Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Saatler ve Saat Caplari

+5
teng
egunns
Drao
krytime
watcher
9 posters
YazarMesaj
watcher
Admin
watcher

Saatler ve Saat Caplari Empty
MesajKonu: Saatler ve Saat Caplari   Saatler ve Saat Caplari Icon_minipostedC.tesi 6 Kas. - 11:04

Arkadaslar asagida saat resimleri ekliyorum, bunlarin hepsinin capini tam olarak bilene bravo diyecegim.
Aslinda hediye dusunuyordum ama file isimlerinden caplari gormek mumkun oldugundan vazgectim.
Burada daha sonra caplari verecegim ama modele ve bezele gore nasil insani yaniltabilecegini gormenizi istedim, bunlari cekmek, duzeltmek ve yayinlamak zaman aliyor.

No-1
Saatler ve Saat Caplari 32mm10

No-2
Saatler ve Saat Caplari 33mm10

No-3
Saatler ve Saat Caplari 33mm-210

No-4
Saatler ve Saat Caplari 33mm-310

No-5
Saatler ve Saat Caplari 34mm10

No-6
Saatler ve Saat Caplari 36mm10

No-7
Saatler ve Saat Caplari 37mm10

No-8
Saatler ve Saat Caplari 43mm10
http://www.turksaatforumu.com
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Saatler ve Saat Caplari   Saatler ve Saat Caplari Icon_minipostedC.tesi 6 Kas. - 11:06

No 3 ve 4, peseux 7001 makine.
krytime

krytime

MesajKonu: Geri: Saatler ve Saat Caplari   Saatler ve Saat Caplari Icon_minipostedC.tesi 6 Kas. - 11:30

En son fotodaki Glashütte 38 mm. diye biliyorum. Diğer fotolardaki saatlerde ondan daha büyük çapa sahip değiller sanırım hatta bir kısmı daha küçük olabilir.
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: Saatler ve Saat Caplari   Saatler ve Saat Caplari Icon_minipostedC.tesi 6 Kas. - 11:54

krytime demiş ki:
En son fotodaki Glashütte 38 mm. diye biliyorum. Diğer fotolardaki saatlerde ondan daha büyük çapa sahip değiller sanırım hatta bir kısmı daha küçük olabilir.

Bu 38 ise Rumi için çap konusunda tartışmayalım bile...
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Saatler ve Saat Caplari   Saatler ve Saat Caplari Icon_minipostedC.tesi 6 Kas. - 12:09

Cap konusu cok cok yaniltici olabiliyor, bu kadranin genisligine ve rengine gore de degisabiliyor.
Glashutte 43mm. kenarlarda bezel ve kasa kalinligi var ve kadran biraz iceride kaliyor, kasanin bilegimden nasil tastigini gormek lazim ve cok rahatsiz ediyor.
No-4, 33mm No-5 ise 34mm. Hic te oyle gorunmuyorlar.

1- 32mm
2- 33mm
3- 33mm
4- 33mm
5- 34mm
6- 36mm
7- 37mm
8- 43mm

7 nolu 37mm olan saate dikkatinizi cekmek istiyorum, 34mm olan 5 nolu saatten bile kucuk gorunuyor cunku kadran cok kucuk ama kola oturusu cok rahat. Kasa kalin ama omega olunca kasa ve lug egimini cok guzel yapmislar ve cok rahat ve konforlu.
Bu saatlerin icinde tasimasi en zor olan ve keyif vermeyeni 8 nolu saat, haa bu arada belirteyim o bir fake.

3 nolu saat ise 4 nolu saatten cok daha kucuk gorunuyor hatta kolda durusu da oyle, halbuki ikisi da ayni capa sahip ama luglar cok farkli, birinde uzun ve kayisin kol ustunu sarmasini engelliyor digeri ise cok kisa luglara sahip ve dolayisi ile kayis kolun ustunu de sarmaliyor.

Yani cap her sey demek degil.
krytime

krytime

MesajKonu: Geri: Saatler ve Saat Caplari   Saatler ve Saat Caplari Icon_minipostedC.tesi 6 Kas. - 12:15

Glashütte 43. mm. mi? Bayağı bir yanılmışım guluyor . Ama bu modelin 38-39 mm. lik versiyonu da var sanırım.
egunns

egunns

MesajKonu: Geri: Saatler ve Saat Caplari   Saatler ve Saat Caplari Icon_minipostedC.tesi 6 Kas. - 13:40

bende de bazı 40 mm lik saatler 39 luklardan daha küçük duruyor
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Saatler ve Saat Caplari   Saatler ve Saat Caplari Icon_minipostedC.tesi 6 Kas. - 22:01

krytime demiş ki:
Glashütte 43. mm. mi? Bayağı bir yanılmışım guluyor . Ama bu modelin 38-39 mm. lik versiyonu da var sanırım.

