Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Ustalardan tavsiye bekliyorum

+11
kelby
bvlgari
sifujack
deka
krytime
burbank
GAREZ
crazyhours
Azizim
watcher
Murat Vurucu
15 posters
Sayfaya git : 1, 2  Sonraki
YazarMesaj
Murat Vurucu

Murat Vurucu

Ustalardan tavsiye bekliyorum Empty
MesajKonu: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedCuma 5 Kas. - 2:06

Günlük kullanım için çarpıp çizsemde üzülmeyeceğim orta karar bir otomatik makina alacağım...
bütçem 750 tl (maksimum 1000 olabilir(çok beğenirsem)
ben bu certina yı buldum tufan saat te
nakit fiyatı 660 tl ve tarz olarak çok hoşuma gitti...
bu modelin çok açık gri (beyaza yakın) kadranlısı
siz ne dersiniz??
veya bu modele alternatif bu fiyat aralığında ne alabilirim?
Ustalardan tavsiye bekliyorum Adsziw
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedCuma 5 Kas. - 2:16

Bence cok guzel bir saat, al derim ok1
http://www.turksaatforumu.com
Azizim
moderator
Azizim

MesajKonu: Geri: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedCuma 5 Kas. - 3:09

Fiyat çok iyi özellikle kordon hoşuma gitti jubilee tarzı. fumeur
Murat Vurucu

Murat Vurucu

MesajKonu: Geri: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedPaz 7 Kas. - 20:19

teşekkürler iyice içime sindi...
perakende fiyatı 920 civarı idi...kart falan kullanmıyorum nakit alıcam deyince bu fiyat söylendi..
en kısa sürede kolumu süsler de benle sizle paylaşırım mutluluğumu:)
crazyhours

crazyhours

MesajKonu: Geri: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedPaz 7 Kas. - 20:28

arkadaş sen direk çözmüşsün olayı yav biz ne saçma sapan saatler aldık foruma hava atcaz diye de gösteremeden geri sattık onları zararına Smile güzel seçim, beyaz kadrana ısınamıyorum bir türlü ama fiyat performans olarak certina nın tutulduğunu biliyorum kıymetli bir eser fiyatı da tam kriz fırsatı imiş yani Smile
crazyhours

crazyhours

MesajKonu: Geri: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedPaz 7 Kas. - 20:31

ama çarpıp çizersen sen üzülmezsinde biz bayağı üzülürüz yani Smile
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedPaz 7 Kas. - 20:43

crazyhours demiş ki:
arkadaş sen direk çözmüşsün olayı yav biz ne saçma sapan saatler aldık foruma hava atcaz diye de gösteremeden geri sattık onları zararına Smile güzel seçim, beyaz kadrana ısınamıyorum bir türlü ama fiyat performans olarak certina nın tutulduğunu biliyorum kıymetli bir eser fiyatı da tam kriz fırsatı imiş yani Smile

vay, sevgili crazy hangi saatlerdi onlar merak ettim simdi Very Happy
http://www.turksaatforumu.com
crazyhours

crazyhours

MesajKonu: Geri: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedPaz 7 Kas. - 20:50

abi bir tane armani Smile
crazyhours

crazyhours

MesajKonu: Geri: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedPaz 7 Kas. - 20:51

bir tane jacques lemans Smile
crazyhours

crazyhours

MesajKonu: Geri: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedPaz 7 Kas. - 20:53

bir de lacoste guluyor hepsi de pilli idiler ve zararına da olsa satıldılar ha bir de momentus vardı onu da çocuklardan birine hadiye ettim Smile aramızda kalsın ..
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedPaz 7 Kas. - 21:52

o kadar para vereceğine CASIO G-SHOCK al daha iyi 200M WR ve bu değer gerçek 300M ve civarına dayanıyor...
http://teknolojivesaatler.blogspot.com
burbank

burbank

MesajKonu: Geri: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedPaz 7 Kas. - 22:12

@ Murat

Yalnız bu model otomatik değil. eta 955.112 mekanizmalı quartz saat bu. Bence değmez. Bu paraya klasik tissot otomatiklerden alabilirsin.

