Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Cosc'a mekanizma gönderen markalar.

5 posters
YazarMesaj
teng

teng

Cosc'a mekanizma gönderen markalar. Empty
MesajKonu: Cosc'a mekanizma gönderen markalar.   Cosc'a mekanizma gönderen markalar. Icon_minipostedSalı 13 Ara. - 11:40

Biraz önce bulduğum bir kaynağı sizle paylaşmak istedim. buna göre 2005 yılında hangi markanın cosc'a kaç adet saat gönderdiği bilgisi var.

Rolex 710 752
Omega 257 187
Breitling 182 223
Panerai 46 454
Chopard 23 462
Ulysse Nardin 10 111
Corum 8 189
TAG-Heuer 7 450
Chanel 6 980
Mido 5 722
Porsche Design 3 892
Bulgari 3 698
Ebel 3 516
Montblanc 3 471
Titoni 2 018
Zenith 1 917
Rado 1 805
Eterna 1 706
Sinn 1 596
ayrıca 56.225 adet quartz mekanizmanın 54,744 ünü Breitling göndermiş
Deniz-KSK

Deniz-KSK

MesajKonu: Geri: Cosc'a mekanizma gönderen markalar.   Cosc'a mekanizma gönderen markalar. Icon_minipostedSalı 13 Ara. - 11:44

Ben Sinn'e şaşırdım bir tek o girmiş listeye Alman butik firmalarından. scratch
http://www.google.com
teng

teng

MesajKonu: Geri: Cosc'a mekanizma gönderen markalar.   Cosc'a mekanizma gönderen markalar. Icon_minipostedSalı 13 Ara. - 11:48

Tag-Heuer gibi bir firma için de utanç verici. Gerçi Tag'ın cosc'suz saati 1 sn Cosc'lu Omega 5 saniye gidiyor ama...

Bu arada dikkatinizi çekmiştir, baba markalardan çoğu Cosc'a saat göndermiyor .. nedense Suspect
Deniz-KSK

Deniz-KSK

MesajKonu: Geri: Cosc'a mekanizma gönderen markalar.   Cosc'a mekanizma gönderen markalar. Icon_minipostedSalı 13 Ara. - 11:51

AP, PP, VC, JC, vs.. bunlar hiç mi göndermez COSC'a numune?? Garibime gitti. beret Birde Panerai kendi kendine bir test yapıyor diye biliyordum ama o da gönderiyormuş. Question
teng

teng

MesajKonu: Geri: Cosc'a mekanizma gönderen markalar.   Cosc'a mekanizma gönderen markalar. Icon_minipostedSalı 13 Ara. - 12:03

Vacheron'un bazı saatleri cosc'a gidiyor.
göndermemelerinin 2 sebebi olabilir. Ya bizim saatlerimiz teste tabi tutulamaz demek istiyorlardır ya da (bence de) yemiyor.. baris ilani
asymptote

asymptote

MesajKonu: Geri: Cosc'a mekanizma gönderen markalar.   Cosc'a mekanizma gönderen markalar. Icon_minipostedSalı 13 Ara. - 12:05

Bu liste doğru olabilir fakat bence eksik bir liste. Büyük markalar bir yana Tissot, Hamilton, Longines, Oris vb. markalar hiç mi kronometre belgesi almıyor sizce?
Deniz-KSK

Deniz-KSK

MesajKonu: Geri: Cosc'a mekanizma gönderen markalar.   Cosc'a mekanizma gönderen markalar. Icon_minipostedSalı 13 Ara. - 12:10

Benim bildiğim Hamilton'da limitli Khaki Aviation modelinde COSC var bir tek.
Cosc'a mekanizma gönderen markalar. DSC_0025
teng

teng

MesajKonu: Geri: Cosc'a mekanizma gönderen markalar.   Cosc'a mekanizma gönderen markalar. Icon_minipostedSalı 13 Ara. - 12:10

İlave etmeyi unuttum pardon. liste 1000 den fazla gönderenler için...
asymptote

asymptote

MesajKonu: Geri: Cosc'a mekanizma gönderen markalar.   Cosc'a mekanizma gönderen markalar. Icon_minipostedSalı 13 Ara. - 12:16

Mido beni şaşırttı doğrusu, 2005 verilerine göre cosc sıralamasında gayet iyi bir yerde..
Echelon57

MesajKonu: Geri: Cosc'a mekanizma gönderen markalar.   Cosc'a mekanizma gönderen markalar. Icon_minipostedSalı 13 Ara. - 12:21

