Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Peseux 7001 Model Rumi Resimler Tasarimlar

+38
Magneto
ekonomist
silver
ofis
frown
trilobid
yusufduz
thomasm
forbidden
SEBA
fevzi aker
aaltindeger
cemele
akdikan
Azizim
kelby
Akif
MortingenStrasse
Drao
dreren
Bakone
solestar
toro5
GAREZ
borahan
kHanTW
vervito
teng
krytime
merih
crazyhours
egunns
sifujack
haspirin
certus
deka
bootsector
watcher
42 posters
Sayfaya git : Önceki  1, 2, 3 ... 11, 12, 13
YazarMesaj
qazokmubec

qazokmubec

Peseux 7001           Model Rumi          Resimler Tasarimlar - Sayfa 13 Empty
MesajKonu: Geri: Peseux 7001 Model Rumi Resimler Tasarimlar   Peseux 7001           Model Rumi          Resimler Tasarimlar - Sayfa 13 Icon_minipostedCuma 3 Haz. - 23:48

merhaba ekonomist,

yukarıdaki yazı osmanlıcadır, osmanlıca ta'lik denilen, bugün iranlıların nasta'liq dedikleri fontla türkçe -yani osmanlıca- imlaya uygun olarak bilgisayar'da yazılmıştır.

mevlana'nın tüm eserlerinin farsça kaleme alındığını, o dönemde kitap eserlerinin başlığında bilhassa farsça eserlerde talik yazının kullanıldığını da belirtmek isterim.

http://www.satirbasi.com/?a=352

https://www.dailymotion.com/video/xbef9p_talik-nastaliq-meyk-hat-sanaty_news

qazokmubec

qazokmubec

MesajKonu: Geri: Peseux 7001 Model Rumi Resimler Tasarimlar   Peseux 7001           Model Rumi          Resimler Tasarimlar - Sayfa 13 Icon_minipostedCuma 3 Haz. - 23:55

arkadaşlar selamlar,

türkçe derken neyi kasdettiğinizi anlamakta zorlanıyorum. yukarıdaki yazı türkçe'dir, türkçe imla ile eski türkçe yazılmıştır, arapça yazsaydık bazı farklılıkları olurdu.

yani latin harfleriyle yazılan türkçe, 100 senelik bir geçmişe sahiptir, arap-farsi-türki harflerle yazılan türkçe 900 seneliktir.

amaç türkçe bir saat yapmak ise neden osmanlıca rakamlar kullanıldı. kaldı ki bugünkü rakamlarımıza da hint-arap sembolleri denilmekte latinler tarafından. o zaman roma rakamları kullanılsaydı, madem roma harfleriyle yazıyoruz mevlananın ismini. ya da
"moulana jalaladdeen roumi" yazalım, tam latin imlası olsun.

yok değilse neden şimdi mevlananın isminin kendi yazdığı şekliyle yazılmasına karşı çıkılıyor anlamakta güçlük çekiyorum.

mevlananın adını latin harfleriyle yazmak cüneyt arkının tarihi filmlerde kol saati takması gibidir.
ekonomist

ekonomist

MesajKonu: Geri: Peseux 7001 Model Rumi Resimler Tasarimlar   Peseux 7001           Model Rumi          Resimler Tasarimlar - Sayfa 13 Icon_minipostedC.tesi 4 Haz. - 0:06

merhaba qazokmubec,

Size katılıyorum, Osmanlıca yazı ile yazılması en doğrusu olur bence de, zaten saatimize de daha çok uyar. Daha önce dediğiniz gibi kadrandaki Rumi yazısı da Osmanlıca olsaydı tadından yenmezdi.
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Peseux 7001 Model Rumi Resimler Tasarimlar   Peseux 7001           Model Rumi          Resimler Tasarimlar - Sayfa 13 Icon_minipostedC.tesi 4 Haz. - 0:17

Latin harfleri ile yazılırsa saate bakan yazıyı okuyabilir... Osmanlıca bilen kaç kişi kalmıştır ki?
http://teknolojivesaatler.blogspot.com
qazokmubec

qazokmubec

MesajKonu: Geri: Peseux 7001 Model Rumi Resimler Tasarimlar   Peseux 7001           Model Rumi          Resimler Tasarimlar - Sayfa 13 Icon_minipostedC.tesi 4 Haz. - 0:28

saatın rakamları da osmanlıca arkadaşlar Smile

estetik açıdan eleştirel olduk, arap fontlarıyla yazılmasın diye uğraşıyordum zaten. araplarda hat sanatı yoktur, hat sanatı iran-osmanlı geleneğidir. Şu anda bilgisayarda osmanlıca kitap yazısına en yakın fontu temin ettim bir iranlı arkadaştan ve bizim ta'likle karşılaştırdım, tam olarak uyumlu olduğunu gördüm.

zaten amaç saate eski bir hava katmak.

latin harfleriyle bu estetiği, elegansı yakalamanın mümkün olmadığını düşünüyorum.