Eğer İsviçre otomatik şart değilse çok güzel Seiko, Orient otomatikler de var. Seiko'nun Monster serisi dayanıklılık bakımından oldukça iyidir.

krytime

krytime

MesajKonu: Geri: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedPaz 7 Kas. - 22:23

Bu model Certina sitesinde automatic olarak geçiyor
burbank

burbank

MesajKonu: Geri: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedPaz 7 Kas. - 22:36

Sanırım açıklama kısmında yanlış yazmışlar, çünkü DS First modeli olan bu saat Quartz Collection içinde yer alıyor.
krytime

krytime

MesajKonu: Geri: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedPaz 7 Kas. - 22:41

Bilmem artık sitelerin de Automatic yazıyor , ben onların yalancısıyım Very Happy . Böyle bir hata yapmazlar sanırım.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedPaz 7 Kas. - 23:25

quartz ise yaramaz, vazgeç bu sevdadan derim, en azından mekanizma işini netleştirip öyle almanı tavsiye ederim.
burbank

burbank

MesajKonu: Geri: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedPaz 7 Kas. - 23:26

Sitede bu saatin de yer aldığı DS First Serisi Quartz Collection içinde yer alıyor. DS First Serisi saatlerin hepsinde (bu saatin siyah kadranlısı da dahil) movement "quartz" olarak geçmiş.

Başka bir sitede de mekanizması 955.112 olarak geçiyor. bu mekanizma da eta'nın quartz mekanizması.

Zaten dikkat edilirse Certina'nın bu tür düz saatlerinin hemen hepsinde otomatik saatlerin kadranlarında da "automatic" yazısı var.
Murat Vurucu

Murat Vurucu

MesajKonu: Geri: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedPtsi 8 Kas. - 0:04

yok benim baktığım model otomatik...
ds first ün otomatik modeli..arka kapak şeffaf ve salınımı gözümle gördüm:9 yoksa bu kadar ustanın dediğine inanırım yani aa quartz mış diye:)

çizilse illa üzülürüm ama omeganın tokasını çizdiğim kadar değil:)
ayıptır söylemesi azcık sakarlık var taksinin kapısına çarptım saatin tokasını ve çizildi.. böyle orta karar bir mekanik istiyorum ki hem hevesimi alayım hem de başına birşey gelse çok üzülmeyeyim...
%100 otomatik ama beğendiğim model...
sifujack

sifujack

MesajKonu: Geri: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedPtsi 8 Kas. - 0:25

madem otomatik ,fiyat çok uygun,saatçileri gezip 4-5 ay önce bu fiyata görseydim alırdım,beğendiyseniz kaçırmayın
burbank

burbank

MesajKonu: Geri: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedPtsi 8 Kas. - 1:03

O zaman yanlış koleksiyon içine koymuşlar.

Sizin baktığınız model yukarıda resmini koyduğunuz modelin aynısı mı?
burbank

burbank

MesajKonu: Geri: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedPtsi 8 Kas. - 1:10

Bakın sizin resmini koyduğunuz saatin aynısının aynı referans numaralı olanı;

Mekanizmaya bakın. Bu işte bir iş var.

Ustalardan tavsiye bekliyorum Imagefunc

Certina DS First Ref.: C115.7184.42.17
brutto:1135.00 złStara cena: 1290.00 zł
Do koszyka ZADAJ PYTANIE

Numer referencyjny:
C115.7184.42.17

--------------------------------------------------------------------------------

Mechanizm:
quartz ETA 955.112

--------------------------------------------------------------------------------

Klasa szczelności:
200M

Koperta:
stal szlachetna

Wymiary:
waga: 172g
wysokość zegarka: 11,35 mm
średnica zegarka: 41 mm
szerokość paska/bransolety: 20 mm

Szkło:
szafirowe z powłoką antyrefleksyjną

Gwarancja:
2 lata, międzynarodowa

Funkcje dodatkowe:
datownik
zakręcana koronka
krytime

krytime

MesajKonu: Geri: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedPtsi 8 Kas. - 1:31

Alıntı yaptığınız sitedeki bilgiler yanlış bence. Markanın kendi sitesindeki bilgilere itibar edilmeli study
burbank

burbank

MesajKonu: Geri: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedPtsi 8 Kas. - 1:34

İddiamı ısrarla sürdürüyorum. Ya sizin bizzat görüp incelediğiniz saat yukarıda resmini gördüğünüz saat değil, ya da yukarıdaki saatse otomatik değil.

