Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Yadigar Saat Hakkında Bilgi

+4
cemele
deka
parabellum p08
kHanTW
8 posters
YazarMesaj
kHanTW

kHanTW

Yadigar Saat Hakkında Bilgi Empty
MesajKonu: Yadigar Saat Hakkında Bilgi   Yadigar Saat Hakkında Bilgi Icon_minipostedPerş. 10 Haz. - 11:28

Merhabalar, foruma hiç mesaj atmıyor olsam da aslında uzunca bir süredir takip ediyorum, yemek tariflerine warana kadar tüm forumu okudum desem yeridir. 10 yılı aşkın süredir aktif olarak takip ettiğim bir forumdaki bir topik wasıtası ile burayı buldum, teknik konularla ilgilenmeyi sewdiğim için de sizin sohbetlerinizden keyif aldım.

Sizlerin aksine ben saat kullanan bir insan değilim, hatta hayatımda hiç saat satın almadım. Very Happy Ama burayı okudukça "ya aslında rahmetli babamın bir saati wardı, acaba onun hakkında da bir yorum yapabilirler mi" diye de düşündüm. Annemi ziyaret ettiğimde de bir kaç resmini çekme şansım oldu.

Saat bir Longines. Ben altın kaplama diye hatırlıyordum ama yakından incelediğimde öyle bir ibareye rastlayamadım. Babama zamanında hediye olarak werilmiş, hediye edilen yıl da annem yanlış hatırlamıyorsa 1976 felan. Babam hiç kullanmamış, zamanında bir borçtan dolayı sıkıştıklarında bir saatçiye göstermişler we iyi bir fiyat teklif etmiş ama rahmetli "biraz daha dişimizi sıkalım ilerde oğlum kullanır" diyerek wazgeçmiş. Annemin dediğine göre babam hiç koluna takmamış. Ben saati elime aldığımda çok tatlı bir şekilde çalışmaya başladı, açıkçası gerçekten hoş bir duygu.

Elimden geldiği kadar fotoğrafla ilgilenmeye çalışan biri olarak yanımda fotoğraf makinesi olmamasına çok yandım açıkçası. Cep telefonu ile çektim ama ne kadar açı maçı da werdiysem makro ayarında yazıların okunabileceği bir hale getiremedim. Eğer saati yanımda götürürsem (ki minimalist yaklaşımım yüzünden saklayabilecek bir yerim yok) detaylı fotolarını çekmek istiyorum.

Neyse, lafı uzatmadan resimleri ekleyeyim.

Yadigar Saat Hakkında Bilgi 01genis

Göremeyenler için link : https://2img.net/r/ihimizer/img44/8541/01genis.jpg

Yadigar Saat Hakkında Bilgi 02yan

Link : https://2img.net/r/ihimizer/img171/2654/02yan.jpg

Yadigar Saat Hakkında Bilgi 03kutu

Link : https://2img.net/r/ihimizer/img715/492/03kutu.jpg

Saatin kıymetli olduğunu umuyorum. Tabiki bu ummada satma amacı yok, Allah kimseyi yadigar satmak zorunda bırakmasın ama ilerde kendi çocuğuma dedesinden kalma kıymetli bir şeyi werebilmek isterim.

Bu arada saatleri karıştırırken babamın günlük kullanım için bir Seiko 5, daha arada sırada kullanmak için de bir Hislon kullandığını, quartz saate (artık allerji mi yapıyorsa) hiç bulaşmadığını farkettim, gerçekten de saat zewki benimkinin üzerindeymiş. Annemden de Kaiser marka Batı Almanya yapımı bir çalar saat çıktı. (Onun bir manevi değeri yok, görmüş, beğenip almış) Eğer becerebilirsem onların resimlerini de ekleyeceğim.

Hatta kaiser'in bulanık da olsa resmini ekleyeyim.

Yadigar Saat Hakkında Bilgi 04calarsaat

Link : https://2img.net/r/ihimizer/img714/8728/04calarsaat.jpg

Yorumlarınızı bekliyorum.

Bu arada ufak bir not, elimden geldiği kadar Türkçe'nin tüm kurallarına özen göstermeye dikkat ettiysem de gördüğünüz gibi v yerine w harfini kullanıyorum, bunun herhangi bir saygısızlık ya da özentilikle alakası yok, zamanında imza gibi addedilmiş we o şekilde yerleşmiş bir şey.
kHanTW

kHanTW

MesajKonu: Geri: Yadigar Saat Hakkında Bilgi   Yadigar Saat Hakkında Bilgi Icon_minipostedPerş. 10 Haz. - 19:14

Bu arada saatin üzerindeki yazılar :

Kadran :

Longines
(Longines Logo var)
Automatic
990 swiss 1626

Arka Yüz :