şu ottoman watch yapan bir firma vardı, forumda tartışılmış, adam devasa tuğra çekmiş arka kapağa. yani anladığımız dilden yazsaydı fatih sultan mehmet'i niye arapça yazmış denebilir mi sizce Smile
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Peseux 7001 Model Rumi Resimler Tasarimlar   Peseux 7001           Model Rumi          Resimler Tasarimlar - Sayfa 13 Icon_minipostedC.tesi 4 Haz. - 0:32

qazokmubec demiş ki:
saatın rakamları da osmanlıca arkadaşlar Smile

estetik açıdan eleştirel olduk, arap fontlarıyla yazılmasın diye uğraşıyordum zaten. araplarda hat sanatı yoktur, hat sanatı iran-osmanlı geleneğidir. Şu anda bilgisayarda osmanlıca kitap yazısına en yakın fontu temin ettim bir iranlı arkadaştan ve bizim ta'likle karşılaştırdım, tam olarak uyumlu olduğunu gördüm.

zaten amaç saate eski bir hava katmak.

latin harfleriyle bu estetiği, elegansı yakalamanın mümkün olmadığını düşünüyorum.

şu ottoman watch yapan bir firma vardı, forumda tartışılmış, adam devasa tuğra çekmiş arka kapağa. yani anladığımız dilden yazsaydı fatih sultan mehmet'i niye arapça yazmış denebilir mi sizce Smile

Tuğra ile yazı bir değil... bence kapak camlı olursa yazı latince olmalı... yada iki versiyon olabilir... niye olmasınki? o kadar reklamları olacak yedek kapakta onların hediyesi olsun...
ofis

ofis

MesajKonu: Geri: Peseux 7001 Model Rumi Resimler Tasarimlar   Peseux 7001           Model Rumi          Resimler Tasarimlar - Sayfa 13 Icon_minipostedC.tesi 4 Haz. - 0:34

işin oluru tarafından bakmak lazım bence.yokuşa sürmeye gerek yok.

oda ne zaman olurdu tabiki tasarım aşamasında.

şimdi birbirimizi üzmeden yormadan işler rast gitseydi teslim bile olmuş bir proje için gerilmeyelim.

bunun gibi bir projede her iki alfabede herkesin anlayacağı şekilde olabilirmiş.ama dediğim gibi taslak çizimlerinde görülür objektif bir gözle bir saate ve onun temasına yakışan neyse seçilirdi.

türkçe osmanlıca arapça olayına girmek bile istemiyorum.saat zaten ikisinide sentezlemiş durumda.

heyecanınızı anlıyorum;umarım bu enerjinizi gelecek projelere saklar çok daha kusursuz eserler yapılmasına vesile olursunuz.çünkü bu işi yürütmekte olan arkadaşlarımızın yüklerinin hafifletilmeye ihtiyaçları var.yolun bitimine yakın bu mevzularla onları tedirgin etmeyelim.
qazokmubec

qazokmubec

MesajKonu: Geri: Peseux 7001 Model Rumi Resimler Tasarimlar   Peseux 7001           Model Rumi          Resimler Tasarimlar - Sayfa 13 Icon_minipostedC.tesi 4 Haz. - 0:36

kaç kişi okuyabilir, çok güzel soru. amaç ta zaten tam olarak bu, ilgi uyandırmak, arkasında bir hikayesi olduğunu söyleyebilmek.

misal şimdi herkes biliyor, bunun hat sanatında talik denen yazı stiliyle osmanlıca aslına uygun olarak yazılan "mevlana celaleddin rumi1 ibaresi olduğunu.

amacım bu saati satmak olsaydı, böyle incelikli düşünülmüş bir saate emin olun iran'da 5000€'ya alıcı bulurum. araplar gelmeyebilir böyle şeylere pek, altın olsun, elmas olsun der onların zenginleri, ama sanatı ve estetiği gerçekten değerlendirecek alıcılar var iran'da.
qazokmubec

qazokmubec

MesajKonu: Geri: Peseux 7001 Model Rumi Resimler Tasarimlar   Peseux 7001           Model Rumi          Resimler Tasarimlar - Sayfa 13 Icon_minipostedC.tesi 4 Haz. - 0:41

ben zaten bir öneride bulundum, mümkün müdür dedim, böyle yapılsın diye dediğimden değil zaten.

sadece bu önerimin için doldurdum, alelade bir arapça yazıyla değil, osmanlıca yazacak şekilde yazı buldum, kabul edip etmemek hisse sahiplerine ait.

ben şahsen kendime ait olana işletmek isterim. eğer tabii bu toplu üretim sırasında yapılabilen başka türlü yapılamayan bir şey ise iş farklı. ama sonradan işlemenin yolu varsa, bunu yapacak ustaya da bedelini öderim, çünkü gerçekten incelikli düşünülmüş bir saat havasını yaratacağını düşünüyorum.

olmazsa da herkesin canı sağolur, dünyanın en büyük hoşgörü abidesinin anısına yapılan bir saat için kalp kırmaya değmez Smile

En son qazokmubec tarafından C.tesi 4 Haz. - 0:59 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Peseux 7001 Model Rumi Resimler Tasarimlar   Peseux 7001           Model Rumi          Resimler Tasarimlar - Sayfa 13 Icon_minipostedC.tesi 4 Haz. - 0:45

biraz geç olduğundan saatle gelmesi zor...
qazokmubec

qazokmubec

MesajKonu: Geri: Peseux 7001 Model Rumi Resimler Tasarimlar   Peseux 7001           Model Rumi          Resimler Tasarimlar - Sayfa 13 Icon_minipostedC.tesi 4 Haz. - 1:02

ortalığı karıştırıyor gibi oldum ama bir şey daha soracağım.