Ben şu anda sitesine girip automatic collection içinde yer alan saatlere tek tek baktım. Kadranında "automatic" ibaresi olmayan bir tane otomatik saat yok.

Referansını verdiğiniz saat, C.115.7184.42.17 "Quartz Gent Collection" içinde yer alıyor ve kadranda DS First ve altında da 200m / 660 feet yazısı var sadece. Hiçbir yerde "automatic" ibaresi yok.

Yukarıdaki mesajda da görüldüğü üzere mekanizması da eta 955.112 quartz.

Bu durumda sanırım sizin bizzat gördüğünüz otomatik saat yukarıda resmini ve referansını verdiğiniz saat değil.
burbank

burbank

MesajKonu: Geri: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedPtsi 8 Kas. - 1:36

@ krytime

markanın kendi sitesinde de saatin "Quartz Collection" içinde yer aldığı konusunda dikkatinizi çekmek istiyorum.

Yine markanın kendi sitesindeki otomatik koleksiyondaki saatleri incelediğinizde hepsinin kadranında "automatic" yazıyor ve bu model yok.
Murat Vurucu

Murat Vurucu

MesajKonu: Geri: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedPtsi 8 Kas. - 1:37

:( özür dilerim az farkettim ki (tekrar vitrine bakmam gerkti öğle aramda)
ve saat kasa ve kordon olarak bu modelin aynısı olsa da akrep ve yelkovan metal ve sivri uçlu...
yani kasa ve kordon bu ama model ufak ta olsa farklı akşam üzeri tekrar uğrayıp referans numarasını alacağım...
krytime

krytime

MesajKonu: Geri: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedPtsi 8 Kas. - 1:40

burbank demiş ki:
@ krytime

markanın kendi sitesinde de saatin "Quartz Collection" içinde yer aldığı konusunda dikkatinizi çekmek istiyorum.

Yine markanın kendi sitesindeki otomatik koleksiyondaki saatleri incelediğinizde hepsinin kadranında "automatic" yazıyor ve bu model yok.

Söyledikleriniz tamamen doğru ,buna bir şey demiyorum zaten. Ama sitede bu modele girdiğiniz de makinası automatic olarak gösterilmiş. Benim dediğim bu sadece by
burbank

burbank

MesajKonu: Geri: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedPtsi 8 Kas. - 1:50

Bir de DS First Quartz Koleksiyon, Otomatik koleksiyon ise DS-1 olarak geçiyor kadranlarında da var rakam ile DS-1.

Siz bu saati nerede incelediniz Sn. Murat? Mağazada mı? Bir de lütfen yukarıdaki referansını verdiğiniz saate bakar mısınız? Bizzat incelediniz mi bu saati?
Murat Vurucu

Murat Vurucu

MesajKonu: Geri: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedPtsi 8 Kas. - 1:54

yok şimdi tartışma büyüyünce kontrol etmek amacıyla tekrar tufan saat(osmanbery-şişli arası) vitrinine koştum..kasa bu şekilde ancak akrep yelkovan farklı ve kadranda ds-1 değil ds first yazıyor ancak otomatik model
benim baktığım model internet sitesinde yok
burbank

burbank

MesajKonu: Geri: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedPtsi 8 Kas. - 2:00

@ Murat

Sağolun yani, siz yanlışlıkla quartz saat almayın diye bütün Certina koleksiyonunu inceledik sayenizde.. hahaha

@ Krytime

O sitelerdeki bilgileri hazırlayanların da insan olduğunu ve hata yapabileceklerini düşünmek lazım değil mi? Ben onların yalancısıyım deyip sıyrılmak olmaz. Araştırmak lazım. study Yaa pışııık.