Anlatmaya calistigim sey ozellikle bu dostlar.

Cap insani cok cok yaniltabilir, ebay'den yuzlerce hic denemeden saat satin almis biri olarak bunun ne demek oldugunu biliyorum.

Saat bir butundur, oyle degerlendirilmeli.

Yoksa patek gibi bir firma aptal mi ki neredeyse tum saatleri 40mm altinda.
egunns

egunns

MesajKonu: Geri: Saatler ve Saat Caplari   Saatler ve Saat Caplari Icon_minipostedPaz 7 Kas. - 3:37

ki bizimki no 5 e benzeyecek, 34 mm!
teng

teng

MesajKonu: Geri: Saatler ve Saat Caplari   Saatler ve Saat Caplari Icon_minipostedSalı 9 Kas. - 3:09

Resimlerde hangi saatin büyük olduğuna bakınız[img]Saatler ve Saat Caplari Bo8qjcnukndtkarx3[/img]
teng

teng

MesajKonu: Geri: Saatler ve Saat Caplari   Saatler ve Saat Caplari Icon_minipostedSalı 9 Kas. - 3:10

[img]Saatler ve Saat Caplari Bo8ql1de1u8j1ril3[/img]
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: Saatler ve Saat Caplari   Saatler ve Saat Caplari Icon_minipostedSalı 9 Kas. - 6:10

Mete abi çap konusunu bana açmışsınız gibi geldi de birkaç şey de ben söyleyeyim dedim. Ama lütfen yazdıklarıma objektif şekilde bakın, kızmak yok.
JLC için ufak bir araştırma yaptım. Sonuçta Rumi'nin düşünülen kasası JLC Ultra Thin saatinin aynısı. Bu yüzden değerlendirmeleri JLC Ultra Thin ve Rumi için yapacağım.
Bazı arkadaşlar saniyesiz Rumi'den bahsetmişlerdi. Eğer öyle olsa idi tam olarak JLC Ultra Thin modelinin aynısı olacaktı. Yani çapı 38mm olan Ultra Thin. http://www.prestigetime.com/item/Jaeger-LeCoultre/Master-Ultra-Thin-38mm/134.84.20.html
Ama bizim seçmiş olduğumuz saat saniyeli olanı. Bu da haliyle çapın küçük görünmesindeki etmenlerden birisi ki JLC bile bunu Master Grand Ultra Thin adı altında üretmiş.
http://www.prestigetime.com/item/Jaeger-LeCoultre/Master-Grand-Ultra-Thin-40mm/135.84.20.html
Linkten de görebileceğiniz gibi saniyeli olanı JLC 40mm üretmiş. Saniyesiz olanı ise 38mm. Sonuçta birçok arkadaşın dayanak noktası saat ustalarının çok ince olan bu saatlerde tercih ettikleri çapın 38'den yukarıya çıkmamasıydı. Ama gördüğünüz gibi JLC gibi bir marka bile saniyeli olan versiyonu 40mm yapmayı daha uygun görmüş.
Şu anda ekonomik sebeplerden saati alamayacağım gibi görünüyor. Umarım durumu şu liste olayı kapanmadan toparlayabilirim de çapı ne olursa olsun bu saati alabilirim. Ama sanırım çap konusundaki hassasiyetimi bu örneklerden biraz daha iyi anlamışsınızdır. 177 senelik saat üreticisi böyle birşey yapmışsa bir bildikleri vardır diyorum ben. Tabi ki yine ortak karara uyulacak. Ben yine de gördüğüm noktaları belirtmek istedim.
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Saatler ve Saat Caplari   Saatler ve Saat Caplari Icon_minipostedSalı 9 Kas. - 7:59

Tamam kardesim, cap konusundaki yaklasimini anliyorum.
Yine de bir firsat bulup bu 40mm olan saati denemeni tavsiye ederim.
Bu arada,
Kullanacagimiz makine peseux 7001
dolayisi ile JLC makineden biraz daha kucuk.
saniye kolu 40mm olunca fazla yukarida yani saatin orta kisminda kalacak.
Capi bir olcude, teknik cizimler geldikten ve akrep yelkovan aksi ile saniye aksi arasindaki mesafeye gore karar verecegim, gelen ilk bilgilere gore, saniye gostergesi aksinin kadranin tumunun ucte birlik alt bolumunde olabilmesi icin en fazla 39 olmasi gerekiyor, yoksa saniye kolu ortaya cok yaklasiyor ki bu da saatteki tum dengeleri bozuyor.

