Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz

+19
ucevik
BR-02
Muvakkit
azad
eterna
ekonomist
kHanTW
sandalye
recklesstr
teng
egunns
sifujack
parabellum p08
deka
GAREZ
Valjoux
ofis
ramocan
watcher
23 posters
Sayfaya git : Önceki  1, 2
YazarMesaj
GAREZ

GAREZ

Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz - Sayfa 2 Empty
MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz - Sayfa 2 Icon_minipostedÇarş. 6 Nis. - 4:56

http://teknolojivesaatler.blogspot.com
azad

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz - Sayfa 2 Icon_minipostedÇarş. 6 Nis. - 14:37

SN Garez cevap icin cok tesekkurler ama Ekonomist in yayinladigi zenith in kapagi bu tip aletle acilmaz bu tip arka kapaklar genelde diver saatlerde kullaniliyo farkli bir alet olmasi lazim ama nasil bisey bilmiyorum bilen birisi yardimci olsaiyi olurdu yinede zahmet edip cevap verdin sagol
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz - Sayfa 2 Icon_minipostedÇarş. 6 Nis. - 21:07

zenith için mi arıyordun o zaman valjoux'a danışmak gerekir...
ofis

ofis

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz - Sayfa 2 Icon_minipostedÇarş. 6 Nis. - 21:19

http://www.saatoutlet.com/?urun-5045-Kapak-acma-seti-mengeneli-.html

bu her marka kapağı açıyormuş.fiyatından belli zaten.

ayrıca bu siteden amatörce uğraşlar için bi kaç parça yada set halinde aletler alınabilir.fiyatlar pahalı bu bende kaliteli hissi uyandırdı.yinede alışveriş yapan yada anlayan arkadaşlarımız bizi aydınlatır site hakkında.
ekonomist

ekonomist

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz - Sayfa 2 Icon_minipostedÇarş. 6 Nis. - 22:28

@azad
evet hocam doğru söylüyorsun bu aletle açamadı saatçiler benim saatin kapağını, ama başka aletleri de yoktu hiçbir saatçinin.
@ofis
o fiyata sanki anca ciddi saatçiler alır o ürünü, bizim gibi amatörler için çok para bence.

En son ekonomist tarafından Çarş. 6 Nis. - 22:31 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi (Sebep : Ekleme)
Valjoux

Valjoux

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz - Sayfa 2 Icon_minipostedÇarş. 6 Nis. - 22:38

garez fotoğrafını yayımladığı kapak açma aletiyle pek çok saat rahatlıkla açılabilir fakat bu model kapak açma aletinin o kadar çok taklidi var ki,bunun da kaliteli(Bergeon) olanını kullanmakta fayda var.Bu aletin kutu için de bulunan ve saatlerin arka kapak modellerine göre değişen başlıkları var,kapak modeline göre uygun başlık seçildikten sonra bunun da açamayacağı saat yoktur.Bu ürünü kullanırken en çok dikkate edilmesi gereken olay başlıkların üçünün de kullanılması gerek(bazen tamirciler iki başlığı kullanıp üçüncü başlığı kullanmayarak hata yapıyorlar).Saat çaplarının genişlemesiyle Bergeon da bu ürüne alternatif olarak 62 mm çapına kadar saatleri açabilen Bergeon 2819-08 numaralı kapak açma aletini yaptı.

@ ofis'in verdiği link'te Bergeon'un en gelişmiş kapak açma aletidir bunda da farklı kapak ve modeller için çok gelişmiş aparatlar kullanılmaktadır.
ofis

ofis

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz - Sayfa 2 Icon_minipostedÇarş. 6 Nis. - 23:01

ekonomist demiş ki:

@ofis
o fiyata sanki anca ciddi saatçiler alır o ürünü, bizim gibi amatörler için çok para bence.