bu saatler için bir sertifika yapılacak mı, karton, plastik, alüminyum etc.?

mesela en basitinden sert karton üstüne böyle bir sertifika yapılacaksa, oraya koyabiliriz, mevlananın basit bir özgeçmişi, ingilizce/türkçe ve belki mevlananın ana dili olan farsça Smile

aksi taktirde sertifika olarak forumda yazılanlar print edip bir dosyada saklamayı düşünüyorum. çünkü söz uçar yazı kalır demişlerse de forum yazışmaları da söz hükmünde yarın bir gün uçar, sonra bu saatin hikayesini merak eden biri dört döner, kağıda da yazmıyoruz hiçbir şeyi..
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Peseux 7001 Model Rumi Resimler Tasarimlar   Peseux 7001           Model Rumi          Resimler Tasarimlar - Sayfa 13 Icon_minipostedC.tesi 4 Haz. - 1:08

bunu watcher'a sormak gerek... o daha iyi bilir...
ofis

ofis

MesajKonu: Geri: Peseux 7001 Model Rumi Resimler Tasarimlar   Peseux 7001           Model Rumi          Resimler Tasarimlar - Sayfa 13 Icon_minipostedC.tesi 4 Haz. - 1:15

qazokmubec demiş ki:

bu saatler için bir sertifika yapılacak mı, karton, plastik, alüminyum etc.?

mesela en basitinden sert karton üstüne böyle bir sertifika yapılacaksa, oraya koyabiliriz, mevlananın basit bir özgeçmişi, ingilizce/türkçe ve belki mevlananın ana dili olan farsça Smile

aksi taktirde sertifika olarak forumda yazılanlar print edip bir dosyada saklamayı düşünüyorum. çünkü söz uçar yazı kalır demişlerse de forum yazışmaları da söz hükmünde yarın bir gün uçar, sonra bu saatin hikayesini merak eden biri dört döner, kağıda da yazmıyoruz hiçbir şeyi..

saat için sertifika 70€ bir maliyet getiriyordu sanırım.isteyen bu şekilde sertifika alabiliyor.
sizin demek istediğiniz saati tanıtan bir risale ise ben kendi adıma; matbaa ve grafik işleriyle uğraşan bir arkadaşımızın ortaya birşeyler koymasına hayır demem çokta memnun olurum.

ayrıca forum hakkında bir makale yayınlanmıştı, o zaman o makalenin bastırılıp saatlerin kutusuna koyulabileceğini dile getirmiştim ses çıkmamıştı.

ben böyle bir çalışmanın saat yapılmış dahi olsa, yapılıp saatle birlikte saklanması taraftarıyım.
qazokmubec

qazokmubec

MesajKonu: Geri: Peseux 7001 Model Rumi Resimler Tasarimlar   Peseux 7001           Model Rumi          Resimler Tasarimlar - Sayfa 13 Icon_minipostedC.tesi 4 Haz. - 1:23

evet kesinlikle tanıtıcı bir broşür kastım. ama alelade olmaması için kalın kartona bastırılabilir, ya da daha şık bir şekilde yapılabilir.grafik işleriyle uğraşan biri muhakkak vardır forumda, daha güzel fikir verebilirler.

benim yardımcı olabileceğim kısmı ingilizce, arapça, farsça tercüme kısmı olabilir, bu tercümeleri yapabilecek arkadaşlarım var.

eğer hiçbiri olmazsa dediğiniz makaleyi bulup kendimce amatör bir baskı yaparım kendime...

saygılar,
ekonomist

ekonomist

MesajKonu: Geri: Peseux 7001 Model Rumi Resimler Tasarimlar   Peseux 7001           Model Rumi          Resimler Tasarimlar - Sayfa 13 Icon_minipostedC.tesi 4 Haz. - 1:30

@ofis

Bahsettiğiniz makalenin linki filan var mı? Merak ettim de.
ofis

ofis

MesajKonu: Geri: Peseux 7001 Model Rumi Resimler Tasarimlar   Peseux 7001           Model Rumi          Resimler Tasarimlar - Sayfa 13 Icon_minipostedC.tesi 4 Haz. - 10:15

ekonomist demiş ki:
@ofis

buyursunlar;

http://www.turksaatforumu.com/t2663-g-trend-dergisinde-bizimle-ilgili-yazi

çok gurur verici bir yazı.
frown

frown

MesajKonu: Geri: Peseux 7001 Model Rumi Resimler Tasarimlar   Peseux 7001           Model Rumi          Resimler Tasarimlar - Sayfa 13 Icon_minipostedC.tesi 4 Haz. - 22:56

qazokmubec demiş ki:

Kendi adıma konuşmak gerekirse;
Ortalığı karıştırmanızdan son derece memnunum Smile
En azından son bir kaç gündür foruma bir hareket kattınız, sanırım herkes şimdilik beklemeye odaklanmış, sabırla Rumi'yi bekliyoruz.

