Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik

+27
GoZTePeLee
haspirin
burbank
Ucnuyo
crazyhours
asiruh2009
watcher
tmr5555
ytk
deka
teng
frown
GAREZ
Polemik_
monster
civciv
sazcı67m
brckk
mehmet_34
vervito
barett
caneryerinde
sandeman
yusufduz
BR-02
ofis
Echelon57
31 posters
Sayfaya git : Önceki  1, 2
YazarMesaj
BR-02

BR-02

Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Empty
MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedC.tesi 24 Mart - 20:01

Tartismaya bende bir iki satir yazma ihtiyaci duydum.........

Rolex makineleri her zaman saygi duyarak ve daha cok itina göstererek revizyon veya tamir ettigim,makinelerdir. Bence Rolex firmasinin horlogeri ve saatcilik sanatina kattigi cok sey vardir. Kalibrelerini her zaman daha iyiye dogru götürmek maksadiyla degistirme icindelerdir. Her yeni cikardiklari kalibrede bir yeni aksam veya mekanizma denemesi vardirki buda mükkemeligin sinirlarindadir. Saglamligi ve teknoloji olarak digerlerinden farki, yaptiklari,kullandiklari malzemelerin, ve teknik aksamin mükkemmeligidir. Bu konuda yanliz degillerdir, ama yukari iki ücde veya dörtde oynayan saatcilik markalari icersinde bence en ekonomik olanidir. Buda senede yapmis oldugu üretimin coklugundan olabilir.

Her kalibresinde sadece rolex tecrübesi olan ustalarin anliyabilecegi cok ince ayrintilar vardir, Bunlar bilinmeden her ustanin eline alabilecegi makineler degildir. Alinincada elinizde kalabilir.

Simdiki tecrübelerime istinaden muhtelif kalibreleinde söyleyebileceklerim;

- Balans modülünde kullanilan ikici bir yükseklik ayar vidasi. Tersine islev.Balansin daha iyi ayarlanabilmesini saglar. Baska üreticilerde görmedim. Genelde mavilestirilmis vida ile dikkati ceker.
- yuvarlak silindir seklinde iki Yakutdan yapilmis rakettutuculari. Pandüle temas hassasiyetinin mükemmeligi.
- Gün atlatirma mödülünde kullanilan simdiye kadar hic bir makinede görmedigim, yakutdan yapilmis takvim atlatirma tekerligi ve ona müteakip aksami.
Benim her saat makinesinde itina ile inceledigim günün tam 12:00:00 da dönmesini cok daha hassas az asinma ve güc ile saglar.
- Otomatik kurucu aksamda kullanilan, ikili carkli sistem. Malzemesi ve sistemin kendi.
- Rotor merkez tutucu aksamin, yakutlar ve özel bir sistemle oturtulmasi. Minimum asinma, maksimum güc kullanimi. 1mm alanda 4-5 parcadan olusan birbirine mükemmel temas eden 0,001mm dahi töleransi olmiyan parcalar.
- Sertlestirilmiscelik harici simdiye kadar gördügüm en daynikli göstergeler( akrep, yelkovan v.s.)
- Mekanizmada kullanilan vidalarin, ivme acisi,uzunluk,vidabasi, ona müteakip öngörülen alana verdigi saglamlik. ve mükemmeligi.
- Acaba bu mekanizmada ne tür killiklar yapildi beklentisi............

Daha varda var.

O yüzden her zaman saygi duyarak, severek, istah ve itina ile ugrastigim mekanizmalardir. Izlemis olduklari üretim, ticari, tüketici, yedek parca, servis, deger kazanma profil ve politiklari markayi tartisilmazlarin icinde olmasini saglamis ve saglayacaktir.

Zamaninda benim hanimin anagnesinden ona miras birakilan biraz parayi kürkmü alsam yoksa rolexmi düsüncesiyle,bir rolex bayisi birde kürkcü dükkani arasinda mekik dokumus, sonunda kürke karar kilmis, tabii ki o zamanlar daha tanismiyoruz, 1990 li yillarin ortalari olsa gerek. O zaman moda olan güzel bir yarim tilki kürkünü almis bizim hanim. Kürkde hem marka hemde kaliteli. 2400 Mark civarlarinda fiyat tutmus. 2-3 sene öncesi kullanilmamasindan dolayi, elimizden cikartalim dedik, 50 .-€ alan olmadi, ogünden beridirde, sandikdadir. Ama Rolex almis olsaydi, durumlar cok baska olabilirdi, bu mevzuda kendisini hep kizdiririm.

Velakin mevzuya geri dönersek, bütcesine göre her bilincli saat kullanicisi her zaman kendini en iyi temsil edicegi, onun özelliklerini, karakterini, ic dünyasini taktigi saaatlerle yansitmak istemektedir, bunun icinde bir cok saat üreticisi icersinden kendine marka ve model secmektedir. Buda üretici ve tüketici zicirinin ve carklisin dönmesini saglamaktadir. O yüzden her saat kullanicisini, bilinclendirme ve saatkullanilmasini sevdirme yolu bence bu günki bilgisayar ve smartphone döneminde daha cok bir önem arz etmekdedir......

sevgi ve saygilarimla

barett

barett

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedC.tesi 24 Mart - 22:03

cok guzel bilgiler tesekkurederim.Pandulu tutan taslarda gercekten dahiyane geldi. ok1
teng

teng

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedC.tesi 24 Mart - 22:07

@BR-02
Rolex'in durduk yerde Rolex olmadığına dair güzel detaylar vermişsiniz ...
brckk

brckk

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedC.tesi 24 Mart - 23:16

Cok tesekkurler paylasiminiz icin, keyifle okudum alkisalkis
ytk

ytk

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 25 Mart - 2:12

Butun bilgileri bir kenara birakarak sadece yuzeysel bir bakis acisiyla bile bu keyifli tartismaya bakarak Rolex'in saatcilik konusunda ne kadar onemli bir yeri oldugunu anlayabilirsiniz. Iki gundur duzgun bir sekilde forumu takip etmeden butun basliklari pespese okuyarak ne kadar keyif aldigimi anlatamam.

Benim yorumum aslinda sayin polemik ile ayni cizgide olacak. Bir saati onemli kilan nedir? Sadece mekanizma mi yoksa bununla beraber tasarim, degeri, isciligi, kolda verdigi keyif vs gibi bir butunu tamamlamasi midir? Bence her zaman saati bir butun olarak incelememiz gereklidir. Rolex gibi bir markadan beklentiler her zaman buyuk olabilir ama satis adeti ciro gibi etkenlere bakacak olursak o zaman Swatch'dan da boyle bir beklentiye girmemiz gerekmez mi? Ama bu kiyasi yapmayi bile dusunmuyoruz. Neden peki? Bu soruya verecegimiz cevaplar fakli bile olsa temelde ayni noktada bulusacaktir. Bence herkes kendine bu cevabi vererek dusunmeli tekrar.
tmr5555

tmr5555

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 25 Mart - 2:24

teng demiş ki:
@BR-02
Rolex'in durduk yerde Rolex olmadığına dair güzel detaylar vermişsiniz ...

