Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Acil yardım! Harddisk çöktü...

+6
borahan
brkgler
vervito
asderty
frown
Drao
10 posters
YazarMesaj
Drao

Drao

Acil yardım! Harddisk çöktü... Empty
MesajKonu: Acil yardım! Harddisk çöktü...   Acil yardım! Harddisk çöktü... Icon_minipostedPerş. 1 Mart - 8:06

Arkadaşlar kliniğimdeki bir bilgisayar bugün açılmaz oldu. Burada hemen bir bilgisayarcıya götürdüm. Abi bunun hardiski çökmüş dedi. Hiç bir şekilde açılmıyor dedi. Onun üzerinde harddiski bir arkadaşın tavsiyesi üzerine başka birine gösterdim. Oda hardiske hiç bir şekilde ulaşımadığını söyledi.

Harddisk önemli değilde içindeki hastaların fotoları ve röntgenleri mevcut. Onları kurtarmak istiyorum. Acaba bu bilgileri bana kurtarabilecek yerler var mıdır? Yoksa üzerine bir bardak su mu içmeliyim?

Bildiğim kadarı ile yanmış hardisklerdeki bilgileri bile kurtarıyorlar.

Bana bu konuda yardımcı olursanız çok memnun olurum.

frown

frown

MesajKonu: Geri: Acil yardım! Harddisk çöktü...   Acil yardım! Harddisk çöktü... Icon_minipostedPerş. 1 Mart - 8:25

Kurtarmak mümkün, internetten "harddisk kurtarma", "veri kurtarma" diye aratırsanız sonuca ulaşırsınız, maalesef benim bildiğim bir yer yok
asderty

MesajKonu: Geri: Acil yardım! Harddisk çöktü...   Acil yardım! Harddisk çöktü... Icon_minipostedPerş. 1 Mart - 8:40

Durumu tam bilmiyorum ama kurtarılma ihtimali var tabii ki. Bu işi yapan yerlerin olduğunu duymuştum. Az sonra bir ararım nette.

kurtarma programları var ama işletim sisteminizin olduğu hdd ise (büyük ihtimal öğledir), bilgisayar açılmadığı için harddiski başka bir bilgisayara bağlamanız gerekir. Bir de ulaşamadım demişlerse bunlar işe yaramayabilir. Belki kabloda, motorda falan sorun olabilir.

İşyerimde bu işlerden anlayan birkaç arkadaşım var. yarın onlara da sorarım...

En son asderty tarafından Perş. 1 Mart - 8:43 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Acil yardım! Harddisk çöktü...   Acil yardım! Harddisk çöktü... Icon_minipostedPerş. 1 Mart - 8:43

Öncelikle harddiskteki arızanın ne olduğu saptanmalı.. eğer devresi yanmışsa o devreyi aynı markanın yeni devresi ile değiştirince çalışır.. yok eğer içindeki harddiski çeviren mil kırılmışsa ve başka devre dışı bir arıza ise o zaman masraflı olur bayağı bir.. türkiyede ankarada bu işi yapan bir şirket var, 2-3000TL veya euro (tam hatırlamıyorum) alıyorlar.
frown

frown

MesajKonu: Geri: Acil yardım! Harddisk çöktü...   Acil yardım! Harddisk çöktü... Icon_minipostedPerş. 1 Mart - 8:44

Yalnız bir not, veriler önemli ise ve sonuçta paraya kıyacaksanız kendi başınıza bir şey yapmayın, veriler kalıcı hasar görebilir.
brkgler

MesajKonu: Geri: Acil yardım! Harddisk çöktü...   Acil yardım! Harddisk çöktü... Icon_minipostedPerş. 1 Mart - 8:54

hocam HD yi başka bir bilgisayara bağlayıp denettirdiniz mi? eğer elektronik bir arıza değilse bu işlem sorununuzu kökten çözecektir.

Not: Eğer çözülürse tatile geldiğimde soğuk çaylar sizden by
borahan
Admin
borahan

MesajKonu: Geri: Acil yardım! Harddisk çöktü...   Acil yardım! Harddisk çöktü... Icon_minipostedPerş. 1 Mart - 9:03

Brkgler in dedigi gibi farkli bir pc ye baglayarak erisimi deneyebilirsiniz. Mekanik problem yok boot mbr zarar gormus ise yazilimla kurtarabilirsiniz
Eger mekanik vs. Sorun var ise steril ortamlarda Smile diski acip kurtaran firmalar var ama bu maliyetli bir ise ben en son 3-4 sene once 1000 $ a sordurmustum.

http://www.boraeresici.com
MrWrong

MrWrong

MesajKonu: Geri: Acil yardım! Harddisk çöktü...   Acil yardım! Harddisk çöktü... Icon_minipostedPerş. 1 Mart - 9:17

Hocam,

Daha önce format falan attıysanız biraz yatkınlığınız varsa şu söylediklerimi bir deneyebilirsiniz. Ama sakın bu tür işlemler yaparken, disk ayarlarına gelip kazara "format, delete" gibi bir şeye basmayın.(böyle bir şey karşınıza direk gelmez zaten korkmayın:) )

