Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?

+14
bootsector
gürbey
kuvarsit
GAREZ
egunns
aaltindeger
deka
barett
Axiaziz
mustafasuren
borahan
teng
crazyhours
watcher
18 posters
Sayfaya git : 1, 2  Sonraki
YazarMesaj
watcher
Admin
watcher

Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Empty
MesajKonu: Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedPtsi 29 Mart - 20:42

Arkadaslar,
Su andaki yaptirmakta oldugumuz saatimizin hayata gecmesi hatta teslimati yaklasik bir yil surmus olacak.
Bir yil icinde dusunceden teslimat'a varan bir sure.
Yeniden bir proje icin simdiden dusunmeye baslayalim mi?
Saatimizi sadece 50 adet urettik, buna uye sayimizin 100 civari oldugu donemden basladik, 50 adet'i dolduramayiz diye de ek tedbirler aldik.
Ama 50 adet'i doldurduk, bu arada sonradan eklenen uyelerimiz de oldu, onlar proje'ye yetisemediler.
Artik ayni modeli yapmayacagiz.
Yeni bir proje'nin hayata gecmesi de nereden baksaniz, su ana kadar edindigimiz tecrubeler isiginda yine de 8-10 aydan once olmaz.
Dusuncem, eger sizler de isterseniz, simdiki uye sayimiz icinde yilda bir tane 50 adetle limitli proje uretmek.
Uye sayimiz cogalirsa bunu yilda iki'ye cikarabiliriz.
Ben ilk projemizden yurtdisinda bahsetmeye korkar oldum, kime anlatsam hemen o da bir tane istiyor. Bildiginiz gibi benim kendime ayirdigim bes taneden bana sadece bir tane kaldi.

Osmanli rakamlarinin bizim saatimizin simgesi olmasi gerektigini dusunuyorum.
Nasil ki her onemli saatin bir simgesi varsa oyle, uzaktan bakinca bile bir panerai nasil hemen taninabiliyorsa bizim saatimiz de taninmali.
Biliyorum bu biraz hedefin buyuk oldugu anlamina geliyor ama bu kadar emek verince degsin bari.
Eger siradan rakam yapacaksak, piyasa bunlarla dolu, neden gidip bir certina ya da tissot almayalim ki o zaman.
Limitli serilerimize guzel makineler kullanalim, 2824 tarzi kullanmayalim.
Kronolarda butceye gore secim sansimiz cok yok, eger Isvicre kullanacaksak ust kalite bir 7750 veya daha pahali olarak Valgrange kullanabiliriz, Valgrange'da fiyat hemen 300-400€ daha pahali olur.

Yeni projemizi kronolu yapalim diyorum, simdiye kadar bunun ustunde tasarim calismalari yaptik, 7750 makineli, iki gostergeli yani kucuk kollar 6 ve 12 hizasinda, 42mm cap ve 22mm lug acikligi olarak tasarim yaptik.
Model ismi olarak eski bilim adamlarindan ya da astronomlarindan birinin adini verelim diyorum, mesela neden BIRUNI olmasin ki?

Haydi dostlar kalem basina, bu projeyi hayata gecirmeme karari alsak bile bunun uzerinde sohbet hos olacaktir diye dusunuyorum.

En son watcher tarafından Çarş. 25 Ağus. - 3:40 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi
http://www.turksaatforumu.com
crazyhours

crazyhours

MesajKonu: Geri: Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedSalı 30 Mart - 1:01

herşey güzel ama biruni kulağı tırmaladı gibi (benim kulağımı yani:)) o zaten ince bir detay .. ben yeni bir saar hayal ettiğimde kronoları 3 ve 9 yönünde düşünmüştüm. dünyanın ilk denizaltı'nın da Türk imalatı olması da belki bir fikir verebilir Taht el bahir ....
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedSalı 30 Mart - 1:26

Sevgili crazy,
senden haber ciktigina sevindim, merak etmeye baslamistim.

Biruni diye dusunmemin nedeni, bilim adami ve astronom olmasi nedeni ile, krono da olcum yaptigi icin...

Ama baska bisey de olabilir.

