Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Saat Müzesi açıldı

+4
M.Ali Sade
sifujack
deka
bumblebee
8 posters
YazarMesaj
bumblebee

bumblebee

Saat Müzesi açıldı Empty
MesajKonu: Saat Müzesi açıldı   Saat Müzesi açıldı Icon_minipostedCuma 5 Kas. - 4:43

Müzenin açılışına TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin de katıldı

Saat Müzesi açıldı 568755_detay

Dolmabahçe Saat Müzesi'nin açılışında konuşan Şahin, Türk kültür ve medeniyetinin zaman kavramına büyük önem verdiğini söyledi. TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, "Kültür tarihimiz, medeniyet anlayışımızın eşsiz eserleri ile doludur" dedi.

Şahin, "Kültür tarihimiz, medeniyet anlayışımızın eşsiz eserleri ile doludur, mimari eserlerle doludur. Bu eserler, bizim milletimizin insanlık anlayışını, sanat anlayışını ve hayatı yorumlamasını bir nevi yansıtır. Bütün ecdat yadigarı eserlerde ilk göze çarpan özellik, derin insan sevgisi ve saygısıdır" diye konuştu.

Büyükşehirlerin meydanlarında saat kulelerinin görülebileceğini belirten Şahin, "Eminönü'nde de bir saat kulesi vardı. Zaman zaman oradan geçiyorum, ama hala var mı bilmiyorum" dedi.

TARİHE YOLCULUK
Şahin, geçmişe doğru gidildiğinde saatin icat olarak en çok Türk insanının üzerinde çalıştığı aletlerden biri olduğunun fark edilebileceğini belirterek, Müslüman bilim adamı ve mühendis El-Cezeri'nin Süleymaniye Kütüphanesi'ndeki mevcut kitaplarında, guguklu saatlerin ilk defa onun tarafından çizildiği ve hatta farklı saatler yapıldığının görülebileceğini ifade etti.

Mehmet Ali Şahin, şunları kaydetti:

"Burada, Milli Saraylar'ın elinde mevcut ve başka bir kurumun elinde olduğunu zannetmediğim 75 civarında saati inceleyeceğiz. Bu müze ilk defa açılmıyor. 2004'te de açıldı ve uzun süre açık kaldı. Müze, genişletmek, müzecilik anlayışına göre yeniden dizayn etmek ve saatleri tamir etmek için bir yıldır kapalıydı. Burada tarihe bir yolculuk yapacağız. Bunları izlerken kültürü o hava içerisinde yaşamış olacağız."

Saatleri tamir etmenin zorluğuna işaret eden Şahin, bu konuda çok sayıda ustanın da olmadığını dile getirdi.

Şahin, kültür yadigarı saatlerin sergilendiği müzeyi yeniden ziyarete açmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, akşam da restore edilen Aynalıkavak Kasrı'nın açılışının yapılacağını sözlerine ekledi.

TÜRKİYE'DE BİR İLK
TBMM Milli Saraylar Daire Başkanı Yasin Yıldız da Saat Müzesi'nin Türkiye'de bir ilk olma niteliği taşıdığını söyledi.

Yıldız, Milli Saraylar Daire Başkanlığı envanterinde bulunan saatler içerisinden depolarda bulunan ve geçmişte ziyaretçilerin göremediği saatlerin saat ustaları Recep Gürgen ve Şule Gürbüz tarafından onarıldıktan sonra sergilenmeye hazır hale getirildiğini belirtti.

Sergi mekanının da ciddi bir restorasyon çalışmasından geçtiğini ifade eden Yıldız, müzede Türk, İngiliz ve Fransız saatlerinden oluşan bir karmanın görülebileceğini dile getirdi.

HER BİRİNİN FELSEFESİ VAR
Yıldız, saatlerin hepsinin 19. yüzyıldan günümüze ulaşan saatler olduğunu belirterek, her birinin arkasında bir felsefe barındırdığını ve birbirlerinden ayrı ayrı önemli özellikleri olduğunu kaydetti.

Yasin Yıldız, Türk saatleri içerisinde mevlevi saat ustalarının yaptıkları saatlerin 19. yüzyılın zihin dünyasını günümüze yansıtan güzel örnekler olarak ortaya çıktığını sözlerine ekledi.
Habertürk'ten alıntıdır.
deka

deka

Saat Müzesi açıldı Empty
MesajKonu: Geri: Saat Müzesi açıldı   Saat Müzesi açıldı Icon_minipostedCuma 5 Kas. - 5:49

Güzel ve beklenen bir gelişme, inşallah sahip çıkılır ve gerisi gelir. ok1
sifujack

sifujack

Saat Müzesi açıldı Empty
MesajKonu: Geri: Saat Müzesi açıldı   Saat Müzesi açıldı Icon_minipostedCuma 5 Kas. - 6:16

deka demiş ki:
Güzel ve beklenen bir gelişme, inşallah sahip çıkılır ve gerisi gelir. ok1
+1,depolarda çürütülen tüm saaterin bakımı yapılıp çalışabilecek hale getirilirse çok iyi olur,birde Atatürkün ve ülkenin hayatını kurtaran,Liman von Sanderse verdiği saat alınıp bu müzeye getirilse çok güzel ve anlamlı olur
M.Ali Sade

M.Ali Sade

Saat Müzesi açıldı Empty
MesajKonu: Geri: Saat Müzesi açıldı   Saat Müzesi açıldı Icon_minipostedCuma 5 Kas. - 6:26

Aslında bu müze yeni değil.Dolmabahçe Sarayı içerisinde daha önceden de gezilebiliyordu.Ama epeydir kapalıydı.