Bizim için olmayacağı aşikar olduğu için o aletten fazla bahsetmedim.ayrıca her saatçide bile olmadığı kesin.

bir alt paragrafta yazdıklarımsa o sitede satılan lup olsun kapak açma çakıları olsun yada komple set halinde satılan kapak açma kordon kısaltma takma çıkarma pil takıp çıkarma gibi basit aletlerin set halinde olanından bahsetmek istemiştim komple set 100tl mesela.30 tl gibi bir fiyata forumdaki arkadaşlardan biri almıştı ilk günden elinde kalan aletler olmuş.ucuz ürünlerin saate zarar vereceğinide hesaba katarsak yeri gelmişken siteyi ve ürünleride danışmak istedim.
azad

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz - Sayfa 2 Icon_minipostedÇarş. 6 Nis. - 23:04

Cok tesekkurler Valjoux ustam
recklesstr

recklesstr

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz - Sayfa 2 Icon_minipostedPerş. 7 Nis. - 6:42

Arkadaşlar sticky ball diye bir top var bununla saatlerin arkasını çizmeden, baskı uygulayarak açabiliyorsunuz. Üstelik çapı büyük diye açamadığınız saat de olmuyor ancak her yüzeyle uyumlu değil sanırım, resimde de metal yüzeyde uygulanamadığını berlirtmiş satıcı.
Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz - Sayfa 2 T026-1
Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz - Sayfa 2 T026-4
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz - Sayfa 2 Icon_minipostedPerş. 7 Nis. - 9:11

google'da çıkmıyor... link verseniz...
recklesstr

recklesstr

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz - Sayfa 2 Icon_minipostedPerş. 7 Nis. - 9:51

GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz - Sayfa 2 Icon_minipostedPerş. 7 Nis. - 10:17

metal kapaklarıda açar gibi gözüküyor... buna bencer bir ürünün metal kapaklı ( diver saat ) açarken gösteren resim görmüştüm... 2$'lık fiyattan söz etmiş... AMERİKA dışına... tabi...
Muvakkit

Muvakkit

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 10 Nis. - 0:59

Bu da benim babamın saati. Omega Seamaster Deville. 1964 yılında Almanya' dan alınmış. Babam 1958 yılında Almanya ya Meslek Lisesi mezunu olarak çalışmaya giden ilk Türkler den. Çok kalmamış ve bu saati aldığı 1964 de dönmüş. Çocukluğumda bu saati kullandığını hatırlıyorum. Sonra Dijital Casio yüzünden dolaba kaldırıldı ve ben isteyip alıncaya kadar orada kaldı. Görüldüğü gibi kadran kötü durumda. Uzun bir süredir araştırıyorum ancak ebay da dahil kadran bulamadım. Sonra resimlerini yurt dışındaki birkaç kadran tamircisine yolladım. İsrail deki bir ustadan sanırım iyi sayılabilecek bir teklif aldım. Müsait bir zamanda yollayıp hem kadranı hem de iğnelerini boyatacağım. Saatin tepesi de kendine ait değil ama sanırım onu bulmak çok zor olmayacak. Camın da değişmesi gerekiyor.
Mekanizması çok iyi durumda. Bir ustanın bakım yapması yetecek.
Ve bir tarih tekrar hayat bulacak...

Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz - Sayfa 2 Seamasterdeville
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 10 Nis. - 1:06

forumdaki ustalara danışsaydın daha sağlam olurdu valjoux' danış...
BR-02

BR-02

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 10 Nis. - 1:51

Sayin Muvakkit Efsane arkadasimiz, kadran tamiri yapiyor, kadran icinde ona danisbalirsin.....

Ayrica makine ve saati tekrar hayata döndürme projeniz cok sevindirici, böyle hatirasi olan saatleri birer birer hayata dönüsünü görmek beni cok mutlu ediyor.

Omega makineside cok dayanikli ve saglam makinedir, asirlar boyu bakimi yapildimi,calisir gider....

watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 10 Nis. - 5:04

Makine kalibre 600 serisi, hassasiyet ayari col de cygne dedigimiz kaz boynu ayar sistemi ki omegalarin ust saatlerinde bu sistem var, tabi makine resimdeki makine ise, yani esdegerlerinden daha degerli bir makine.
kasa sugecirmezligi saglamak icin ilk tasarlanan monoblok kasa.
Benim saat stoklarina bir goz atayim bakalim, ama bende kadran olacagini tahmin etmiyorum ama komple saat, kazboynu ayari olmadan buyuk ihtimalle
stoklardan cikar.
http://www.turksaatforumu.com
Muvakkit