Denizalti ismi icin dalgic saati uretince verebiliriz, zaten daha sonra siraya bir dalgic saati alabiliriz.

gostergelerin 3 ve 9 yonunde olmasi benim de cok istedigim birseydi ama 7750 ile bu yapilamiyor, baska makineye bakmak gerek, o zaman da maliyeti uyelerimizin cogunu asar diye korkarim.
Cunku bu saatin bile maliyeti 450€ civari olur diye dusunuyorum.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedSalı 30 Mart - 1:29

Taht el Bahir bildiğim kadarıyla 2. Abdülhamit zamanında yapıldı. Amerika kurtuluş savaşında kullanılan denizaltı var. Hatta Amerikan iç savaşında da böyle bir denizaltı öyküsü var.
scratch Bu Amerikalılar dipten dipten gitmeye bayılıyormu ne ?
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedSalı 30 Mart - 1:44

Leonardo da Vinci'nin cizdigi denizalti da var, onun hayata gecirilmedigine dair de emin olamayiz.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedSalı 30 Mart - 1:51

Dalma çanı olarak yapılan kullanılan var ama denizaltı olarak bir iş yapmış ilk örnekler bunlar.
Aslında ikisi de korkutup ablukayı kaldırmak dışında bir işe yaramamış.
crazyhours

crazyhours

MesajKonu: Geri: Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedSalı 30 Mart - 2:17

izindeydim Smile
350 450 derken yine pilot olmayalım valla Smile) birde yeni proje resim ya da foto olarak çıkmadan ne desem boş valla ama bir şeyi icad edip sonra bir yerlerden baskı oldu diye başkalarına bırakan patentsiz üreticilikte üstümüze yoktur dünyada ...
crazyhours

crazyhours

MesajKonu: Geri: Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedSalı 30 Mart - 2:21

bir de astronomi deyince benim aklıma takiyüddin geliyor nedense şöyle havalı bir ismi olan astronotumuz pardon gök bilimcimiz vardır mutlaka
crazyhours

crazyhours

MesajKonu: Geri: Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedSalı 30 Mart - 2:24

uluğ bey fena değil gibi böyle havalı geliyor sanki kulağa hatta bir de ay fazı krono derken gene euro lar uçacak havalarda Smile
crazyhours

crazyhours

MesajKonu: Geri: Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedSalı 30 Mart - 2:26

ayda ona ait bir çukur vardı ya oradan esinlendim
crazyhours

crazyhours

MesajKonu: Geri: Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedSalı 30 Mart - 2:28

biruni ve tusi nin de varmış Smile
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedSalı 30 Mart - 3:24

crazyhours demiş ki:
izindeydim Smile
350 450 derken yine pilot olmayalım valla Smile) birde yeni proje resim ya da foto olarak çıkmadan ne desem boş valla ama bir şeyi icad edip sonra bir yerlerden baskı oldu diye başkalarına bırakan patentsiz üreticilikte üstümüze yoktur dünyada ...
Anladiysam arap olayim baris ilani
borahan
Admin
borahan

MesajKonu: Geri: Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedSalı 30 Mart - 6:13

gok bilim olacak ise; takiyyüddin, ali kuşçu var ama bu saatın bır moonphase olması ıyı olur gıbı Smile ama klasık bır saat yaptık bır krono ya da dalgıc saatı tercıh edılmelı dıye dusunuyorum.

benım tercıhım dalgıc saatınden yana ama kronolu da olur Smile biraz dusunelım bakalım... Smile
http://www.boraeresici.com
mustafasuren

mustafasuren

MesajKonu: Geri: Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedSalı 30 Mart - 7:07

ibni sina'ya batıda avicenna diyorlar. kulağa hoş geliyor ama oryantalist bi bakış açısı derseniz itiraz etmem
Axiaziz

Axiaziz

MesajKonu: Geri: Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedSalı 30 Mart - 7:14

Yalnız Urwerk başlığı altında, bir mekanizma resmi paylaşmıştınız, sayın @Watcher, değişik bir şeydi hatırlatıyorum, hatta sonra o resmi kaldırdınız onu da hatırlatıyorum...
-------------------------------------------------------------------

Şimdi bu yeni düşüneceğimiz saat de, pilot saatiydi, dalgıç saatiydi gibi standart bir şey olursa, ha ben gene alırım ama tüm muhalefet şerhimi koyarak alırım onu belirteyim...

