Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

mekanik saat ve aydınlatma

+2
watcher
errör-dh
6 posters
YazarMesaj
errör-dh

errör-dh

mekanik saat ve aydınlatma Empty
MesajKonu: mekanik saat ve aydınlatma   mekanik saat ve aydınlatma Icon_minipostedPtsi 9 Ağus. - 22:50

değerli saat severler, mekanik saatlerde elektronik aydınlatma kullanan bir model gördünüz mü?
dün gece saatin kaç olduğunu görmeye çalışırken aklıma geldi ve gerekli birşey olduğunu düşündüm Suspect
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: mekanik saat ve aydınlatma   mekanik saat ve aydınlatma Icon_minipostedPtsi 9 Ağus. - 23:01

Bir ara boyle birsey gordugumu hatirliyorum, yanilmiyorsam japon ve 70 lerden bir model idi...
Ama elektronik degil, minik bir ampul ve pil ile aydinlatma yapiyordu kadrana.
http://www.turksaatforumu.com
errör-dh

errör-dh

MesajKonu: Geri: mekanik saat ve aydınlatma   mekanik saat ve aydınlatma Icon_minipostedPtsi 9 Ağus. - 23:06

yeni led teknolojisiyle çok iyi gizlenebilir aslında hani mekaniğin estetiğinide bozmadan kullanılabilir bir sistem, gece fosforlu kadrana ilk bakışta göremeyenler için mesela Smile
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: mekanik saat ve aydınlatma   mekanik saat ve aydınlatma Icon_minipostedPtsi 9 Ağus. - 23:13

Olabilir ama sikinti icine bir pil girmesi gerektigi, bu durumda da her pil degismesi gerektiginde saatin acilmasi gerekir, sugecirmezligi devam ettirmek icin ise contalarin filan degismesi gerekir, bu ise ozellikle ust duzey saatlerde bayi tarafindan yapilmasi gerekir, bu durum da hem maliyet acisindan hem de pratik acidan pek elverisli olmayabilir.
errör-dh

errör-dh

MesajKonu: Geri: mekanik saat ve aydınlatma   mekanik saat ve aydınlatma Icon_minipostedPtsi 9 Ağus. - 23:45

anladım ama bir otomatik saatin bakım için açılmışken pilinde değiştirilmesi gibi bir çözüm olabilir Smile
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: mekanik saat ve aydınlatma   mekanik saat ve aydınlatma Icon_minipostedPtsi 9 Ağus. - 23:48

Bu pil'in ve bakimin ayni zamana denk getirlebilmesine bagli, bir diger sikinti da mesela 25 yil sonra saati cocugunuza verdiginizde ayni standartta pil bulabilir mi bu tartisilir.
cemele

cemele

MesajKonu: Geri: mekanik saat ve aydınlatma   mekanik saat ve aydınlatma Icon_minipostedPtsi 9 Ağus. - 23:55

Bu durum bana kola yada bacaga uygulanan protez gibi geldi. Acikcasi ust model bir saatim olsa ve pilli bir aydinlatmasi olsa, son model Ferrariye uygulanan LPG kitini animsatir. Pil degism suresi ile bakim araligi zamanlamasinin da ayni olabilecegini dusunmuyorum. Bakimi 5 senede bir yaptirdik diyelim pil once de bitebilir yada sonrada.
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: mekanik saat ve aydınlatma   mekanik saat ve aydınlatma Icon_minipostedPtsi 9 Ağus. - 23:58

cemele demiş ki:
Bu durum bana kola yada bacaga uygulanan protez gibi geldi. Acikcasi ust model bir saatim olsa ve pilli bir aydinlatmasi olsa, son model Ferrariye uygulanan LPG kitini animsatir. Pil degism suresi ile bakim araligi zamanlamasinin da ayni olabilecegini dusunmuyorum. Bakimi 5 senede bir yaptirdik diyelim pil once de bitebilir yada sonrada.

bravo
errör-dh

errör-dh

MesajKonu: Geri: mekanik saat ve aydınlatma   mekanik saat ve aydınlatma Icon_minipostedSalı 10 Ağus. - 0:12

mekanizmaya müdahale edilsin demiyorumki ben zaten ha ne olur ferrariye lcd tv takmak olabilir bence Very Happy

ayrıca pil teknolojisindeki gelişmeler sonucunda eminimki en az 5 sene gidecek konfigürasyon yakalanabilir kaldıki pil bitmemiş olsada bakım esnasında değiştirilebilir Suspect
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: mekanik saat ve aydınlatma   mekanik saat ve aydınlatma Icon_minipostedSalı 10 Ağus. - 0:16

O zaman bunun tasarimini yapmak uzere kollari sivamani oneririm ve yine yaklasik 100 adet alici bulursan bunu forum icin imal bile edebiliriz kardesim Very Happy
errör-dh

errör-dh

MesajKonu: Geri: mekanik saat ve aydınlatma   mekanik saat ve aydınlatma Icon_minipostedSalı 10 Ağus. - 1:00

yok benimki nacizane bir fanteziden ibaret ancak neden olmasın diye düşünmektende alamadım kendimi Very Happy
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: mekanik saat ve aydınlatma   mekanik saat ve aydınlatma Icon_minipostedSalı 10 Ağus. - 1:38

errör-dh demiş ki:
yok benimki nacizane bir fanteziden ibaret ancak neden olmasın diye düşünmektende alamadım kendimi Very Happy

guluyor
aaltindeger

aaltindeger

MesajKonu: Geri: mekanik saat ve aydınlatma   mekanik saat ve aydınlatma Icon_minipostedSalı 10 Ağus. - 1:49

işin içinde fantezi varsa lamba kesin pembe veya kırmızı olmalı Smile Smile
errör-dh

errör-dh

MesajKonu: Geri: mekanik saat ve aydınlatma   mekanik saat ve aydınlatma Icon_minipostedSalı 10 Ağus. - 1:55

tamam sustum Very Happy
teng

teng

MesajKonu: Geri: mekanik saat ve aydınlatma   mekanik saat ve aydınlatma Icon_minipostedSalı 10 Ağus. - 10:44

Very Happy
sifujack

sifujack

MesajKonu: Geri: mekanik saat ve aydınlatma   mekanik saat ve aydınlatma Icon_minipostedPaz 15 Ağus. - 2:27

aslında bunun çözümü için ,fosfor olarak trityum tüpü kullanan markalar var ,ball ,luminox vs gibi,kullanılan tüp sürekli ışık yayıyor ve bu ışık saati zifiri karanlıkta bile okumak için yeterli deniliyor,eğer saat ışık görürse tüpte ayrıca fosfor kaplı olduğu için birkaç saat daha parlak oluyor ,yabancı forumlarda bu saatlere ait çok resim ve sıradan fosforlu saatlerle karşılaştırma resimleri var

mekanik saat ve aydınlatma
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» 16'ncı yüzyılda Osmanlılarda saat ve Takiyüddin'in 'Mekanik Saat Konstrüksüyonuna Dair En Parlak Yıldızlar' adlı eseri
» Mekanik saat temizliği
» Mekanik Saat Kalibrasyon/Ölçüm Araçları
» Alınabilecek en ince mekanik saat
» Mekanik saat bensiz ne kadar yaşar ?