Yanlış anlamayın yukarıda siz de bana bu kitap ikonunu koyduğunuz için gönderme yaptım hahaha

Yoksa önemli olan paylaşıp doğruyu bulmak ok1
burbank

burbank

MesajKonu: Geri: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedPtsi 8 Kas. - 2:02

Estağfurullah, tartışma yok zaten, doğruyu bulmaya çalışıyoruz.

Hayırlı olsun diyelim saatiniz. Artık alınca bir resmini (gerçek resmini) guluyor koyarsınız.

Saatin referansını aldınız mı?
krytime

krytime

MesajKonu: Geri: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedPtsi 8 Kas. - 2:16

Yani ne oldu sonun da Very Happy Saat otomatik mi pilli mi ? Hala belirsiz diable
burbank

burbank

MesajKonu: Geri: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedPtsi 8 Kas. - 2:16

@ Murat

www.certina.com'dan girip modellere bakarak beğendiğinin hangi model olduğunu net söyler misin?
burbank

burbank

MesajKonu: Geri: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedPtsi 8 Kas. - 2:17

Belirsizlik Murat'tan kaynaklanıyor vieux
Murat Vurucu

Murat Vurucu

MesajKonu: Geri: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedPtsi 8 Kas. - 2:28

@Burbank
belirsizlik bende değil..
görüp beğendiğim fiyat aldığım model otomatik ve resmini koyduğum kasanın neredeyse aynısı
sadece kadran azcık daha açık renkli ve akrep yelkovan seamaster aqua terra gibi metal ve keskin

ancak certina.com da bu model malesef yok
bu akşam öğreneceğim inşallah model numarasını
deka

deka

MesajKonu: Geri: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedPtsi 8 Kas. - 2:34

Modelin sitesinde olmaması garip değil mi, eğer gerçekden yoksa, eski model olarak mı kabul etmek lazım.
burbank

burbank

MesajKonu: Geri: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedPtsi 8 Kas. - 2:36

Bahsettiğiniz ufak değişiklikler birbirine benzer dizaynda otomatik ve quartz saat üreten Certina gibi bir markada çok şey değiştiriyor.

Tamamdır. Akşam bakarız model numarasından.

burbank

burbank

MesajKonu: Geri: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedPtsi 8 Kas. - 2:40

Evet,

Murat'ın sayesinde epey gariplikler yaşanıyor burada muhaha
Murat Vurucu

Murat Vurucu

MesajKonu: Geri: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedPtsi 8 Kas. - 2:44

Abi ne garipliğimi gördün şimdiye kadar:)
bi quartz caiso aldık Smile hepsi bu
bi de bu certina faciası var:)Smile denildiği gibi her model birbirine benziyor:)
deka

deka

MesajKonu: Geri: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedPtsi 8 Kas. - 2:48

Bu garip saatin tepe hariç çapı kaç mm. acaba.
bvlgari

bvlgari

MesajKonu: Geri: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedPtsi 8 Kas. - 3:43

Madem 1000 TL gözden çıkarılmış,ben Oris almanı öneririm.Model olarak bir şey diyemeyeceğim,zevk meselesi ne de olsa...
burbank

burbank

MesajKonu: Geri: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedPtsi 8 Kas. - 3:54

1000 tl için öngördüğünüz Oris modelleri hangileri?
burbank

burbank

MesajKonu: Geri: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedPtsi 8 Kas. - 4:00

Classic ve BC-3 modelleri varmış Oris'in 1000 tl civarı.

Benim Oris deyince aklıma direk TT1'ler geliyor, onlar da 3000 tl'den aşağı değil pek.

Bence de 1000 tl'ye güzel bir Hamilton otomatik alınabilir (Chronograph hariç)

burbank

burbank

MesajKonu: Geri: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedPtsi 8 Kas. - 4:05

İşte gayet güzel bir Hamilton Otomatik. 520 Euro. Peşin parayla daha da indirim alınabilir.

