Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Hikayesi Var

+2
GAREZ
frown
6 posters
YazarMesaj
frown

frown

Hikayesi Var Empty
MesajKonu: Hikayesi Var   Hikayesi Var Icon_minipostedC.tesi 5 Şub. - 0:29

İlk mekanik saatime yanılmıyorsam 1992 ya da 1993 yılında sahip olmuştum. Hatta bu saat bu yılı saymazsak sahip olduğum tek mekanik saatti. Plastik yeşil kordonu olan bir Swatch. Şeffaf kasasının önünde ve arkasında çizimler olan ama asıl süprizi suyun altında olan bir saat, suyun altında ön ve arka kapağı gümüş grisi bir renk alıyor ve çizimler daha belirgin hale geliyordu.
Zamanla kordonu yıprandı ve koptu, değişim sırasında kasa da zarar gördü. Yanlış hatırlamıyorsam ikinci kordon değişiminde luglar kırılmıştı, bir süre bir kibrit kutusu içinde taşımış ama yaptıramamıştım. Sonrasını hatırlamıyorum, o saatin akıbetini bilmiyorum.
Foruma üye olduktan sonra hatırlayabildim tüm bu detayları, forum bana hafızamı verdi.

Bir gün buradaki sohbetlerden esinlenerek ucuza bir Swatch mekanizması bulup başka bir kasaya monte edilebilir mi diye ebay.com da gezinirken bir süprizle karşılaştım.
https://2img.net/r/ihimizer/img696/2678/img0292hs.jpg
https://2img.net/r/ihimizer/img62/9731/img0293f.jpg
https://2img.net/r/ihimizer/img7/2402/img0294ia.jpg
https://2img.net/r/ihimizer/img842/5526/img0295s.jpg
https://2img.net/r/ihimizer/img822/777/img0296l.jpg

İşte bu süpriz yaklaşık 30 Dolar'a benim oldu, üstelik gerçekten sıfır bir saat, kutusuyla geldi. İçinde ETA 2840 makine var.
Gelir gelmez hemen koluma taktım. Tesadüf, yeşil gömleğimle de uyumlu oldu Smile .

Adet olduğu üzere hemen sapması ne kadar diye kontrol ettim. Dün gece 12:00 dan bugün öğlen 12:00 ye kadar yaklaşık yedi saatlik bir sapma yaptı, yani günde sadece 14 saatlik bir sapması var affraid affraid affraid
Üstelik ara sıra da duruyor affraid affraid affraid

Eee dostlar; ben ne yapayım şimdi???
frown

frown

Hikayesi Var Empty
MesajKonu: Geri: Hikayesi Var   Hikayesi Var Icon_minipostedC.tesi 5 Şub. - 0:34

Not: 14 Saatlik sapma ileri doğru, saati dinlediğinizde tık tık ların yerini tıktıkıtıktıttktıttıktık lar almış
GAREZ

GAREZ

Hikayesi Var Empty
MesajKonu: Geri: Hikayesi Var   Hikayesi Var Icon_minipostedC.tesi 5 Şub. - 0:39

ya darbeden balans yayı katlanmış yada balans direği kırılmış... kargo ile mi geldi? eski saatle swatch servisine götür... sana önerileri olur... yada voljoux yada sana yakın kim varsa ona göster...
http://teknolojivesaatler.blogspot.com
burbank

burbank

Hikayesi Var Empty
MesajKonu: Geri: Hikayesi Var   Hikayesi Var Icon_minipostedC.tesi 5 Şub. - 13:46

Saatiniz "Time To Move" isimli 1992 yılında çıkarılan ve 1992 yılında Rio De Janeiro'da yapılan BM Dünya Zirvesine atıfta bulunulan eta 2840 mekanizmalı otomatik model.

Hikayesi Var Un20auto20swatch1
Hikayesi Var Un20auto20back20swatcht

Muhtemelen Garez'in dediği gibi mekanizmada bir takılma, parça kırılması veya tıkanma durumu vardır. Tercih sizin ama bence bu tür otomatik swatch'ları yine e-bay vb. yerlerden (hatta bazen gitti gidiyor) gibi sitelerden uygun fiyata bulmak mümkün olduğundan oralardan tekrar bakardım.
Bir de squiggly.com diye bütün swatch saat ve parçalarının satıldığı site var. Oradan da bakabilirsiniz.
frown

frown

Hikayesi Var Empty
MesajKonu: Geri: Hikayesi Var   Hikayesi Var Icon_minipostedC.tesi 5 Şub. - 23:25

@garez
Söylediklerin bana da çok mantıklı geldi ama görebildiğim kadarı ile balans dengeli görünüyor. Yine de şüphelerim balans üzerinde.