(Kızdırmayın beni, yoksa hangi para)
diable
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedSalı 30 Mart - 7:50

O paylastigim mekanizma ile ilgili calismalar yapiyorum, ama cok yavas yuruyor ben de cok dikkatli gidiyorum. En kucuk bir yanlis adimimda fiyat patlar, zaten o saat uzerinde cok dikkatle gidilmesi gereken bir saat olacak ama biraz sabir gerekiyor, 1 yildan fazla surebilir.
Malum her seyi en optimum fiyatlara getirmek istiyorum.
O mekanizmanin benim istedigim tarzda calismasi icin ve modele uymasi icin ureticiyi bizden ek tasarim ucreti istemeden ikna etmem lazim.
O mekanizma ve uretilebilecek saat ile ilgili birkac ipucu vereyim:
Piri reis
marko polo
vacheron constantin
urwerk

O mekanizmali bir saatin benim arzuladigim tarza gelmesi icin adet basi 8-10 bin € (hatta daha yukarisi) ve min. 100 adet gibi ucuk durumlar var.
Ben ise en fazla 2500-3000€ ve 50 adet gibi mucadele veriyorum.
..................................................................................................................................................................

Bu ikinci projemizi gundeme getirmemdeki neden, kalkip gidip ucuk paralara siradan saatler almayalim paramiza yazik olmasin gibi dusunuyorum.
Simdilik genel fikirlerimizi belirtelim ama ben ikinci saat icin super bir krono olsun diyorum. Tasarim yapiliyor ama araya basel fuari girdi, yeterince hizli gitmiyor, ben de ustelemiyorum, nasil olsa zamanimiz var.
Dalgic modeli de dusunebiliriz ama bu model, en kolay olan krono komplikasyonlu olsun diye dusundum, eger dalgic saati simdiden tasarlarsak yine komplikasyonsuz bir saat olacaktir ki bu da birinci ile ayni ozellikleri tasir.
Hem dalgic hem de krono yaparsak bu bizim genel ortalama butcelerimizi asar diye korkarim.
Yeni proje icin kronolu saati 450€ civarinda tutmaya calisiyorum ama inanin ureticiyi cok zorluyorum. Kalite ve guzellikten odun vermeden organize etmeye calisiyorum.
Yapacagimiz saat tipki birinci gibi piyasada esdegerinin en az 8-10 kat olabilecegi bir saat olsun istiyorum.

Mustafa hocam, ibni-i sina'ya batida avicenna dendigini bilmiyordum, cok ta sevimli ve anlamli duruyor, bu konuda bize biraz daha genis bilgi verebilirsen seviniriz.
barett

barett

MesajKonu: Geri: Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedSalı 30 Mart - 7:59

ipin ucunu tuttum ve cektim cika cika bunlar cikti..
Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Montrevacheronconstanti
Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Segni
mustafasuren

mustafasuren

MesajKonu: Geri: Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedSalı 30 Mart - 9:02

İbn-i Sina (tam adı Ebu Ali el-Hüseyin ibni Abdullah ibn-i Sina el-Belhi), Farsça: ابوعلى سينا/پورسينا, Latince: Avicenna; okunuş: āv'ĭ-sěn'ə[1]; d. 980, Buhara yakınları - ö. 1037, Hemedan), filozof, hekim ve çok yönlü Fars[2][3][4][5] bir bilim adamıdır.

Samanoğulları sarayı kâtiplerinden Abdullah Bin Sina'nın oğlu olan İbn-i Sina (Batı'da Avicenna adıyla tanınır), babasından, ünlü bilgin Natili'den ve İsmail Zahit'ten ders aldı. Geometri (özellikle Eukleides geometrisi), mantık, fıkıh, sarf, nahif, tıp ve doğabilim üstüne çalışmalar yaptı. Farabi'nin el-İbane's[kaynak belirtilmeli] aracılığıyla Aristoteles felsefesini ve metafiziğini öğrenip, hastalanan Buhara prensini iyileştirince (997) saray kütüphanesinden yararlanma olanağına kavuştu. Babası ölünce, Cür-can'da Şiraz'lı Ebu Muhammed'ten destek gördü (Tıp Kanunu'nu Cürcan'da yazdı). Çağında tanınan bütün Yunan filozoflarının ve Anadolu doğacılarının yapıtlarını incelemiştir.
mustafasuren

mustafasuren

MesajKonu: Geri: Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedSalı 30 Mart - 9:14

çok klasik olabilir belki Piri Reis-yukarıdakii haritayı görünce aklıma geldi.
borahan
Admin
borahan

MesajKonu: Geri: Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedSalı 30 Mart - 20:09

vacheron tarzı ve piri reis haritası muhtesem olur yalnız yıne klasık bır saatımız olmus olur (yıne de razıyım eğer olacak ıse) Smile
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedSalı 30 Mart - 20:37

Arkadaslar simdi bu vacheron tarzi saat icin daha cok yol var, olabilir mi henuz emin degilim, bu simdilik daha cok arzu ve bir miktar da proje ama bakalim nasil olur.
Pir-i Reis ve haritasini simdilik rezervde tutalim ve cok farkli yukaridaki tarz bir saat icin kullanalim derim.
..........................................

