin bakımına öncelik ve özen göstermeliyim sizce.
Valjoux

Valjoux

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedPerş. 24 Mart - 6:11

Bence önceliği cep saatine vermenizde fayda var ne de olsa dede yadigarı,güzel bir bakım ve mika değişiminde saat yeni gibi olur.
ofis

ofis

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedPerş. 24 Mart - 7:37

Valjoux demiş ki:
Bence önceliği cep saatine vermenizde fayda var ne de olsa dede yadigarı,güzel bir bakım ve mika değişiminde saat yeni gibi olur.

benimde gönlüm o yöndeydi teşekkür ederim

kabaca ne kadar bir masrafı vardır.sürekli gittiğim bir yer olmadığı için fiyatı şişirmesinler.bu konuda da yardımcı olurmusunuz clown
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedPerş. 24 Mart - 10:33

Valjoux demiş ki:
Mete abi Seiko kronoları tesbih tanesi gibi dizmişsin maşallah guluyor

.

Vallahi dostum bu modeller gerci vintage ama modern saatlere tas cikarir, herkese gonul rahatligi ile tavsiye ederim.
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedPerş. 24 Mart - 10:44

Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz DSC00105
bu Hislon Otomatik 25 Taşlı ve bilgi yok...
http://teknolojivesaatler.blogspot.com
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedPerş. 24 Mart - 10:52

Bu hislon bir bakim ve cam degisimi istiyor.
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedPerş. 24 Mart - 10:55

evet bekletiyorum... uygun zaman gelince o kurtarılacak...
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedPerş. 24 Mart - 10:56

Izmirde valjoux ustamizla gorusmeni tavsiye ederim ok1
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedPerş. 24 Mart - 10:59

evet ona götüreceğim... uygun zamanı bekliyorum...
deka

deka

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedPerş. 24 Mart - 20:16

Bulunduğunuz yerde bildiğiniz iyi bir usta yoksa hiç uğraşmayın, Valjoux ustaya kargolayın, gerisini merak etmeyin.
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedPerş. 24 Mart - 21:10

evet bende ona götüreceğim en iyisi o... ok1
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedPerş. 24 Mart - 21:24

ofis dostum, öncelikle merhabalar. Saatlerin, ufak bakımlarla kendilerine gelebilecek ve yıllarca seninle olabilecek durumda görünüyorlar. Öncelikle ben de valjoux üstadımızı adres göstererek sana yardımcı olmak isterim. Bir de hatırladığım kadarıyla Kemeraltı ve Kıbrıs şehitleri caddesi girişinde ustalarımız vardı. Onlarda da mika ve parça bulma imkanın olabilir. Kol saatlerinin makineleri ST96 gibi görünüyor. Ortadan saniyeli olduğuna bakıp ilk etapta söyleyebileceğim budur. Onun için parça sıkıntısı olmaz. Vialux'un kurma kolu tepesi değişmiş sanırım. Her üçünün de akreplerinin, saat başlarında muntazam durduklarına bakarak, akrep çarklarının sağlam olduğunu söylemek de mümkün tabi. İncitmeden fırçayla yapılacak bir kadran temizliği, cam değişimi ve kasa polisajı, çok şeyi değiştirir. Bir anda albeni getirir bu saatlere. Daha sonrası için de her üçü için yılan derisi kayış tavsiye edebilirim. Şahsi görüşüme göre daha fantazi durur. Makineleri için komple söküp benzinle tatlandırmak, onların akıllarını başına getirmeye yeter. Bir problem çıkaracaklarını sanmıyorum.

Vostok'un takvim şeridinin yanında, Serkisofun da 5'in üzerinde hafif birer özür görüyorum. Bunları tabii ki ustalarımız daha iyi bilirler ama eğer çok hassas yapılabilirse, bu gibi durumlar için benim kullandığım bir çözüm var. Kadran renginde sprey boyayı cam bir yüzeye sıkıyorsun. Sonra lupunu gözüne takıp, bu boyadan en ince düz saatçi tornavidasıyla alarak ufak ufak lekelerin üzerine konduruyorsun. İnce yapabilirsen uzaktan bakıldığında fazla ayırt edilemiyor. Ama imkanın varsa en iyisi kadran değişimidir tabi.