Bu arada Rumi'yi anlatan bir broşür, sertifika vs bir şey olamazsa sanki bir şeyler eksik kalacak gibi hissediyorum.
ekonomist

ekonomist

MesajKonu: Geri: Peseux 7001 Model Rumi Resimler Tasarimlar   Peseux 7001           Model Rumi          Resimler Tasarimlar - Sayfa 13 Icon_minipostedC.tesi 4 Haz. - 23:14

ofis demiş ki:
ekonomist demiş ki:
@ofis

buyursunlar;

http://www.turksaatforumu.com/t2663-g-trend-dergisinde-bizimle-ilgili-yazi

çok gurur verici bir yazı.

Teşekkür ederim, bu ropörtajı daha önce de 2 kere okumuştum; şimdi bir daha okudum gerçekten de gurur verici.
qazokmubec

qazokmubec

MesajKonu: Geri: Peseux 7001 Model Rumi Resimler Tasarimlar   Peseux 7001           Model Rumi          Resimler Tasarimlar - Sayfa 13 Icon_minipostedPaz 5 Haz. - 4:00

bu durumda mete bey'den haber bekleyelim, pazartesi günü ancak emaillerine ulaşabileceğini söylemişti. eğer osmanlıca yazmak mümkünse oylamaya sunalım.

gelinen aşama itibariyle, teknik olarak mümkünse "mevlana celaleddin rumi" ibaresi saatin arkasına yazılsın mı?
yazılacaksa nasıl yazılsın?

a.) yazılmasın, tasarım bu haliyle kalsın
b.) sadece eski türkçe yazılsın (osmanlıca imlaya uygun olarak, nasta'liq fontla)
c.) sadece yeni türkçe yazılsın (latin alfabesi ile, hangi fontun uygun olacağını da belirterek)
d.) hem eski türkçe hem yeni türkçe yazılsın.

benim oyum d, hem eski türkçe hem yeni türkçe yazılsın derim.
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Peseux 7001 Model Rumi Resimler Tasarimlar   Peseux 7001           Model Rumi          Resimler Tasarimlar - Sayfa 13 Icon_minipostedPaz 5 Haz. - 6:18

e şıkkı ek kapak olsun d şıkkı uygulansın yada b uygulansın...
ekonomist

ekonomist

MesajKonu: Geri: Peseux 7001 Model Rumi Resimler Tasarimlar   Peseux 7001           Model Rumi          Resimler Tasarimlar - Sayfa 13 Icon_minipostedPaz 5 Haz. - 6:24

Ben oyumu "b" şıkkından yapa kullanacağım.
qazokmubec

qazokmubec

MesajKonu: Geri: Peseux 7001 Model Rumi Resimler Tasarimlar   Peseux 7001           Model Rumi          Resimler Tasarimlar - Sayfa 13 Icon_minipostedPaz 5 Haz. - 7:05

e şıkkı: ek kapak olsun.

organizasyonu yapan arkadaşlar eğer bu önerileri oylama haline getirirlerse oylarız.

şıklar hakkında son bir yorumumu yapayım, bence en estetiği eski yazıyla yazmak. ama hem yeni yazı hem eski yazı da modernlikle geleneğin birleşimi havasını verebilir, yüzden o da güzel bir seçenek. sadece yeni yazıyla yazılmasının biraz basit kaçabileceğinden korkuyorum, elegant hale getirmek için bir şeyler daha eklemek gerekebilir. ek kapak diğer projelerde nasıl yapıldı bilemiyorum o yüzden fazla yorum yapamıyorum.
ofis

ofis

MesajKonu: Geri: Peseux 7001 Model Rumi Resimler Tasarimlar   Peseux 7001           Model Rumi          Resimler Tasarimlar - Sayfa 13 Icon_minipostedPaz 5 Haz. - 7:30

yer olsa ikiside yazılsın derim ama arka kapakta çok kısıtli bir alan var.kadranda rumi yazdığı için arkada sadece eski türkçe olabilir.

şu anki tasarımda arka kapakta olması gerekenler var, onlar olmazsa olmazmış gibi geliyor.

makinaya yazdırmak ne kadar külfetli olur-olurmu, yada cama nasıl aktarılır buğulu bir şekilde arka camda olurmu gibi seçenekleride değerlendirmeyi düşünmelimiyiz kestiremiyorum.

teng

teng

MesajKonu: Geri: Peseux 7001 Model Rumi Resimler Tasarimlar   Peseux 7001           Model Rumi          Resimler Tasarimlar - Sayfa 13 Icon_minipostedPaz 5 Haz. - 7:30

qazokmubec demiş ki:
arkadaşlar selamlar,

yok değilse neden şimdi mevlananın isminin kendi yazdığı şekliyle yazılmasına karşı çıkılıyor anlamakta güçlük çekiyorum.

