Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Isvicrede Neler Oluyor-2 Eta Savaslari

+7
brkgler
sandeman
vervito
teng
deka
asymptote
watcher
11 posters
YazarMesaj
watcher
Admin
watcher

Isvicrede Neler Oluyor-2  Eta Savaslari Empty
MesajKonu: Isvicrede Neler Oluyor-2 Eta Savaslari   Isvicrede Neler Oluyor-2  Eta Savaslari Icon_minipostedPerş. 16 Şub. - 22:46

Isvicrede ortalik toz duman.
Eta disariya makine vermiyor, bir cok marka kendi kalibrelerini uretmeye basladi, bunun disinda sellita, VF, CW gibi ureticiler full time calisiyorlar ve siparisleri iki uc yilligina dolmus durumda.
Ama bu ureticiler yillik birkacyuz binlik kapasiteleriyle ihtiyac olan milyonlarca adete cevap veremiyorlar.
Bazi kucuk hatta orta ve buyuk markalar piyasada daha once kimsenin yuzune bakmadigi eski kalibreler arayisi icindeler.
Broker'lar full time makine arayisindalar.
Kimsenin 10€ fiyata yuzune bile bakmadigi kurmali kucuk kadin saati makineler artik 100€ fiyata piyasaya cikmis durumda.
Hemen herkes yuzunu yavas yavas Cin'e dogru ceviriyor.
"Yahu aslinda bu Cin makineleri oyle pek fena da degilmis, ozellikle son donemlerde kalitelerinde ciddi bir artis sozkonusu" mantigi yavas yavas duyulmaya baslandi.
Bu arada gerek Cin'den farklilasmak gerekse Isvicre saati'ni farkli bir kulvara sokma arayislari devam ediyor.
Cin saatlerine karsi satis argumanlari gelistirilmeye calisiliyor.
Vacheron Constantin, JLC, Tag heuer, zenith, De Bethune, Patek vs gibi markalar, yeni satis argumani olarak saatlerin hassasiyetini on plana cikarmaya hazirlaniyorlar.
COSC normlarinin yetersiz kaldigini dusunen bir cok marka COSC'tan gecmeden cosc normlarindan daha ustun hassasiyette uretim yapiyorlar.
Rolex ve Eta Isvicre saatciler federasyonu vasitasiyla cosc'u ellerine gecirmis durumdalar ve bu normlarin degismesine musaade etmiyorlar.
Buyuk markalar kendi iclerinde cosc normlarindan daha sıkı degerlerle uretim ve kontrol yaptiklari icin cosc'tan gecmeye ihtiyac duymuyorlar ve hassasiyet konusunda yeni bir standart olusturmaya calisiyorlar.
Endustriel capta uretilen eta makinelerinin hassasiyet ayar siniri uretim maliyetlerini ciddi bir sekilde yukseltmeden, cosc degerlerinin ustune cikmaya musait degil, bu nedenle de eta cosc normlarinin daha yukarilara cekilmesini engelliyor.
Saatlerin uzerine chronometer ibaresi legal olarak ancak cosc sertifikasi alinirsa yazilabiliyor.
Halbuki bu degerler gunumuzde bircok diger ust markalar tarafindan gecildigi icin bu markalar yeni bir standart olusturma cabasi ve arayisindalar.

Onumuzdeki sureclerde, neden Isvicre? Neden Cin? diye sorulari sordugumuzda sanirim Isvicrelilerin yeni argumani hassasiyet uzerine oturacak.

Bakalim Eta ve karsitlarinin savaslari hangi yeni olaylara gebe.

.
http://www.turksaatforumu.com
asymptote

asymptote

MesajKonu: Geri: Isvicrede Neler Oluyor-2 Eta Savaslari   Isvicrede Neler Oluyor-2  Eta Savaslari Icon_minipostedPerş. 16 Şub. - 22:49

watcher eline sağlık, harika bir yazı olmuş.. alkisalkis
deka

deka

MesajKonu: Geri: Isvicrede Neler Oluyor-2 Eta Savaslari   Isvicrede Neler Oluyor-2  Eta Savaslari Icon_minipostedPerş. 16 Şub. - 22:59

İlginç, gelişmeleri görmek gerek. ok1
teng

teng

MesajKonu: Geri: Isvicrede Neler Oluyor-2 Eta Savaslari   Isvicrede Neler Oluyor-2  Eta Savaslari Icon_minipostedPerş. 16 Şub. - 23:32

