Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Osmanlı mine cep saati kadranı

+3
mustafasuren
watcher
hipogrif
7 posters
YazarMesaj
hipogrif

hipogrif

Osmanlı mine cep saati kadranı Empty
MesajKonu: Osmanlı mine cep saati kadranı   Osmanlı mine cep saati kadranı Icon_minipostedCuma 26 Mart - 11:55

Osmanlı mine cep saati kadranı, Sultan V.Mehmed Reşad tuğralı, tuğrayı çeken hattat Selim Efendi, tarih H.1327/M.1912, 4.3cm çapındadır. kadranı ilk bulduğum anki hali buydu daha sonra sözde tamir yapmak için sürülmüş olan boyaları temizledim tuğra üzerinde de ufak bir atık vardı ve etrafına boya bulaşmıştı temizlenince daha güzel oldu Smile kadran hakkındaki bilgiye de üniversitedeki hocam sayesinde ulaştım:) daha önce de pek çok defa tuğralı kadran görmüştüm ama böylesini hiç görmemiştim üzerinde yapılış tarihi bulunan bir ve bir hattat tarafından çekilmiş tuğralı bir kadran...

[img]Osmanlı mine cep saati kadranı Ferhat86039eozel2255711[/img]
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Osmanlı mine cep saati kadranı   Osmanlı mine cep saati kadranı Icon_minipostedCuma 26 Mart - 21:39

Coook guzel.
Bu tugra'yi bilgisayarda cizip, uzerindeki tarihi 2010 diye yazabilecek bir arkadas var mi?
http://www.turksaatforumu.com
mustafasuren

mustafasuren

MesajKonu: Geri: Osmanlı mine cep saati kadranı   Osmanlı mine cep saati kadranı Icon_minipostedC.tesi 27 Mart - 0:34

watcher demiş ki:
Coook guzel.
Bu tugra'yi bilgisayarda cizip, uzerindeki tarihi 2010 diye yazabilecek bir arkadas var mi?
hayırdır abi planın nedir?
hipogrif

hipogrif

MesajKonu: Geri: Osmanlı mine cep saati kadranı   Osmanlı mine cep saati kadranı Icon_minipostedC.tesi 27 Mart - 12:41

tuğrayı bilgisayarda çizmek te tarihini yazmakta çok kolay Smile ben hallederim, en kısa sürede
hipogrif

hipogrif

MesajKonu: Geri: Osmanlı mine cep saati kadranı   Osmanlı mine cep saati kadranı Icon_minipostedC.tesi 27 Mart - 12:54

çok alakasız olacak ama geçen gün ilk defa bir kol saati aldım kendime 1930'lardaki art deco benzeri bir kasası var. west end watch company markası. kol saatleri konusunda çok bilgim yok west end şirkenini de ürettiği cep saatlerinden biliyordum.
neyse asıl konuya geleyim saatin kasa ölçüleri 19 mm X 30 mm bana biraz ufak gibi geldim bayan saati mi erkek saati mi? anlamadım. ölçülerden de anlaşılacağı gibi kasa dikdörgen yardımcı olursanız sevinirim Smile fotoğraf koymaya çalıştım ama olmadı
borahan
Admin
borahan

MesajKonu: Geri: Osmanlı mine cep saati kadranı   Osmanlı mine cep saati kadranı Icon_minipostedC.tesi 27 Mart - 19:49

hipogrif son yazdığın soruyu Saat Danışma başlığı altında sorar mısın? güzel konu dağılmasın Wink
http://www.boraeresici.com
hipogrif

hipogrif

MesajKonu: Geri: Osmanlı mine cep saati kadranı   Osmanlı mine cep saati kadranı Icon_minipostedC.tesi 27 Mart - 22:40

peki Smile
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Osmanlı mine cep saati kadranı   Osmanlı mine cep saati kadranı Icon_minipostedPaz 28 Mart - 4:31

mustafasuren demiş ki:
watcher demiş ki:
Coook guzel.
hayırdır abi planın nedir?

diable
Tugra bir gelsin fumeur
mustafasuren

mustafasuren

MesajKonu: Geri: Osmanlı mine cep saati kadranı   Osmanlı mine cep saati kadranı Icon_minipostedSalı 30 Mart - 9:24