.
Dışarıda olduğumdan yazılanlara cevap veremedim:

Bunun arkasından,'' neden Mevlana'nın giyindiği gibi giyinmiyorsunuz anlamakta güçlük çekiyorum'', sorusu da gelecek mi?
qazokmubec

qazokmubec

MesajKonu: Geri: Peseux 7001 Model Rumi Resimler Tasarimlar   Peseux 7001           Model Rumi          Resimler Tasarimlar - Sayfa 13 Icon_minipostedPaz 5 Haz. - 8:49

merhaba,

konuyla ilgili öneriler tartışmaya sunulmuştur. tartışırken kalbinizi kıracak bir üslüp kullanmışsam affola, acemiliğime ve heyecanıma verin, hata varsa benim hatamdır.

saygılar,

deka

deka

MesajKonu: Geri: Peseux 7001 Model Rumi Resimler Tasarimlar   Peseux 7001           Model Rumi          Resimler Tasarimlar - Sayfa 13 Icon_minipostedPaz 5 Haz. - 9:13

Arka kapağa fazla yüklenmemek lazım, kalabalık bir arka kapak bazı şeyleri kaçırmamıza neden olacak,hatta cama işlenecek abartı birşey şeffaf arka kapak ve tarnsparan esprisini törpüleyecektir, bence bu saatden sonra pişmiş aşa su katmaya gerek yok, bunlar başta konuşulacak şeylerdi.Ayrıca, ilk başlarda her konuyu tartışınca sonuç çıkmaza girdiği için tartışmayı bitirip watcher a bırakmıştık, hatta watcher sürprizlerim var dediğinde tartışma konusu olmasın diye ne olduğunu bile sormamıştık, bizim saatteki amacımız geçmişi olan günümüzü yaşatan, türkçe karakterler içeren, bize özgü bir saat yaratmaktı, Osmanlı rakamları ile de geçmişe gönderme yapılmıştı.
egunns

egunns

MesajKonu: Geri: Peseux 7001 Model Rumi Resimler Tasarimlar   Peseux 7001           Model Rumi          Resimler Tasarimlar - Sayfa 13 Icon_minipostedPaz 5 Haz. - 9:57

heyecanınızı anlıyoruz,biz de çok heyecanlıyız, en güzeli sadelik
hem de bu isteklerin yazıldığı kadar reel hale gelmesi kolay değil, her bir nüans teslim tarihini bir kaç ay öteye attırabilir
christiano

MesajKonu: Geri: Peseux 7001 Model Rumi Resimler Tasarimlar   Peseux 7001           Model Rumi          Resimler Tasarimlar - Sayfa 13 Icon_minipostedPaz 5 Haz. - 10:10

Deka'ya kesinlikle katılıyorum,fikirlere ve düşüncelere saygı duyuyorum fakat benim bu Projede en çok hoşuma giden ve girmemde etkili olan daha önceden belirtilmiş ana hatlar,şahsi fikrim söyleyeceksem eğer,son yapılması istenebilecek değişiklikler beni soğuttu açıkcası.Ben orijinal proje halini beğenerek girdim ve son fikirler õzellikle arka kasada osmanlıca bení uzaklastırdı şahsen,ben Türkçe karakter ve orijinal halinin kalmasını istiyorum(Ana hatlar olarak). Saygılarımla
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Peseux 7001 Model Rumi Resimler Tasarimlar   Peseux 7001           Model Rumi          Resimler Tasarimlar - Sayfa 13 Icon_minipostedPaz 5 Haz. - 10:15

christiano demiş ki:
Deka'ya kesinlikle katılıyorum,fikirlere ve düşüncelere saygı duyuyorum fakat benim bu Projede en çok hoşuma giden ve girmemde etkili olan daha önceden belirtilmiş ana hatlar,şahsi fikrim söyleyeceksem eğer,son yapılması istenebilecek değişiklikler beni soğuttu açıkcası.Ben orijinal proje halini beğenerek girdim ve son fikirler õzellikle arka kasada osmanlıca bení uzaklastırdı şahsen,ben Türkçe karakter ve orijinal halinin kalmasını istiyorum(Ana hatlar olarak). Saygılarımla

o ek tasarım öğeleri eklenmeyebilir sadece olursa nasıl olur? yoksa saat original tasarıla gelecek...
deka

deka

MesajKonu: Geri: Peseux 7001 Model Rumi Resimler Tasarimlar   Peseux 7001           Model Rumi          Resimler Tasarimlar - Sayfa 13 Icon_minipostedPaz 5 Haz. - 10:22

Saat klasik bir saat ve genel olarak oldukça minimalist olması istenmektedir.Saat piyasada mevcut resimli,yazılı,tuğralı 5TL.lik saatlere dönmesinde.
christiano

MesajKonu: Geri: Peseux 7001 Model Rumi Resimler Tasarimlar   Peseux 7001           Model Rumi          Resimler Tasarimlar - Sayfa 13 Icon_minipostedPaz 5 Haz. - 10:50

Eklenmeyebilir ama 'bilir' kısmı beni korkuttu Smile şaka bir yana ben Sayın Deka'ya aynen tekrar katılıyorum.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Peseux 7001 Model Rumi Resimler Tasarimlar   Peseux 7001           Model Rumi          Resimler Tasarimlar - Sayfa 13 Icon_minipostedPaz 5 Haz. - 19:10

[quote="qazokmubec"]merhaba,

konuyla ilgili öneriler tartışmaya sunulmuştur. tartışırken kalbinizi kıracak bir üslüp kullanmışsam affola, acemiliğime ve heyecanıma verin, hata varsa benim hatamdır.

saygılar,

[/türkçe derken neyi kasdettiğinizi anlamakta zorlanıyorum. yukarıdaki yazı türkçe'dir, türkçe imla ile eski türkçe yazılmıştır, arapça yazsaydık bazı farklılıkları olurdu.

yani latin harfleriyle yazılan türkçe, 100 senelik bir geçmişe sahiptir, arap-farsi-türki harflerle yazılan türkçe 900 seneliktir.quote]