Klasik saat uzerinde durmamin nedeni su: Her zaman ve her sartta kullanilabilecek bir degerli saat olsun ki verdigimiz tum emeklere degsin diyorum, zaten cok az sayida uretiyoruz, ileride cocuklarimiz tarafindan bile kullanilabilsin, cabuk biktiracak bir saat olmasin, dingin bir klas durusu olsun.
Moda saat tarzini hic dusunmedim, pazarda bile onbinlerce model 5-10 tl'ye var. Ama bizim saatimiz farkli olsun, bir patek takan kisiyle ayni duygulari vermeli diye dusunuyorum, belki bir patek makinesi olmayacak ama cok ozel ve farkli duygu vermeli bence.

..................................

Mustafa hocam ben Avicenna ismine bayildim, ben de google uzerinde arastirdim, avicenne ibn-i sina'nin latince ismi imis.
Bunu cok sevdim, eger arkadaslar da kabul ederse bu ismi verelim.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedSalı 30 Mart - 20:44

Çok orijinal bir isim, bence olabilir, klasik olayına bende sıcak bakıyorum,her devrin saati olur,ancak daha imalat aşamasındaki saatimizi almadan, kolumuza takmadan,hevesimizi almadan yeni bir proje için erken olduğunu düşünüyorum (her ne kadar 1 sene gibi bir süreç geçecek olsada),bu şekilde sanki limitli saatimizin manevi değeri de düşecekmiş gibi bir his ediniyorum,en azından bu saatin zevkini doya doya yaşasak diyorum.
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedSalı 30 Mart - 21:01

Sevgili Deka sana katiliyorum, henuz yeni bir proje icin daha cok erken, en azindan kendi saatimizi kolumuza takalim.
Belki o zaman yeni proje yapmak istemeyebiliriz de, bu saatimizin manevi degerini dusurmemek icin diye de dusunebiliriz.
Bu arada olur ya eger "yaw cok guzel oldu kendimize ozel saatler uretmeye devam edelim" dusuncesi olusursa buna karsi da on hazirlik yapmis olalim, nasil olsa on hazirligin veya proje yapmanin bir maliyeti yok.

Zaten buradaki sohbete ilgilenmeyen veya almayi, projeye girmeyi dusunmeyen arkadaslarin da katilmasi iyi olur, maksat bilgi gelistirmek, tasarim konusunda da bir referans noktasi olusturmak.
borahan
Admin
borahan

MesajKonu: Geri: Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedSalı 30 Mart - 22:09

deka ya hem katılıyorum hemde katılmıyorum.
yenı ır saat yapımı ıcın erken ama proje ıcın erken degıl en azından fıkırler olgunlarısrsa ustune neler yapılabılecek bakılır.

hezarfen modeli ilk türksaat e ait itina ile çalışılmış bır model olacak manevı degerı cok buyuk ama bu sekılde ozenle planlanmıs nadir saatler uretebılrısek türksaat serisi cok basarılı ozel saatlerımız olur hatta türksaat bir markaya dönüşmeye doğru gidebilir dıye dusnuyorum.
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedSalı 30 Mart - 22:33

Bence de hezarfen cok basarili oldu.
Bu trend ile saatler yaratirsak cok ozel saatlerimiz olur.
Dusunsenize hem kendi tarihimize atifta bulunan hem de dunyada sadece bizim tarafimizdan uretilen bir saat cizgisi olur, belki de ileride Turk saatleri tarihinde bir baslangic cizgisi olusturur
barett

barett

MesajKonu: Geri: Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedSalı 30 Mart - 23:11

monstre bana bir seyler oluyor icim icime sigmiyor....
aaltindeger

aaltindeger

MesajKonu: Geri: Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedÇarş. 31 Mart - 0:26

kesinlikle yeni saat üzerinde çalışmanın, sohbet etmenin hatta ahkam kesmenin çok hoş olacağını düşünüyorum.. varsın 1-2 sene sonra olsun veya hiç gerçekleşmesin, farketmez.. sürecin kendisi zaten keyif verici.. saatimiz şekillendiğinde belki mete abi makine veya kasa denk getirir..belli olmaz..avicenna gerçektendende çok güzel bir isimmiş..kulağa çok hoş ve kaliteli geliyor.. ayrton senna gibi.. Very Happy
mustafasuren

mustafasuren

MesajKonu: Geri: Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedÇarş. 31 Mart - 1:44