Stainless Steel
Back
21751264
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Yadigar Saat Hakkında Bilgi   Yadigar Saat Hakkında Bilgi Icon_minipostedPerş. 10 Haz. - 19:21

Dostum aramıza hoşgeldin. Saat meraklısı olmaktan daha güzel bir şey nedir diye sorarsan, sana söyleyebileceğim, baba yadigarına sahip çıkmaktır. Çok güzel yapmışsın tebrikler. Rahmetlinin çok güzel ve klas bir hatırası olmuş. Umarım aynı temizlikte çocuklarınıza ve onların çocuklarına kalır. Bir metalin insandan daha uzun ömürlü olması belki acı bir şeydir ama ne yapalım, oyunun kuralı bu.
Longines son derece diri ve temiz duruyor. Metal kayış sanki kasa kaplamasından daha farklı görünüyor ama büyük ihtimalle çekim açısından olabilir. Anladığım kadarıyla değişme var dememiştiniz değil mi? Zamanında bu saatlerin herkesin ilgi odağı olduğunu hatırlıyorum. Hakikaten beyefendi işi, sade ve şık bi saat. El Hüseyni ticaret şirketi yazısı, bana bu saatin bir hacc dönüşü hediyesi olduğunu düşündürürdü normalde, bilemiyorum tabi. Ne olursa olsun manevi bir değere sahip çıkmanız, sizin bu forumun bir üyesi olduğunuzu doğruluyor dostum. Seçimi için de babanızı kutlamak gerekiyor, zira rahmetli zevkli bir insanmış anlaşılan.
Masa saati ise bana erken dönem Rus saatlerini hatırlattı. Molnija ve Serkısof'un buna benzer gravür işlemeli saatleri bir zamanlar çok bulunurdu Rus pazarlarında. Pirinç rengi ve işlemeleriyle, değerli bir vintage hava verirken, fosforlu akrep ve yelkovanla da günümüze göz kırpmış. Eğer rengini kaybettirmeden motorlu keçe ya da daha nazik bir işlemle manuel olarak parlatırsanız, mekanizmayı da bir bilene temizlettirirseniz, bu saatin sesi sizi çocukluğunuza götürebilir derim.
Yazılarınızı daha çok okumak dileklerimle, saygılar...

En son parabellum p08 tarafından Perş. 10 Haz. - 19:25 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
deka

deka

MesajKonu: Geri: Yadigar Saat Hakkında Bilgi   Yadigar Saat Hakkında Bilgi Icon_minipostedPerş. 10 Haz. - 19:21

Bilgili arkadaşlar daha iyi yorumlayacaklardır, maddi değerinin yüksek olduğu belli, ancak bence özellikle manevi değeri çok yüksek bir saat ve dediğiniz gibi hiç kullanılmamış gözüküyor,bu nedenle bu saatden sonra insan kullanmaya kıyabilir mi?, en güzeli babanızın taktiğini uygulayıp gündelik bir saat kullanıp, ara sırada bunu kullanmak sanırım.
kHanTW

kHanTW

MesajKonu: Geri: Yadigar Saat Hakkında Bilgi   Yadigar Saat Hakkında Bilgi Icon_minipostedPerş. 10 Haz. - 20:19

Daha önce dediğim gibi, ben hayatında hiç saat almamış, dahası askerliği saymazsak (casio fw-11 ? Smile) belki de 10-15 yıldır koluna saat takmamış birisiyim. Hani şu sıralar manevi değerinden ötürü yukarıda bahsettiğim Hislon ya da Seiko5'i (saati ayarlamadan -amaç o değil-) takmayı düşünüyorum ama babamın kıyıp da takmadığı Longines'i takacağımı en azından uzun bir süre için sanmıyorum.

Dediğiniz gibi benim gözümde manevi değeri önemli, aynı şekilde babamın zamanında oluşturduğu tesbih kolleksiyonunu kendi çapımda genişletmeye çalışıyorum, belki bir gün forumda tesbih konusu da açarız.

Ewet, babama o saat Hacca gittiği bir dönemde hediye edilmiş, zamanında Kuveyt Kralı gibisinden bir şey aklımda kalmış ama şimdi daha akılla bakınca Hac ile Kuveyt'in (hoş Kuveyt diye bir yer de kalmadı) pek bir alakasını göremiyor insan. Suudi Arabistan'da da karmaşık bir asillik sistemi war, detayını anlamak mümkün değil. O bahsedilen firma ise hala Omega ve Longines gibi markaları satıyor : http://www.alhussainitrading.com/watches.html Petrolün gürül gürül aktığı ülkelerde bu tip firmaların kapanmıyor olmaları çok doğal.
cemele

cemele

MesajKonu: Geri: Yadigar Saat Hakkında Bilgi   Yadigar Saat Hakkında Bilgi Icon_minipostedPerş. 10 Haz. - 20:33

parabellum p08; Dikkatiniz ve tahmin gucunuz takdir-e sayen. Bundan sonra saat resimleri cekerken daha dikkatli olacagim diable

kHan TW; Ne guzel babanizdan gecmiste gelecege ulasacak bir yadigar kalmis. Bende ilk saatimi cocuguma yada cocuklarima kalsin dusuncesi ile aldim. Insan baba olunca yada babasindan uzak kalinca durumun ehemniyetini anliyor.
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Yadigar Saat Hakkında Bilgi   Yadigar Saat Hakkında Bilgi Icon_minipostedPerş. 10 Haz. - 20:50