Rica ederim.Kimse kimsenin kalbini kırmış değil. Ben de sizin kalbinizi kırdığımı sanmıyorum.Kırdımsa affola.
Ancak bizim esas alfabemiz Arapça ve Farsça harflerdir (Türk alfabesi bunun içinde dediğiniz gibi yeralmamaktadır.O alfabe Orhun Kitabelerinde kalmıştır.) dediğinizde sevgili Ata'mızın yattığı yerden kemiklerinin sızladığını düşündüm.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Peseux 7001 Model Rumi Resimler Tasarimlar   Peseux 7001           Model Rumi          Resimler Tasarimlar - Sayfa 13 Icon_minipostedPaz 5 Haz. - 19:38

Bende Türkçe derken anlaşılamamasını anlamamıştım.
qazokmubec

qazokmubec

MesajKonu: Geri: Peseux 7001 Model Rumi Resimler Tasarimlar   Peseux 7001           Model Rumi          Resimler Tasarimlar - Sayfa 13 Icon_minipostedPaz 5 Haz. - 19:55

tabii ki eski alfabeye dönüş söz konusu değil Smile

ayrıca atamızın mevlananın en büyük hayranlarından biri olduğunu, tüm tekke ve zaviyeler kapatılırken bir tek mevlevi hanelere dokunulmadığı, diyanet işleri kılık-kıyafet yönetmeliği hazırlanırken bir tek mevlevilerin kendi tören kıyafetlerine izin verdirdiğini göz önünde bulundurmak gerek.

“- Mevlana, Müslümanlığı Türk ruhuna intibak ettiren büyük bir reformatör... Müslümanlık aslında geniş manasıyla hoşgörülü ve modern bir dindir. Araplar onu kendi bünyelerine göre anlamış ve tatbik
etmişlerdir. Sıcak bir iklimde oturan, suyu nadiren kullanan, genel bir hareketsizlik içinde ömür süren Badiye Arapları için günde beş vakit abdest ve namaz, çok ileri seviyede bir yaşama hareketidir. Hz.Muhammed insanları uyuşukluktan harekete sevk etmiştir. Sarp dağlar, yüksek yaylalarda at koşturan, erimiş kar suları ile yıkanan Türkler için abdest ve namaz çok tabii olmuştur. Mevleviliğe gelince, o tamamen dönerek ayakta ve hareket ederek Allah’a yaklaşma fikri, Türk dehasının en tabii ifadesidir.""

http://www.mevlana.com/mevlana_dosyalar/ataturk.htm
crazyhours

crazyhours

MesajKonu: Geri: Peseux 7001 Model Rumi Resimler Tasarimlar   Peseux 7001           Model Rumi          Resimler Tasarimlar - Sayfa 13 Icon_minipostedPaz 5 Haz. - 20:09

üstadlar fikir tartışmasından ziyade rumi saatimizi tartışalım diyeceğim ama onu da bayağı bir tartıştık, artık sona gelindi. sürprizi ya da sürprizleri de başkan a bırakalım:) saatimiz bence yeterince olgunlaştı bundan sonrakilerin büyük bir etkisi olacağını düşünmüyorum, yeni fikirlerimizi yeni porocemizde sunalım derim .
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Peseux 7001 Model Rumi Resimler Tasarimlar   Peseux 7001           Model Rumi          Resimler Tasarimlar - Sayfa 13 Icon_minipostedPaz 5 Haz. - 20:41

Sevgili arkadaslar,
Konuyu cok tartismayalim derim.
Saatimiz tasarim olarak bitmis durumdadir, sadece kucuk bir surpriz bolumu var o da eminim cok hosunuza gidecek.
-Saatimiz bizim kulturumuzle harmanlanmis tamamen gunluk kullanilabilecek uyumlu bir saat oluyor.
-Arap kulturu saatimizde yer almiyor (bu arap kulturunu asagi gormemizden degil, yanlis anlasilmasin, sadece bizim kulturumuzu yansitmasini istedigimizden)
-Rumi, selcuklu doneminde yasamis, dolayisi ile o zaman selcuklularin resmi dili farsca, rakamlarimizi tasarlarken bu konu uzerinde epey dusunmustum fakat arastirinca fars rakamlarinin osmanli rakamlari ile %99 ayni oldugunu gorunce rakamlarimizi daha onceki saatimizle uyum saglamasi icin ayni tarzda tasarladik.
-Belki saatin ozel biryerlerine celaleddin rumi yazisini selcuklu donemindeki alfabeye uygun olarak yazabiliriz ama bu saatin yapisini ve gorunumunu bozmayacak bir sekilde olur ve ilk gorunumde dekoratif izlenimi verir, ama bu konuda bana guvenin, artik beni de taniyorsunuz ve kesinlikle saatin uyumunu ve harmonisini bozacak birsey yapmayacagimi bilirsiniz, aslinda tam olarak nasil bir uygulama dusundugumu bilseniz iciniz rahatlar ama bunu aciklarsam da kucuk surprizim bozulur, fakat tekrarliyorum, bildiginiz gibi tasarim sirasinda sizlere danismadan hicbir karari almadim, sizlerin gorusleri ve tasarimdaki onerileriniz ve fikirleriniz hic degistirilmiyor, sadece benim kucuk bir fantezim yansiyor ki bu da saatimize yine dunyada bir ilk kazandiriyor.
-Eger o zamanki alfabe ile bu yaziyi yazarsak gorulebilmesi ancak buyutec ile mumkun olacak ve ilk asamada dekoratif bir gorunum verecek ama yine yanlis anlasilmasin, saatimizin sadeligine hicbir degisim getirmeyecek. (ki bu ancak teknik olarak mumkun mu ve saatimize geciktirme yasatmadan olabilir mi onu da henuz bilmiyorum)
Bu yazdiklarim da biraz muammali oldu gibi ama ne yapayim, kivraniyorum ama aciklayamiyorum, aciklarsam surprizimin buyusu bozulur diye endiseleniyorum.
-Saatimizin ruhu olarak, saatimize celaleddin rumi'nin felsefesini yansitmaya, bunu da yine o felsefeye uygun olarak cok sade bir sekilde gerceklestirmeye calistik, saatimizde inanc veya dinsel unsur yok, olmamali da, inanclarin teknolojik bir alete yansitilmasi oldukca abes olur ve gercekci olmazdi, inancin yasanan bir sey olduguna ve teknolojik bir alete yansitilmak istenmesinin ancak ticari amac tasiyacagina inaniyorum. (sakin yanlis anlasilmasin, bu soyledigim forum uyelerini kasit degil tamamen tarafimdan genel bir yaklasim)