@burbank
Bravo, model hakkında dediklerin doğru, hatta "in our hans" diye güzel bir sloganı var.(senin eklediğin resimde de görünüyormuş)
Saatin aynısından ebay'de bir kaç tane daha satılıyordu ama fiyatları benim aldığım saatin 2-3 katıydı. Tekrar aynı saaten almak istemiyorum, bunu tamir ettirmeye çalışırım.
GAREZ

GAREZ

Hikayesi Var Empty
MesajKonu: Geri: Hikayesi Var   Hikayesi Var Icon_minipostedPaz 6 Şub. - 1:45

milimetrenin binde biri bile dengesiz durması etkiliyor... ayrıca ayarlarıda bozulmuş olabilir... servise göster garantili yada garantisiz yaparlar...
crazyhours

crazyhours

Hikayesi Var Empty
MesajKonu: Geri: Hikayesi Var   Hikayesi Var Icon_minipostedPaz 6 Şub. - 4:14

dur abi milimitrenin binde birini falan karıştırma ustalar kızabilir valla sen kaptın bu işi direkmen Smile
sandeman

sandeman

Hikayesi Var Empty
MesajKonu: Geri: Hikayesi Var   Hikayesi Var Icon_minipostedPaz 6 Şub. - 6:27

crazyhours demiş ki:
dur abi milimitrenin binde birini falan karıştırma ustalar kızabilir valla sen kaptın bu işi direkmen Smile

guluyor
M.Ali Sade

M.Ali Sade

Hikayesi Var Empty
MesajKonu: Geri: Hikayesi Var   Hikayesi Var Icon_minipostedPaz 6 Şub. - 8:23

Saatinde pek çok sorun olabileceği gibi bence asıl sorun pandüldendir.

Mekanik bir saatte pandül ne kadar uzun olursa o saat o kadar geri kalır.Bu uzunluğu biz ayar yaparken raket ile ayarlarız.

Pandül ne kadar kısa olursa da o kadar ileri gider.Bu kısalık pandülün boyu ile ilgili olabileceği gibi pandül harelerinin biribirine değmesi ile de olabilir.Bu şekilde de salınım normal yapılamaz ve mesajda bahsettiğin aşırı hızlı çalışma sesi duyulur.

Arıza pandülden ise çözümü kolay.Ancak elinden iş gelen iyi bir saatçiye müracaat etmen gerekecek.
frown

frown

Hikayesi Var Empty
MesajKonu: Geri: Hikayesi Var   Hikayesi Var Icon_minipostedPtsi 7 Şub. - 2:12

İstanbul Kartal'da oturuyorum, bana yakın (mümkünse forumdan) bir usta var mı?
GAREZ

GAREZ

Hikayesi Var Empty
MesajKonu: Geri: Hikayesi Var   Hikayesi Var Icon_minipostedPtsi 7 Şub. - 4:09

frown

frown

Hikayesi Var Empty
MesajKonu: Geri: Hikayesi Var   Hikayesi Var Icon_minipostedÇarş. 9 Mart - 23:36

@Garez;

Tebrikler, teşhisin doğru çıktı. balans yayı dolanmış.
Carrefour Maltepe Park'ta Güngenci Saat diye bir tamirci açılmış, orada tamir ettiler, balans yayı değişti 40 Liraya maloldu.

İşin asıl komik tarafı önce Swatch mağazasına gittim ama oradaki uzmanı(!) saatin kapağının açılabileceğine ikna edemediğim için Swatch servisine göndermedi.
GAREZ

GAREZ

Hikayesi Var Empty
MesajKonu: Geri: Hikayesi Var   Hikayesi Var Icon_minipostedPerş. 10 Mart - 1:17

Geçmiş olsun... çakma uzmanmış hayatında kaçtane otomatik swatch gördü acaba? Very Happy
M.Ali Sade

M.Ali Sade

Hikayesi Var Empty
MesajKonu: Geri: Hikayesi Var   Hikayesi Var Icon_minipostedPerş. 10 Mart - 8:11

Geçmiş olsun.Fiyat makul.Düzgün de çalışıyorsa mesele yok.Güle güle ve iyi günlerde kullan.

Ben demiştim ki;
Alıntı :
Pandül ne kadar kısa olursa da o kadar ileri gider.Bu kısalık pandülün boyu ile ilgili olabileceği gibi pandül harelerinin biribirine değmesi ile de olabilir.Bu şekilde de salınım normal yapılamaz ve mesajda bahsettiğin aşırı hızlı çalışma sesi duyulur.

Not:Balans üzerinde görülen yaya saatçilikte "pandül" denilir.
frown

frown

Hikayesi Var Empty
MesajKonu: Geri: Hikayesi Var   Hikayesi Var Icon_minipostedPerş. 10 Mart - 8:19

@M.Ali Sade;
Hocam bilemedim affet Smile

Balansın ne olduğu öğrenince çevremdikilere hava atmaya başlamıştım, pandülü de duvar saatlerindeki alttan sallanan parça zannediyordum.

Üstadım; senin yazmayı vaadettiğin kitabı okuyunca biz de daha bilinçli oluruz, ısrarla bekliyoruz.

Hikayesi Var
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Bir Zenith Hikayesi
» Bir bitpazarı hikâyesi
» Bir saat alis hikayesi
» Cok çok ilginç bir Rolex hikayesi
» Zenith El Primero'nun ilginç ve gerçek hikayesi