Teşekkür ederim cemele dostum, teveccühünüz. İlgi duyduğum şeylere dikkatimi vermeyi seviyorum. Dikkatli bakıldığında herkesin görebileceği şeyler bunlar. Meslek icabı biraz şasenin altına eğilip bakma alışkanlığı var tabi. Psikolojik danışmanlık, kişiye sormadan bazı şeyleri zamanında ve doğru olarak analiz edebilmeyi gerektiriyor.
Tespih konusuna gelince, ertay dostumuzun böyle bir başlığı var bildiğim kadarıyla. Orada yazılarını zevkle okuyacağımıza eminim kHanTW.Haydi bekliyoruz, çıkar bakalım hazineleri, al gözüm seyreyle hesabı... Saygılarımla...
kHanTW

kHanTW

MesajKonu: Geri: Yadigar Saat Hakkında Bilgi   Yadigar Saat Hakkında Bilgi Icon_minipostedÇarş. 16 Haz. - 0:12

Anladığım kadarı ile saat hakkında daha detaylı bilgi (mekanizma, özellik, kıymet, belli bir seriye ait olup olmadığı felan) werebilecek kimse olmadı. Hem benim kötü bir cihazla fotoğraf çekmemin etkisi war, hem de forumlarda her konu hakkında cewap geleceği konusunda bir şart illa ki yok. Sadece ben araştırmama done olacak daha çok bilgi bulmayı umardım.

Saatleri yanımda getirmeyi düşündüm ama 35 yıldır başına iş gelmediği yerde kalmalarının daha mantıklı olduğuna karar werdim, bir daha annemin yanına gidecek olursam fotoğraf makinesi de götüreceğim, o zaman daha ayrıntılı fotoları ekleyeceğim.
Valjoux

Valjoux

MesajKonu: Geri: Yadigar Saat Hakkında Bilgi   Yadigar Saat Hakkında Bilgi Icon_minipostedCuma 2 Tem. - 4:17

Tam aile yadigarı olacak bir saat çok temiz saklandığı her halinden belli bu saatin makinasıyla ilgili bir kaç bir şey söyleyebilirim,longines 990 kalibre bir makina,makina'nın asıl üreticisi lemania(lemania 8810),makina çapı 25.6 mm,makina yüksekliği 2.95 mm,25 taşlı,frekansı 28800,power reserve süresi 40 saat.

Umarım bunların bir faydası olur.Hoşçakalın...
kHanTW

kHanTW

MesajKonu: Geri: Yadigar Saat Hakkında Bilgi   Yadigar Saat Hakkında Bilgi Icon_minipostedC.tesi 3 Tem. - 9:13

@Valjoux : Yorumlar ve bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Elimden geldiği kadar bu bilgilerle araştırmama dewam edeceğim.

Yaptığım ilk incelemelere göre oldukça beğenilen bir mekanizma :

Alıntı :
The Longines 990 is a movement that is highly revered by watch collectors. It is often said to be one of the finest automatic movements ever made and it's continued use in very high grade watches today speaks highly of its design.

Longines'in kendi ürettiği son mekanizma imiş, daha sonra quartzların baskısı ile outsorcing işine girmiş. Bu seri 1977 yılında üretilmeye başlanmış, demek ki annemin '76 hatırlaması mümkün olamaz. Akabinde lemania bu tasarımı satın almış, zaman içierisinde de değişik varyantlarını geliştirmiş. 1990'dan sonra Longines bu seriyi tekrar satın alıp tekrar 990 diye etiketlemiş.

