Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Alınık Kienzle Alfa Vintage saat

+2
parabellum p08
eterna
6 posters
YazarMesaj
eterna

eterna

Alınık Kienzle Alfa Vintage saat Empty
MesajKonu: Alınık Kienzle Alfa Vintage saat   Alınık Kienzle Alfa Vintage saat Icon_minipostedSalı 5 Nis. - 23:13

Selam Arkadaşlar,

Belki bir gören rastlayan olur. Aşağıda ki saati arıyorum. Bir hafta önce ebayda 35 dolara satılmış bir tane yetişemedim. Yurt içi veya dışı fark etmez. Satılan bir yer görürseniz veya elinde olup satmak isteyen olursa talibim.

Bu arada bu saatin tam kodunu falan bilen varsa onada çok sevinirim. Kienzle Alfa diyorum ben sadece. Orada Life yazıyor bu model ile mi ilgili nedir? Ayrıca benzer Kienzle modelleri değil birebir bu modeli istiyorum. İnşallah yardım eden olur. Benim için manevi değeri çok büyük bir saatti. En azından yerine koymuş olacağım.

Çok teşekkürler,

Alınık Kienzle Alfa Vintage saat Ki1

Alınık Kienzle Alfa Vintage saat Ki2
http://sinanknives.blogspot.com/
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Alınık Kienzle Alfa Vintage saat   Alınık Kienzle Alfa Vintage saat Icon_minipostedÇarş. 6 Nis. - 23:51

Değerli dostum, üstadlar mutlaka cevap verip aydınlatacaklardır. Ben de en azından kendi bildiğimce paylaşımda bulunmak istedim. Fotoğraftaki saat, temiz durumda olması hasebiyle çekici görünüyor. Manevi değer dediğimiz zaman da bu durum onu, bütün diğer saatlerin önüne koyar. En kıymetlisi ve en fazla ulaşılma arzusunda olunanı o olur haliyle. Bu yönüyle inşallah kısa zamanda gönlünüze göre bir saati bulmanızı dilerim.
Teknik kısma gelecek olursak yazınızda " alfa" ve " life " şeklinde iki model ibaresine rastladım. Alfa modeli 051d53, Life modeli ise 060a1 calibreli makinelere sahip saatlerdir. İki makine de, benzer Alman saatlerinde olduğu gibi " Telmaşa" tabir edilen türdendirler. Bunlar, Anker ve Junghans saatleri gibi deyim yerindeyse "kullan - at" mantığıyla 70 li yılların başında üretilmiş saatlerdir. Bunun için eski ustalar " Alman' ın masa saati iyidir, kol saatlerine pek kulak asma " derler. Hemen ekleyeyim, bu deyim tabii ki telmaşa olanlar için geçerlidir. Yoksa kaliteli örnekleri hepimizin malumudur.Telmaşa dediğimiz saatler, ucuz ve kamunun kolay ulaşımına matuf amaçla üretildiğinden, işçilik konusunda pek de istenen seviyede değillerdir. Parçalar, genellikle traşlanmamış ve yüzey hassasiyeti sağlanmamış ucuz alüminyumdan ya da plastikten mamüldür. Freze görmediklerinden çapak ve renk değişikliklerine rastlanmaktadır. Tıpkı Sovyet T 34 tankları gibi nitelikten ziyade nicelik gözetilerek üretilmişlerdir. Onun için de bir süre sonra ömürlerini tamamlamış ve günümüze kadar da çok da sağlam bir halde dayanamamışlardır. Bu yüzden hala ilk günkine yakın kondüsyonda çalışan AS1130 ve UT 6325-425 ve ST96 ları görsek de telmaşaları bulamamaktayız. Neden mi? Parça yenilenmesine imkan vermeyecek kadar alt kalitede oldukları için tabi. Sözgelimi genelde telmaşalar, balans hareketinin aks vasıtasıyla dönme tespit yerini zamanla genişletmesi sonucu muntazam işleme özelliğini kaybetmektedirler. Balans, yatağı bozulduğu için yalpalı dönecek ve zamanı iyi tutmayacaktır. Kolay değil, bu saatler için bile saatte 18000 dönüş durumu mevcuttur çünki. Bu saatten sonra pandülden yapacağınız artı eksi ayarı da, tat vermeyecektir. Bu arızanın da çaresi makineyi değişmek olur ki, buna saatçiler fazla gerek duymazlar. Uğraşmak da istemezler haklı olarak.
Toparlayacak olursak ( hoca yeter gibi bir ses geldi de ), telmaşalar, parça malzemesi kalitesi, taş sayısı ( bunlarda 7 taş vardır), incabloc eksikliği gibi ödünlerle fiyatlarını düşük tutmuş modellerdir. Bulunma adresi olarak parçacılardan ziyade koleksiyonerleri göstermek isterim. Bulunduğunuz şehri bilemiyorum. Ankara ise eski İtfaiye meydanından, Ulus'tan, Rüzgarlı'nın aralarındaki hanlardaki saatçilerden, İstanbul'da iseniz Feriköy'de kurulan eskiler pazarından, ya da Teng üstadın vereceği adreslerden, İzmir'de iseniz de Kemeraltı, onun karşısındaki pazar günleri kurulan ara sokaktan, Kıbrıs Şehitleri caddesindeki malzemeciden ya da en iyisi Valjoux ustamızdan temin yoluna gidebilirsiniz. Ben de Samsun'da rastlarsam sizin için paketlerim. Fikir olması bakımından koleksiyonumdan ilgili parçayı fotoğraflıyor, kolaylıklar diliyorum dostum. Saygılarımla...