@teng resimdeki Sertifikayi görüyormusunuz?Saatinizi 2005 yillarinda alsaydiniz yanindaydi.Simdi ise Kart ve böyle resimdeki gibi detayli degil.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Cosc'a mekanizma gönderen markalar.   Cosc'a mekanizma gönderen markalar. Icon_minipostedSalı 13 Ara. - 12:22

Hamilton'un power reserveli başka bir saatinde de cosc vardı.
Hatta vitrinde fazla baktım herhalde adam dışarı çıkıp ilgilendi. sohbetten sonra Cosc'unu sorunca o da ne ki dedi. bilemedi sonra diğerlerini çağırıp bişeyler getirtti. ben sertifikayı görünce işte budur dediğimde ne dese beğenirsiniz.
Ya biz bunun ne olduğunu anlamamıştık bile müşteri sorunca da bişey diyemiyorduk demez mi
sonra siz saatten anlıyorsunuz bunu size % 50 indirimle bırakırım deyince '' amaninn akşam akşam kazaya gelmeyelim'' diye hemen uzadım..
teng

teng

MesajKonu: Geri: Cosc'a mekanizma gönderen markalar.   Cosc'a mekanizma gönderen markalar. Icon_minipostedSalı 13 Ara. - 12:24

asymptote demiş ki:
Mido beni şaşırttı doğrusu, 2005 verilerine göre cosc sıralamasında gayet iyi bir yerde..
Mido hem sayı olarak iyi hem de makul fiyatlara cosc lu saat satıyor. Geçen sene bir ara Cosc lu saati 500 tl ye bile düşmüştü.(Ama tasfiye indirimi vardı)
Echelon57

MesajKonu: Geri: Cosc'a mekanizma gönderen markalar.   Cosc'a mekanizma gönderen markalar. Icon_minipostedSalı 13 Ara. - 12:32

teng demiş ki:
Vacheron'un bazı saatleri cosc'a gidiyor.
göndermemelerinin 2 sebebi olabilir. Ya bizim saatlerimiz teste tabi tutulamaz demek istiyorlardır ya da (bence de) yemiyor.. baris ilani
Belirttiginiz gibi biz baskayiz havasindalar.PP diyorki ben Poincon du Geneve Mügürünü Makinemin üstüne basardim (simdi daha yapmiyorlar)bu cok yüksek bir kalite kriteri.JLC her makinesini 1000 saat boyunca in house testlerden geciriyor ve diyorki COSC de neymis.
PP,AP,VC gibi markalarin asil sorunu ürettikleri makinalarin 19800/h ve 21600/h carpintiyla calismasi bu saatleri makineleri cok nazik oldugu icin mesela bir Rolex gibi ayarlamak cok zor ve her Usta yapamiyor.Link koyamiyorum ama PP SC315 inceleyin Gyromax zemberek ice dönük havada asili altin ayar vidalari.Buyrun bir Zenith hassasiyetinde ayarlayin bakayim.
Belirttigim gibi bu saatleri alanlar makinelerinin bir Sanat eseri gibi güzel oldugu icin aliyorlar hassasiyeti icin degil.Bencede üretim seklini bildim icin bunlardan bu hassasiyeti beklemek tatli bir rüya görmek gibidir.
Echelon57

MesajKonu: Geri: Cosc'a mekanizma gönderen markalar.   Cosc'a mekanizma gönderen markalar. Icon_minipostedSalı 13 Ara. - 12:41

@asymptote Mido da sasilcak birsey yok swatch grubu icinde daha üst segmente tirmandiriliyor.Gözünüzden kacmis olabilir ama ETA 4 kalitede ayni makinelerden üretiyor makinelerin numaralari ayni ama seviyesi degil.
1.Standard
2.Elabore
3.Top
4.Chronometre
örnek olarak 2824-2 nin bu dört kalitesi mevcut .Bünyenizdeki Markalarin segmentine göre kasa icinde toplatiyorsunuz.Fiyatlari da ona göre degisiyor 1. numara ile 4.numara arasinda bayagi fiyat farki var.
Not:Sizin begendiginiz Soprod A10 sadece koydugunuz fotoraflara göre degerlendirdim önceden bilgim yoktu.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Cosc'a mekanizma gönderen markalar.   Cosc'a mekanizma gönderen markalar. Icon_minipostedSalı 13 Ara. - 12:42

gerçekten de sanat eseri kadar güzel saat yapıyorlar,
burbank

burbank

MesajKonu: Geri: Cosc'a mekanizma gönderen markalar.   Cosc'a mekanizma gönderen markalar. Icon_minipostedSalı 13 Ara. - 12:42