Saatin kalinligi da 6-7mm civarinda kalacak.
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: Saatler ve Saat Caplari   Saatler ve Saat Caplari Icon_minipostedSalı 9 Kas. - 8:04

Anladım Mete abi. Denemeyi çok isterdim ama maalesef burada hiç JLC satan yer yok. Eğer izmirde oturup da bu saate sahip bir insan varsa(38mm de olur 40mm de) bir haberleşebilirsek çok sevinirim. Saatin harika olacağından kimsenin olduğu gibi benim de şüphem yok. Görünen o ki bu sefer Hezarfen'in bile limitleri zorlanacak fiyat/performans olayında.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Saatler ve Saat Caplari   Saatler ve Saat Caplari Icon_minipostedSalı 9 Kas. - 9:19

teng demiş ki:
Resimlerde hangi saatin büyük olduğuna bakınız[img]Saatler ve Saat Caplari Bo8qjcnukndtkarx3[/img]
soldaki Mido büyük gözüküyor ama Mido 37 mm Revue 38 mm, dijital kumpas ile ölçünce revue 38.12 Mido 36.73 mm
teng

teng

MesajKonu: Geri: Saatler ve Saat Caplari   Saatler ve Saat Caplari Icon_minipostedSalı 9 Kas. - 9:21

teng demiş ki:
[img]Saatler ve Saat Caplari Bo8ql1de1u8j1ril3[/img]
Bu resimde de Tissot daha büyük duruyor ama Tissot 39 mm Omega 39.2 mm.
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: Saatler ve Saat Caplari   Saatler ve Saat Caplari Icon_minipostedSalı 9 Kas. - 9:22

Fotoğrafın sol taraftan çekilmesinden dolayı sağdaki saat biraz uzakta kalmış. Çekim de makro olduğu için aynı şekilde sağdaki saat daha flu çıkmış. Bir de soldaki saatin yer olarak biraz daha yukarıda konumlandırılması daha büyük gözükmesine sebep olmuş. Ben de iki saatin aşağı yukarı aynı çapa sahip olduğunu düşünüyordum.
Not: Bu yorum Mido ve Revue için.

Şimdi dikkatimi çekti. Midonun dış çerçevesi Revuenün neredeyse yarısı genişlikte. Revuenün çapı daha büyük olmasına rağmen dış çerçevenin kalın olması kadranı daha küçük bırakmış. Bu da fark yaratan unsurlardan birisi. İkisini yanyana tam ortaya koysak heralde neredeyse aynı ebatta gibi görünür.
kelby

kelby

MesajKonu: Geri: Saatler ve Saat Caplari   Saatler ve Saat Caplari Icon_minipostedSalı 9 Kas. - 9:29

teng ustam revue çok güzelmiş, birgün bu güzellik bizede nasip olur umarım
teng

teng

MesajKonu: Geri: Saatler ve Saat Caplari   Saatler ve Saat Caplari Icon_minipostedSalı 9 Kas. - 9:31

merci ilk fırsatta olur umarım
egunns

egunns

MesajKonu: Geri: Saatler ve Saat Caplari   Saatler ve Saat Caplari Icon_minipostedSalı 9 Kas. - 10:56

@teng 39.2 lik omeganın konforu nasıl?
istanbulda hiçbir vitrinde rastlayamıyorum

bu saat için çok ideal bir çap, yeni serinin 41.5 ğu bende az büyük, 38.5 ğu biraz küçük kaldı gibi
fiyatıda çok büyüktü 5600 chf affraid
sifujack

sifujack

MesajKonu: Geri: Saatler ve Saat Caplari   Saatler ve Saat Caplari Icon_minipostedSalı 9 Kas. - 11:32

bir sorum var yalnız ruminin çapına karşıyım gibi sanmayın Smile

buralarda jlc ultra thin 38 mm satan yok sanıyorum,nette epey bakmıştım sadece kasa ölçüsü var,kadran ve dış bezel yani cam ile kasa bitimi arası kasa kalınlığı kaç mm?(bana tahminen kasa genişliği 2 mm, cam 34 mm ,kadranda 33 mm gibi geliyor ki bu ölçüde güzel )

rumi kadanı, jlc ile aynı kadran ölçüsündemi yoksa watcherin bahsettiği gibi 34-35 mm ölçüsünde yapılabilirmi