Yukarida okuduklarimdan cikardigim sonuc, hepimiz ayni seyleri degisik sekillerde soyluyoruz, neticede ulkemizi, kendi gecmisimizi ve kulturumuzu yansitan, ruhu olan ve anlamli bir tasarim ortaya cikarmak ve bunu da ilk bakista abes olmayacak bir sekilde ve goze batmayacak bir sekilde saatimize yansitiyoruz.
Cok deger verdigim bir olayi aslinda hezarfende uyguladik, saati yabanci forumlarda tanittigimda, okuyanlar hemen hezarfeni internette arastirmislar ve saatteki minik detaylari ancak o zaman anlamislardi, genel gorunum olarak cok hos olan saatimiz ayrintilariyla da felsefesini ve ruhunu yansitmisti.
Uyguladigimiz yontem, aslinda saatin bakan kisi tarafindan kesfini gerektiriyor,
-saatin kadrani sade ve beyaz, neden acaba? Bir bakayim Rumi kimmis, aaa felsefesinde sadelik var bu nedenle kadran sade olmus.
-Kurma kolu cok cici ama bu sekil ne boyle? aaa turbenin kubbesi boyleymis
-Rakamlar cok degisik ve garip bu ne boyle? aaaa donemin rakamlariymis...
vs vs tarzinda saat incelendikce detaylari ortaya ciksin boylesi cok daha guzel.

Hezarfen saatimizde cok egleniyorum, turk arkadaslara gosteriyorum, ilk bakista guzel bir saat ama detaylari anlatmaya baslayinca her seferinde hayret ve hayranlik tepkileri aliyorum, hemen arkasindan talep olusuyor ve bunun asla mumkun olmadigini ogrenince de hayal kirikligi.

Yani sonuc olarak kimse merak etmesin saatimiz cok guzel olacak ok1

En son watcher tarafından Paz 5 Haz. - 20:51 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
http://www.turksaatforumu.com
teng

teng

MesajKonu: Geri: Peseux 7001 Model Rumi Resimler Tasarimlar   Peseux 7001           Model Rumi          Resimler Tasarimlar - Sayfa 13 Icon_minipostedPaz 5 Haz. - 20:42

qazokmubec demiş ki:
tabii ki eski alfabeye dönüş söz konusu değil Smile

ayrıca atamızın mevlananın en büyük hayranlarından biri olduğunu, tüm tekke ve zaviyeler kapatılırken bir tek mevlevi hanelere dokunulmadığı, diyanet işleri kılık-kıyafet yönetmeliği hazırlanırken bir tek mevlevilerin kendi tören kıyafetlerine izin verdirdiğini göz önünde bulundurmak gerek.

“- Mevlana, Müslümanlığı Türk ruhuna intibak ettiren büyük bir reformatör... Müslümanlık aslında geniş manasıyla hoşgörülü ve modern bir dindir. Araplar onu kendi bünyelerine göre anlamış ve tatbik
etmişlerdir. Sıcak bir iklimde oturan, suyu nadiren kullanan, genel bir hareketsizlik içinde ömür süren Badiye Arapları için günde beş vakit abdest ve namaz, çok ileri seviyede bir yaşama hareketidir. Hz.Muhammed insanları uyuşukluktan harekete sevk etmiştir. Sarp dağlar, yüksek yaylalarda at koşturan, erimiş kar suları ile yıkanan Türkler için abdest ve namaz çok tabii olmuştur. Mevleviliğe gelince, o tamamen dönerek ayakta ve hareket ederek Allah’a yaklaşma fikri, Türk dehasının en tabii ifadesidir.""