Örneğin ben IWC'nin kendi üretim aşamasında saatlerini COSC'dan daha sıkı kriterler kapsamında testlere tuttuğundan böyle bir ihtiyaç duymadığını okumuştum. Muhtemelen diğer çoğu listeye girmeyen baba markalarda da böyledir. Ben yıllardır kendi güvenilir mekanizmalarını kullanan ve geliştiren Rolex'in neden COSC'a bu kadar saat göndermeye ihtiyaç duyduğunu anlamıyorum. Hala markanın taşıdığı değerin bir güvenilirlik mührü olduğundan endişeleri mi var yoksa COSC kendi veya ortakları oldukları kuruluş da daha çok iş yapabilmesi için kendilerini öne atıp diğer markaları da çekmeye mi çalışıyorlar. Very Happy
burbank

burbank

MesajKonu: Geri: Cosc'a mekanizma gönderen markalar.   Cosc'a mekanizma gönderen markalar. Icon_minipostedSalı 13 Ara. - 12:49

Deniz-KSK demiş ki:
Ben Sinn'e şaşırdım bir tek o girmiş listeye Alman butik firmalarından. scratch

Sinn saatlerindeki ETA'ları da "top" seviyesinde kullanıyor ve fiyatları da bu kriterlere göre oldukça makul.

Bence diğer Alman markalarının "Glashütte, Lange & Söhne gibi" listede olmamasının sebebi de kendi üretim standartları içinde COSC'un testlerinden ileri kontrol mekanizmaları uygulamalarındandır.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Cosc'a mekanizma gönderen markalar.   Cosc'a mekanizma gönderen markalar. Icon_minipostedSalı 13 Ara. - 12:53

Rolex'in Ceo sunun açıklaması vardı; Bizim saatlerimiz cosc standartlarının çok üstünde (adam haklı) ama pazarlama tekniği olarak cosc'a saat gönderiyoruz demişti.
Üretim aşamasında en sıkı denetim 1000 saatlik testi ile Jaeger'de. Şimdiye kadar hiçbir yerde Jaeger hakkında kötü bir şeye rastlamadım.
Echelon57

MesajKonu: Geri: Cosc'a mekanizma gönderen markalar.   Cosc'a mekanizma gönderen markalar. Icon_minipostedSalı 13 Ara. - 12:54

@Burbank Rolexin Marka filozifisi.Bilincalti olmak üzere sizi etkilemeye calisiyorlar biz mükemmeliz Mesajini veriyorlar.
Konustugum bircok saat ustasi mesela zenith makineleri icin hicbir sertifika veyahut belge gerekmediginden hemfikirler.
Cünkü bu Markanin 1.siradaki filozofisi hassasiyet.
Echelon57

MesajKonu: Geri: Cosc'a mekanizma gönderen markalar.   Cosc'a mekanizma gönderen markalar. Icon_minipostedSalı 13 Ara. - 13:01

@teng jaegerin zayif noktasini ben size yazayim eger komplike bir jaeger alirsaniz servis zamani yandiniz demek fiyatina da eyvallah diyorum ama bu saatlerin bir kere servise girdigi zaman sagibi ile servis arasinda mekik dokuyor.Cogu servis noktasi elemanlarinin kendi komplike makinelerine hakim olmadigini ögrendim yani cogu zaman muhtesem saatiniz servise girip ciktiktan sonra bozuluyor.Tabikii hepsi böyle olacak diye bir kaide yok.Master control düz saatleri icin gecerli degil.
Makine isciliginde zenith jargerin nefesini ensesinde hissediyor.
asymptote

asymptote

MesajKonu: Geri: Cosc'a mekanizma gönderen markalar.   Cosc'a mekanizma gönderen markalar. Icon_minipostedSalı 13 Ara. - 13:04

Echelon57 chronometre sertifikası almak masraflı bir iş bu nedenle chronometer saatlerin pahalı olmasını anlayabiliyorum, fakat top grade bir mekanizma ile standart mekanizma arasındaki maliyet farkını oluşturan unsurlar nelerdir? Bildiğim kadarıyla balans ve zemberek yayları farklı, anti-shock sistemleri farklı ve ayar pozisyon sayısı 2 ve 5 arası değişiyor, bunun dışında işleme (elaboration) farkı var. Peki tüm bu farklar aradaki uçurum fiyat farkını haklı çıkarıyor mu sizce? Bu noktada Mido yu gerçekten kutlamak lazım, cosc sertifikalı saatleri tag in elabore yada top grade saatlerinden çok daha ucuza satıyor. Bilmem katılır mısınız ama Tag gibi markalar bence daha çok prestij satıyor, bu yüzden f/p olarak hiç de iyi değiller..
Echelon57

