Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

2. el otomobil tavsiyesi

+5
Saradora
ofis
tmr5555
asderty
bao.bao
9 posters
YazarMesaj
bao.bao

bao.bao

2. el otomobil tavsiyesi Empty
MesajKonu: 2. el otomobil tavsiyesi   2. el otomobil tavsiyesi Icon_minipostedPerş. 26 Nis. - 4:49

Max. 17.000 TL bütçe ile ilk otomobil tavsiyeniz ne olur? Hatta varsa otomobilini satan, alıcısı da olurum. Smile 2 aydır otomobil arıyorum, 2. elin ne kadar nalet bir şey olduğunu öğrendim. Yaklaşık on tane otomobili sanayide ustalara gösterdim, hepsi ağır bakım gerektiren masraflı arabalardı. Bugün 2006 model dizel Fiesta' yı götürdük, 115 bin km' de. Motor rektefe mi olacakmış neymiş? Very Happy 18 bin liraya anlaşmıştık ama olmadı işte. Bazen çok sıkılıyorum, normalde çok tembelimdir ama 2 aydır sabah erkenden uyanıp öğlene kadar araç başında, sanayide zaman geçirip oradan okula gidiyorum.

Çok fazla değişeni ve boyası olmayan, km' si mümkünse 100 binin altında, her türlü marka model olur. Saygılar, teşekkürler...
asderty

MesajKonu: Geri: 2. el otomobil tavsiyesi   2. el otomobil tavsiyesi Icon_minipostedPerş. 26 Nis. - 5:26

Ben 6 ay önce 2000 model megane 1 aldım 16 bine. Ama araba bildiğim temiz bir arabaydı. Megane 1'ler (temizse) fazla masrafı olmayan ama sürüş konforu biraz düşük araçlar bence.

Senin durumun için yorumum şunlar olur:

Bu fiyat civarındaki dizeller sorunlu olabilir. Benzinli alıp, (takacaksan) tüpü de kendin takmanı tavsiye ederim.

Bir de hangi arabayı alırsan al ya tanıdıktan bildiğin araba olsun, ya da internetteki ilanlarda çok temiz ve km'si oldukça düşük olanlara yönel. Mesela 30 bin kilometredeki arabanın kilometresini düşürmüş olsalar bile en fazla 50-60 binden düşürmüşlerdir, belli olur çünkü. Senin baktığın araba belki 215000'den düşmüş bile olabilir. (Benzer örnekleri bizzat gördüm) Yani bence 2006 olacağına 2003 olsun ama az kullanılmış olsun diye düşünüyorum.

Bir de arabadan beklentilerin neler (az yaksın, hemen satılsın, büyük bagaj, iki kapı, spor görünüm gibi), aklındaki modelleri falan da yazarsan daha iyi olur.
tmr5555

tmr5555

MesajKonu: Geri: 2. el otomobil tavsiyesi   2. el otomobil tavsiyesi Icon_minipostedPerş. 26 Nis. - 7:18

sıfır'ı 20.000 TL olan Dacia Logan var, çok basit bir araba ama
basit = bozulma ihtimali düşük.

Sanayide babamın yanında olsun tek başıma olsun ustalara çok işi düşmüş bir insan olarak sana bütçen hizanda önerim yerli üretim araçlardan birini seçmen olur çünkü 100.000 km civarı bir otomobil ile er yada geç oralara düştüğünde yedek parça masrafın görece düşük olacaktır.
İlk ehliyetimi aldığımda bir Renault Torosum vardı bir gün aynası kırıldı, yedek parçacıya gittiğimde aynanın yenisi sadece 5TL'ydi!!!
Bir arkadaşım Opel astrasının aynası için 500 küsür TL ödemek zorunda kalmıştı.

Renault 12 (Toros) havalı bir araba değildi, kliması yoktu, otomatik camları yoktu ama insanın ayağını yerden kesiyordu işte.

En son tmr5555 tarafından Perş. 26 Nis. - 8:39 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
http://www.behance.net/timurpinar/frame
ofis

ofis

MesajKonu: Geri: 2. el otomobil tavsiyesi   2. el otomobil tavsiyesi Icon_minipostedPerş. 26 Nis. - 8:11

motor kayışı dişli olan modellerin uzun ömürlü olduğu söyleniyor.
mazda ve honda böyleymiş ama her modeli olmayabilir.

honda almayı düşünen bir abimin servisten aldığı cevap ''bu arabalar kaza vuruk vs falan olursa servise geliyor'' rutin bakım hariçtir tabiki.

küçük motor yüksek beygir gücününde motorun ömrünü kısalttığı söyleniyor.
asderty

MesajKonu: Geri: 2. el otomobil tavsiyesi   2. el otomobil tavsiyesi Icon_minipostedPerş. 26 Nis. - 8:54

17 bin liralık corolla ve civicler 2000-2001 model civarı olur sanırım. Hor kullanılmamış, bakımlı olmak kaydıyla gerçekten sorunsuz olurlar, 400-500 binlere kadar giderler (bu yüzden ikinci eli hem pahalı hem çabuk satılır ikisininde)