+1.
http://www.behance.net/timurpinar/frame
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 25 Mart - 3:03

Rolex piyasadaki en iyi saatlerden biridir hatta basi cekenlerden biridir.
Kalite/fiyat paritesi iyidir.
Bence her koleksiyonda bir tane de olsa olmalidir.
Kullanicilari dinledigimde metali ve koldaki rahatligi essizdir.
Iyi de yahu,
Biz de bir saat forumunda hep bunlari mi soylemeliyiz, birer acimasiz saat meraklisi elestirmen olarak, herbirimiz kendi goruslerimize gore negatif buldugumuz yanlari da soyleriz, bu kimine gore su, kimine gore bu olabilir, hatta bazen eksik bilgiden dolayi yanlis elestiri bile yapabiliriz.
Tum bu yaklasimlar, mesela bir omega, JLC, vs gibi saatler uzerine oldugunda hic kavga cikmaz da konu rolex olunca niye ortalik birden alevlenir, iste bunu hic anlayabilmis degilim.
Rolex severler, nedense konuyu birden kisisellestirip agresiflesirler ya da soylenenleri kendilerine yoneltilmis bir agresiflik olarak algilarlar.
Bu yabanci forumlarda da hep boyle olmustur...
Mesela, teng diyor ki bu saati alanlarin %80'i kiro'dur.
Yahu bu onun gorusu, dogru ya da yanlis, ama bir rolexsever neden kendine hakaret edilmis gibi algilar, neden kendisinin bu %80 icinde bulundugu imasi yapildigini dusunur de diger %20 icinde bulundugu imasi yapilmis olabilecegini dusunmez?
Gercekten dostlar, bu konu aslinda gercek bir tez konusu.
Biz saatseverler icin rolex bir saattir, hem de en iyilerinden, ama neticede bir saattir, kimimiz komplikasyonlari severiz ve frank muller iyidir deriz, kimimiz de saglamliktan gideriz, rolex iyidir deriz, ama baska ve diger bir kitle var ki bunlar hic umurlarinda degildir bu argumanlar.
Eger afrikadaki bir silah kacakcisi iseniz, kanadadaki bir kurk kacakcisi iseniz, ya da mesela bir kumarbazsaniz, kolunuzda %99 rolex vardir, bunun nedeni yukarida saydiklarimin hicbiri degildir, bu saat, dunyanin her yerinde istendiginde hemen ve aninda bir sekilde paraya donusturulebilecek bir meta'dir, kredi kartinin gecerli olmadigi her yerde ve gecerli oldugu her yerde, rolex paraya hizli bir sekilde donusturulebilecek bir aractir.
Ama
Bu arada gercek bir saatseverseniz (ki buna ben de dahilim ve ilk firsatta bir rolex'im olsun isterim), o zaman yine bir rolex almak isteyebilirsiniz ve bu sizi o kacakci/mafya sinifina sokmaz.
Nasil ki kolumda bir seiko atlas tasimak benim koleksiyonumun geri kalanina golge dusurmezse, rolex takmak ta ait olmadigim bir sinifa sokmaz.
Peki birileri cikip boyle yuzdeler verdiginde neden sinirlenir bir rolexsever anlamak cok zor.
Diger taraftan,
Rolex'in bircok ustun yanlari ve degerli yanlari var, ve bu tarz alinganliklar ve agresiflesmeler bu yanlari golgede birakip, konuyu hep baska bir yone kaydiriyor.
Ornek vereyim:
Yukaridaki yazilarda rolex'i oven iki yaklasim var,
bir tanesi sevgili kardesim polemik'in yaklasimi, bir noktada sinirlenip, iyi forumlar dileyip cekip gitmek, ki ben mekaniksaat'teki yazisini da okudum, burada yeniden birseyler yazmasina da sevindim, ama anlamakta zorlandigim bir sekilde kendisine sahsen yapilmis bir yaklasim gibi gorup tepki vermesi,
diger bir yaklasim da sevgili dostum BR-02'nin yaklasimi, o da rolex'i savunup ovmus, ama yazilanlari kisisellestirmemis, kendi tecrubelerini de katarak bu saatin cok iyi bir saat oldugunu anlatmis.
Simdi ben eger bir rolex alacaksam, BR-02 dostumun yazisini okuyunca rahatlar ve arzu duyarim ama bu konuda agresif ve alingan bir tutum okudugumda da tereddut ederim.

Neyse iste boyle...

.
http://www.turksaatforumu.com
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 25 Mart - 3:06

Ha su da olabilir, "yahu ister al ister alma, sanki rolex'in cok ta umurundaydi"

Evet dogru, ama burasi da bir saat forumu, ben de bu forumun adminiyim, istedigimi yazarim, rolex te bana bisey diyemez hahaha
teng

teng

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 25 Mart - 3:08

Rolex'in kalitesi konusunda kimsenin bir itirazı yok. Olmamalı da ama iş sadece kalitede bitmiyor. Rolex kadar kaliteli ve özenli yapan markalar var. Mesela Jaeger veya Zenith.... Ama satış adetlerine bakıldığında Rolex 30 kat daha fazla satıyor.Bu kadar büyük farkın sebebi ne olabilir ki ?
Rolex'in saatleri daha kaliteli de Jaeger daha mı kalitesiz ? kim söyleyebilir ?
Rolex'in modelleri mi daha güzel ? Grovana veya başka markalar Submariner'in aynısını yapıyor kimse yüzüne bakmıyor
Yenilik deseniz Jaeger'in modelleri 50 senelik değil.
Geriye ne kaldı bu kadar büyük farkı açıklayabilecek ? Bence cebine parasını koyup saat almak isteyen bir çok kişi Rolex olduğu için Rolex alıyor o kadar.
Çok beğendiğiniz bir Rolex saatini başka bir marka yapmış olsa gene alırmıydınız ?
Bence herkes kendine bu sorunun da cevabını vererek tekrar düşünmeli.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 25 Mart - 3:44

@ Watcher
Geçenlerde bir arkadaş grubu ile beraber iken bir arkadaşım kolumdaki saate ''bu ne kadar b.ktan kötü bir saat'' dedi ben de tavla oynuyordum kafamı kaldırıp ''olm bu Omega'' dedim o da cevaben ee nolmuş yani deyince cevap bile vermeden tavlaya devam ettim.. guluyor
Benim beğendiğim ya da kullandığım saati başkaları da beğenmeli veya takdir etmeli diye bir düşüncem yok. Hiç te umurumda değil. ama Rolex'çiye öyle bir şey söylediğinde ağzından yeşil köpükler çıkıyor, tırnakları ve dişleri uzuyor, gözleri kızarıyor.. diable
Bunun nedenini anlamakta güçlük çekiyorum ama ikimizin yazısını birleştirince ortaya ipuçları çıkıyor sanki. Siz Rolex'i Rolex olduğu için, size bir şey katacağına inandığınız için alıyorsanız bir başkası da bunun eksik yönü olduğunu söylediğinde kaldıramıyorsunuz demek. Rolex için yapılan eleştiriler sadece yenilikçi bir marka olmadığı, ve çoğunluk kullanıcılarının tanımı yönünde, onun dışında Rolex'in tüm özellikleri kabul ediliyor ama bu kadarcık eleştiriye bile tepki gösterenler var. Ben de bunu kaldıramıyorum ve tartışmayı sonuna kadar götürmekte kararlı oluyorum. Bizler gerçek saat severler olarak objektif değerlendirme yapmalıyız diye düşünüyorum. Nasıl ki BR-02 arkadaşımız bugün bize Rolex'in üstün detaylarını anlattı ise geçenlerde de Submariner ve Po mukayesesinde tarafsız bir şekilde görüşlerini aktardı. Bu hepimize düstur olmalıdır.