Avicenna olursa isim babası ben mi oluyorum?
alkisalkis
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedÇarş. 31 Mart - 3:35

mustafasuren demiş ki:
Avicenna olursa isim babası ben mi oluyorum?
alkisalkis

Evettt fumeur
egunns

egunns

MesajKonu: Geri: Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedÇarş. 31 Mart - 6:21

keşke borahandan dan başka arkadaşlarda bilgisayar üzerindeki bizim isteğimiz doğrultusunda kadran çalışmaları yapabilse; keşke bende yapabilsem....bence bu bölüm öbür saatimiz 3 sene sonrada üretilecek olsa bile güncel tutulmalı...çünkü her ayrı fikir, her görüş, her detay,her zaman, her çizim saat tasarımımızı olgunlaştırır ve zamanla sıkınılmayacak tasarımları doğurur; nedenmi böyle dedim; şöyle bir geriye bakıyorum da ne kadar gereksiz ne kadar alaca bulaca tasarımlara para vermişim;belkide vermeliydim o an o tasarımlardan zevk almışım.... her zevk zamanla olgunlaşıyor
borahan
Admin
borahan

MesajKonu: Geri: Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedÇarş. 31 Mart - 6:59

musaıt oldugum surece cızım konusunda destek olurum arkadaslar "avicenna" ismi güzel ama kronoda osmanlıca dogru olur mu onu dusunuyorum Smile gercı tasarıma baglı hersey...
deka

deka

MesajKonu: Geri: Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedÇarş. 31 Mart - 7:01

Saati geçde yapsak,hiç yapmasak da, proje çalışması dediğiniz gibi ileriki adımlarımıza ön ayak oluşturacağından, bu konuya devam, atış serbest, bende şöyle, ince kibar beyaz kadranlı tam klasik bir saat olsunda isterim, 7750 etrafda bolca var, birde 7753 olsun krono dizilişi farklı olsunda isterim (her ne kadar 7750 krono dizilişini daha çok sevsemde),dalgıç saati olsada olur olmasada,dalgıç saatinde olması gereken sızdırmazlık konusu düşündürücü olabilir mi?,bilemiyorum, belki çok sıkı spor bir saat de olsun isterim, kısaca hepside olur derim, yoksa sıraylamı yapsak? ama acele etmesekde derim.
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedÇarş. 31 Mart - 7:42

Mesela model ismi "Avicenna" yani ibn-i sina, astronom...
Logo? Eski bir astronomi aletinin logosu.
Usturlab??? Ya da sextant
Borahan yetiis
crazyhours

crazyhours

MesajKonu: Geri: Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedPerş. 1 Nis. - 0:40

usturlab uygun bence sextant ta uygun da yanlış anlaşılabilir mi ? Smile watcher ; anladıysam arap olayım dediğin cümlelerimi tekrar okudum da valla ben de anlamadım kahkaha2 hangi psikolojiyle yazdıysam o an aklıma ne geldiyse artık Smile avicenna ya da bayıldım logo da usturlab bence çıldırtır...
borahan
Admin
borahan

MesajKonu: Geri: Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedPerş. 1 Nis. - 17:30

yetişiyimmi ustad gercekten gerek var mı? Wink :p
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedPerş. 1 Nis. - 20:32

borahan demiş ki:
yetişiyimmi ustad gercekten gerek var mı? Wink :p

Heheheeeeee fumeur
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedPerş. 22 Nis. - 13:52

PCNet forum içinde yapılsa klasik tarz ve sade olacak düz cam ve metal kapak gibi ne kadara patlar?
http://teknolojivesaatler.blogspot.com
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedPerş. 22 Nis. - 21:23