Triger kayışının zincir olması bence çok önemli değil. Zincirin ömrü 2-3 kat uzun oluyor ama, aldığında trigerden emin olamayacağından her halukarda değiştirmek gerekebilir. Lastik olan 250-300 lira civarına değişip 50-60 bin km gider nolcak.
Saradora

MesajKonu: Geri: 2. el otomobil tavsiyesi   2. el otomobil tavsiyesi Icon_minipostedPerş. 26 Nis. - 9:21

17bine rahatlıkla bir honda civic alabilirsin,daha rahat ve konforlu olsun dersen 2003-2004 model astra klasiklere bakabilirsin temizi 20bin civarında satılır fakat biraz sabredersen mutlaka 17bine de bulursun.

4 yaş üstü araçlarda dizelden uzak durmalısın.parça değişimleri her zaman daha pahalıdır.

Ayrıca deniz kıyısı olmayan şehirlerden araba almak,nem ve pas ihtimalinden dolayı daha mantıklı.tüplü araç almamanı tavsiye ederim.Genelde tüp taktırıldıktan sonra bir daha bakımı yaptırılmadığından dolayı motora zarar veriyor.Sen tüpsüz al tüpü kendin taktır.

Ve en önemlisi acele etme:) mutlaka karşına işte bu diyeceğin bir araç çıkar Smile

İlk mesajımı da saatle ilgili olmayan bir konuda atmam çok ilginç oldu:)
bao.bao

bao.bao

MesajKonu: Geri: 2. el otomobil tavsiyesi   2. el otomobil tavsiyesi Icon_minipostedPerş. 26 Nis. - 9:37

İlginize teşekkürler.

Asderty beklentimi söyledim, abartılı ölçüde değişeni ve boyası olmayan, mümkünse km' si (100k altı) düşük ve belirttiğin gibi satışında çok fazla zarar ettirmeyecek araç olması önemli.

2000-2001 model Megane 1, Astra, Civic, Golf ve Focus bu özellikleri taşıyacaksa dadından yenmez de temizini bu fiyata bulmak imkansız gibi.
asderty

MesajKonu: Geri: 2. el otomobil tavsiyesi   2. el otomobil tavsiyesi Icon_minipostedPerş. 26 Nis. - 11:11

"Megane 1, Astra, Civic, Golf ve Focus" bu arabaların hepsi ikinci elde tutulan arabalar.

Yalnız az önce sahibindene baktım, fiyatlar bana da yüksek geldi. (Tutulan arabanın kötü yönü de bu maalesef, yoksa bunların mitsubishi veya nissandan bir fazlaları yok, uçmuş fiyatları dışında).

İkinci el araba işi gerçekten zor. Ama marka-model sınırlaman fazla yok. Bu modellerin hepsi de kolay satılır (astra bir nebze daha zor belki) Bulabilirsen en iyisi tanıdıktan bildiğin arabayı almak, o zaman km sıkıntısı da fazla olmaz.

Bir yandan da yukarıdaki 5 modeli sahibindende takip etmeye devam edersin. Araba gerçekten temizse biraz fazla da versen, kaçırma. Kolay gelsin...
bao.bao

bao.bao

MesajKonu: Geri: 2. el otomobil tavsiyesi   2. el otomobil tavsiyesi Icon_minipostedC.tesi 28 Nis. - 8:42

Bugün 17.500 liraya Hyundai Accent Era 1.4 Select için anlaştık. 92k km' de, boya ve değişen yok. Kullananlar, bilenler, görüş belirtmek isteyenler bilgilendirirse sevinirim. Sağolun...
sermerhat

sermerhat

MesajKonu: Geri: 2. el otomobil tavsiyesi   2. el otomobil tavsiyesi Icon_minipostedC.tesi 28 Nis. - 8:46

bao.bao demiş ki:
Bugün 17.500 liraya Hyundai Accent Era 1.4 Select için anlaştık. 92k km' de, boya ve değişen yok. Kullananlar, bilenler, görüş belirtmek isteyenler bilgilendirirse sevinirim. Sağolun...

hayırlı uğurlu olsun, kazasız belasız kullanmanız dileğimle.
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: 2. el otomobil tavsiyesi   2. el otomobil tavsiyesi Icon_minipostedC.tesi 28 Nis. - 9:02

Bugüne kadar ben de hyundai accent era veya elantra bakıyordum ancak arabadan iyi anlayan tanıdık bir taksici 15-20.000 arası 2005 ve üstü hyundai alacağına 2000-2005 arası toyota veya honda al dedi.
bao.bao

bao.bao

MesajKonu: Geri: 2. el otomobil tavsiyesi   2. el otomobil tavsiyesi Icon_minipostedC.tesi 28 Nis. - 9:39

Sermerhat çok teşekkür ederim. Vervito, onlarında temizini bulmak çok ama çok zor.
asderty

MesajKonu: Geri: 2. el otomobil tavsiyesi   2. el otomobil tavsiyesi Icon_minipostedC.tesi 28 Nis. - 9:44

Hyundailer hakkında benim pek bilgim yok. Malzeme kaliteleri avrupalılara göre biraz düşük, motor ve yürüyeni orta-iyi arası sanırım.