barett

barett

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 25 Mart - 5:40

Rolex konusu acayiptir gercekten insana ,karisini bosattirir ,evini sattirir;forum actirir forum kapattirir hatta bazen insanlari tanima firsati verir ..Saat = Rolex

Ama yinede 12000 metre gereksiz ve sonderece cirkin buldum beret
sazcı67m

sazcı67m

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 25 Mart - 9:25

80lerden sonra rolex başta olmak üzere bir kaç isviçre markası yüzünden zaten saatlerde hiç bir estetik incelik kalmadı. Saatler oldukça kaba vede ağır boyutlara ulaştı. Eskinin bazı vintage saatlerini inceliyorumda çok zarif ince bir kasa içinde gayet hassas bir otomatik ya da kurmalı bir mekanizma kolda duruşları mükemmel.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 25 Mart - 10:19

İşte tarif ettiğinizin güncel versiyonu da Rumi değil mi?. ok1
asiruh2009

asiruh2009

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 25 Mart - 20:52

çok harika ama bir saat o derinliğe kimin kolunda iner ?Smile
crazyhours

crazyhours

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 26 Mart - 1:46

Rolex sadece saatcilikte degil, satis stratejisinin, bilincaltina hukmetmenin inceliklerine de bilimsel olarak yaklastigindan oturu 700000 saat ile rekortmen olabilir. Muhendislik basarisi olarak kabul edilebilecek olan 12000 meters olayi gibi; bu tartismalar da teknik calismlara sonucu bana gore. Bizler kadar duygusal yaklasmiyor tabi olaylara; . Ne olursa olsun, kiroymus danaymis zenginmis elitmis kim takiyorsa taksin; ama 50 olmadan bir adet almak istiyorum:)
Ucnuyo

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedC.tesi 14 Nis. - 2:10

Konu yenilikçilikse, Rolex bu saati yaparak boş işle uğraşmış. Yenilik dediğin yeni bir uygulayım, yeni bir ürün ortaya çıkararak yapılır. Örneğin, ister beğenin ister beğenmeyin Quartz ve Kinetik devrimsel ürünlerdir.

Öte yandan Rolex kar amaçlı bir kurumun yapması gerektiğini yapmış. Milyonların "Biri bizi gözetliyor" türü diziler izlediği bu yeryüzünde, saatten anlasın, anlamasın yüzbinlerce paralı alıcılara yönelik sesgetirici bir ürün. Rolex'in saat piyasasında olmadığını, lüks tüketim piyasasında olduğunu zaten Rolex'in eski yöneticilerinden birisi demişti (bir kitabın yazdığına göre).

Rolex'in bütün tüketicilerinin hanzo olduğunu kimse söyleyemez ancak paralı hanzoların bir numaralı tercihinin Rolex olduğu da 1+1'in 2 ettiğinden daha açık bir gerçek.

Bütün soru; bu işe ayrılmış paranızı "benim param var!" diye bağıran bir Rolex almak için mi harcarsınız, yoksa yalın tasarımlı bir Jaeger-LeCoultre için mi? Ya da zamanı -büyük olasılıkla- hepsinden daha duyarlı gösteren bir Grand Seiko için mi? Bunlar sonuçta alıcının kişiliğini gösteren tercihler.

Selamlar,
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedC.tesi 14 Nis. - 6:06

ne olursa olsun ROLEX=Mukemmel demektir... o kadar ovduk birer ROLEX hediye ederler artik... hahaha
http://teknolojivesaatler.blogspot.com
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedC.tesi 14 Nis. - 8:05

Ucnuyo demiş ki:
Konu yenilikçilikse, Rolex bu saati yaparak boş işle uğraşmış. Yenilik dediğin yeni bir uygulayım, yeni bir ürün ortaya çıkararak yapılır. Örneğin, ister beğenin ister beğenmeyin Quartz ve Kinetik devrimsel ürünlerdir.

Öte yandan Rolex kar amaçlı bir kurumun yapması gerektiğini yapmış. Milyonların "Biri bizi gözetliyor" türü diziler izlediği bu yeryüzünde, saatten anlasın, anlamasın yüzbinlerce paralı alıcılara yönelik sesgetirici bir ürün. Rolex'in saat piyasasında olmadığını, lüks tüketim piyasasında olduğunu zaten Rolex'in eski yöneticilerinden birisi demişti (bir kitabın yazdığına göre).

Rolex'in bütün tüketicilerinin hanzo olduğunu kimse söyleyemez ancak paralı hanzoların bir numaralı tercihinin Rolex olduğu da 1+1'in 2 ettiğinden daha açık bir gerçek.

Bütün soru; bu işe ayrılmış paranızı "benim param var!" diye bağıran bir Rolex almak için mi harcarsınız, yoksa yalın tasarımlı bir Jaeger-LeCoultre için mi? Ya da zamanı -büyük olasılıkla- hepsinden daha duyarlı gösteren bir Grand Seiko için mi? Bunlar sonuçta alıcının kişiliğini gösteren tercihler.

Selamlar,

bravo
Echelon57

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedSalı 17 Nis. - 10:04

@ucnuyo,sizi anliyorum tamamda -tanitim filmine dikkatle bakarsaniz bu size göre "yenilikci" olmayan bu saatin kasasinda herhangi bir türde helyum valve bulunmuyor -600 metre su gecirmezlik derecesi olan ve helyum valve olmayan ikinci bir saat gösterebilirmisiniz?
Bence mühendislik farki burada.

Selamlar
Ucnuyo

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedPerş. 19 Nis. - 0:03

Ben açıkçası helyum supap nedir bilmiyorum. Ancak ben sonuca bakmayı yeğlerim. Bu saatin kaç kişiye yararı var? Bu saati alan kaç kişi o özelliği kullanacak?

Kendimden örnek vereyim. İşe ilk başladığımda alıcılara bir ürünün yeni bir sürümünü verdiğimizde "şu teknolojiyi kullanıyor, bu teknolojiyi kullanıyor" diye istekle anlatırdım. Adamların yüzlerindeki anlatımı yıllar sonra anladım. "İçinde şunu kullanmışsın, bunu kullanmışsın bana ne? Sonuçta bu bana işimi daha kolay, daha çabuk yaptırıyor mu? Yaptırmıyorsa, sus zamanımı alma".

Hani 100 metreye dalma umudumu hala yitirmedim ancak 600 metreye kim nasıl dalacak da bu saati kullanacak? Bildiğim kadarı ile o derinliğe ancak denizaltı ile dalınabiliniyor ve o durumda da denizaltı'nın içindeki basıncın o derinliğin basıncı ile ilgisi yok.

Ama bu bilinen bir tekniğin saatlere uygulaması değil de yepyeni bir buluş ise, onu anlarım. Çünkü o zaman ileride saat dışında gerçek yararlı bir kullanım alanı bulabilir. Ancak bu belli değil.

En azından TV'de görmüşsünüzdür. Modacıların defilelerinde hep bir iki tane çarpıcı, merak uyandırıcı tasarım olur. Herkes şaşırır. Ertesi gün basın-yayında en çok o giysiden sözedilir. Ancak bilirsiniz ki o çıkıntı, zıptırık tasarımı hiç kimse alıp giyip te kendisini soytarı durumuna düşürmez. Ancak o giysinin görevi ses getirmektir ve onu da yerine getirir.