Eğer bilgisayar açılıyor ama boot edemiyorsa, bir adet ubuntu(linux sürümü) cd si bulun bir arkadaşınızdan. Ubuntu işletim sistemini direk cd den başlatabilirsiniz. Ubuntu cd sini koyduktan sonra "Try ubuntu without install" gibi bir seçenek oluyor. Bu şekilde ubuntuyu açtıktan sonra. Üstte "places" idi yanılmıyorsam orayı tıklayarak sisteminizde ki dosya sistemlerini görebilirsiniz. Eğer HDD niz gözükürse içerisinde ki bilgileri başka bir harici diske, USB belleğe vb. bir yere direk aktarabilirsiniz(bildiğiniz kopyala-yapıştır, ubuntu windowstan çok farklı değil). Eğer orada gözükmüyorsa donanımsal bir arızası vardır muhtemelen. Üstte bahsedilen veri kurtarma işini yapanlara götürmeniz gerekecek malesef.

Bu arada boş bir CD veya DVD niz varsa şu linkten ubuntuyu indirip. CD yada DVD ye iso olarak(bu önemli iso olarak yazmazsanız bu cd/dvd boot edilemez) yazabilirsiniz. Başkalarından ubuntu cd si bulmakla uğraşmazsınız.

http://www.ubuntu.com/download/ubuntu/download

Kafanıza takılan bir şey olursa sorabilirsiniz...

Dip not: bilgisayarın bios ayarlarında first boot option CD/DVD seçili olmalı. CD/DVD den boot edebilmek için
MrWrong

MrWrong

MesajKonu: Geri: Acil yardım! Harddisk çöktü...   Acil yardım! Harddisk çöktü... Icon_minipostedPerş. 1 Mart - 9:20

Bu arada (masaüstü olduğunu varsayıyorum)kasayı açıp HDD yi söktüyseniz, bu söylediklerimi yapmanızada gerek yok. Arkadaşların söylediği gibi bir harici disk kutusuna koyun hdd'nizi usb den herhangi bir bilgisayara bağlayın. Sorun yoksa dosya sisteminiz yeni taktığınız bilgisayara otomatik olarak mount edilecektir.
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Acil yardım! Harddisk çöktü...   Acil yardım! Harddisk çöktü... Icon_minipostedPerş. 1 Mart - 9:40

http://www.datakurtarma.com/tr/m-2-data_kurtarma/s-7-hard_disk_veri_kurtarma/

bence profesyonel kurtarma yaptır... yoksa veriler erişilemez duruma gelir... fiyat al en azından... birde aynı diskten bul kartını sök sendekine tak bak... kartları satılıyor...
http://teknolojivesaatler.blogspot.com
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: Acil yardım! Harddisk çöktü...   Acil yardım! Harddisk çöktü... Icon_minipostedPerş. 1 Mart - 21:02

Bilgilerini paylaşan tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim.

Bu harddiskim Windows XP yüklü ana harddiskti. Açılmamaya başlayınca ekranda güvenli modda açın, son düzgün durumda açın gibi yazılar çıkıyordu. Hangisini denersem deneyeyim açılmaya çalışıyor ama hep aynı ekrana dönüyordu.

Elimdeki Windows cd'si ile format atmadan tekrar windowsu yükleyeyim dedim ama kabul etmedi.

Biraz bilgim vardır ama kendim hiç deneme yapmadan direkt arkadaşlara gönderdim zannedersem onlar başka harddisklere bağlayıp içini görmek istediler. Şimdi alıp siizi dediklerinizi yapacağım.

Ama zannedersem fiziksel bir sorun oluştu. Bu arada sizlerin önerdiği firmaları arayıp onlarlada konuşacağım.

Başka önerileriniz varsa lütfen yazın.
borahan
Admin
borahan

MesajKonu: Geri: Acil yardım! Harddisk çöktü...   Acil yardım! Harddisk çöktü... Icon_minipostedPerş. 1 Mart - 21:04

Frao guvenlı moda kadar gelıyorsun sadece wındows da proeblem olusmus olması cok yuksek MrWrong un ubuntu Live CD sı ıle buyuk ıhtımalle dıske erısebileceksin/erişilebilir.

ilk live cd yı denemenı tavsıye ederım.
http://www.boraeresici.com
frown

frown

MesajKonu: Geri: Acil yardım! Harddisk çöktü...   Acil yardım! Harddisk çöktü... Icon_minipostedPerş. 1 Mart - 21:10

Drao demiş ki:

Bilgilerini paylaşan tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim.

Bu harddiskim Windows XP yüklü ana harddiskti. Açılmamaya başlayınca ekranda güvenli modda açın, son düzgün durumda açın gibi yazılar çıkıyordu. Hangisini denersem deneyeyim açılmaya çalışıyor ama hep aynı ekrana dönüyordu.

Elimdeki Windows cd'si ile format atmadan tekrar windowsu yükleyeyim dedim ama kabul etmedi.