Alınık Kienzle Alfa Vintage saat 51689152

eterna

eterna

MesajKonu: Geri: Alınık Kienzle Alfa Vintage saat   Alınık Kienzle Alfa Vintage saat Icon_minipostedPerş. 7 Nis. - 1:42

Sn. parabellum p08,

Ayrıntılı cevabınız için müteşekkirim. gerçekten istediğim bilgilere rastladım mesajınızda. Ahh birde resimde ki saati bulabilsem...

Efendim resimde ki saat eskiden benimdi. 20 - 25 sene önce. O zamanki aklım ile saati açmıştım, içini sökmüştüm kurcalamıştım. Zamanla da parçalamıştım. Ve atılmış gitmişti. Ama o saat babamdan hatıra idi. Babamı kaybettikten sonra daha bir üzüldüm o saati saklamadığım için. Senelerdir hayal meyal aklımda idi. Geçenlerde ebayda bu resmi görünce çok şaşırdım. Saat bu idi. Benzeri falan değil birebir aynısı. Ama satılmıştı. hemde 35 dolara. Gerçekten çok üzüldüm ama kısmet değilmiş. O yüzden belki tekrar bulurum umudu ile yardım ismeye karar verdim. Ben İstanbul'da ikamet ediyorum. tavsiye edecek dostlarımız varsa çok sevinirim.

Kalitesi hakkında bir iddiam yoktu. Açıklamalarınız çok mantıklı zaten. Şimdi yukarıda ki saat 7 taşlı mı? Bunu bile bilmiyordum inanın. Yukarıda yazdıklarınız o dönemin Kienzlerini mi kapsıyor sadece? Çünkü bazı güncel Kienzle saatlerini görüyorum 500 - 1000 Euro arası fiyatlar ile.

Bu arada bugün kolumda ki saat de Kienzle Smile

Alınık Kienzle Alfa Vintage saat 07042011135

parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Alınık Kienzle Alfa Vintage saat   Alınık Kienzle Alfa Vintage saat Icon_minipostedPerş. 7 Nis. - 21:09

Dostum, hatıranın manevi değeri, her zaman maddi değerinden önce gelir. Keşke şu an elimde olsa da size gönderebilseydim. Sadece eski günleri yad ettiğinizde yüzünüzde oluşacak tebessüm için bile değerdi buna inanın. Baba yadigarı, benim için de çok önemli bir konudur.

Alfa ve Life modellerinin makineleri, kodunu verdiğim makinelerdir. Arama motorlarında da rastlayabileceğiniz üzere fotoğrafları da mevcuttur. Bu makinelerden bazılarının baskılarının üzerinde kodlarıyla birlikte Germany yazısı da mevcuttur. Hatta cep saatleri bile vardır.Sizin de belirttiğiniz gibi telmaşa devrinin uygun fiyatlı saatleridir. Özellikleri arasında 7 jewels olarak belirtilir. Kienzle'nin Markant ve Selecta gibi modelleri, 17 taşlı ve 21 taşlı makineleri de vardı. O zamanlar bir de Timex vardı, aynı şekilde. Daha sonra bu saatin de kaliteli modeller çıkardığını gördüm. Üstelik piyasada hala var.
Kolunuzdaki modelin makinesi, eğer "Selecta" modeli ile aynıysa muhtemelen 058b15 makinesidir. Büyük ihtimal, incabloc da olabilir. Zamanının luxuskaliber olarak geçen makinesine sahiptir. Bu saatlerin telmaşa olması, tekrar belirtmek isterim ki, koleksiyon değeri taşımadığını ifade etmeyeceği gibi mazinin değerli bir parçası olduğu gerçeğini de değiştirmez. Öyle umuyorum ki dostum, bu saat elime geçecektir. O zaman müjdeyi yine burdan veririm size inşallah. Saygılarımla...
eterna

eterna

MesajKonu: Geri: Alınık Kienzle Alfa Vintage saat   Alınık Kienzle Alfa Vintage saat Icon_minipostedPerş. 7 Nis. - 21:33

Selam,

Tüm açıklamalarınız ve ilginiz için teşekkürler. Cevaplarınızı inanılmaz bir zevkle okuyorum. Öğrenmenin yaşı yok demişler. İnşallah bir gün elinize geçer. Geçmese bile bulmuş kadar oldunuz bu düşüncenizle.