Serkisofa bakıldığında da Valjoux üstadın belirttiği bir çark baskı vidası eksiği ve yılların aşınmışlığı haricinde herhangi bir problem gözlemlenmiyor. SU 3602 makinesi sıklıkla rastlanan Rus yapımlarından biridir. Nispeten az sorunlu olup ayar vidalı balansı ve onun nev'i şahsına münhasır sesiyle ayrı bir görsel lezzettedir. Çark dişlerinde ve vida başlarında deformasyon olmaması güzel. İlerde tepe değişimine ihtiyaç duyabilirsin ama günlük kullanımın söz konusu değilse hiç elleme derim. Bu arada saniyesinin de akrep ve yelkovanla aynı renkte olması değişim olmadığını gösteriyor ki bu yaştaki cep saatlerinde saniye düşmesi ya da kaybolması genelde rastlanan bir durumdur.

Bütün bu yazdıklarım fazla bir şey tutmaz. Cam değişimleri yaklaşık 5 tl civarında yaptırlabilir. Kayışlara 15 tl den fazla verme. Kasa polisajını herhangi bir motorlu keçe bulunduran bir yerde kendin de yapabilirsin. Kurma kolu tepeleri de 5 tl den fazla etmez. Eksik olan baskı vidasını da yağlatma esnasında taktırabilirsin, o da bir şey tutmaz. Şöyle söyleyeyim dostum, 20-30 tl masrafla bu dört saatimizi de hayata döndürebilirsin. Sevabı için bile değer diyor, saygılarımı sunuyorum.
ofis

ofis

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedPerş. 24 Mart - 22:02

@parabellum p08

öncelikle verdiğin bilgiler için teşekkür ederim

valjoux ustadımızla yazıştık,sağolsun yardımcı oldu.

bende hepsini elden geçitip kullanmaya değilde seyretmeye ayırmak istiyorum.

parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedPerş. 24 Mart - 22:03

Hayırlı olsun diyelim o zaman. Kolay gelsin dileklerimle...
sifujack

sifujack

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedPaz 27 Mart - 10:26

babamın evlenmeden önce alıp 10 yıl civarı kullandığı bir citizen vardı,ağır şartlarda kullanım sonucu 2 defa camı kırılmış,kadranı mahvolmuş ve inzivaya çekilmiş.6-7 yıl önce onu bulduğumda benden de epey eziyet gördü zavallım.saati çok sevsemde, çalışmasını çok istesemde yakın çevrede usta bulamayınca saatten umudumu kestim ve mecburen tekrar uykuya yattı,ta ki burayı bulana ve geçen yıl Valjoux ustayı ziyaret edene kadar.

saatin hatırası olmasa yaptırılmaya deymeyecek haldeydi, çalışır vaziyette olması benim için gayet yeterli olurdu.

Oysa teslim almaya gittiğimde beklediğimden çok daha fazlasını buldum ve niçin mekanik saatlerin ömrü sonsuzdur dendiğini o zaman anladım.Ustamız titiz ve ince işçiliğiyle bir saati daha hayata döndürmüştü.kadranıda orjinal yenisiyle değiştirildi,en sevdiğim kadran rengide budur zaten.Saatin bu halini korumak için arasıra evdeyken takarım.
bu vesileyle Valjoux ustamıza titiz işçiliğinden ötürü birkez daha teşekkür ederim. üyelerimize de hatırası olan yadigar saatleri için nerede olurlarsa olsunlar Valjoux ustamızı tavsiye ederim

saatin kendi fotoğrafını ekleyemiyorum ancak nette birebir aynısının fotoğrafını buldum onu ekleyeyim,fotoğraftaki saatin tepesi orjinal değil değiştirilmiş,haricinde bendeki saatle herbakımdan tamamen aynı,
tabi bendeki saate rodaj yapılmadı çünkü hatıralar saatin üzerindeki izlerde saklı

Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Bs4wrz5gvdr6od4x0
Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Bs4xy9l8gzydn6ejo
Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Bs4y31ep1qyk7lm3o

GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedPaz 27 Mart - 10:43

0 saat olmuş... artık yeni saat almış sayılırsın... güle güle kullan...
egunns

egunns

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedPtsi 28 Mart - 8:54

sifujack saat müthişmiş

bende bugun dedemden kalma saatin kapağını açmaya çalıştım (soğuk terler dökerek), görüntünün karşısında seviniyimmi üzüliyimmi bilemedim; mekanizma o kadar cillop ki sanki komple değiştirilmiş- vitrinden sıfır km saatin içini açmışım gibi geldi bana
sizce ??
halbuki saat on yıllarca kullanılmadan kasada yattı!
mekanizmadan üzerinden birkaç yazı:
13711377
amblem üstünde 283 kodu
17 jewels
kapak arkası 80 micron

Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz 1q5t05
Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz 2gxdyy8
Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Sv2gw4
deka

deka

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedPtsi 28 Mart - 9:06

nos dense olur. ok1 o kadar yani.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedPtsi 28 Mart - 10:12

miammiam
ofis

ofis

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedPtsi 28 Mart - 18:35

omega bunu görmesin

bakın yaptığımız saatlere falan direk zam.

çok güzel bir miras uzun ömürler diliyorum iyi günlerde kullanın.
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedPtsi 28 Mart - 23:39

oooo egunns cok kiymetli bir makine o.
Arkadaki cark saatin kronometer oldugunu gosteriyor,
kadranin stili cok sevilen ve aranan bir stil.
makine 283 calibre
cok aranan T30 makinenin gelistirilmis bir versiyonu.
Dm= 30mm
H= 5.1mm
17 Steine
f = 18000 A/h
Gangreserve 43h

bilgiler burada:
http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db.cgi?00&ranfft&0&2uswk&Omega_283

deka

deka

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedSalı 29 Mart - 0:09

Daha önce bahsetmiştim ama başlığa uygun olduğu için buradan tekrar vermeyi uygun gördüm, saat Seiko 5, cal. 6119, alınış yılı 1974, babama ait olup uzun yıllar kullandığı bir saat, bildiğim bir hikayesi de o yıllarda birazda kafalar iyiyken iddia üzerine duvara fırlatma aktivitesi düzenlenmiş diable bu aktivite sonucunda sadece camı -sanırım- çatlamış, değişen cam kalın bir camdı ve zamana bağlı olarak sararmaya başlamıştı (zamana bağlı olarak sararması kalitesini ve camın içerisinde plastik türevi olduğunu gösteriyor), metal kordonunda da kısmen de olsa deformasyonlar mevcuttu, babamda piili sevdasına yenik düşüp bu saati bir kenara atmıştı, bu tarihden 6 sene kadar önce ben saati babamdan istedim ve doğruca tanıdığım bir saatçide soluğu aldım, makine komple söküldü temizlenip yağlandı, kordon elden geçirilip düzelttirildi, cam değiştirilip aslına uygun bir cam taktırıldı ve en son olarak zaten iyi durumda olan kasaya hafif bir polisaj yaptırıldı ve şu an emin ellerde huzura erdi, zaman zaman babama da gösteririm. ok1
Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Img0082xb
Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Img0084di
Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Img0026ai
Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Img0025x
recklesstr

recklesstr

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedSalı 29 Mart - 0:45

Saatin kadranı renk uyumu olarak çok güzel. Ayrıca dayanıklı bir saat olduğunu da kanıtlamış Smile
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedSalı 29 Mart - 1:07