Cosc'un dürüst bir standart olmadığını forumda hep vurgulamaya çalıştım. Hatta bu konuda birlik olalım bunu yayalım dedim ama ilgi görmedi ya da anlaşılmadı.
39 Senelik bir standart nasıl dürüst olabilir ki ? O zamandan bu yana dünyada hemen her şey değişti. Dünya görüşlerimiz bile değişti Cosc standartı değişmedi. Sadece 40 sene önceki Cosc saatin fiyatı ile şimdiki Cosc saatin fiyatı değişti. Hem de öyle böyle değil 10-20 misli arttı...Başka hiçbir sektörde fiyatlar durduk yerde artmaz ya kalite artar fiyat aynı kalır ya da aynı malı birkaç sene sonra daha ucuza alırsınız. Ama İsviçre saatleri durduk yerde senede % 5-10 artıyor.
Bu, kapitalist sistemlerde kartelleşmenin doğal sonucu. Ama kartelleşmeye karşı da olağanüstü bir haberleşme ağımız var artık. Bilgilerimizi paylaştıkça, yayıldıkça bu sömürüye karşı küçük te olsa bir duruş sergileyebiliriz. (Çok sosyalist bir tavır oldu diable )
İsviçre'nin bu karteline esas darbe Çin'den gelecek. Beş sene önceki saatleri ile şimdi ürettikleri arasında çok fark var. Çünkü orada yüzmilyonlarca insan vızır vızır çalışıyor. Çin dünya piyasasına çıkalı 20 sene oldu olmadı şu anda Dünyanın 2. ekonomisi. 2018 yılında birinci olacağı öngörülüyordu, ama şimdi hesaplara başka türlü bakılınca bu tarihin çok daha önce geleceğini söylüyorlar. Tembelleşmiş bir Avrupayı da dümdüz etmesi de çok olası.
Saatlere geri dönecek olursak Çin ve Japonya'nın serbest piyasa düzeninde bir denge sağlayabileceğini düşünüyorum. Çorbada bizim de tuzumuz olması için forum mekanizmalarını Çin'den alabiliriz dememin sebeplerinden bir de bu. Ki birkaç sene sonra şişirilmemiş fiyatlarda İsviçre saati alabilelim.....
asymptote

asymptote

MesajKonu: Geri: Isvicrede Neler Oluyor-2 Eta Savaslari   Isvicrede Neler Oluyor-2  Eta Savaslari Icon_minipostedCuma 17 Şub. - 0:04

Diğer bir standart olarak Hallmark of Geneve var, bu neden luks saat markaları arasında COSC kadar ilgi görmüyor acaba?
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Isvicrede Neler Oluyor-2 Eta Savaslari   Isvicrede Neler Oluyor-2  Eta Savaslari Icon_minipostedCuma 17 Şub. - 0:37

Geneve labeli baska bir sey, hassasiyetten ziyade makinedeki el isciligi vs gibi konulari iceriyor, bir ara bunu aciklarim, ama daha once bunu ben hic aciklamadim mi? Hayret...
teng

teng

MesajKonu: Geri: Isvicrede Neler Oluyor-2 Eta Savaslari   Isvicrede Neler Oluyor-2  Eta Savaslari Icon_minipostedCuma 17 Şub. - 0:45

Daha önce konusu geçmişti, saatin hassasiyetinden çok üretim kalitesinin standartları (taşların konumu, işleme vs gibi...) üzerine bir standart ve bildiğim kadarıyla 100 seneden eski ?
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Isvicrede Neler Oluyor-2 Eta Savaslari   Isvicrede Neler Oluyor-2  Eta Savaslari Icon_minipostedCuma 17 Şub. - 6:45

Teng'in sosyalist fikirlerine katılıyorum Smile
sandeman

sandeman

MesajKonu: Geri: Isvicrede Neler Oluyor-2 Eta Savaslari   Isvicrede Neler Oluyor-2  Eta Savaslari Icon_minipostedCuma 17 Şub. - 7:03

Vahşi kapitalizme karşı yüzümüzü eskilere dönelim. Ne varsa eskilerde var Smile
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Isvicrede Neler Oluyor-2 Eta Savaslari   Isvicrede Neler Oluyor-2  Eta Savaslari Icon_minipostedCuma 17 Şub. - 7:06

Eger cin makinelerinin kullanilmasinda onculuk edeceksek bunu cok cok dikkatli yapmaliyiz, cuvallarsak tum kredibilitemiz gider vieux
brkgler