Ustalardan tavsiye bekliyorum Hamwath62455735p1

En son burbank tarafından Ptsi 8 Kas. - 8:27 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
burbank

burbank

MesajKonu: Geri: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedPtsi 8 Kas. - 4:12

Şu da oldukça güzel, 1500 tl civarında Hepsi Burada'da ama muhtemelen peşin para pazarlıkla mağazadan 1000 tl'nin biraz üzerine alınabilir.

Ustalardan tavsiye bekliyorum Sahm32715131
bvlgari

bvlgari

MesajKonu: Geri: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedPtsi 8 Kas. - 5:49

burbank demiş ki:
Classic ve BC-3 modelleri varmış Oris'in 1000 tl civarı.

Benim Oris deyince aklıma direk TT1'ler geliyor, onlar da 3000 tl'den aşağı değil pek.

Bence de 1000 tl'ye güzel bir Hamilton otomatik alınabilir (Chronograph hariç)

Bunlardır evet.1300 dolaylarına yaklaşılınırsa F1 Williams modelleri alınabilir.
kelby

kelby

MesajKonu: Geri: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedSalı 9 Kas. - 9:11

yeni model orisler sw200 mekanizma kullanıyor, oris hayal kırıklığı yarattı bende
burbank

burbank

MesajKonu: Geri: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedSalı 9 Kas. - 19:39

Bir kısmı kullanıyor o mekanizmayı. Alırken dikkat etmek lazım, eta 2824 veya 7750 bazlı mekanizmalı olanlardan alınabilir.

Evet sw200 mekanizma pek tutulmadı.
Murat Vurucu

Murat Vurucu

MesajKonu: Geri: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedSalı 9 Kas. - 20:31

Abiler arkadaşlar sizleri uzunca bir tartışmanın içine çektikten sonra ve bunca karmaşaya neden olduktan sonra üzülerek fikir değiştirdiğmi belirtmek isterim:(
zaten hali hazırda 1 otomatik 3 quartz bu tarz modern saatim var.Dedim ki şöyle takım elbiselik bir vintage olsun madem 1000 tl ye kadar bir bütçe de ayırdım...
ve eve dönerken saatçide bu tissot visodate i gördüm beyaz kadran kahverengi kayış...çok etkiledi beni
fiyatı da nakit 750 tl
buna ne dersiniz??
merak etmeyin son kararım bu:)
Ustalardan tavsiye bekliyorum Tissotvisodate1957white
Ustalardan tavsiye bekliyorum Tissotvisodate1957watch
deka

deka

MesajKonu: Geri: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedSalı 9 Kas. - 20:39

Öncelikle son kararın olmasına gerek yok, istediğin kadar araştırıp sorabilirsin, bu işler aceleye gelmiyor, sonra pişmanlık duyulabiliyor, son sorduğun saat bence güzel, ancak saati birebir gören tecrübeli arkadaşlarımız örneğin le locle yi tutmadığını söylemişlerdi, ayrıca madem takım elbiselik saatden yana tercihini değiştirdin, neden bu işin tam karşılığı Rumi almıyorsun.
Murat Vurucu

Murat Vurucu

MesajKonu: Geri: Ustalardan tavsiye bekliyorum   Ustalardan tavsiye bekliyorum Icon_minipostedSalı 9 Kas. - 21:02

yok ben çok beğendim bunu...
ama mesela ben de le locle yi beğenmemiştim...
rumi aklıma yattı vallahi..
aralık 1 e kadar vaktimiz var sanırım peşinatı yatırmak için...
başlığı inceledim ve tarzı ile inceliği gerçekten çok güzel

Ustalardan tavsiye bekliyorum
1 sayfadaki 2 sayfasıSayfaya git : 1, 2  Sonraki
 Similar topics
-
» 600 Lira'ya kadar Tavsiye
» Tavsiye, öneri, yol gösterme
» Yardımlarınızı bekliyorum
» Tavsiyelerinizi bekliyorum.
» CertIna DS-1 Tavsiye İstiyorum