deka demiş ki:
Daha önce bahsetmiştim ama başlığa uygun olduğu için buradan tekrar vermeyi uygun gördüm, saat Seiko 5, cal. 6119, alınış yılı 1974, babama ait olup uzun yıllar kullandığı bir saat, bildiğim bir hikayesi de o yıllarda birazda kafalar iyiyken iddia üzerine duvara fırlatma aktivitesi düzenlenmiş diable bu aktivite sonucunda sadece camı -sanırım- çatlamış, değişen cam kalın bir camdı ve zamana bağlı olarak sararmaya başlamıştı (zamana bağlı olarak sararması kalitesini ve camın içerisinde plastik türevi olduğunu gösteriyor), metal kordonunda da kısmen de olsa deformasyonlar mevcuttu, babamda piili sevdasına yenik düşüp bu saati bir kenara atmıştı, bu tarihden 6 sene kadar önce ben saati babamdan istedim ve doğruca tanıdığım bir saatçide soluğu aldım, makine komple söküldü temizlenip yağlandı, kordon elden geçirilip düzelttirildi, cam değiştirilip aslına uygun bir cam taktırıldı ve en son olarak zaten iyi durumda olan kasaya hafif bir polisaj yaptırıldı ve şu an emin ellerde huzura erdi, zaman zaman babama da gösteririm. ok1
Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Img0082xb
Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Img0084di
Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Img0026ai
Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Img0025x
nedense bizde böyle saat çıkmıyor? Harika bir saatmış güle güle kullanın... ( yenileme onu 0'lamış... )
egunns

egunns

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedSalı 29 Mart - 5:48

tşk arkadaşlar
tşk watcher, bende başta üzülmüştüm çok temiz makine,orjinali değildir diye...

deka çok şirin saat
en çok kadranın mavi indexlerin lacivert olmasını sevdim Smile
seiko5 lerin çoğu vintage görüntüsünü koruyor harika birşey
deka

deka

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedSalı 29 Mart - 6:13

Teşekkürler arkadaşlar,kendisi fotolardan daha güzel, fotoları silemeden çekmiş olmalıyım,2. fotoda cam kirli kalmış, son 2 fotoda da camda tozlar gözükmekde. fumeur
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedSalı 29 Mart - 7:55

Sevgili deka saatin odenemlerden kalan saatlerden en begendigim kurma kolu pozisyonuna sahip, cok sirin bir saat.
sandalye

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedSalı 29 Mart - 8:49

32 yaşından daha büyük Seiko 5. Babamdan kalma. Babam sürekli saatlerinin camını (artık nasıl beceriyorsa Smile) kırdığı için artık saat kullanmıyor Very Happy Babamın yerine ben kullanıyorum.

Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz IMG_0446
kHanTW

kHanTW

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedPaz 3 Nis. - 22:33

Daha önceki bir mesajda yazmıştım ama gene de burada belirteyim.

Rahmetli babamın dedesi Çanakkale Şehidi. Babamın babası da bir rahatsızlığından dolayı hayatının uzunca bir döneminde şehit ailelerine bağlanan maaşla geçinmiş, babamın çocukluğu boyunca belki de hiç parası olmamış. İlk saatini askerlik yaparken aldığı maaşı ile alabilmiş, o yüzden gözünde saat sahibi olabilmek zamanında yaşadığı uktelerden dolayı önemli bir şeydi.

Babama zamanında önemli birinden (kuveyt emiri sanıyorum) hediye olarak longines bir saat gelmiş, o da takmaya kıyamamış. Mali olarak sıkışık oldukları bir dönemde annem ile birlikte saati satmaya götürmüşler, saatçi iyi bir fiyat teklif etmiş ama babam son anda "ilerde oğlum takar bunu, biraz daha dişimizi sıkalım" diyerek son dakikada vazgeçmiş.

Şimdi ben de aynı şekilde takmaya kıyamıyorum, ilerde oğlum olursa o takar diye bir sonraki nesle bırakmaya çalışıyorum.