Saatin mekanizmasının resmi de aşağıda.

Alınık Kienzle Alfa Vintage saat Zent018

Sizin de buralardan bir isteğiniz olursa lütfen söyleyin. Ben İstanbul' dayım.

Saygılar,
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Alınık Kienzle Alfa Vintage saat   Alınık Kienzle Alfa Vintage saat Icon_minipostedPerş. 7 Nis. - 22:08

Çok temiz bir makine, ST96 sanırım. Pandül ayarının ortada durduğuna bakılırsa çok fazla bir sapması olmamış anlaşılan. Baskılar aynı renkte ve yüzeyleri tertemiz.Çark vidalarına tornavida değmemiş.Çerçeve eğik durmuyor. İncabloc yaylarının ortasındaki başta olmak üzere, taşları da pırıl pırıl. Kurma kolunun tepesi, gençliğindeki dişleriyle duruyor hala. Hülasası, bu saat size uzuuun yıllar eşlik edebilecek gibi görünüyor maşallah.. Kienzle bu modelinde tam anlamıyla made in swiss olmuş.Bu durum kadranından başka makinesinde de kendisini göstermiş. İşte telmaşa ile aradaki fark burada.Taş sayısı, yerleri, incabloc yayı, balansı ve çark baskılarının malzeme kalitesi gibi unsurlar, marka aynı kalsa da kalitenin nasıl değiştiğini gösteriyor, bakmasını bilen gözlere. Güle güle kullanın dostum.
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Alınık Kienzle Alfa Vintage saat   Alınık Kienzle Alfa Vintage saat Icon_minipostedCuma 8 Nis. - 7:57

Sn.Parabellum mesajlarınızı büyük hayranlıkla okudum Smile konu hakkında söylenecek herşey söylenmiş neredeyse..
trilobid

trilobid

MesajKonu: Geri: Alınık Kienzle Alfa Vintage saat   Alınık Kienzle Alfa Vintage saat Icon_minipostedCuma 8 Nis. - 8:19

Sn eterna saati ebayden alan kişiye mesaj atmak mümkün olmuyormu acaba belki desize bir güzellik yapar.
eterna

eterna

MesajKonu: Geri: Alınık Kienzle Alfa Vintage saat   Alınık Kienzle Alfa Vintage saat Icon_minipostedCuma 8 Nis. - 10:23

Efendim onu da denedim Smile Dubai den birisi satın almış. Ulaşamadım zaten.
parabellum p08

parabellum p08

MesajKonu: Geri: Alınık Kienzle Alfa Vintage saat   Alınık Kienzle Alfa Vintage saat Icon_minipostedPaz 10 Nis. - 22:20

vervito demiş ki:
Sn.Parabellum mesajlarınızı büyük hayranlıkla okudum Smile konu hakkında söylenecek herşey söylenmiş neredeyse..

Teşekkürler vervito, sizlerden böyle güzel değerlendirmeler almak benim için oldukça gurur verici bir durum. O sizin güzel bakışınız diyelim, saygılarımla...
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Alınık Kienzle Alfa Vintage saat   Alınık Kienzle Alfa Vintage saat Icon_minipostedPtsi 11 Nis. - 1:10

Kienzle alman oldugu icin ebay.de uzerinden de ayrica zaman zaman arama yapmak gerekebilir.
Ebay com olunca alman saticilardan yurtdisina da satis yapmak isteyenlerin urunleri cikiyor.
Almanlarin cogu sadece almanya icine satis yapmak istediklerinden ebay.de uzerinde yakalanirsa satici ile yazisip ikna etmek mumkun.
Ben bir goz attim su anda yok ama takip edilirse mutlaka cikar diye dusunuyorum.
http://www.turksaatforumu.com
eterna

eterna

MesajKonu: Geri: Alınık Kienzle Alfa Vintage saat   Alınık Kienzle Alfa Vintage saat Icon_minipostedPtsi 11 Nis. - 7:46

Hepinize tekrar teşekkürler efendim.
kemal-cebeci

kemal-cebeci

MesajKonu: Geri: Alınık Kienzle Alfa Vintage saat   Alınık Kienzle Alfa Vintage saat Icon_minipostedPerş. 16 Haz. - 21:44

sayın eterna,
sahibinden com da antika saatlerde kienzle Alfa var ilginizi çekerse bir bakın. ürün no: 51840782 .
eterna

eterna

MesajKonu: Geri: Alınık Kienzle Alfa Vintage saat   Alınık Kienzle Alfa Vintage saat Icon_minipostedPaz 19 Haz. - 6:25

Özel mesajınıza cevap verdim. Teşekkür ederim ilgilendiğiniz için. Saygılar,

Alınık Kienzle Alfa Vintage saat
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Alınık Vintage Seiko Bullhead 6138 0040
» Alınık Vintage (tercihen 1880lere ait) Jump-hour Cortebert cep saati
» iki adet ALINIK Hamilton saat
» Alınık Seiko Superior
» Alınık Mzi Skeleton Siyah