MesajKonu: Geri: Cosc'a mekanizma gönderen markalar.   Cosc'a mekanizma gönderen markalar. Icon_minipostedSalı 13 Ara. - 13:14

@KSK-Deniz Alman Sinn yeni teknolojilere agirlik veren bir sirket kendi makinelerini üretmiyorlar hepsi Swatch grubundan aliniyor.Asil teknik modifiye konusunda cok iyiler Kas,Cam,Metall kullanimi bircok patentleri var.Tegimentasyon islemi ile kasalari yaklasik 2000 vickers sertlige ulastiriyorlar(her modeli degil) kasanin cizik alma yada deforme olmasi imkansiz gibi .Enstrüman saat modelleri cok meshur bazi meslek gruplari icin özel saatler üretiyorlar ekseriyetle bunlar icin hakiki hurdaya cikacak denizaltiyi satin alip onun celiginden kasalar üretiyorlar(Deniz suyuna dogal olarak birebir dayanakli cok kaliteli).Ici isvicre yani anlayacaginiz.Öbürkilerin cok büyük isimleri var alici kitlesi öncelikle alman pazarinda bulundugu icin bir Alman Saatini niye bir isvicre kurulusuna test ettirsinlerki?(Satis felsefesi&Marketing)
Onun icin kendilerine Glashüttede kendi Test birimlerini kurdular ve orada test ediyorlar.
Echelon57

MesajKonu: Geri: Cosc'a mekanizma gönderen markalar.   Cosc'a mekanizma gönderen markalar. Icon_minipostedSalı 13 Ara. - 13:31

Sayin asymptote simdi bu konunun tam derinlerine inersek korkarim sayin Teng ile oldugu gibi anlasamiyacagiz.Simdi belirttiginiz gibi bazi farkliklar var bunlarin disinda ben de yeni birsey bilmiyorum ama bu sirketler aslinda bu saatlerin tarihcesini ve mythosunu size satiyor sizde bu acidan istedikleri rakamlari öderseniz piyasa kosullarina göre ediyormus derim(temel iktisat).
Makine maliyeti sizin tahmin ettiginiz gibi okadar ucuz degil parcalari fabrikasyon olsa bile.Bir nitelikli saat personelinin saat ücreti yaklasik 80 CHF civarinda isvicrede ona göre hesaplayin.Bu Parcalarin hepsi manuel birlestirilip testlerden geciriliyor bu da Maliyeti asil yükselten unsurlar.
Sahsi fikrimi sorarsaniz teknik acidan bu fiyatlara satilan Saatleri uygun bulmuyorum.
Bence alabileceginiz en iyi saati f/p acisinda sadece Zenith de bulabilirsiniz unutmayinki bu Saat ömür boyu sizin yaninizda olacak ve belki sizden sonraki nesillere sizi hatirlatacak.Ben denedim siz denemeyiniz paranizi car cur edeceginize hep bir kac saat alacaginiza tasarruf ediniz ve sabirli olup bir tane evladiyelik Zenith aliniz.
Elite makineler harika ve gercek makina ebouche da orijinal zenithdir.
Yukarida belirttigim makine ve marka sadece TAVSIYE amaclidir.
asymptote

asymptote

MesajKonu: Geri: Cosc'a mekanizma gönderen markalar.   Cosc'a mekanizma gönderen markalar. Icon_minipostedSalı 13 Ara. - 13:59

Sayın Echelon benim düşüncem de Zenith Elite serisinden bir saat almak, hatta bunun için 6 aydır saat almıyorum Smile JLC ve Zenith' in ultra thin kurmalı modelleri de ayrıca çok hoşuma gidiyor. Zenith' in yanında JLC ultra thin iyi arkadaş olur, çook çalışmak lazım Smile Yalnız şöyle bir husus var ki; Zenith sevenlerini son yıllar saçma sapan tasarımlarıyla çok üzdü. Ceo değişti halen de çok akıllanmış değiller. Elite 670 mekanizmanın rototunu değiştirdiler örneğin buna çok canım sıkıldı benim. Şimdi aşağıda iki fotoğraf paylaşacağım birinde yıldız var diğerinde yok, siz karar verin hangisinin daha çok "Zenith" olduğuna...