Saat müzesinde en önemli olay sergilenen saatlerin çalışır durumda olduğunu gösterebilmek.Ben daha önce gittiğimde -açık söylüyorum- pek de keyif almamıştım.Çünkü çalışmayan saate ha oradan bakmışsın ha da resmine bakmışsın,bence aynı şey.

O yüzden orada 75 adet olarak bahsedilen saatlerin 75 inin de tik tak sesini vermesi lazım.Bu da biraz zor bir iş.

Şule hanım aslen çekirdekten yetişme saatçi değil.Ancak Recep Usta'nın yanında işin inceliklerini öğrenmiş ve şu anda pek çok değme saatçiye taş çıkaracak olgunluğa erişmiş bir sanatkar.

Ne diyelim,yolumuz İstanbul'a düştüğünde bu müzeyi yeniden gezmek farz oldu.Bu arada İstanbul'daki arkadaşlarımız da gidip,görüp,ilginç hususları resimlerlerse çok memnun oluruz.

Herkese selamlar...
watcher
Admin
watcher

Saat Müzesi açıldı Empty
MesajKonu: Geri: Saat Müzesi açıldı   Saat Müzesi açıldı Icon_minipostedPaz 7 Kas. - 20:51

Bu muzedeki saatlerin restorasyonu epeydir ugrasi konusu idi, demek ki en sonunda hepsi bitirilebildi.
Cok ilginc olan saatler oldugunu biliyorum.
Mesela Ahmed Eflaki Dede isimli bir sufi ustanin hayati boyunca yaptigi on adet saatten galiba ikisi orada sergileniyor.
Bu saatlerin gorulmesini tavsiye ederim, 1800'lu yillarda ulkemizde boylesine komplike saat uretilmis ama zaman olcumu genel kulturumuzde olmadigi icin devami gelmemis.
Halbuki ulkemiz icin zamani olcmak cok onemli o zamanlar.
Namaz saati, yabancilarla olan iliskilerde zamani olcmek, tren saatleri gibi konularda zamani olcmek icin isin kolayina kacilmis ve tum saatler Isvicreden alinmis, yani imalat konusunda isin kolayina kacilmis.
Guzel bir firsat kacirilmis, gunumuzde uzunca bir zamandir isvicre ekonomisini yuruten iki uc unsurdan biri olan saat imalati firsati gorulememis.

Fakat topkapidaki muzenin, bizler icin gorsel bir solen olacagina hic suphem yok.
http://www.turksaatforumu.com
vervito

vervito

Saat Müzesi açıldı Empty
MesajKonu: Geri: Saat Müzesi açıldı   Saat Müzesi açıldı Icon_minipostedC.tesi 13 Kas. - 6:46

Bir gün istanbuldakiler toplanıp gidelim mi?
Eski halini gezmiştim ama M.Ali Sade hocamızın da dediği gibi pek keyifli değildi saatler çalışmadığı için. hepsinin sesini duymak bir başka olacak. tabii kulaklarını camlara dayamış tipler gören insanlar şaşırabilir. o ayrı Smile)
TBMM başkasına da ödevine iyi çalışmış, El-Cezeri'den bahsederken Takiyuddin'i de unutmamak lazım. Keşke boş zamanım olsa da Takiyuddin'in çalışmalarını araştırıp bulabilsek. onlar da kesin Topkapi sarayında biryerlerde tozlanmış yatıyordur. İlber Ortaylı'yı da tanıyorum aslında, hala saray müzesinin müdürü ise kolaylık da sağlayabilir belki.
Valjoux

Valjoux

Saat Müzesi açıldı Empty
MesajKonu: Geri: Saat Müzesi açıldı   Saat Müzesi açıldı Icon_minipostedÇarş. 1 Ara. - 6:42

28.Kasım Pazar günü müzeyi ziyaret etme fırsatım oldu,sergilenen saatlerin tamamı tamir edilip çalışır duruma getirilmiş fakat saatlerin çoğu kurulmamaktan(oradaki görevli'nin ifadesine göre) dolayı çalışmıyordu,çalışanların sayısı da 10-12 kadardı.İşin en garip tarafı saat müzesi içerisinde fotoğraf çekilmesi kesinlikle yasak(Basın kartıyla bile fotoğraf çekmek için önceden yazılı izin alınması gerekiyormuş),ben de Dolmabahçe Saat kulesi ve bahçe içerisinde bir kaç kare fotoğraf çektim.Bir değişiklikte,daha önce ana bahçe de olan çiçek saati şimdi saat müzesi'nin ön kısmına taşımışlar daha anlamlı olmuş.Fotoğraflar için de iyi seyirler...

https://2img.net/r/ihimizer/img808/282/dsc0277p.jpg
Saat Müzesi açıldı Dsc0277p

https://2img.net/r/ihimizer/img228/4881/dsc0309s.jpg
Saat Müzesi açıldı Dsc0309s

https://2img.net/r/ihimizer/img826/3015/dsc0312c.jpg
Saat Müzesi açıldı Dsc0312c

https://2img.net/r/ihimizer/img526/804/dsc0315a.jpg
Saat Müzesi açıldı Dsc0315a

https://2img.net/r/ihimizer/img528/1191/dsc0329l.jpg
Saat Müzesi açıldı Dsc0329l
brkgler

Saat Müzesi açıldı Empty
MesajKonu: Geri: Saat Müzesi açıldı   Saat Müzesi açıldı Icon_minipostedCuma 11 Şub. - 5:33

of of offf offf... Müze ile ilgili basın bildirisini okudum...Keşke okumasaydım dedim. Karnıma yumruk yemiş gibi oldum...

Saat Müzesi açıldı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Rusya'da bir saat müzesi...
» DH Saat Projesi (Belirlenen Modeller Ankete Açıldı)
» Chatbox açıldı
» İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi
» Yapı Kredi Vedat Nedim Tör Müzesi