Biraz bilgim vardır ama kendim hiç deneme yapmadan direkt arkadaşlara gönderdim zannedersem onlar başka harddisklere bağlayıp içini görmek istediler. Şimdi alıp siizi dediklerinizi yapacağım.

Ama zannedersem fiziksel bir sorun oluştu. Bu arada sizlerin önerdiği firmaları arayıp onlarlada konuşacağım.

Başka önerileriniz varsa lütfen yazın.

Bu yazdıklarınızdan yola çıkarak disk üzerinde bir "bad sector" oluştuğunu düşünüyorum. Mantık olarak bir "Linux Live CD" ( yada başka versiyonları, Pardus çalışan CD vs.) disc içeriğini görebilir bu da olmazsa veri kurtarma maliyetinin çok yüksek olacağını sanmıyorum. Bunları tahmin yürüterek yazıyorum :(
asderty

MesajKonu: Geri: Acil yardım! Harddisk çöktü...   Acil yardım! Harddisk çöktü... Icon_minipostedCuma 2 Mart - 4:07

Sorun windowsta bence de. Linux cdsinden yükleme veya daha kolayı başka bilgisayara bağlayarak çözülmesi lazım.
Rumi

MesajKonu: Geri: Acil yardım! Harddisk çöktü...   Acil yardım! Harddisk çöktü... Icon_minipostedCuma 2 Mart - 11:42

Acil yardım! Harddisk çöktü... Sdgzdfh
teng

teng

MesajKonu: Geri: Acil yardım! Harddisk çöktü...   Acil yardım! Harddisk çöktü... Icon_minipostedCuma 2 Mart - 11:45

Be ne şimdi ?
asderty

MesajKonu: Geri: Acil yardım! Harddisk çöktü...   Acil yardım! Harddisk çöktü... Icon_minipostedPtsi 5 Mart - 9:36

Sorununuz çözüldümü?
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: Acil yardım! Harddisk çöktü...   Acil yardım! Harddisk çöktü... Icon_minipostedPtsi 5 Mart - 10:21

asderty demiş ki:
Sorununuz çözüldümü?

İlginiz için çok teşekkür ederim.

Sorun daha çözülmedi. Verilen siteden Ubuntuyu indirdim ama nasıl yapacağımı çözemedim.

İso olarak indirdim. bunu nasıl cdye yazdıracağım. Sonra bunu windows altıında nasıl çalıştıracağım.

Bana bunu biraz ayrıntılı anlatabilir misiniz? Eğer uygun olursam yarın bu işlemleri yapmaya çalışacağım.
asderty

MesajKonu: Geri: Acil yardım! Harddisk çöktü...   Acil yardım! Harddisk çöktü... Icon_minipostedPtsi 5 Mart - 12:09

Ben linux türevlerini pek kullanmadım ama yapılacak işlemi anlatayım elimden geldiğince. Daha bilgili arkadaşlar da bilgi verebilir.

Ubuntuyu indirdiğiniz makinada, indirdiğiniz klasörü cd'ye kayıt edeceksiniz. Bunun anlatımı aynı linkte mevcut ( http://www.ubuntu.com/download/ubuntu/download ) 2 numarasının yanında "Show me how" yazan yere tıklarsanız, win 7 ve xp için nasıl cd yapılcağını göstermiş.

Daha sonra 3. aşamada "try it" seçeneğindeki gibi install etmeden cd üzerinden ram'e yükleyip ubuntuyu açmayı göstermiş. (3 numaranın yanındaki "show me how")

Zaten 4 numarayı kullanmayacaksınız, çünkü ubuntuyu kurmamıza (install) gerek yok. Amacımız, cd ile windows benzeri görünüme sahip olacağımız ubuntuyu 1 kere açıp, windowstakine benzer bilgisayarım ikonunun içinden harddiski görüp, içindeki dosyaları-bilgileri (cd veya usb'ye) kopyalamak. Gerekli dosyaları aldığımızdan emin olduktan sonra (belki birkaç yere kopyalanabilir) formatlayıp windows yeniden kurulabilir.

Ama bozuk bilgisayardaki bilgilerin tamamını alıncaya kadar dosya yükleme ve silme işlemi yapmayın.

Birde ubuntuyu cd'ye yükledikten sonra elinizdeki sağlam bilgisayarda isterseniz deneme amaçlı ubuntunun kullanımına bir bakın. Yine İNSTALL UBUNTU YAPMADAN , TRY UBUNTU'yu seçin.

Yani amacımız bozulan makinada windowsu çalıştırmak değil. windowsun benzeri olan ubuntuyu, kurmadan sadece tanıtım versiyonu gibi cd'den çalıştıran versiyonuyla harddiskin içindeki dosyaları görüp, kopyalayıp (cd veya usb'ye), işimiz bitince çıkmak ok1

Eğer karışık, yolunda gitmediğini düşündüğünüz birşey olursa yine yardım etmeye çalışırım...

Acil yardım! Harddisk çöktü...
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» kombi acil
» Bu saatler hakkında ACİL yardım...
» arkadaşlar acil yardım derin mevzular:)
» Çok acil, Omega Constellation - bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum
» omega saat için yardım üstadlardan yardım bekliyorum