Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

KULLANILMAYAN MEKANİK SAATLER KENDİ KENDİNE BOZULUR MU?

5 posters
YazarMesaj
sazcı67m

sazcı67m

KULLANILMAYAN MEKANİK SAATLER KENDİ KENDİNE BOZULUR MU? Empty
MesajKonu: KULLANILMAYAN MEKANİK SAATLER KENDİ KENDİNE BOZULUR MU?   KULLANILMAYAN MEKANİK SAATLER KENDİ KENDİNE BOZULUR MU? Icon_minipostedPtsi 30 Ocak - 10:54

Saate gönül vermiş tüm arkadaşlara öncelikle merhaba Very Happy Foruma yeni üye oldum belkide bu sorunun daha önce benzerleri soruldu. Sorulduysa lütfen kusuruma bakmayın. Şimdi benim üç adet seiko 5 saatim var hani şu son yıllarda çıkanlardan arkası şeffaf olanlardan. Neyse ben bu saatlerin iki tanesini kolleksiyon amaçlı takmadan bir yerde muhafaza etmek istiyorum. Haliyle saatler aylarca belkide yıllarca çalışmıyacak.Tıpkı uzun yıllar çalışmayan bir otomobilin motoru gibi saatlerin mekanizmasın da kendiliğinden bozulma deforme olma gibi bir durum olurmu Question yoksa ara sırada olsa çalıştırmam mı gerekir. Lütfen bilgili uzman arkadaşların cevaplarını bekliyorum...
teng

teng

MesajKonu: Geri: KULLANILMAYAN MEKANİK SAATLER KENDİ KENDİNE BOZULUR MU?   KULLANILMAYAN MEKANİK SAATLER KENDİ KENDİNE BOZULUR MU? Icon_minipostedPtsi 30 Ocak - 10:58

Uzun süre bekleyen saatlerde yağların bir yerde toplanmasından ötürü hassasiyet kaybı olur. Bu yüzden hiç olmazsa bir- iki ayda bir kullanmaya bakın.
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: KULLANILMAYAN MEKANİK SAATLER KENDİ KENDİNE BOZULUR MU?   KULLANILMAYAN MEKANİK SAATLER KENDİ KENDİNE BOZULUR MU? Icon_minipostedPtsi 30 Ocak - 12:43

Teng'e katılıyorum. belirgib bir deformasyon ve bozulma olmaz. sadece hassasiyetini kaybedebilir saat. Ufak bir temizlik ve bakımdan sonra eski haline döner.
palandoken

MesajKonu: Geri: KULLANILMAYAN MEKANİK SAATLER KENDİ KENDİNE BOZULUR MU?   KULLANILMAYAN MEKANİK SAATLER KENDİ KENDİNE BOZULUR MU? Icon_minipostedPtsi 30 Ocak - 19:32

Bu konuda pek bilgim yok ama mesajları okurken aklıma geldi. Bu saatler sürekli çalışır halde bırakılamaz mı? Bunun bir zararı olur mu?
Deniz-KSK

Deniz-KSK

MesajKonu: Geri: KULLANILMAYAN MEKANİK SAATLER KENDİ KENDİNE BOZULUR MU?   KULLANILMAYAN MEKANİK SAATLER KENDİ KENDİNE BOZULUR MU? Icon_minipostedPtsi 30 Ocak - 20:49

Şu sürekli çalışma meselesini bende merak etmişimdir. Hatta internette bir saat sitesinde okumuştum vakti zamanında, 30 küsur yıl durmaksızın ve bakım olmaksızın çalışan bir Rolex varmış. Şehir efsanesi olması da büyük bir ihtimal ama. Hiç durmaksızın çalışabilirlermi??
http://www.google.com
teng

teng

MesajKonu: Geri: KULLANILMAYAN MEKANİK SAATLER KENDİ KENDİNE BOZULUR MU?   KULLANILMAYAN MEKANİK SAATLER KENDİ KENDİNE BOZULUR MU? Icon_minipostedPtsi 30 Ocak - 22:59

Deniz-KSK demiş ki:
Şu sürekli çalışma meselesini bende merak etmişimdir. Hatta internette bir saat sitesinde okumuştum vakti zamanında, 30 küsur yıl durmaksızın ve bakım olmaksızın çalışan bir Rolex varmış. Şehir efsanesi olması da büyük bir ihtimal ama. Hiç durmaksızın çalışabilirlermi??

Bence olabilir, ama zamanı ne kadar doğru gösteriyordur o ayrı.
sazcı67m

sazcı67m

MesajKonu: Geri: KULLANILMAYAN MEKANİK SAATLER KENDİ KENDİNE BOZULUR MU?   KULLANILMAYAN MEKANİK SAATLER KENDİ KENDİNE BOZULUR MU? Icon_minipostedPtsi 30 Ocak - 23:31

Bilgilendirdiğiniz için teşekkür sayın teng.
sazcı67m

sazcı67m

MesajKonu: Geri: KULLANILMAYAN MEKANİK SAATLER KENDİ KENDİNE BOZULUR MU?   KULLANILMAYAN MEKANİK SAATLER KENDİ KENDİNE BOZULUR MU? Icon_minipostedPtsi 30 Ocak - 23:39

palandoken demiş ki:
Bu konuda pek bilgim yok ama mesajları okurken aklıma geldi. Bu saatler sürekli çalışır halde bırakılamaz mı? Bunun bir zararı olur mu?

Sürekli çalışır olarak nasıl bırakacaz pek anlayamadım. Saat durduğu yerde en fazla azami üç dört gün çalışır benim bildiğim. Çok eskilerden saat satan dükkanlarda şimdi varmı bilmiyorum. Otomatik tarzı saatlerin vitrinde sergilenmesi için elektrikle çalışan dönerli standlar vardı. Bu sayede saatler hem müşteriye cazip gelir hemde mekanizmaları durmazdı. Öyle bir sistemden mi bahsediyorsunuz?

KULLANILMAYAN MEKANİK SAATLER KENDİ KENDİNE BOZULUR MU?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Alarmlı mekanik saatler.
» Mekanik saatler ölmesin
» Mekanik saatler her zaman çalıştırılmalı mı?
» Mekanik saatler yeniden düşüşte mi?
» Mekanik saatler nasıl çalışıyor