http://www.mevlana.com/mevlana_dosyalar/ataturk.htm
Mevlana hakkındaki fikirlerinizin çoğuna katılıyorum.Atatürk te sebepsiz yere Mevlehaneleri açık tutup diğerlerini kapatmamıştır.
Bence reformatör olmaktan ziyade insanlık tarihinin gördüğü en büyük hümanistlerden biridir. Bu yüzden de forum üyeleri bilir ki İmza olarak O'nun '' Gel kim olursan gel..'' deyişini kullanmışımdır.Ancak Mevlana'ya sevgi ve saygıyı da modern standartlar içinde yapabiliriz sanıyorum.
Ayrıca kendi ekseni etrafında saatlerce dönmenin kişiyi Allah'a neden yakınlaştıracağını anlamış değilim. Ama dönen kişinin bir süre sonra transa geçip böyle hissetmesi çok normaldir.
Arapların Müslümanlık yorumunun da bizimkinden daha pür ve katkısız olduğunu düşünüyorum.İslam'da Kuran'ın son yaprağı üzerine ilave edilecek bir şey varmıdır. Varsa bu neden 600 sene sonra olmuştur.
qazokmubec

qazokmubec

MesajKonu: Geri: Peseux 7001 Model Rumi Resimler Tasarimlar   Peseux 7001           Model Rumi          Resimler Tasarimlar - Sayfa 13 Icon_minipostedPaz 5 Haz. - 21:13

bence ne olursa olsun mükemmel bir saat olacak inşallah.

ben daha şunun şurasında katılalı bir hafta olmadı heyecanlandım, diğer arkadaşlar 1 senedir tartışmışlar, pişmiş aşa su katıp haklarını yemiş gibi olmayı da istemiyorum.

teng hocam, başka bir topic'te islam, mevlana, atatürk, eski yazı, yeni yazı, orhun yazıtları üzerine sohbeti devam ettirmek isterim, tabii siz de devam ettirmek isterseniz.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Peseux 7001 Model Rumi Resimler Tasarimlar   Peseux 7001           Model Rumi          Resimler Tasarimlar - Sayfa 13 Icon_minipostedPaz 5 Haz. - 21:24

watcher demiş ki:
Sevgili arkadaslar,

-Belki saatin ozel biryerlerine celaleddin rumi yazisini selcuklu donemindeki alfabeye uygun olarak yazabiliriz
Harika bir fikir. alkisalkis alkisalkis Bence öndeki Rumi yazısını Kufi tarzda yazalım bu hem logo gibi de durur.. okkiii
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Peseux 7001 Model Rumi Resimler Tasarimlar   Peseux 7001           Model Rumi          Resimler Tasarimlar - Sayfa 13 Icon_minipostedPaz 5 Haz. - 21:28

Kadrani degistiremiyorum, imalat lanse oldu agliyor
Keske daha once aklimiza gelseydi Idea
http://www.turksaatforumu.com
teng

teng

MesajKonu: Geri: Peseux 7001 Model Rumi Resimler Tasarimlar   Peseux 7001           Model Rumi          Resimler Tasarimlar - Sayfa 13 Icon_minipostedPaz 5 Haz. - 21:31

Olsun biz de yapabiliyorsak arka kapağa daha büyük yaparız ?
frankenmonster

frankenmonster

MesajKonu: Geri: Peseux 7001 Model Rumi Resimler Tasarimlar   Peseux 7001           Model Rumi          Resimler Tasarimlar - Sayfa 13 Icon_minipostedÇarş. 25 Ocak - 2:42

harika birşey ben hezarfeni internette gördüm vuruldum bu saate.birde rumi yi gördüm okadar gururlandımki anlatamam.ben yeni üye oldum.saatlerden çapından motorundan anlamam ama saat tutkudur bende.şu an seiko 5 sports frankenmonster kullanıyorum siyah.bir türk saati kullanmak hatta çocuklarıma dahi bırakmak isterim.gururla.takip ettiğim kadarı ile hezarfen tükenmiş diğer proje saatlerden birtane edinmek istiyorum mutlaka.saygılarımla.can
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Peseux 7001 Model Rumi Resimler Tasarimlar   Peseux 7001           Model Rumi          Resimler Tasarimlar - Sayfa 13 Icon_minipostedÇarş. 25 Ocak - 3:31

frankenmonster demiş ki:
harika birşey ben hezarfeni internette gördüm vuruldum bu saate.birde rumi yi gördüm okadar gururlandımki anlatamam.ben yeni üye oldum.saatlerden çapından motorundan anlamam ama saat tutkudur bende.şu an seiko 5 sports frankenmonster kullanıyorum siyah.bir türk saati kullanmak hatta çocuklarıma dahi bırakmak isterim.gururla.takip ettiğim kadarı ile hezarfen tükenmiş diğer proje saatlerden birtane edinmek istiyorum mutlaka.saygılarımla.can

RUMI yedek liste var... ama kadran rengi siyah değil siyah kadranlı proje NUSRAT avatarımdaki saat... onu incele... ( bu kez kendi internetim var okkiii vede sadece 2TL indirimli 250MB yaz 2222'ye yollayın... )

Peseux 7001 Model Rumi Resimler Tasarimlar
13 sayfadaki 13 sayfasıSayfaya git : Önceki  1, 2, 3 ... 11, 12, 13
 Similar topics
-
» URWERK 10x - Peseux 7001
» Rumi Model Saatin Ozellikleri ve Resimleri
» İlginç tasarımlar (çok sayıda fotoğraf)
» Certina DS 1 (Resimler)
» SAATİMİZE KUTU: HEZARFEN YAZILI SAAT KUTUSU LİSTESİ