Ama atmosferik benzinli motor (hatalı kullanılmadıysa) kolay kolay sorun çıkarmaz zaten.

İçinize sindiyse fiyatına göre iyi araba bence hyundailer.

Hayırlı olsun, güle güle kullanın...

@vervito: zaten bu araba piyasasını sanayideki ustalarla taksiciler bu hale getirdi Smile Hyundai'ye yaramaz diyen benim ustam 2 yıldır iyi araba diyor. Bunların hepsi mareanın parçası ucuz, lagunanınki adamı bitirir dediler, servislerine gittim sordum, ortalamada nerdeyse laguna mareadan ucuz çıktı. Rover'a iyi diyen usta-taksici duymadım, 2 arkadaşım yıllarca 2 serisi rover'a bindi, masrafsız, ucuz, mis gibi kullandılar. Hepsinin en çok övdüğü şahini yıllarca kullandım, yorum bile yapmıyorum. Broadway'da aynı şekilde... 97 Corolla arkadaşımda vardı (efsane kasasıdır corollanın). Zamanında gerçekten çok iyi arabaydı, sorunsuzdu gerçekten, ama artık 15 yaşında arabalar, hala süper araba diye satılıyor, piyasası uçmuş. 99 yuvarlak farlı corollalar, efsane kasayla aynı motor, aynı yürüyene sahiptiler, donanımları da fazlaydı (airbag, klima vs), ama farı yuvarlak-tipi bozuk diye hiç tutmadı, eskisinden ucuza bile zor satılıyordu...

Neyse, ustaydı, taksiciydi deyince kendimi tutamadım guluyor Bu arada taksici demişken, Ankara'daki ticari taksilerin yarısı hyundai, ama corolla ve honda neredeyse hiç yok scratch

Bu arada bu kadar yazdığıma bakmayın, araba benim için ayağımı yerden kesen bir araç. Güvenli, masrafsız, zahmetsiz olsun yeter...
erhun

MesajKonu: Geri: 2. el otomobil tavsiyesi   2. el otomobil tavsiyesi Icon_minipostedC.tesi 28 Nis. - 10:58

Japon arabalarını aşırı seven ve bu markalar hakkında bilgi sahibi biri olarak bir kaç tavsiye vermek istiyorum. Söylediğiniz bütçeye yakın araçları (diğerlerine göre daha yüksek modelli) Nissan'da bulabilirsiniz. Toyota ve Honda çok zor. Mazda'da pek sanmıyorum. Toyota'nın bünyesindeki Daihatsu'nunda fiyatları uygun. Daihatsu marka araçların çoğu parçası Toyota'nın.

Lafı fazla uzatmadan bir kaç ilan paylaşıp ayak altından çekileyim:

Nissan Almera 1.5 2004 model 70.000 km. (pazarlık yapar diye düşünerek koyuyorum fiyat 18.500 yazmış satıcı)
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-nissan-cok-temiz-bir-arac-84026758/detay

Daihatsu Sirion 1.3 2006 model 60.000 km
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-daihatsu-tertemiz-japon-kalitesi-84045937/detay

Daihatsu Sirion 1.3 2006 model 91.500 km (yeni kasa)
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-daihatsu-begenmemek-mumkun-degil-darbe-boya-degisen-yok-75355025/detay

Daha bir çok araç var bu fiyatlara bu markalarda (özellikle bu modellerde), yaşadığınız şehri bilmediğimden ilanlardaki şehirlere dikkat etmeden paylaştım.
sandeman

sandeman

MesajKonu: Geri: 2. el otomobil tavsiyesi   2. el otomobil tavsiyesi Icon_minipostedC.tesi 28 Nis. - 21:32

Ben de Nissan Almera,yahut Mitsubishi Lancer tavsiye etmek için yazacaktım,Sn Erhun Almerayı tavsiye etmiş zaten. Uygun fiyata bulabileceğiniz arabalardır.
erhun

MesajKonu: Geri: 2. el otomobil tavsiyesi   2. el otomobil tavsiyesi Icon_minipostedC.tesi 28 Nis. - 23:02

O saatte aklıma gelmemiş. Sandeman doğru söylüyor Mitsubishilere de bakabilirsiniz.

Örnek olarak bir tane koyup tekrar çekileyim ortalıktan.

2006 model, 1.3 motor, 65.000 km, hb5 kapı
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mitsubishi-mitsubishi-colt-1-3-siyah-84116758/detay

2. el otomobil tavsiyesi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Otomobil genel
» Bugün aklımızdaki otomobil
» Otomobil ya da Motorsiklet hayranları buraya
» saat tavsiyesi..
» Saat Tavsiyesi