MesajKonu: Geri: Isvicrede Neler Oluyor-2 Eta Savaslari   Isvicrede Neler Oluyor-2  Eta Savaslari Icon_minipostedCuma 17 Şub. - 7:31

Zamanla bazı parçalarını Çin üzerinden tedarik eden kaliteli markalar kendini ifşa edecektir. Bunun sonucunda yeni yeni kalite standartları doğal yoldan doğar. Ancak bu asla İsviçredeki kalitenin düşeceği anlamına gelmez hatta hiçbirşey değişmez. Değişmemeli de... Tüm bu gelişmeler Çindeki üretim imalat aşamasında yer alan fabrika ve otomasyon kalitesinin bir bağlamda artmasına yol açar.

Eta fabrikalarının makine üretim stratejilerinin değişmesini çok olumlu buluyorum.
asderty

MesajKonu: Geri: Isvicrede Neler Oluyor-2 Eta Savaslari   Isvicrede Neler Oluyor-2  Eta Savaslari Icon_minipostedCuma 17 Şub. - 9:44

Rumi'den sonraki projeler için bunu da göz önünde bulundurmalıyız belkide. Mesela eta fiyatlarının (10 yıl gibi) gitgide artacağını öngörüyorsanız belki fırsatımız varken 7750 li avicenna olabilir.
Ya da isviçre makinalarında (eta veya bahsettiğiniz bazı diğer markalar) birkaç yıl içinde bir sürpriz bekliyorsanız bu arada çin makineli güzel bir saat (belki tourbillon veya m.. r.. (hiç lafı geçmemiş utandım yazmaya diable) olabilir.
Bu sadece tahmin olur tabii ki ama yine de hesaba katılabilir bence.
frown

frown

MesajKonu: Geri: Isvicrede Neler Oluyor-2 Eta Savaslari   Isvicrede Neler Oluyor-2  Eta Savaslari Icon_minipostedCuma 17 Şub. - 10:53

watcher demiş ki:
Eger cin makinelerinin kullanilmasinda onculuk edeceksek bunu cok cok dikkatli yapmaliyiz, cuvallarsak tum kredibilitemiz gider vieux
Çin diyorum, Tourbillion diyorum, e hadi diyorum Smile

Abi,
Böyle bir proje ile Çin işine başlarsak kimse yaptığımız işe kaliyesiz diyemez
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Isvicrede Neler Oluyor-2 Eta Savaslari   Isvicrede Neler Oluyor-2  Eta Savaslari Icon_minipostedCuma 17 Şub. - 11:26

Çin'de kaliteli üretim yapan markalar var... birde para göz çakma Çin'liler var o nedenle kalitesiz ürün sorunu var... Almanlar ve İngilizlerle o kadar ilişkinin sonucu dolandırıcı ve düzenbaz torunlar olur...
http://teknolojivesaatler.blogspot.com
asiruh2009

asiruh2009

MesajKonu: Geri: Isvicrede Neler Oluyor-2 Eta Savaslari   Isvicrede Neler Oluyor-2  Eta Savaslari Icon_minipostedC.tesi 25 Şub. - 22:49

elbette bir birikim ve kültür var isviçrede ama uzak doğu her alanda olduğu gibi bu alndada rakip ve hatta batıyı geçiyor.batı kendi katı kalıplarına sarılmış ve korku içinde titriyor.çünkü batı nın zamanı doldu.güneş artık büyük britanyanın üstünde batmadan drumuyor.isviçre rakipsiz değil.avrupa bişeylerin başlangıç yeri olabilir.ama her başlangıcı olan şeyin birde sonu var.ve bu son avrupa için çoktan geldi.avrupa kendini çok yüksekte görüyor.ve hak etmediği bir yaşam standartlarında yaşıyordu.bu da bitiyor.güneş artık doğudan hemde çok doğudan yükseliyor ve batı ya pek gelmiyor sadece batmak için.bu ilerleyen zamanlarda dahada belirginleşecek.

Isvicrede Neler Oluyor-2 Eta Savaslari
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Isvicrede Neler Oluyor - Genel Bir Bakis
» kadranın arkasında neler oluyor?
» Saat seçiminizi belirleyen kriterler neler?
» Italyan amca catal bicakla neler yapiyor.....
» Bu saat için ne diyorsunuz. İlk defa bir saat alacağım. Neler sormam gerekir almandan önce ?