Bu Rolex modelinin takanları soytarı durumuna düşüreceğini hiç sanmıyorum ancak ürün görevi (sesgetirme) açısından o giysi tasarımının tıpkısı. Daha değişik değil.

Ah şu padişah şimdi burada olacaktı da Rolex'te bunu üretenlere günlerini gösterecekti: Bu 600 metreye inen saati ürettikleri için 100 altın, zamanlarını böyle boş şeye harcadıkları için de 100 sopa.

Bu işin şakası. Sonuçta Rolex'i amacına ulaştıran bir saat. Bakın burada günlerdir konuşup duruyoruz Wink . Öte yandan Seiko, Citizen bir taraflarını yırtsınlar, yenilikçi ürünler üretsinler..

Selamlar.
burbank

burbank

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedPerş. 19 Nis. - 0:34

Ucnuyo

Elbetteki bu kadar derinlere pek kimse bu saatlerle inmiyordur. Ama bu bir prestij ve yapı dayanıklılığı meselesi aynı zamanda. Yani bu tür yüksek su basıncına dayanıklı saatler, kasasından, camına, luminovalarından bezeline, tepesinden contasına kadar farklı dayanıklılık özelliklerine sahip şekilde üretiliyor. Bu da o saati yapısal dayanıklılık ve malzeme kullanımı açısından daha farklı bir konuma getiriyor.

Bu tür daha dayanıklı kasaya sahip dalgıç saatleri benim ilgimi çekiyor örneğin. Bunun için yüzlerce metre derinliklere dalmam şart değil.

Echelon 57

Bir üstteki mesajınıza örnek;

Seiko MM 1000 m

Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Kojissbdx011041
burbank

burbank

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedPerş. 19 Nis. - 1:09

Konuyu baştan itibaren yeni okudum. Ne güzel ve zengin içerikli tartışmalar olmuş.

Polemik

Bu kadar uzun süre sonra seni buralarda görmek ne güzel. Zengin içerikli sohbetlerin renk katıyor. Umarım saatseverler artık seninle buralarda daha çok buluşurlar. cheers

Teng

Aşkolsun üstad. Zaten uzun süreden sonra bir şekilde yeniden Forum'a gelmiş eski ortak arkadaşınızı kırmışsınız Rolling Eyes

Varsın sadece Rolex ile ilgili konularda yazsın. Bu da Forum için bir zenginlik değil mi cheers
burbank

burbank

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedPerş. 19 Nis. - 1:26

Garez

Rolex'in diver olmayan modellerinde mekanizmalarını biraz daha dekoratif hale getirip neden cam arka kapak kullanmadıklarını ben de merak ediyorum. Yıllarca kullandıkları ve eleştirilen tek kilitli klips sisteminden çift kilitli ve daha kaliteli kilit sistemine yıllar sonra ancak geçtikleri düşünülürse cam arka kapak olayına da bir çeyrek yüzyıl sonra girerler herhalde Very Happy

Şaka bir yana bu kadar kemikleşmiş ve tutucu bir alıcı grubu olan bir
marka da bu tür geliştirmeler konusunda zamanla tembelleşiyor sanırım.

Ben de bir markanın her yıl farklı farklı pek çok model ve komplikasyonlu mekanizma üretmek yerine belirli tanınır model ve mekanizmalar üzerinde iyileştirmeler yaparak bir tanınırlık oluşturmasının daha önemli olduğunu düşünüyorum ama bu Rolex'de öyle bir hal almış ki gözle görülür bariz zayıf yanlarını bile iyileştirmek için onlarca yıl bekliyorlar.
haspirin

haspirin

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedPerş. 19 Nis. - 2:56

Ucnuyo demiş ki:
Ben açıkçası helyum supap nedir bilmiyorum. Ancak ben sonuca bakmayı yeğlerim. Bu saatin kaç kişiye yararı var? Bu saati alan kaç kişi o özelliği kullanacak?

bu cümlenizden hareketle, hiçbir mekanik saate gerek yok. Quartz saatler hem dertsiz hem de en doğru şekilde zamanı gösteriyor. O kadar in-house makinalar, tourbillonlar, minute repeaterlar, komplikasyonlar, vs. hikaye.

Markayı, imajını beğenmeyebilirsiniz, ama yenilikçi birşeyler yapması hem araştırma geliştirme ile yeni birşeyler çıkarılması hem de imaj açısından oldukça önemli.

Bence gayet güzel bir iş yapmışlar, karşılığını da mutlaka alacaklardır.
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedPerş. 19 Nis. - 4:21

Minute repeater ve tourbillon gibi komplikasyonlar oldukça fonksiyonel amaçlar için yapılmış buluşlardır, hiçbiri şekil amacıyla ortaya çıkmamıştır. Günüzmüzde komplikasyonlu mekanik saatler artık bir lüks olduğu için fonksiyonlarını yitirmişler..

"Biz yaptık, oldu"dan öte bir şey değil bu saat.
GoZTePeLee

GoZTePeLee

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedPerş. 19 Nis. - 4:31

eğer amaç kullanışlılıksa telefonlarda da saat ver deyip o güzelim saat aşkımızdan da vaz mı geçelim yahu sayın Ucnuyo..

Zevklerde sınır,özellik,vs aranmaz bence.Sonuçta saat bir zevktir.

Ucnuyo

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedPerş. 19 Nis. - 12:13

Değerli GoZTePeLee kardeşim, olay kullanışlılık değil. Sizin de dediğiniz gibi saati bir tek zamanı öğrenmek için taşımıyoruz. Sizin de vurguladığınız gibi bütün olay duygu olayı. Örneğin ben paramı Rolex'in yapay efsaneleri yerine Seiko'nun Spring-Drive uygulamalı bir saatine (GMT dışında görüntülerini beğenmesem de) yatırmayı yeğlerim:

www.seikospringdrive.com

Tıpkı Altay gibi bir takım varken, sizin Göztepe'yi yeğlemeniz gibi birşey aslında. Duygu olayı. Wink

Selamlar.

GoZTePeLee

GoZTePeLee

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedPerş. 19 Nis. - 12:38

spring drive ... Fyll siyah seramik bezel. safir bombeli cam..of of hastasıyım hocam o saatin Very Happy
burbank

burbank

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedPerş. 19 Nis. - 18:59

Aşağıya bakınız Arrow

En son burbank tarafından Perş. 19 Nis. - 19:02 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
burbank

burbank

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedPerş. 19 Nis. - 19:00

burbank demiş ki:
Açıkçası ben asıl yapaylığı spring drive'da buluyorum. Seiko'nun tasarımına birşey diyemem ama mekanizma olarak spring drive, çok iyi hassasiyet oranları yakalamak için quartz tabanlı yardımcı ekipmanlar kullanıp da mekanik mekanizma iddiasıyla ortaya çıkıyor ki, benim için bu haliyle saflığını kaybetmiş bir melez olarak yapay bir mekanizma. Ne kadar teknolojik olduğu önemli değil.