Saatin başına iş gelmesin diye annemin evinde bırakıyorum, yanımda adam gibi fotoğraf makinesi ile gidemediğim için de fotoları çok süper çıkmıyor ama aşağıdaki gibi bir fotosunu çekebildim.

Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz E9443e46

Resimde biraz lekemsi şeyler çıkmış, onlar toz.

Babamın kullandığı saatlerden de bir Seiko 5, bir de Hislon kalmış. Onları her ne kadar biraz kurcaladıysam da itiraf edeyim tam olarak anlamadım, babam yurt dışından aldığı için arada arapça karakterler felan çıkıyor Smile

Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz 2c01c205

Tek Başına Seiko 5
Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz 7b34d3e9

Tek Başına Hislon
Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Df0940e1

Bu arada bu saatler hakkında da biraz bilgi/tavsiye verirseniz hayır demem Smile
ekonomist

ekonomist

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedPaz 3 Nis. - 23:15

DH'a yazdığım mesajı buraya da yazmak istedim, saat üstadlarımız yardımcı olurlar ümidiyle. DH'ta bazı arkadaşların baba yadigarı saatleri onararak kullanmalarından heveslenerek, babama var mı sende eski saat dedim. Evde kısa bir aramadan sonra 1969 yılında aldığı otomatik saati çıkardı, markası Zenith imiş ama şu an hiçbir yerinde Zenith yazısını göremedim, sadece kadranda zenith yıldızı var (O nedenle orjinalliğinden çok emin değilim ama peder bayağı para ödemiş saate 69da). 10 sene filan kullanmış babam sonra arıza yapınca bir saatçiye vermiş ama saatçi yaptıktan kısa bir süre sonra hiç çalışmamaya başlamış. Başka saatçiye götürmüş o da yapamamış. Şu an kondüsyon çok kötü durumda. Cam yok, akrep yelkovan yok, kadran bayağı yıpranmış. Kasa kapağında bayağı çizikler var. Bileziği çok eskiden değiştirdiğini söyledi babam, orjinali deri kordonmuş.
Şu an Diyarbakırdayım, Diyarbakırda iyi saatçi bilen varsa söylesin lütfen. Yoksa haftaya İstanbul'a gidiyorum, İstanbul'da yaptırıcam. İstanbul'daki saatçi tavsiyelerini de bekliyorum.
Saatin fotolara gelince:
Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz 04042011220

Saat kolumdaki Seiko 5'ten çok daha ince:
Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz 04042011221
Arka kapak bol çizikli. Ayrıca arka kapakta sadece 714 D 412 şeklinde bir yazı var.
Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz 04042011223
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedPtsi 4 Nis. - 0:20

Iste cok sevdigim bir durum ortaya cikti.
Bu saati kurtaralim, manevi degeri cok yuksek cunku.
Herseyden once saatin tesbitini yapmaliyiz, makine resmini de gorebilirsek daha dogru degerlendirme yapabiliriz.
Cam cok kolay, akrep ve yelkovan icin makineyi bilmemiz lazim, makine cok buyuk ihtimalle 2511-2512-2542-2562 veya benzeri bir versiyon.
Kadran ise makine de belirlendikten sonra degisik yerlerden arastirma yapilarak bulunabilecek bir kadran.
Simdilik hemen esi olan iki saatin resimleri:

Bu bir zenith sporto, 60-70 arasi:
Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Picture_2241

Bu da yine degisik bir kasa ile 1960'lardan, uzerinde model yazmiyor (su link'e de goz atabilirsiniz:http://forums.watchuseek.com/f27/zenith-vintage-2542pc-1960-a-305305.html) :
Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz P9130310
ekonomist

ekonomist

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedPtsi 4 Nis. - 0:29

Çok teşekkür ederim Mete abi ilgin için.
Makineyi öğrenmek için kapağı açmak lazım galiba, ama kapağı nasıl açabileceğim hakkında hiçbir fikrim yok, yapabileceğimi çok zannetmiyorum. Bir saatçiye götürüp sadece kapağı açtırsam mı aceba?