GAREZ demiş ki:
PCNet forum içinde yapılsa klasik tarz ve sade olacak düz cam ve metal kapak gibi ne kadara patlar?
Bu konuda benimle pm ile iletisime gecin bir inceleyelim ok1
kuvarsit

kuvarsit

MesajKonu: SAVARONA   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedCuma 23 Nis. - 12:37

size ne kadar uygun gelecek benim onerim bilmiyorum ama onermedende duramayacagim.
Dunyada su anda kendi dalinda ilk bes icine giren bir kayis markasinin sahibidir Babam. ve malum isimizle babamizin isinin birbiriyle alakasi yok.
tipki ikinci el orjinal saat alip satmamla replika isinin birbiriyle alakasi olmadigi gibi.
bu kayis markasini bircogunuz biliyordur.
malum marka icin ayri bir seri olusturduk iki yil once.
ve adini SAVARONA koymustuk.
SAVARONA VE cok tutunca ardindan SAVARONA II
ve Turkiye haric Dunya genelinde cok sattigimiz bir urundu.
evet isim yabanci kokenli ama hem kulagi tirmalamiyor hemde bir saate yakisabilecegini dusunuyorum.
bildiginiz gibi Savarona ATATURK un yatinin adi.

Ulysse Nardin markasininda Turkiye icin ozel urettigi Savarona adinda bir modeli vardi.
bizim kullandigimizda zaten bir kayis markasi icin bir serinin ismi idi.
yani model olarak veya seri olarak kullanildi ama
Hic saat markasi olarak kullanilmadi simdiye kadar.
Savarona nin deri kayis kategorisinde patenti alindi.
ama saat olarak patenti alinmamistir. yani alabilirsiniz
tabi patent ihtiyaci duyuyorsaniz. (ki bence lazim)

yabanci biri sordugunda markanizin anlami nedir dediginde Atamizin yatinin adi diyebiliriz kolayca Smile
gürbey

gürbey

MesajKonu: Geri: Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedCuma 21 Mayıs - 6:12

dipnot: Atatürk ün Savarona dan önceki yatının ismi Ertuğrul dur.. ama Savarona bir saat için çok daha güzel, aynı zamanda bir deniz kuşunun ismi...
Biruni yi okuduğumda watcher dan benimde aklıma ilk avicenna geldi ne yalan söyleyim, ama bu kadar özel bir saat içinde latince isim şeçmeyelim..
Kuvarsit patent konusunda çok haklı, ve son söylediği Atamızın yatının adı diyebilmemiz
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedPtsi 23 Ağus. - 3:47

Arkadaşlar. Sadece Türk bir bilim adamı mı olmak zorunda yoksa dünyaya malolmuş birisi de düşünülebilir mi isim olarak? Benim aklımda Tesla vardı. Dünya üzerindeki birçok bilim adamından daha çok şey başaran ama dünyadaki birçok bilinen bilim adamından daha az tanınan ve en az kıymeti bilinen. Smile
Not: Bir de önceki Hezarfen saatini çok inceleyemedim ama koleksiyonda kaç adet üretilecekse onun sayısı da belirtilebilir. Kusura bakmayın daha bugn foruma üye olmuş olmama rağmen olayların ortasına bodoslama dalmış bulundum Very Happy
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedPtsi 23 Ağus. - 4:34

Sayin bootsector@
burada anlatacagim seyler aslinda forumun ozellikle saat yaratalim bolumunde degisik yerlerde daginik sekilde var okuyup konuya iyice dalmanizi tavsiye ederim, yine biraz anlatmak istiyorum, yeni gelen arkadaslarimiza da kolaylik olur.
Forum saati diyince, amacimiz herhangi bir saat olmasin, forumun katilimiyla daha once hic yapilmamis, piyasada cebinizde tonla para da olsa arayip bulamayacaginiz bir saat olmasi, bunun adet olarak limitli olmasi, mumkunse daha once hic yapilmamis olmasi vebir ruhu olmasi, ozellikle forumun ruhunu tasimasi amaclarina yonelik oldu.
Buradan hareketle bir pilot saati olarak hezarfeni tasarladik, osmanli dan beri ilk defa ust duzey bir saatte osmanli rakamlari kullanildi, dunyada ilk defa onlu arkali turkce kullanildi, hezarfenin turk pilotlarinin ilki oldugu dusuncesinden hareketle, osmanli cep saati izleri tasiyan dunyadaki ilk ve tek osmanli rakamli pilot saate hezarfen ismi verildi.