Muvakkit

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 10 Nis. - 22:55

Tavsiye ve bilgiler için teşekkür ederim.
Sayın Watcher makina resimde görülen yani dediğiniz gibi kalibre 600. Şu haliyle de çalışıyor. Sadece bakım ve ayar yapılması gerekiyor. Ayar sistemi ile ilgili verdiğiniz bilgi beni sevindirdi. Kaliteli bir makina olması harcayacağım emek ve para için daha katlanılır olacak. Geniş bir omega kolleksiyonunuz olduğunu biliyordum, aralarında bu saat için işe yarayacak birşeyler çıkarsa çok sevinirim.
ucevik

ucevik

MesajKonu: Buda benim Büyükbabamın saati   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 1 Mayıs - 23:13

Bu saati Büyükbabam 1998 yılında vefat etmeden hemen önce "Ben artık gidiyorum" deyip kolundan çıkarıp anneme vermiş. Annemde saati saklamış ama nereye koyduğunu bir türlü hatırlamıyordu. Babam saati bir tesadüf eseri bulmuş, ve dün bana verdi. Hemen kurdum, tıkır tıkır çalışmaya başladı. 13 yıldır çalışmadan duran saatin yeniden çalışması ve üstelik çok iyi zaman tutması heyecan verici bir şey.
Saat Falcon marka, elden kurmalı, ancak webde başka bir bilgi bulamadım. Çapı tepe hariç 38 mm. Fotoğraflarda (kalite için özür dilerim) göründüğü gibi lugların arasında ve arka kapağın kenarlarında kirlenmeler var. Fakat kadran ve kollar kötü görünmüyorlar. Kapağı açamadığım için mekanizma hakkında bir fikrim yok. Umarım forumdaki üstadlar birşeyler söyleyebilirler. Bakım yaptırmadan önce sizlerle paylaşmak istedim. Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz - Sayfa 2 Dsc00530he

Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz - Sayfa 2 Dsc00531t

Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz - Sayfa 2 Dsc00532e

ofis

ofis

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 2 Mayıs - 3:29

benim vialux ve ovaras için polisaj,cam değişimi ve ince temizlik için saat başına 50 tl fiyat verdiler.

uygunmudur ne dersiniz arkadaşlar.
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 2 Mayıs - 3:41

ofis

ofis

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 2 Mayıs - 3:59

doğubanktaki ustaya sordum.

ben sadece fiyat konusunda danışmak istedim.

Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz - Sayfa 2 S6301515.th

Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz - Sayfa 2 S6301514.th
ucevik

ucevik

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz - Sayfa 2 Icon_minipostedÇarş. 11 Mayıs - 5:45

Büyükbabamdan kalan Falcon'u Forumun "Saatçilik Alet ve Malzemeleri-Saat Onarımı" alt başlığında alptuncel arkadaşımızın (kendisine teşekkür ediyorum) önerdiği Yusuf ustaya götürdüm (Adana). Ustamız genç ama becerikli ve bilgili biri. Ayrıca sohbeti de tatlı; dükkan civarına yolum düştüğünde sohbet etmeden geçmem artık. Yusuf usta saatin arka kapağını açtı ve mekanizmanın İsviçre yapımı 17 taşlı ST96 olduğunu söyledi. En küçük parçasına kadar söküp benzin kutusuna koydu. Geçen Cumartesi (7 Mayıs 2011) gittiğimde saat tertemiz olarak elimdeydi; cam ve paslanmış olan tepe değişmişti. Kahverengi bir kordonun daha uygun olacağını düşündük. Sonuç aşağıda. Koluma taktıkça Büyükbabamın anılarıda benimle artık.
Saygılar.

Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz - Sayfa 2 Dsc00620bd

Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz - Sayfa 2 Dsc00621q

Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz - Sayfa 2 Dsc00622k

deka

deka

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz - Sayfa 2 Icon_minipostedÇarş. 11 Mayıs - 6:05

Çok güzel,hayırlı olsun, anılar sizinle devam edecek. ok1
kemal-cebeci

kemal-cebeci

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz - Sayfa 2 Icon_minipostedÇarş. 11 Mayıs - 6:44

arkadaşlar, valjoux usta ya, mete beyin seiko automatic cronograph (pepsi bezel) birebirini oğluma hediye etmiştim motosikletten düşmüş allahtan kendine birşey olmamış ama saati mahvetmiş ..ellerine sağlık valjoux usta kurtardı, egunns un omeganın aynısı 283 cal çelik kapak iri kasa, yenilerde usta ayağa kaldırdı daha öncede yazmıştım forumda ben Kırıkkale den ustaya inanın gönderdiğim omega longınes zenith, sayısını unuttum onun elinden kurtulacak saat yok, o gerçekten harika bir usta kendimi yazmak mecburiyetinde hissettim, çünkü o gerçek bir sanatkar..
deka

deka

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz - Sayfa 2 Icon_minipostedÇarş. 11 Mayıs - 9:16

Aynen katıldığımı belirtmek isterim. ok1
ravenous

ravenous

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz - Sayfa 2 Icon_minipostedPerş. 19 Mayıs - 7:55

Bu gün çarşıda bir adres arıyorduk,tesadüfen bir sokağa girdik.Gideceğimiz yeri ararken küçücük bir saa dükkanı gördüm ve hemen içeri girdim.60-70 yaşlarında bir amca eski çalıştırıyordu dükkanı.Elinde oldukça eski saatler var gözüme ilk çarpan omega ve nacar saatler oldu.Bu saatlere ne istiyorsunuz dedim onları sana satmam dedi Very Happy Bir kaç tane daha saat beğenmiştim fakat hayatımda hiç duymadığım markalar, resimlerini çekmeye çalıştım ama cep telefonumun kamerası iyi değil başarılı olamadım.Yarın inşallah bir daha gideceğim o saatciye.
Özellikle bakmamı istediğiniz bir saat varsa gitmişken bakayım,belki tesadüfen bulurum,dijital fotoğraf makinası bulabilirsem yarın akşam resimlerini siteye koyarım
ekonomist

ekonomist

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz - Sayfa 2 Icon_minipostedPerş. 19 Mayıs - 8:23

@ravenous

Hangi şehir hocam? Bir de niye satmıyormuş sana?
coste

coste

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz - Sayfa 2 Icon_minipostedPerş. 29 Mart - 9:23

Merhaba,
Mete Bey'in resimlerini paylaştığı seiko 6139 dan babamda da vardı.
Saat uzun zamandır kullanılmıyordu ve saati buldum.
Fakat saat çalışmıyor. Bu saati nerede nasıl yaptırabileceğim konusunda önerilerinizi bekliyorum.
Teşekkürler
christiano

MesajKonu: Geri: Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz   Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz - Sayfa 2 Icon_minipostedPerş. 29 Mart - 11:11

[img]Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz - Sayfa 2 3xtvw[/img]
Bu Citizen Babamın 18 yaşında öğretmenliğe başladığında ilk maaşıyla aldığı saat.Bu saate tam 1 maaş verdiğini söyledi.Kendimi bildim bileli kullandı,geçen sene babama otomatik bir saat alıp hediye ettim,kendi saatini bana verdi sağolsun,çok mutlu oldum. Geçen sene Valjoux Usta genel bakımını yaptı ellerine sağlık.

[img]Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz - Sayfa 2 3xu4k[/img]
Nişanlımın dedesinden kalma bir saat,dedesi vefat ettiğinde tabi torunları çok küçükmüş,nişanlımın 2 kardeşi saati bulup tanınmayacak hale getirmişler. Bir gün evden getirmiş maneviyatından bahsetti ve annesi yaptırabilecekse onda kalsın,değerini bilir o demiş sağolsun. Bu saatte Valjoux Usta'nın ellerinde canlandı ve şuan kutuda muhafazada duruyor ve arada bir kolumda kalbi atıyor.

Babadan, Dededen Kalma Saatlerimiz
2 sayfadaki 2 sayfasıSayfaya git : Önceki  1, 2
 Similar topics
-
»  Dededen Kalma Omega Cep Saati
» Saatlerimiz ve Kol Düğmelerimiz
» Babadan kalan saatler. Ne kadar antika bilemiyorum
» Ust Sinif Saatlerimiz
» Chronometre olmayan saatlerimiz.