Zaten saatçilikte teknolojiyi çok sevseydik (Dijital saatlerde teknoloji kullanımına evet, ama burada bahse konu mekanik saatler) mekanik saatleri bu kadar sevmezdik. Denildiği gibi, tamamen duygusal drunken
charizard

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedCuma 20 Nis. - 10:22

Çok zevkli bir tartışma olmuş gerçekten. Bir solukta okudum. Ben Polemik arkadaşımıza katılıyorum. Ben de şahsen Rolex'i sevmem. İlk başlarda sevmeme nedenim kıllıktı. Sonradan kendi kendime neden kıl olduğumu düşündüm. Bir cevap bulamadım. Bunun üzerine Rolex'i araştırmaya başladım. Modellerinin bana hitap etmediğini gördüm. Sadece Submariner No Date modeli hoşuma gider, diğerleri hoşuma gitmez. Ama adamların yaptıklarını görünce şunu anladım ki takdir etmemek elde değil. Teknolojiyi sonuna kadar kullanan bir marka. Rolex denince benim aklıma gelen şeyler kullanılan teknolojiyle sağlanan sağlamlık, dayanıklılık, güvenilirlik. Takdire şayan bir şekilde hiç kimsenin sağlayamadığı kadar bunları sağlıyor Rolex.Ayrıca yenilik yapılmadığı iddaları malesef gözler, kulaklar kapatılarak yapılan iddalar bana göre. Çünkü saat dünyasına getirdiği yenilikler yukarıda diğer arkadaşlar tarafından yazılmış durumda.
Bunun yanında yılda yaklaşık 1 milyon saat satması büyük bir başarı. Neticede lüks saat sınıfına giren bir markadır Rolex ve lüks markaların saat değil prestij sattığını hepiniz bilirsiniz. Benim saatimi alan aynı zamanda prestij satın alır demiyor mu lüks tüketim malları üreticileri. Rolex prestij satma işinde bu kadar başarılı olduğu için ayrıca bir takdiri hakediyor.
Bir diğer durum da şu. Bu saatin günlük hayatta kullanılabilirliğini tartışmak bana göre biraz yersiz. Çünkü günlük kullanıma uygun olmayan başka markaların başka model saatleri de var. Ama bu saatler genellikle koleksiyoncular tarafından alınır ve tutulur. Kullanmak ikinci planda. Zaten bu saati satıp satmayacakları da meçhul.
Son olarak neden böyle bir saatin üretildiğine gelince; tamamen prestij meselesi. Bu konuda adamlar son noktayı zaten 1953 yılında koymuşlar.
Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 4pq91
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedCuma 20 Nis. - 20:06

Arkadaslar, yabanci forumlari da takip eden arkadaslar bilir, Rolex deyince her zaman tartismalar tipki buradaki gibi olur, yani bizdeki tartisma konuyu bilenler acisindan hic de yabanci degil.
Bu tartismalar her zaman cok sicak ve gurultulu tartismalar olur.
Bir bir uyenin bir forumdan kopma nedenlerinden bir tanesi de zaman zaman bu tartismalar olur.
Nedense bu konu hep patirti koparir.
Sanirim dunyada uzerinde sohbet basladiginda bu kadar bu kadar patirti kopan baska bir saat markasi yoktur.
Bu bana rolex'in amacina ulastigini ve reyting konusunda basardigini gosteriyor.
Dunyada hicbir saat markasi bu kadar karsit ve yandaslik olusturamamistir.
Karsitliklar da, yandasliklar da hep fanatik denebilecek noktalara ulasmistir, hatta yandaslarin yaklasimini ben bir olcude fenerbahce taratarligina benzetiyorum.
Dunyada hicbir saat markasi boyle fanatik alicilar olusturamamistir.
Saatlerdeki yeni tasarimlar, yeni buluslar, getirilen yenilikler, olusturulan ilkler, bircok saatte var, bircoklari da tipki rolex gibi bunlardan bircogunu icinde bulunduruyorlar.
Ama hicbiri boylesine fanatik olabilecek bir kitle olusturamamislardir.
Bence bu rolexin iki yonlu basarisindan kaynaklaniyor, hem fiyat olarak piyasaya gore oldukca iyi bir fiyat/kalite paritesi, hem de muthis bir hedeflenmis propaganda.
Patek fanatikleri de var, ama fiyat acisindan hitap ettikleri kesim oldukca elit bir kesim, bunlar pek forumlara takilmazlar, kendilerini veya saatlerini pek teshir etmekten hoslanmazlar. Yoksa rolex icin soylenebilecek bircok artiyi patek icin de soylemek mumkun.
Ama rolex, rakamsal olarak, patek alicilarindan maddi olarak daha asagidaki bir kesimin de butcesine hitap ettiginden, bu alicilar da forum vs gibi yerlere takilip sohbet edecek zamanlari ve arzulari olabilen bir kesim oldugundan rolex uzerine muhabbetler cok daha genis yanki bulabiliyor.
Bir rolex sahibi saatini pek patek ile kiyaslamaz, cunku rolex icin soyleyebilecegi bir cok arguman, patek icin de soylenebilir ama forumlarda zaten patek-rolex karsilastirmasi pek yapilmaz, farkli sinif saatler denir ve gecistirilir.
Ama konu bir omega-rolex veya benzeri bir tartisma olunca bir anda ortalik alevlenir cunku rolex taraftari kendi disine uygun bir rakip bulmustur guluyor

.
bravoecho

bravoecho

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedCuma 20 Nis. - 22:21

teng demiş ki:
.... Bence cebine parasını koyup saat almak isteyen bir çok kişi Rolex olduğu için Rolex alıyor o kadar.

Iste olayin tum ozeti bu, Rolexforum'da bile uyelerin genel kanaati bu yonde. Rolex oldugu icin, adi Rolex oldugu icin.
qazokmubec

qazokmubec

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedCuma 20 Nis. - 22:48

rolex, saat dünyasının apple'dır.
apple, bilgisayar dünyasının rolex'idir de diyebiliriz.
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedCuma 20 Nis. - 22:50

qazokmubec demiş ki:
rolex, saat dünyasının apple'dır.
apple, bilgisayar dünyasının rolex'idir de diyebiliriz.

Rolex'e Apple demek Rolex'e hakarettir... kıyas bile olmaz...
teng

teng

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedCuma 20 Nis. - 23:01

burbank demiş ki:
Konuyu baştan itibaren yeni okudum. Ne güzel ve zengin içerikli tartışmalar olmuş.

Teng

Aşkolsun üstad. Zaten uzun süreden sonra bir şekilde yeniden Forum'a gelmiş eski ortak arkadaşınızı kırmışsınız Rolling Eyes

Varsın sadece Rolex ile ilgili konularda yazsın. Bu da Forum için bir zenginlik değil mi cheers

2 gündür foruma giremiyordum, o yüzden ancak cevaplayabildim.

Sayın Burbank

* Polemik arkadaşımız Rolex konusunda yazmıyor, Rolex'i savunuyor. İkisi farklı şey. Rolex konusunda yazmak istese idi kaç senedir yazabilirdi, bildiklerini bizimle paylaşabilirdi. Yazdı da kimse neden yazıyorsun mu dedi ?

*Polemik arkadaşımıza kırıcı bir şey söylediğimi sanmıyorum. Sadece Rolex konusunda tartıştık. Ama kaç kere foruma davet etmeme rağmen bir kelime bile yazmayıp ta iş Rolex'i savunmaya gelince döktürürse, kendisini abisi gibi hissettiğim için kırılan ben oldum aslında.. by
qazokmubec

qazokmubec

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedCuma 20 Nis. - 23:27

sevgili garez,

işte böyle bir şey rolex olmak. Smile ben şahsen ikisini kullanmamaya uzun süre direndim, fakat şu anda ikisine de kullanıyorum ve gayet memnunum. ancak hiçkimseden reklam parası almadığım müddetçe kimsenin malını övmem, adamların kendilerini övmeye yetecek kadar paraları var.

neyse dedikleri gibi konu rolex oldukça
"haters gonna hate, lovers gonna love"
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedCuma 20 Nis. - 23:30

ROLEX mükemmeldir Apple hataların markası... onunla eş tutulması imkansız hiç patlayan yada yanan ROLEX gördün mü hayır APPLE IPHONE patladı yandı sahibini röntgenledi konumunu birilerine yolladı v.s.
Ucnuyo

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedCuma 20 Nis. - 23:38

bravoecho demiş ki:
teng demiş ki:
.... Bence cebine parasını koyup saat almak isteyen bir çok kişi Rolex olduğu için Rolex alıyor o kadar.