Foruma saat tasarlarken bizim gecmisimizden izler tasisin, temasi ve saatin kendisi tum bunlara uyum saglasin ve yine yukaridaki kriterlere de uysun amacini tasiyoruz.

Simdi yakinda yeni tasarimdan bahsedecegim, bunun da yine bizim gecmisimizde yonelik birsey olmasi taraftariyim.
Su anda 3-4 tasarim henuz ham ve olgunlasmamis sekilde bende duruyor ama bunlarin tum bu ozellikleri tasimasinin yaninda fiyatinin ca cok makul duzeylere cekilmesi gerekiyor ki amaca ulasilmis olsun, bunun icin cok ciddi on calismalar yapiyorum.
Ilk etapta, fiyat olarak makul duzeye cekebildigim bir modeli foruma sunacak ve hep beraber olgunlastiracagiz.
Bu saat avicenna veya albatius ismini tasiyacak cunku sekstantin dedesi olan usturlab'i bulan bilim adamlari onlar ve bu saat ise sekstant temasini tasiyacak.
Ilk saatimiz Hezarfen 50 adet limitli uretildi ve hepsinin alicisi oldu, onumuzdeki kisa surede teslim edilecekler, ben de tam teslimat tarihini aldigimda diger projeyi sunacagim cunku ilk projeyi kaciran veya yetisemeyen uyelerimiz oldu.

Tesla tarzi yabanci bilim adamlarina yonelik tasarim bizler icin cok cazip olur mu bilemem, neticede saatimize ayrica bir de ruh katiyoruz, bir ibn-i sina gibi bilim adami daha anlamli olur dusuncesindeyim, ayrica tema da olusturmak lazim, tesla enerji konusunda bir fizikci, o zaman enerji temali bir saat yapmak lazim.
Aslinda bir cok dostum " yaw international temali bir saat yap ki yurtdisina da yuzlerce satasin" dedi.
Ama sunu anlamak lazim, ben saat imalatcisi veya saticisi degilim, benim saat satmak gibi bir projem veya derdim yok, ben forumda hep beraber sifirdan yaratip hayata gecirdigimiz saatin manevi hazzini yasamak, turkiyede daha once yapilmamislari yapmak istiyorum yoksa saat saticiligi yapip para kazanmak gibi bir dusuncem yok.
Benim kazancim su olacak, yillar sonra torunlarimiza bu saati hediye ederken "al evladim, bir Mete dede vardi onayak oldu hep beraber dunyada esi olmayan bu saati urettik" denmesi olacak...
Bu arada her turlu destegini esirgemeyen forumdaki yonetici arkadaslarimi da burada tebrik etmek istiyorum, teng, deka ve tum diger dostlarin ara gazi vermeleriyle bu projeler olustu yoksa ben hic yalniz kalmadim bu konuda...
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedPtsi 23 Ağus. - 4:46

Bu saatlerin üretim aşamasında nasıl birşey istediğinizi az çok anladım. Ben de olayı tam anlamak için diğer bölümleri okuyordum forum saatinin. Bir de çok ufak bir düzeltme yapmam lazım. Hezarfen'i pilot olarak düşünüyorsanız o halde dünyadaki ilk pilot Hezarfen'dir. Smile
Önceki projeye yetişemedim ama bu proje sürecinde ben de bulunmak istiyorum. İşin teknik ve mekanik kısmında çok büyük eksikliklerim var ama zaman içinde onları da tamamlarım diye düünüyorum. Umarım teslimat bir an önce olur da 2. projeye de bir an önce başlanır Smile
Bugüne kadar Hezarfen üretimi için sipariş verildiği tarihten itibaren ne kadar süre geçti acaba?
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedPtsi 23 Ağus. - 5:01

Hezarfen teslim edildiginde hep beraber tasarimindan itibaren yaklasik bir yili doldurmus olacak ama yeni projede oncekinden dersler cikardigimizdan cok daha cabuk olacagina inaniyorum, bir de taksit imkani yaratmaya calisiyorum ki hem saati uygun fiyata getirebilmek icin yuz adet uretebilelim hem de diger bircok arkadasimiza kolaylik olsun.
Axiaziz

