Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Zenith El Primero'nun ilginç ve gerçek hikayesi

+3
vervito
asiruh2009
watcher
7 posters
YazarMesaj
watcher
Admin
watcher

Zenith El Primero'nun ilginç ve gerçek hikayesi Empty
MesajKonu: Zenith El Primero'nun ilginç ve gerçek hikayesi   Zenith El Primero'nun ilginç ve gerçek hikayesi Icon_minipostedPaz 5 Tem. - 22:49

Arkadaslar size bir gercek hikaye anlatayim,

Quartz krizinde isvicredeki bircok firma gibi zenith markasi da batar, Iflas avukatlari gelir markayi ve sirketi tum malvarliklariyla satmaya calisir fakat alici cikmaz bu is epeyce uzar, bu arada fabrikanin ustabasini da fabrikaya bekci olarak dikerler.
Zenith'in bir marka degeri, icinde el-primero makinesinin yaklasik bin adetlik biraraya getirilecek parcalari ve yine el-primero icin ozel uretilmis uretim makineleri vardir ve bir alici bina icin burayi alir.
Ustabasi yeni sahiplere fabrikayi gezdirirken alicilar binanin bosaltilmasini ve icerideki uretim makinelerini ve makine el-primero parcalarini ustabasinin hurdaya atmasini ister ve gider.
Ustabasi tum hayatini gecirdigi makineleri atmaya kiyamaz, bunlari tavanarasina tasir ustlerini orterek saklar.

Rolex chronolu bir yeni model uretmek icin kollari sivar, bu model bugun bildigimiz daytonadir. Bu modeline bir makine aramaya baslar. Sartlari arasinda cok guvenilir ve saglam olmasi, estetik olarak guzel olmasi, herturlu ince ayara uygun olmasi ve benzeri ozellikler vardir. Zenith'in el primero makinesini dusunurler.
Zenith'in yeni sahipleriyle bulusurlar ve isteklerini soylerler, ilk etapta bin adet makine ve daha sonrasi icin kontrat yapmak isterler. yeni sahipleri saclarini baslarini yolarken ustabasi yaklasir ve gozunde yaslarla herseyin tavan arasinda durdugunu soyler ve akabinde kontrat imzalanir, uretim makinelerini kullanmayi bilen de sadece o ustabasi kalmistir. Yine uretilmis parcalari biraraya getirecek ekibi usta eski iscileri teker teker arayip bularak ve gece gunduz calisarak ilk partiyi zamaninda yetistirirler ve son zamana kadar yok satan rolex daytona modelinin icindeki el primero makineleri yeniden hayat bulur ve zenith kullerinden yeniden dogar.
Ustabasi yanilmiyorsam iki yil once emekli oldu.
http://www.turksaatforumu.com
asiruh2009

asiruh2009

MesajKonu: Geri: Zenith El Primero'nun ilginç ve gerçek hikayesi   Zenith El Primero'nun ilginç ve gerçek hikayesi Icon_minipostedÇarş. 29 Tem. - 0:37

vay be efsane gibi güzel bir hikaye
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Zenith El Primero'nun ilginç ve gerçek hikayesi   Zenith El Primero'nun ilginç ve gerçek hikayesi Icon_minipostedÇarş. 29 Tem. - 10:12

bizim kusak galiba bir nevi Ustalara Saygi Kusagidir )))
asiruh2009

asiruh2009

MesajKonu: Geri: Zenith El Primero'nun ilginç ve gerçek hikayesi   Zenith El Primero'nun ilginç ve gerçek hikayesi Icon_minipostedPerş. 30 Tem. - 7:26

ustalara herzaman saygılar el emeği varmı ötesi...
ooomegaa

ooomegaa

MesajKonu: Geri: Zenith El Primero'nun ilginç ve gerçek hikayesi   Zenith El Primero'nun ilginç ve gerçek hikayesi Icon_minipostedPerş. 30 Tem. - 8:22

öyle bir ustaya çırak olmak varmış. :aglamak: Burda bir ustaya bana saat tamir
etmeyi, öğretirmisin? dedim, olur ama 1500 liranı alırım dedi.
''tamam usta diyelimki mekaniğini öğrettin, ustalığın ve saatin ruhunu
kaç paraya öğreteceksin'' diye sorunca o neki? dedi. Buda usta ve
mesleğini sorunca saatciyim diyor.
ve ben birgün saat tamir etmeyi öğreneceğim. Very Happy
asiruh2009

asiruh2009

MesajKonu: Geri: Zenith El Primero'nun ilginç ve gerçek hikayesi   Zenith El Primero'nun ilginç ve gerçek hikayesi Icon_minipostedPerş. 30 Tem. - 8:28

o usta değil ustalar ancak kendilerine gerçeketen öğrenci olanlara mesleğini onlara bırakacaklara öğretir.senin dediğin şahsiyet malesef sanattan anlamayan ruhtan bi haber iş güzarın tekiymiş....
seastar1000

MesajKonu: Geri: Zenith El Primero'nun ilginç ve gerçek hikayesi   Zenith El Primero'nun ilginç ve gerçek hikayesi Icon_minipostedCuma 31 Tem. - 5:53

beyoglunda istiklal caddesinin girisi gibi fransız konsoloslugunu gecince zenith saat satan bir magaza vardı seneler once nasıl bakardım vitrine dakikalarca kasap vitrinine bakan kedi gibi
ama birturlu zenith sahibi olamadık ne yazık kı
gunay

gunay

MesajKonu: Geri: Zenith El Primero'nun ilginç ve gerçek hikayesi   Zenith El Primero'nun ilginç ve gerçek hikayesi Icon_minipostedSalı 7 Eyl. - 6:19

bir saat ustasıyla tanışmak güzel bişey olurdu.
gunay

gunay

MesajKonu: Geri: Zenith El Primero'nun ilginç ve gerçek hikayesi   Zenith El Primero'nun ilginç ve gerçek hikayesi Icon_minipostedSalı 7 Eyl. - 6:20

ayrıca tam iflas edecek yerde yılmadan çaba gösterip ayakta durmayı başaranlar her zaman takdirimi ve ilgimi çekmişlerdir. alkisalkis
frown

frown

MesajKonu: Geri: Zenith El Primero'nun ilginç ve gerçek hikayesi   Zenith El Primero'nun ilginç ve gerçek hikayesi Icon_minipostedÇarş. 26 Ocak - 4:25

ooomegaa demiş ki:
öyle bir ustaya çırak olmak varmış. :aglamak: Burda bir ustaya bana saat tamir
etmeyi, öğretirmisin? dedim, olur ama 1500 liranı alırım dedi.
''tamam usta diyelimki mekaniğini öğrettin, ustalığın ve saatin ruhunu
kaç paraya öğreteceksin'' diye sorunca o neki? dedi. Buda usta ve
mesleğini sorunca saatciyim diyor.
ve ben birgün saat tamir etmeyi öğreneceğim. Very Happy

mükemmel bir cevap.
Bir de usta(!) neden bahsettiğini anlasaymış...

Zenith El Primero'nun ilginç ve gerçek hikayesi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Cok çok ilginç bir Rolex hikayesi
» Ucuz gerçek tourbillon
» Bir saat alis hikayesi
» Hikayesi Var
» Bir bitpazarı hikâyesi