Bir de kadranda hiçbirşey yazmaması normal mi? yazı silinmiş midir aceba? Saatin orjinal olmaması gibi bir durum olabilir mi?
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedPtsi 4 Nis. - 0:35

Saat kesinlikle orijinal bunda hic kusku yok.
Model ismi yazmamasi normal bazi modellerde yazilmiyordu, marka ismi ise silinmistir, kadran cok hirpalanmis.
O yillarda da zenith'in hic kopyasi yapilmamistir, icin rahat olsun.
Makineyi bir saatcide actir ama elletme, kapagi cok zorlamadan yerine vidalasin ki sen el ile acabilesin.
Makineyi ellemeden fotolar cekerek butaya yuklersen makine tesbitini yapariz. Gerisi kolay. ok1
Insallah makine pas vs olmamistir yoksa saati kurtaramayiz.
ekonomist

ekonomist

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedPtsi 4 Nis. - 1:04

peki herhangi bir saatçiye götürsem olur mu? Saate zarar vermez değil mi?
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedPtsi 4 Nis. - 1:20

Butun saatcilerde acma aparati vardir, onunla acar.
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedPtsi 4 Nis. - 1:55

bence valjoux'a özel mesajla danış... o sana adres verebilir...

En son GAREZ tarafından Ptsi 4 Nis. - 3:08 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Valjoux

Valjoux

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedPtsi 4 Nis. - 3:07

Mete Abi gerekli açıklamayı yapmış,kadran da zenith'in yıldızını görmek saatin orjinalliği hakkında yeterli fikri veriyor.
ekonomist

ekonomist

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedPtsi 4 Nis. - 4:31

Çok teşekkür ederim hepinize. Yarın bir saatçide kasayı açtırıp fotoğraflarını buraya yükleyeceğim.
sandalye

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedPtsi 4 Nis. - 6:42

Yaptır hocam o saati. Benim Zenith saatim olacaktı varya Smile
ekonomist

ekonomist

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedSalı 5 Nis. - 1:21

Saati açtıramadım. 5 farklı saatçiye gittim, 2 tanesi bayağı uğraştı açamadı, diğerleri de aynı aletle deneyeceklerdi de ben elletmedim. Haftaya istanbul'a dönüyorum artık o zaman mı açtırsam kasayı?
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedSalı 5 Nis. - 1:55

valjoux'a yolla o hallerderdi yada forumda uygun usta önerisi var oraya bak...
ekonomist

ekonomist

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedSalı 5 Nis. - 2:10

Valjoux ustaya bir mesaj gönderdim, bakalım inşallah yardımcı olabilir.
ekonomist

ekonomist

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedÇarş. 6 Nis. - 0:23

Saati sağolsun Valjoux ustaya kargoladım bugün, artık ondan haber bekleyeceğiz.
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedÇarş. 6 Nis. - 0:51

Hâyırlı uğurlu olsun inşallah sağlam şekilde geri döner...
eterna

eterna

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedÇarş. 6 Nis. - 1:33

Yukarıda ki örnek durum çok hoşuma gidiyor. Saat ile bir sıkıntısı olan arkadaşımız çaresiz kalıyor. Sorunu hakkında hiçbir bilgisi ve fikri yok.

Tüm forum elele verip yardımcı oluyor, sorunu çözüyor. Müthiş gerçekten...

Sn. Watcher ve diğer emeği geçen kişilerin tekrar eline sağlık demek geldi içimden.

Gerçekten bir kurtarma operasyonu başlamış. hele birde bittiği zaman güzel bir Zenith çıkarsa ortaya bunu örnek kurtarmak operasyonu olarak sabitlemek lazım Smile

Sevgiler,
http://sinanknives.blogspot.com/
azad

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz Icon_minipostedÇarş. 6 Nis. - 2:29

Selam herkese bu tip arka kapak anahtari nasil bir sey ve nasil temin edebilirim tesekkurler

Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz
1 sayfadaki 2 sayfasıSayfaya git : 1, 2  Sonraki