Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Alım - Satım Bölümü Kuralları

YazarMesaj
Axiaziz

Axiaziz

Alım - Satım Bölümü Kuralları Empty
MesajKonu: Alım - Satım Bölümü Kuralları   Alım - Satım Bölümü Kuralları Icon_minipostedC.tesi 2 Ocak - 12:07

1- Bir üye bir ürünle ilgili sadece bir ilan verebilir. Birden fazla ürünü olan üye, her ürün için ayrı bir ilan hazırlayacaktır.

2- Ürün satan kişi ürünü için bir fiyat belirlemek zorundadır. Açık artırma veya fiyatı diğer üyelerin takdirine bırakmak, açık artırma sitelerinden ilan linki vermek vb. yöntemler yasaktır. Sadece takaslık ürünlerde fiyat belirtme zorunluluğu yoktur. Alıcı ve satıcı eğer isterlerse alış-verişi bireysel alış-veriş siteleri üzerinden yapabilirler. (Bunun için gerekli haberleşme pm yoluyla sağlanabilir.)

3- Ürünler için belirlenen fiyatlar tamamen satıcının inisiyatifindedir. Tabii ki olabilecek olan fahiş bir fiyata teklif vermemek ise alıcıların. Bu tür ilanlara teklif vermemek veya sıfır ürün linki vererek bunu emsal göstermek yeterlidir.

4- İlanlara ve/veya fiyatlara tabii ki yorum yapılabilir. Ama bunun sadece laf atma gayesinden ziyade bir amaç izlemesi gerekmektedir. Örneğin bir ürünün fiyatı eleştirilecekse, mümkünse sıfırının linki verilerek örneklendirme yapılmalıdır. Aksi takdirde bu tür yorumlar silinecektir.

5- Üyeler açtıkları ilanların başlıklarında, ne sattıklarını veya ne aradıklarını net bir şekilde belirteceklerdir. Başlıklarda belli bir düzen olması aranılan şeyin rahatça bulunması için önemli olduğundan alıcı için de satıcı için de çok önemlidir. “Artık alın”, “ne olur alın”, “ almazsanız atıcam” tarzı cümleciklerin ilgi uyandırmaktan çok itici olduğu aşikârdır.

6- Satılan ürünle ilgili olarak tüm ayrıntıların belirtilmesi gerekmektedir. Az bilgi vermek iki taraf içinde vakit kaybıdır. Ürünün kutusu, sertifikası, yurt içi veya dışı garanti belgesi vb. faktörler mutlaka belirtilmelidir. Eksik değil yanlış bilgi verilmesi söz konusu olursa, ilan ilgili yöneticiler tarafından kilitlenecek, ilgili ilanın sahibi düzeltmeyle ilgili olarak yöneticiye ulaşana kadar da öyle kalacaktır.

7- Satılan her ürünün ilanında mutlaka resim olmalıdır. Tabii ki ürünün kendi resimleri tercih sebebidir. Ama bunun için imkân yoksa bile temsili de olsa bir resim ilana eklenmelidir. Doğaldır ki temsili dahi resmi bulunamayacak kadar istisnai ürünler bu maddeden muaftır. İlana temsili resim eklenmesi halinde, bunun temsili resim olduğu ya da neden temsili de olsa resim bulunamadığı ilan da belirtilmelidir.

8- Alış-veriş bölümlerinde bir ürünü satmak veya almak amacı dışında başlık açmak yasaktır. Ürünün ne kadar edeceğini sormak veya tercih konusunda yardım istemek bu başlıkların konusu değildir.

9- Kullanıcıların mükerrer üyelik açarak, ürünlerini satmak için kendi ilanlarına teklifte bulunmaları veya tam tersi satıcıları kötülemek amacıyla sahte üyelikle diğer üyeleri yönlendirmeye çalışmaları yasaktır.

10- Alışveriş yapacağınız kişi hakkında mutlaka referans edinmeye çalışınız. Hatta eğer mümkünse ürünleri görerek/deneyerek alınız. Burada yapacağınız alış-verişlerde doğabilecek anlaşmazlıklardan Türk Saat Forumu ve dolayısıyla Türk Saat Forumu Yönetimi sorumlu değildir.

11- Forumda üyeler arasında yapılan ya da yapılmak istenen alış verişlerin sonucunda, taraflardan herhangi birisinin sorgusuz sualsiz konu açması, aşağılayıcı, alaycı, başkalarını küçümseyen, kullanıcılara saygısızlık içeren, müstehcen, kaba, iftira niteliğinde, nefret dolu, tehdit edici, huzursuzluk çıkartmaya yönelik yazılar yazarak, başka kullanıcıların kimliğini izinsiz açıklaması yasaktır. Böyle bir durum olduğunda önce konu ve site yöneticilerine bilgi verilmesi gerekmektedir.

Alım - Satım Bölümü Kuralları
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» ALINIK-VACHERON CONSTANTIN 250 YEARS ANNIVERSARY SWISS QUARTZ-ANKARA
» Alım - Satım Bölümü Kuralları
» İkinci el orijinal mekanik saatler alım satım
» Genel bir alım satın bölümü olabilir mi?
» FORUM KURALLARI