Neyse, dünya kupası çeyrek finallerini izlerken daha fazla zorlamaya da gerek yok, zaman içinde daah fazla bilgi edinebileceğimi umuyorum.
kemal-cebeci

kemal-cebeci

MesajKonu: Geri: Yadigar Saat Hakkında Bilgi   Yadigar Saat Hakkında Bilgi Icon_minipostedPerş. 15 Tem. - 10:19

bu saatın aynı modeli tcdd si var bende kasa bilezik çelikYadigar Saat Hakkında Bilgi 1002153
kemal-cebeci

kemal-cebeci

MesajKonu: Geri: Yadigar Saat Hakkında Bilgi   Yadigar Saat Hakkında Bilgi Icon_minipostedPerş. 15 Tem. - 10:23

valjoux ustam yanılmıyorumdur inşallah:))
barett

barett

MesajKonu: Geri: Yadigar Saat Hakkında Bilgi   Yadigar Saat Hakkında Bilgi Icon_minipostedPerş. 15 Tem. - 10:56

Valjoux demiş ki:
Tam aile yadigarı olacak bir saat çok temiz saklandığı her halinden belli bu saatin makinasıyla ilgili bir kaç bir şey söyleyebilirim,longines 990 kalibre bir makina,makina'nın asıl üreticisi lemania(lemania 8810),makina çapı 25.6 mm,makina yüksekliği 2.95 mm,25 taşlı,frekansı 28800,power reserve süresi 40 saat.

Umarım bunların bir faydası olur.Hoşçakalın...
birde valjoux arkadasimin sayesinde ogrendim bu saatte iki tulumba var.rezerve suresi belki bundan dolayi kirk saattir.
kHanTW

kHanTW

MesajKonu: Geri: Yadigar Saat Hakkında Bilgi   Yadigar Saat Hakkında Bilgi Icon_minipostedPaz 1 Ağus. - 23:54

Amanın, ben her foruma geldiğimde "son geldiğimden bu yana olan mesajları göster" diye bakmış olsam da kendi açtığım başlığa gelen cevapları görmemişim.

Geçenlerde bir saatçinin vitrinine bakarken bu yadigarı anımsatan bir longines gördüm, bana da ewde manevi değeri olanı dururken koluma yenisini takmak (belki bir çok kişiye saçma gelir ama) mantıklı geldi.

Bulduğum model şunun gibi bir şeydi : http://urun.gittigidiyor.com/Longines-L4-720-2-32-2-Bay-Kol-Saati_W0QQidZZ26736223 (750 TL; gittigidiyorda bazen %5, bazen %10 indirim olabiliyor)

Hatta gittigidiyor linkleri hızlı deaktif olduğundan dolayı bir de resim ekleyeyim.

L4.720.2.32.2 modeli

Yadigar Saat Hakkında Bilgi L4.720.2.32.2

Kayışa krokodil diyorlar ama nedense çok da inandırıcı gelmedi, 6000 liralık başka bir saatin krokodil kayışına baktım, arada kalite farkı war gibiydi. Baktığım yer 1400 lira dedi, sana akşam pazarı 1000'e bırakırım dedi. Gittigidiyor'dan indirimle 675-700 arası alabilirim sanırım. Başka bir yer önerebilirseniz de (Adana'dayım ama güwenilir biyerden uzaktan alışweriş yapmaktan korkmam) oradan alabilirim. Önümüzdeki haftalarda yurtdışına çıkmam söz konusu, gittiğim ülkelerde satılacağından emin değilim ama en azından freeshop'lardan felan bakma ihtimalim olabilir.

Panodaki çoğunluk quartz saatlere karşı, biliyorum. Ama gene de bende saatin otomatiğinin de olduğu göz önüne alınırsa istisnai bir durum olduğu düşünülebilir diyorum beret

Böylesi bir saati önerir misiniz, longines bile olsa quartz saate o kadar para werilmez mi dersiniz, eğer almamı öneriyorsanız nereden almamı önerirsiniz?

İlginiz için şimdiden teşekkürler.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Yadigar Saat Hakkında Bilgi   Yadigar Saat Hakkında Bilgi Icon_minipostedPtsi 2 Ağus. - 0:42

Bu saatin otomatiği varken ve ( bu model quartz Longinesler devrini tamamlayalı yıllar oluyor) modeli eskimişken kesinlikle önermem. Üstelik aynı model iki saatin düşük versiyonu için para vermeye bile değmez.
cemele

cemele

MesajKonu: Geri: Yadigar Saat Hakkında Bilgi   Yadigar Saat Hakkında Bilgi Icon_minipostedPtsi 2 Ağus. - 1:56

Ayni model biri mekanik digeri Quartz; Quartz kolumda her zaman bana cakma hissi verir. Gerci yola cikarken Seiko kinetic olarak cikmistim ama simdiki saatlerimin takvimini ayarlamak, kurmak power reservin dolmasini seyretmek icin sol kolumdaki kireclenmeleri onleyici spor faaliyetleri bana eglendirici geliyor.

Yadigar Saat Hakkında Bilgi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Saat hakkında bilgi
» Rolex hakkında bilgi
» Bu saat hakkında bilgi (seiko sdwb63p)
» Bu saat hakkında bilgi sahibi olan herkesi davet ediyorum :)
» LONGINES NACIB K.D.JEZVEDJIAN CONSTANTINOPLE Arkadaşlar Bu Saat Hakkında Bilgi Alabilirmiyim Alıcısı Varmıdır ??