Iste olayin tum ozeti bu, Rolexforum'da bile uyelerin genel kanaati bu yonde. Rolex oldugu icin, adi Rolex oldugu icin.

Kesinlikle.
Ortalama birisi için eline ilk para geçtiğinde alınacak araba Ferari'ymiş. Çünkü adam çocukluğundan beri onu duyuyor. Kişinin başardıktan sonra kendisine armağan olarak alabileceği bir "başarı" simgesi olarak. "Başarı kanıtı" olarak. O yüzden futbolcular, işadamları ilk önce Ferrari alıyorlar.

Adam kalkıp her bakımdan daha üstün başka bir araba alsa (arabadan anlamam, sağda solda okuduklarımı aktarıyorum), örneğin bir McLaren alsa, birden o "bilinirlik" özelliği ortadan kalkıyor. Çünkü sokaktaki ortalama kişi de Ferrari'yi biliyor. O yüzden genel olarak Ferrari dışındaki markalar 2.,3. araba olarak alınyorlarmış. Hatta sonradan hortlatılmış markalardan Spyker diye markanın pazarlama stratejisi de buydu. "Bizim alıcımızın garajında zaten Ferrari var. Biz onu aşmış olanlara satıyoruz" diyordu başkanı açık açık.

Biraz mütahhitlerin ilk olarak Mercedes almaları gibi. Rolex kötü saat mi? Hiç değil. Bizden biraz yaşlıca bir arkadaşın kolunda bir Rolex var. Saatçi kafaya almış zamanında, ona en pahalı saati satmış. Adam 36 yıldır kullanıyor ve saat çok dakik (ayrıntısını bilmiyorum). Üstelik hiç de bakım görmemiş onca yıldır.

Olay şu: 1990'ların başında bir arkadaşın kolunda bir saat gördüm. Çok sade bir saatti. Sık sık Rusya'ya gittiğini bildiğimden Rus saati sandım. Jaeger-LeCoultre olduğunu söyledi. Fiyatını öğrendiğimde dudağım uçukladı. Bu kadar sıradan görünüşlü, (şu bugünlerde çok sevdiğim) Nacar gibi bir saate neden bu kadar para verdiğini anlamadım. İlk sorum şuydu: Neden Rolex almadın?

Çok sonradan anladım. O arkadaşın hiç kimseye kendisini kanıtlamaya gereksinimi yoktu. Olay bu.

Selamlar.
Ucnuyo

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedCuma 20 Nis. - 23:52

GAREZ demiş ki:
ROLEX mükemmeldir Apple hataların markası... onunla eş tutulması imkansız hiç patlayan yada yanan ROLEX gördün mü hayır APPLE IPHONE patladı yandı sahibini röntgenledi konumunu birilerine yolladı v.s.

Sanırım siz Apple'a biraz takmışsınız Wink

Apple olmasaydı, Microsoft belki de Windows'u geliştirme gereksinimi duymayacaktı ve biz hala sakar IBM PC'lerde MS-DOS kullanıyor olacaktık.

O açıdan haklısınız Apple'ın uygarlığa katkıları Rolex ile karşılaştırılamaz.

Bu arada ben Apple'cı değilim. Pardus kullanıyorum. iletinizdeki göstergeler de ilginç, hemen yakaladı linux durumlarını Wink
Selamlar.
bravoecho

bravoecho

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedCuma 20 Nis. - 23:53

Dun biraz alisveris yaptik esimle, American Eagle Outfit diye bir magazadayiz esim birseyler denerken bende gecim oturdum bekleme koltuguna saga sola bakiniyorum. Hemen sagimda erkek boxer'larinin dizili oldugu standta elemanin birisi kendine don begeniyor ama kolundaki saat ne? GMT Master II

Uzaktan secebildigim kadariyla da sanirim gercek. Eleman istedigi bedeni bulamayinca gorevliye seslendi beraber bakmaya basladilar, ne enteresan tesaduftur ki saticinin da kolunda Rolex Sub var alkisalkis

Iste budur dedim... Rolex'in pazarlama ve bilinirlik yonunden bazi konulari nasil astiginin ozeti... Sahtesiyle bile olsa insanlar Rolex'i arzuluyor. Niye? birseyler kanitlamak istiyor cunku, bazi konularda hayatta basarili oldugunu metaalastirmak icin bilinen bir "marka"ya ihtiyaci var ve Rolex bunu cok guzel yapiyor.

Ama ben ayni fikirde degilim, kim oldugunu unuttum ama hani adamin biri cikip demisti ya "50 yasina kadar bir rolex alamayan bir erkek basarisizdir" diye... Hayattaki "degerleri" bu kadar basitlestiren, maddiyata doken bundan daha basarili bir laf edilemez herhalde. Ayni zamanda bayagi ve icini doldurmaktan uzak bir soz. Birisi rolex alirken basarili diger alamayanlar mi basarisiz??? Peeeh insanin ufku bir celik parcasina saplanirsa ancak boyle sig bir laf eder...

barett

barett

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedC.tesi 21 Nis. - 0:58

charizard demiş ki:
Çok zevkli bir tartışma olmuş gerçekten. Bir solukta okudum. Ben Polemik arkadaşımıza katılıyorum. Ben de şahsen Rolex'i sevmem. İlk başlarda sevmeme nedenim kıllıktı. Sonradan kendi kendime neden kıl olduğumu düşündüm. Bir cevap bulamadım. Bunun üzerine Rolex'i araştırmaya başladım. Modellerinin bana hitap etmediğini gördüm. Sadece Submariner No Date modeli hoşuma gider, diğerleri hoşuma gitmez. Ama adamların yaptıklarını görünce şunu anladım ki takdir etmemek elde değil. Teknolojiyi sonuna kadar kullanan bir marka. Rolex denince benim aklıma gelen şeyler kullanılan teknolojiyle sağlanan sağlamlık, dayanıklılık, güvenilirlik. Takdire şayan bir şekilde hiç kimsenin sağlayamadığı kadar bunları sağlıyor Rolex.Ayrıca yenilik yapılmadığı iddaları malesef gözler, kulaklar kapatılarak yapılan iddalar bana göre. Çünkü saat dünyasına getirdiği yenilikler yukarıda diğer arkadaşlar tarafından yazılmış durumda.
Bunun yanında yılda yaklaşık 1 milyon saat satması büyük bir başarı. Neticede lüks saat sınıfına giren bir markadır Rolex ve lüks markaların saat değil prestij sattığını hepiniz bilirsiniz. Benim saatimi alan aynı zamanda prestij satın alır demiyor mu lüks tüketim malları üreticileri. Rolex prestij satma işinde bu kadar başarılı olduğu için ayrıca bir takdiri hakediyor.
Bir diğer durum da şu. Bu saatin günlük hayatta kullanılabilirliğini tartışmak bana göre biraz yersiz. Çünkü günlük kullanıma uygun olmayan başka markaların başka model saatleri de var. Ama bu saatler genellikle koleksiyoncular tarafından alınır ve tutulur. Kullanmak ikinci planda. Zaten bu saati satıp satmayacakları da meçhul.
Son olarak neden böyle bir saatin üretildiğine gelince; tamamen prestij meselesi. Bu konuda adamlar son noktayı zaten 1953 yılında koymuşlar.
Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 4pq91