En son sifujack tarafından Salı 9 Kas. - 12:17 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi
teng

teng

MesajKonu: Geri: Saatler ve Saat Caplari   Saatler ve Saat Caplari Icon_minipostedSalı 9 Kas. - 11:47

egunns demiş ki:
@teng 39.2 lik omeganın konforu nasıl?
istanbulda hiçbir vitrinde rastlayamıyorum

bu saat için çok ideal bir çap, yeni serinin 41.5 ğu bende az büyük, 38.5 ğu biraz küçük kaldı gibi
fiyatıda çok büyüktü 5600 chf affraid
üretimde kalktı galiba, ben de göremiyorum. Hele alligator kayışlısı hayal oldu. 8500 calibre olanlar bana da biraz küçük oldu
39 mm olarak çok rahat hem ağırlığı yerinde hem hafifliği yerinde.
ama seamaster dengesi ve kordonu gibi hiçbiri olamiyor.
egunns

egunns

MesajKonu: Geri: Saatler ve Saat Caplari   Saatler ve Saat Caplari Icon_minipostedSalı 9 Kas. - 12:02

bende bu bileziğin hastasıyım, bende 39.2 railmasterı denediğimde 115-120 gr ağırlığı ve inceliği çok tatlı gelmişti.

deka

deka

MesajKonu: Geri: Saatler ve Saat Caplari   Saatler ve Saat Caplari Icon_minipostedSalı 9 Kas. - 20:22

watcher demiş ki:
Tamam kardesim, cap konusundaki yaklasimini anliyorum.
Yine de bir firsat bulup bu 40mm olan saati denemeni tavsiye ederim.
Bu arada,
Kullanacagimiz makine peseux 7001
dolayisi ile JLC makineden biraz daha kucuk.
saniye kolu 40mm olunca fazla yukarida yani saatin orta kisminda kalacak.
Capi bir olcude, teknik cizimler geldikten ve akrep yelkovan aksi ile saniye aksi arasindaki mesafeye gore karar verecegim, gelen ilk bilgilere gore, saniye gostergesi aksinin kadranin tumunun ucte birlik alt bolumunde olabilmesi icin en fazla 39 olmasi gerekiyor, yoksa saniye kolu ortaya cok yaklasiyor ki bu da saatteki tum dengeleri bozuyor.

Saatin kalinligi da 6-7mm civarinda kalacak.
İşte bütün olay genel yapı ele alındığında saniye ve akrep yelkovan aksının birbirine olan mesafesi ve dolayısı ile dengesi,öyle bir oran tutturulmalı ki,dengeli, güzel bir tasarım ortaya çıksın, ne saniye yukarıda dengesiz kalsın, ne bezelin alt kenarına iyice yanaşsın, hatda aşağıdaki "6" rakamından yesin, -gerekirse "6" rakamına mecburen girişde olacaktır-(1.sinde gereğinden büyük boy, 2.sin de de gereğinden küçük boy anlatılmak istenmiştir fumeur ) ne de saniye gereğinden küçük kalsın.profesyonellik bu olsa gerek, saniye olmasa belki biraz daha esnek olunabilir ama saniye işin içine girince ki biz de böyle istiyoruz, o halde iyi ve dengeli bir tasarım olması gerekir. ok1

En son deka tarafından Salı 9 Kas. - 21:16 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Saatler ve Saat Caplari   Saatler ve Saat Caplari Icon_minipostedSalı 9 Kas. - 21:00

sifujack demiş ki:
bir sorum var yalnız ruminin çapına karşıyım gibi sanmayın Smile

buralarda jlc ultra thin 38 mm satan yok sanıyorum,nette epey bakmıştım sadece kasa ölçüsü var,kadran ve dış bezel yani cam ile kasa bitimi arası kasa kalınlığı kaç mm?(bana tahminen kasa genişliği 2 mm, cam 34 mm ,kadranda 33 mm gibi geliyor ki bu ölçüde güzel )

rumi kadanı, jlc ile aynı kadran ölçüsündemi yoksa watcherin bahsettiği gibi 34-35 mm ölçüsünde yapılabilirmi

Kasa ureticisi su anda olculu teknik cizimleri yapiyor.
Tum bu detaylar ancak teknik cizimde ortaya cikacak, olmasi gereken min. bezel, cami sikan ring min olculerde cikinca kadranin gorunur olcusu belli olacak, sanirim 33-35 arasi birsey olacak.

Saatler ve Saat Caplari
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Saat reklamlarında saatler neden hep 10'u 10 geçeyi gösterir?
» ...(SAAT KORDONU YAPILIR)...HER TÜRLÜ SAATE ÖZEL TASARIM EL YAPIMI DERİ SAAT KAYIŞI-SAAT KORDONU YAPILIR....
» Uygun fiyata el yapımı Armand Nicolet saat son 9 saat 56 dakika
» Ölüm, saat başı kendini hatırlatıyor, Prag saat kulesi.
» Bu saat için ne diyorsunuz. İlk defa bir saat alacağım. Neler sormam gerekir almandan önce ?