Cosc'a mekanizma gönderen markalar. 3074806312_35dc643dd6
Cosc'a mekanizma gönderen markalar. 18-2020-670-01-C498_BXA
Echelon57

MesajKonu: Geri: Cosc'a mekanizma gönderen markalar.   Cosc'a mekanizma gönderen markalar. Icon_minipostedSalı 13 Ara. - 14:12

@asymptote 1.cide de yildiz var yanliz ikincinin yaninda sönük duruyor.Ahh Zenith bana göre bir Tasarim sunamadin gitti beni Rolex e muhtac ettin.Bir Hocam bana zenith in 680 makine isligini ve tasarimini bir PP ile bir JLC arasinda oldugunu söyler dururdu maalesef daha aramizda degil kendisine dua ederken bana verdigi Hazine icin kendisine mütteksirim topragin bol olsun ustalarin ustasi seni vefa ile aniyorum.

Yanliz asymptote siki bir pazarlikla 35% kadar iskonto mümkün
asymptote

asymptote

MesajKonu: Geri: Cosc'a mekanizma gönderen markalar.   Cosc'a mekanizma gönderen markalar. Icon_minipostedSalı 13 Ara. - 14:23

Echelon hocam ben de tasarım olarak Explorer serisi ve Milgauss hariç Rolex' i itici buluyorum Smile Zenith de Rolex gibi tasarımlarında istikrarlı olabilseydi keşke.. Yukarıda paylaştığım elite 670 lerden ilki bence diğerinden çok daha elegant ve çok daha "Zenith". 670 kalibrelerde yeni rotor tasarımı bence çok kötü, zenith' in simgesi yıldızı yerleştirmişler ama bu daha da uzaklaştırmış onu zenith kimliğinden.. Daha önce bir konuda bahsettiğiniz gibi keşke NOS bulunabilse..
Echelon57

MesajKonu: Geri: Cosc'a mekanizma gönderen markalar.   Cosc'a mekanizma gönderen markalar. Icon_minipostedSalı 13 Ara. - 14:33

@asymptote 681 makinenin rotoru belki sizi cezbedebilir?yanliz tarih göstergesinden vazgecmeniz lazim ultra flattir yaklasik 6 kati fiyattan satilan PP,AP,VC yi incelik konusunda köseye sikistirir hassasiyeti ile saglamligini bu markalara göre tartismaya bile gerek görmüyorum.
Ayrica cok elestirilsede CEO Nataf in Zenith katkisi coktur (Tasarim haric-mekikle uzaya yollamak lazim tasarim departmanini).
Zenith satin alinirken bu grup natafi basina gecirmek icin herseyi yapti aslinda nataf zenithin basina gecmiyecekti.Sartlarini kabul ettirdikten sonra zenith in ceo su oldu.
Onun gelisiyle Zenith de Atölyeler A dan Z en yeni Torna makineleri ile aletleri komple yenilendi.Kendisi gitti ama Zenithin bu vesileyle tolerans kalitesi yükseldi.
Echelon57

MesajKonu: Geri: Cosc'a mekanizma gönderen markalar.   Cosc'a mekanizma gönderen markalar. Icon_minipostedSalı 13 Ara. - 14:42

@asymptote Chrono 24 dü takip edin orada cok NOS bulabilirsiniz ve fiyatlari inanilmaz derecede makul biraz ugrastirir yurtdisindan oldugu icin ama deger.Link ekliyemiyorum am gecenlerde Port Royal V 680 makine ile NOS(gercek nos trusted sellerden) Hollandadan Full paket olarak 1070 Avroya satildi hatta satilmasi 3 hafta sürdü cok kasindirdi beni ama dedigim gibi Bayanlar genc kalmak icin estetik yaptiriyorlar vesaire ama benim öyle bir derdim yok .Ama saatimi de bu kadar Klassik alip da zaten ilerleyen yasima extra yas katmanin anlami yok.Tarz belirlerken dis görünümünüzü saat bayagi etkiler onun icin ben de sizin gibi Rolex Submariner 116610 LN im icin sabirli olmam lazim.
Deniz-KSK

Deniz-KSK

MesajKonu: Geri: Cosc'a mekanizma gönderen markalar.   Cosc'a mekanizma gönderen markalar. Icon_minipostedÇarş. 14 Ara. - 1:58

Zenith diyince aklıma hala daha tek bir saat geliyor o da bu:

Cosc'a mekanizma gönderen markalar. Resp81
burbank

burbank

MesajKonu: Geri: Cosc'a mekanizma gönderen markalar.   Cosc'a mekanizma gönderen markalar. Icon_minipostedÇarş. 14 Ara. - 11:08

Benim de ilk aklıma gelen model. Belki de en tanınır yüzü Zenith'in.

Cosc'a mekanizma gönderen markalar.
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Tanidiginiz Markalar
» Farklı markalar
» Markalar frekans yarışında mı?
» Eta Kasalayan Pahali Markalar
» Kendi mekanizmasını yapan markalar