Saat dunyasina getirdigi yeniliklerden bahsederken ,gozlerimizin ve kulaklarimizin kapali oldunu sanmissiniz ama yanilmissiniz.Sahsen benim gozlerim ,saatci vitrinleri ve sitelerini gezmekten deyilde .Almanya , Fransa , isvicre ,Belcika ve Ingilterede gerek ozel gerekse kurumsal Mekanik saat muze ,borsa ve ekspozisyonlarini gezmekten .Buralardaki milli kutupanelerdeki kitap ve dokumanlari kopyalamaktan ilginc bir mekanizma gordugumde onu temin edip sokerek yakindan incelemekten yoruldu.Kulaklarim Aylik yillik ,haftalik saatci toplantilarinda belki kucuk bir bilgi yakalarim diye can kulagiyla dinlemekten her gece yatmadan once tamir odamda yuzlerce saatten ayni anda gelen tik tak sesleri duymaktan bitkin dustu ama ,yukarida yazdiklarimin arkasindayim .rolexe hic bir zaman kil olmadim ,aksine cok sevdigim bir markadir.Saglamligi guvenilirligi kullandindigi teknolojiye ben dahil hic bir arkadasimiz inkarda bulunmadi .1950 yillarda tüplü dalma yayginlasinca Rolex dunyadaki ilk dalgic saatini 1953 te yapti .Hatta 1778 bulunup kullanilmaya basliyan otomatik rotorlu saatleri 1945 ilk defa kol saatinde kullandi.bununlada kalmadi .1954 Gmt saati 1956 takvimli cronolu saatleri ilk defa kol saatinde kullandi.bu ornekleri cogalta biliriz ama yukardaki arkadaslarin yazdiklarina bakarsaniz Buyuk bir yanlislik ve haksizligi gorursunuz ilk defa rolex buldu denirse bu insanlarin kafasini karistirir .Bazi arkadslar hakli olarak saati bir butun olarak goruyorlar tasarimi ,kadrani ,ignleri ,kordonu ,kasasi hepsi bir butun dur diyorlar .konu hep tasirim uzerinde donuyor .mekanik saati diyer saatlerden ayiran makinesinden bahsedince BR-02 ustadini gibi makine uzerinden deyilde falanca tasarimi falanca modeli veya satis rakamlarindan hatta araba ,tufek ;lahmacun ,telefondan bahsediliyor .Ben diyorumki 1953 ilk dalgic saatini yapan firmanin yukardaki bu saati hem kaba ve cirkin hemde gereksiz diyorum ve mukkemmelci olarak kabul ettigim izlerken dinlerken hatta tadil ederekken zevk aldigim bu markanin rolex ve rolex sevenlerin sitelerinde deyilde tum saat dunyasinda hayretlik uyandiracak bir calisma yapmasini bekliyorum.Bu calisma benim acimdan dizayni,kordonu ,cami veya contasinda deyilde mekanizmasinda olmasini arzuluyorum.Gozumden kacan boyle bir sey varsa bunu wikipedia dan yada saat kutularindan cikan sertifikalarla deyilde saatin kapaginin altindan yada guvenilir otoritelerin kitaplarindan aktarirsaniz.Benim gibi mekanik saat bilgisine ac insanlarida bilgilendirirsiniz. (NOT BR-02 ustadin yazdiklarindan sonra inceledim gercekten saatin omrunu ve hassasiyetini artirici seyler ).
barett

barett

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedC.tesi 21 Nis. - 1:15

teng demiş ki:
burbank demiş ki:

Teng

2 gündür foruma giremiyordum, o yüzden ancak cevaplayabildim.

Sayın Burbank

* Polemik arkadaşımız Rolex konusunda yazmıyor, Rolex'i savunuyor. İkisi farklı şey. Rolex konusunda yazmak istese idi kaç senedir yazabilirdi, bildiklerini bizimle paylaşabilirdi. Yazdı da kimse neden yazıyorsun mu dedi ?

*Polemik arkadaşımıza kırıcı bir şey söylediğimi sanmıyorum. Sadece Rolex konusunda tartıştık. Ama kaç kere foruma davet etmeme rağmen bir kelime bile yazmayıp ta iş Rolex'i savunmaya gelince döktürürse, kendisini abisi gibi hissettiğim için kırılan ben oldum aslında.. by

Polemik arkadas ilk yazisinda bana kendisini taniyip tanimadigimi sormustu .Bende mesaj sayisindan eski polemik oldunu dusunmemistim sanki eskiden daha cok cok mesaji vardi scratch
charizard

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedC.tesi 21 Nis. - 8:47

barett demiş ki:

Saat dunyasina getirdigi yeniliklerden bahsederken ,gozlerimizin ve kulaklarimizin kapali oldunu sanmissiniz ama yanilmissiniz.Sahsen benim gozlerim ,saatci vitrinleri ve sitelerini gezmekten deyilde .Almanya , Fransa , isvicre ,Belcika ve Ingilterede gerek ozel gerekse kurumsal Mekanik saat muze ,borsa ve ekspozisyonlarini gezmekten .Buralardaki milli kutupanelerdeki kitap ve dokumanlari kopyalamaktan ilginc bir mekanizma gordugumde onu temin edip sokerek yakindan incelemekten yoruldu.Kulaklarim Aylik yillik ,haftalik saatci toplantilarinda belki kucuk bir bilgi yakalarim diye can kulagiyla dinlemekten her gece yatmadan once tamir odamda yuzlerce saatten ayni anda gelen tik tak sesleri duymaktan bitkin dustu ama ,yukarida yazdiklarimin arkasindayim .rolexe hic bir zaman kil olmadim ,aksine cok sevdigim bir markadir.Saglamligi guvenilirligi kullandindigi teknolojiye ben dahil hic bir arkadasimiz inkarda bulunmadi .1950 yillarda tüplü dalma yayginlasinca Rolex dunyadaki ilk dalgic saatini 1953 te yapti .Hatta 1778 bulunup kullanilmaya basliyan otomatik rotorlu saatleri 1945 ilk defa kol saatinde kullandi.bununlada kalmadi .1954 Gmt saati 1956 takvimli cronolu saatleri ilk defa kol saatinde kullandi.bu ornekleri cogalta biliriz ama yukardaki arkadaslarin yazdiklarina bakarsaniz Buyuk bir yanlislik ve haksizligi gorursunuz ilk defa rolex buldu denirse bu insanlarin kafasini karistirir .Bazi arkadslar hakli olarak saati bir butun olarak goruyorlar tasarimi ,kadrani ,ignleri ,kordonu ,kasasi hepsi bir butun dur diyorlar .konu hep tasirim uzerinde donuyor .mekanik saati diyer saatlerden ayiran makinesinden bahsedince BR-02 ustadini gibi makine uzerinden deyilde falanca tasarimi falanca modeli veya satis rakamlarindan hatta araba ,tufek ;lahmacun ,telefondan bahsediliyor .Ben diyorumki 1953 ilk dalgic saatini yapan firmanin yukardaki bu saati hem kaba ve cirkin hemde gereksiz diyorum ve mukkemmelci olarak kabul ettigim izlerken dinlerken hatta tadil ederekken zevk aldigim bu markanin rolex ve rolex sevenlerin sitelerinde deyilde tum saat dunyasinda hayretlik uyandiracak bir calisma yapmasini bekliyorum.Bu calisma benim acimdan dizayni,kordonu ,cami veya contasinda deyilde mekanizmasinda olmasini arzuluyorum.Gozumden kacan boyle bir sey varsa bunu wikipedia dan yada saat kutularindan cikan sertifikalarla deyilde saatin kapaginin altindan yada guvenilir otoritelerin kitaplarindan aktarirsaniz.Benim gibi mekanik saat bilgisine ac insanlarida bilgilendirirsiniz. (NOT BR-02 ustadin yazdiklarindan sonra inceledim gercekten saatin omrunu ve hassasiyetini artirici seyler ).

Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla bu saatin teknolojisi konusunda ya da saat dünyasına kattıkları hususunda düşündüklerimiz aynı doğrultuda.

Ayrı düştüğümüz nokta ise tasarımı konusu. Belki de Rolex bu saatin ikincisini üretmeyecek, bu saat tek olarak kalacak. Üretilen bu tek saat belkide kendi müzesinde kalacak. Esas mesele bana göre verilen mesaj. Çok güzel bir şekilde vermek istediği mesajı vermiş Rolex. İllaki bu saati takmak şart değil. Hangisini takarsanız takın, benim bütün saatlerim böyle diyor adamlar. Böyle bir model gerekli mi? Gerekli diyemem. Ama gereksiz olmuş da diyemem, çünkü bu mesajı vermek için adamlar böyle bir şey tasarlamış, üretmiş ve başarmışlar.

Yukarıdaki yazınızda başka bir şey söylediniz de anlamadıysam, kusuruma bakmayın.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedC.tesi 21 Nis. - 10:47

Ben de kendi adıma gözlerim ve kulaklarım kapalı yazmadığım fikrindeyim. En azından yazılanları tam olarak anladığımı sanıyorum.
Kimse Rolex'e kıl değil sadece iki zayıf yönünü söyledik o kadar...
1. Rolex yenilikçi bir marka değildir. Yenilikleri diye yazılan şeylere tekrar bakın hepsi 1940 larda 50 lerde 60 larda yaptığı şeyler.Kaldı ki o zamanlar bu kadar farklı önde değildi. Son 20 senede 14.000.000 saat üretmiş bir markanın yeniliklerini söyleyin, sonra da 14.000.000 saati çıkan rakama bölün bakalım kaç milyon saat başına bir yenilik çıkıyor. Zaten ürün gamı 1950 lerden kalma bir marka ne kadar yenilikçi olabilir ki ?? Kim buna cevap verebilir ?
2. Rolex'in zayıf yönlerinden ikincisi de müşteri yelpazesi dendi. Rolex'i bilerek kullanan bilinçli kullanıcılarından çok daha fazlası Rolex'i Rolex olduğu için alan marka meraklıları da dendi. Bu da ikinci gerçek değilmidir ?
3. Rolex'in Deep Sea saatinin gereksiz olduğunda herkes birleşiyor.Eh biz de başka bir şey demedik ki... diable

watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 23 Nis. - 20:46

Bu arada ilk otomatik kol saatinin harvood markasi tarafindan 1920 yilinda kullanilmis oldugunu ogrendim.
Rolex'in otomatik ve sugecirmez saati olan oyster modelinin ise 1926 yilinda ortaya ciktigini dusunursek, ilk otomatik kol saatini rolex'in yapmamis oldugu ortaya cikiyor.
Yani perrelet markasinin dunyada ilk otomatik saatini kendilerinin icat ettigini iddia etmeleri ve bunu yillarca reklamlarinda kullanmalarindan sonra, ilk otomatik rotor kurmali saati belcikali sarton'un icat ettigini fransiz patent dairesinin kabul ve ifsa etmelerinden sonra perrelet bu deyimini reklamlarindan cekti.
Dunyada ilk otomatik kol saatini rolex icat etmis olsaydi, sanirim bunu hepimizin gozune gozune sokardi Very Happy

.
brkgler

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 23 Nis. - 20:54

Rolex konusunda diyecek söz bulamadım lafı gediğine oturtmuşsun abi fumeur
bunlar çok değerli bilgiler büyük üstad, eğer fırsat bulursan da ilgili bilgi kaynaklarını bir şekilde bana gönderirsen çok müteşekkir olurum study
teng

teng

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 23 Nis. - 21:54

Mekanik saat dünyasının gelişimi sürecinde Rolex te önemli bir marka olarak payına düşen yenilikleri yapmış. Ama satışları olağanüstü artıp parayı bulunca saat dünyasına getirdiği yenilikler de azalmaya başladı. Bugün Cosc'a senede 35.000 saat gönderen Tag Heuer bile Rolex'ten daha önemli katkılarda, çalışmalarda bulunuyor. İmkanları çok daha fazla olan Rolex te bu tür çalışmalar yapabilir, saat dünyasını zenginleştirebilir,lider olarak piyasaya hareket getirebilir, ama tık yok. Bugün saat piyasasında hala 1980 lerden kalma mekanizmaları bize çakıyorlar ise bunun (müsebbiplerinden) biri de Rolextir. Belki de Swatch Grup ile aralarında anlaşmış ta olabilirler, bilmiyoruz.
Ama bir laf vardır '' boyundan posundan, kalıbından utan'' diye. İşte bence Rolex bu durumda.
bravoecho

bravoecho

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 23 Nis. - 23:54

Yazin bunu kenara, onumuzdeki 10 yil icerisinde Omega Rolex'in tahtina oturacak. Hem teknoloji hem fiyat politikasi anlaminda...
Echelon57

MesajKonu: Geri: Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik    Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik  - Sayfa 2 Icon_minipostedSalı 24 Nis. - 10:08

Sayin Br-02 muhtemelen daha iyi bilir örnegin bir Rolex 3135 kalibre acaba mühendislik acisindan üst limite ulasmis olabilirmi?Bildigim kadari ile rotorun yuvasindaki yakutlar tek zayif noktasi (peryodik bakimi aksatilirsa) bilye kullanabilirlerdi -ama sessiz calismasini ve torque en az kayipla aktarmasini sagladigi icin mühendislik acisindan tercih etmisler.
Tabiki kalibre görsel acidan cok daha iyi dekore edilebilir ama teknik acidan hangi acigini düzeltebilirler?
Örnegin Omeganin kullandigi silisyum yayini da kullanabilirlerdi acaba niye tercih etmediler?Rolexde bu yay konsorsiyumun icindeydi Swatch ve Patek ile.
Teknik acidan degerlendiren olursa sevinirim.

selamlar

Yok böyle bir Saat,yok böyle bir yenilik
2 sayfadaki 2 sayfasıSayfaya git : Önceki  1, 2
 Similar topics
-
» Maurice Lacroix Master Piece Roue Carrée - Yenilik
» Saat&Saat firmasının Hamilton markasını konumlandırma yanlışlığı
» Saat markalarının saat dışındaki ürünleri , düşünceleriniz
» Uygun fiyata el yapımı Armand Nicolet saat son 9 saat 56 dakika
» Saat&Saat firmasının fiyat politikası