Axiaziz

MesajKonu: Geri: Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedPtsi 23 Ağus. - 6:11

bootsector demiş ki:
Arkadaşlar. Sadece Türk bir bilim adamı mı olmak zorunda yoksa dünyaya malolmuş birisi de düşünülebilir mi isim olarak? Benim aklımda Tesla vardı. Dünya üzerindeki birçok bilim adamından daha çok şey başaran ama dünyadaki birçok bilinen bilim adamından daha az tanınan ve en az kıymeti bilinen. Smile
Not: Bir de önceki Hezarfen saatini çok inceleyemedim ama koleksiyonda kaç adet üretilecekse onun sayısı da belirtilebilir. Kusura bakmayın daha bugn foruma üye olmuş olmama rağmen olayların ortasına bodoslama dalmış bulundum Very Happy

Tesla fikri de güzel aslında. Çoğu kişi hala ampülü Edison buldu zannediyor mesela.
Dalgıç saati olan bir "Barbaros" da, pilot Hazerfen gibi hoş bir mantık olabilir. Ve daha bir sürü fikir üretebilir.

Yalnız Urwerk mekanizması gibi değişik bir sistem kullanmazsak, elimden gelen tersliği yapacağımı belirtiyor,
Ve patron sopayla gelmeden kaçıyorum.
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedPtsi 23 Ağus. - 6:56

Iyi ki kactin hahaha

hadi asagida su anda gundemde olan tasarimlarin resimlerini ekleyeyim ama bunlardan sadece su anda avicenna/albatius fiyat acisindan makul duzeye getirebildim (550-600€)
neden albatius ta avicenna degil?
Bunu sizler belirleyeceksiniz, vervito bana usturlab'in albatius tarafindan bulundugunu soyledi.
Tasarilari hep beraber olgunlastirmak icin daha sonra her biri icin ayri baslik acacagim.
barett

barett

MesajKonu: Geri: Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedPtsi 23 Ağus. - 7:29

bekliyoruz okkiii
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedPtsi 23 Ağus. - 7:35

Chronograph valjoux 7750 birinci sinif eta uretimi, dekorlu ve arka kapagin camli olmasina calisiyorum.
cap 42mm lug:22mm min 100 adet limitli uretim olmasi gerekiyor, fiyati 550-600€ civarinda dolasacak
Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? 4251-910

Nusrat temali dalgic, 300m sugecirmez, uc katli ozel bezel, kurma kolu sugecirmez vida icinde, arka kapak ozel anahtar sistemli acilir, cap42mm lug22mm simdilik fiyat 2824 birinci sinif eta makine ile 500-600€ civari geziyor, bir firsatina getirip biraz daha asagi cekmeye calisiyorum.
Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? 4279di10

vacheron constantin marko polo modelinden esinlenmis piri reis saati, cap 42mm Lug22mm, saniye kolunda iki ucta donen gemiler olacak, ay fazli, ozel uhrewerk tarzi makine fiyat ucuk, cok sonralari dusunulebilecek bir model, calismalar henuz kaba taslak asamasinda
Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? 4375dp11

2011 turk hava kuvvetleri 100. yilina ithaf, 100 adet limitli uretim, 1 numara hava harp okulu komutanina, iki numara hava harp okulu 2011 birincisine ve 100 numara hava harp muzesine hediye edilecek, bunlardan belli bir miktarini foruma, bir diger bolumunu hava kuvvetlerine kontenjan ayirabiliriz ama fiyatini 850-900 eurodan asagi cekemiyorum. Dekorlu valjoux 7750 birinci sinif eta uretimi.

Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Ibrahi10
barett

barett

MesajKonu: Geri: Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedPtsi 23 Ağus. - 7:42

abi ustten basliyip asagiya dogru yaparak,emin adimlarla ilerliyelim alkisalkis
krytime

krytime

MesajKonu: Geri: Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?   Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı? Icon_minipostedPtsi 23 Ağus. - 7:49

Çok güzeller. Bunların hepsimi üretilecek, yoksa aralarından seçilecek birisi mi ?

Yeni Bir Proje Daha Yapalım mı?
1 sayfadaki 2 sayfasıSayfaya git : 1, 2  Sonraki
 Similar topics
-
» CITIZEN PROMASTER NAVIHAWK BLUE ANGELS WATCH JN0040-58L ebaydan daha ucuza yeni
» Proje Avicenna
» Yeni gelene yeni saat
» hezarfen e rakip yapalım.sabiha gökçen
» 2014 Yili Icin Proje