Ottoman Enamel Dial ca.1912
bende bunu buldum.bilgide aynı hemen hemenOsmanlı mine cep saati kadranı Resattugralikadran
Osmanlı mine cep saati kadranı, Sultan V.Mehmed Reşad tuğralı, tuğrayı çeken hattat Selim Efendi, tarih H.1327/M.1912, 4.3cm çapındadır.
bu da ingilizcesi
Pocket watch enamel dial , Ottoman made, imperial insignia of Sultan Mehmed Resad V , calligrapher signed as Selim and dated to AH 1327/AD 1912. 4.3cm diameter.
hipogrif

hipogrif

MesajKonu: Geri: Osmanlı mine cep saati kadranı   Osmanlı mine cep saati kadranı Icon_minipostedÇarş. 31 Mart - 5:15

mimar sinan üniversitesi'nden sanat tarihi hocam Aykut Gürçağlar'ın koleksiyonundan, sizin bulduğunuz bu kadran fotoğrafı...
sağolun engin araştırmanızla aydınlattınız bizi Smile eşsiz bir kadran değil zaten, hatta belki pek çok örneklerini bulmak mümkündür bunlardan daha iyi durumda olan.
efsane

efsane

MesajKonu: Geri: Osmanlı mine cep saati kadranı   Osmanlı mine cep saati kadranı Icon_minipostedÇarş. 7 Nis. - 6:06

arkadaşlar saat kadranlarınız itinaile yapılır cep saati kol sati fark etmez
deka

deka

MesajKonu: Geri: Osmanlı mine cep saati kadranı   Osmanlı mine cep saati kadranı Icon_minipostedÇarş. 7 Nis. - 6:19

Sayın efsane hoşgeldiniz, anlaşıldığına göre saatçilikle uğraşıyorsunuz, kendinizi tanıtma bölümünde tanıtırsanız,sizi tanımış olur ve bundan memnun oluruz.
efsane

efsane

MesajKonu: Geri: Osmanlı mine cep saati kadranı   Osmanlı mine cep saati kadranı Icon_minipostedÇarş. 7 Nis. - 6:30

yeni uye oldugum için tam nasıl yapılıyor bilmiyorum ama birşeyler denedim inşallah olmuştur ben saat tamir ustasıyım
elimden geldigince sorularınızada cevap vermeye çalışırım tamirle ilgili
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Osmanlı mine cep saati kadranı   Osmanlı mine cep saati kadranı Icon_minipostedÇarş. 7 Nis. - 8:25

Sayin efsane, hosgeldiniz,
Asagidaki link'te bir "yeni konu" acarak kendinizi tanitirsaniz ben de cok sevinecegim, cunku ozellikle saat kadrani hepimizin basbelasi, eger bunlari da tamir ediyorsaniz muthis olacak.

http://www.turksaatforumu.com/tanalm-f12/
efsane

efsane

MesajKonu: Geri: Osmanlı mine cep saati kadranı   Osmanlı mine cep saati kadranı Icon_minipostedÇarş. 7 Nis. - 8:40

eski yıpranmış saat kadranlarını tamamen silip tektar baştan orjinaline en yakın şekilde yapıyoruz varsa öyle kadranlarınız kargoyla yallaya bilirsiniz adres vere bilirim yada yakındaysanız dukkanımızada bekleriz
aoaristocrat_07

aoaristocrat_07

MesajKonu: Geri: Osmanlı mine cep saati kadranı   Osmanlı mine cep saati kadranı Icon_minipostedSalı 4 Mayıs - 14:20

porselen kadran üzerine dolgu yapılır oda tamirat olur belli olur başka bişi yapılamaz boş iş
hipogrif

hipogrif

MesajKonu: Geri: Osmanlı mine cep saati kadranı   Osmanlı mine cep saati kadranı Icon_minipostedPaz 16 Mayıs - 23:05

sınavlardan dolayı biraz geç kaldım tuğrayı yapmak için. istediğiniz gibi 2010 tarihli Smile gecikmeden dolayı özür dilerim...
hipogrif

hipogrif

MesajKonu: Geri: Osmanlı mine cep saati kadranı   Osmanlı mine cep saati kadranı Icon_minipostedPaz 16 Mayıs - 23:06

[img]Osmanlı mine cep saati kadranı Mehmetreadkopya Uploaded with ImageShack.us[/img]
hipogrif

hipogrif

MesajKonu: Geri: Osmanlı mine cep saati kadranı   Osmanlı mine cep saati kadranı Icon_minipostedPaz 16 Mayıs - 23:09

tuğra aynı tuğradır, yani V. mehmet reşad ın tuğrasıdır. hattatları aynı olmadığından dolayı farklı görünüyor...

Osmanlı mine cep saati kadranı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Proje: Kadranı 24 rakamlı erkek kol saati
» Prior Osmanli Saatleri
» Zenith Respirator kadranı aranıyor
» Bir Genç Bir de Eski Osmanli
» Osmanlı Ocağına dikkat