Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Breitling

+9
krytime
sifujack
mehmettt
teng
watcher
deka
egunns
certus
Azizim
13 posters
Sayfaya git : Önceki  1, 2
YazarMesaj
mehmettt

mehmettt

Breitling - Sayfa 2 Empty
MesajKonu: Geri: Breitling   Breitling - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 21 Mart - 22:29

watcher demiş ki:
Yeni inhouse, roue a colonne'lu bir makine urettiler ama henuz piyasaya surduler mi cok emin degilim, Basel fuarinda tanitima ciktilar, sanirim piyasaya girmesi basel fuarindan sonra olacaktir.

Peki bu in-house makinenin başarı şansı nedir sizce, bazı in-house'lar çok kötü oluyor ETA'yı aratıyor diyorlar.
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Breitling   Breitling - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 21 Mart - 22:43

Bakalim, gorecegiz Very Happy
Her halukarda ilk alanlardan olmak istemem, tipki omega co-axial gibi.
http://www.turksaatforumu.com
mehmettt

mehmettt

MesajKonu: Geri: Breitling   Breitling - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 21 Mart - 22:46

watcher demiş ki:
Bakalim, gorecegiz Very Happy
Her halukarda ilk alanlardan olmak istemem, tipki omega co-axial gibi.

Evet bence de.
Misafir
Misafir
Anonymous

MesajKonu: Geri: Breitling   Breitling - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 22 Mart - 2:20

.

En son katil balina tarafından Perş. 9 Eyl. - 2:39 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Misafir
Misafir
Anonymous

MesajKonu: Geri: Breitling   Breitling - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 22 Mart - 2:36

.

En son katil balina tarafından Perş. 9 Eyl. - 2:39 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Misafir
Misafir
Anonymous

MesajKonu: Geri: Breitling   Breitling - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 22 Mart - 2:46

.

En son katil balina tarafından Perş. 9 Eyl. - 2:40 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
mehmettt

mehmettt

MesajKonu: Geri: Breitling   Breitling - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 22 Mart - 6:26

Ben de bu kadrandaki sayılar neyi belirtiyor onu çözemedim, trigonometrik cetvel diyorlar ama nasıl okunacak o cetvel çözmek bir dert.
Misafir
Misafir
Anonymous

MesajKonu: Geri: Breitling   Breitling - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 22 Mart - 6:31

.

En son katil balina tarafından Perş. 9 Eyl. - 2:40 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Misafir
Misafir
Anonymous

MesajKonu: Geri: Breitling   Breitling - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 22 Mart - 6:37

.

mehmettt

mehmettt

MesajKonu: Geri: Breitling   Breitling - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 22 Mart - 6:38

katil balina demiş ki:
mehmettt demiş ki:
Ben de bu kadrandaki sayılar neyi belirtiyor onu çözemedim, trigonometrik cetvel diyorlar ama nasıl okunacak o cetvel çözmek bir dert.

ol sebepledir ki

"Instruments for Professionals"

O zaman piyasada satmasınlar bu saatleri, IWC Big Pilot gibi sade bir saat yapsınlar.
Misafir
Misafir
Anonymous

MesajKonu: Geri: Breitling   Breitling - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 22 Mart - 6:40

.

mehmettt

mehmettt

MesajKonu: Geri: Breitling   Breitling - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 22 Mart - 6:44

katil balina demiş ki:
mehmettt demiş ki:
katil balina demiş ki:
mehmettt demiş ki:

ol sebepledir ki

"Instruments for Professionals"

O zaman piyasada satmasınlar bu saatleri, IWC Big Pilot gibi sade bir saat yapsınlar.

tamam hemen mail atalım elemanlara bi daha piyasada satmasınlar. belki akıllarına gelmemiştir böyle bişey.

Satabiliyorlarsa satsınlar ama insan kullanmayacağı trigonometrik cetvele de dünyanın parasını vermez yani, böyle acayip bir saat yapacaksın ( üstelik su geçirme problemi de varmış bu saatlerin ) ondan sonra 12-13 bin lira fiyatlara satacaksın ben o paraya IWC alırım.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Breitling   Breitling - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 22 Mart - 6:51

mehmettt demiş ki:
Sürgülü hesap cetveli denen bir cetvel vardı eskiden. 1970 li yıllardan itibaren hesap makinesinin çıkması ile ortadan kayboldu. ancak eski mühendisler kullanmasını bilirler. Ben toplama çıkarna yapabiliyordum, yanlış hatırlamıyorsam çarpma da yapmıştım ama şimdi nasıl olduğunu unuttum.
Zaten Breitling'i 1950 li yıllarda pilot saati yapan bu özelliği idi. Yoksa bugünkü gibi Eta makineleri saatlere doldurup binlerce dolara çakması değil idi. Bu özellik pilotlar için o kadar kullanışlı oldu ve sevdiler ki, uluslararası pilotlar derneği kendi logolarının Breitling'de kullanılmasına izin verdiler. İşte Watcher'in dediği efsane Navi yani Navitimer budur. (bugünkü buğulanma sorunu olan Navitimer değil )
Misafir
Misafir
Anonymous

MesajKonu: Geri: Breitling   Breitling - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 22 Mart - 6:54

.

En son katil balina tarafından Perş. 9 Eyl. - 2:41 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
mehmettt

mehmettt

MesajKonu: Geri: Breitling   Breitling - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 22 Mart - 6:55

teng demiş ki:
mehmettt demiş ki:
Sürgülü hesap cetveli denen bir cetvel vardı eskiden. 1970 li yıllardan itibaren hesap makinesinin çıkması ile ortadan kayboldu. ancak eski mühendisler kullanmasını bilirler. Ben toplama çıkarna yapabiliyordum, yanlış hatırlamıyorsam çarpma da yapmıştım ama şimdi nasıl olduğunu unuttum.
Zaten Breitling'i 1950 li yıllarda pilot saati yapan bu özelliği idi. Yoksa bugünkü gibi Eta makineleri saatlere doldurup binlerce dolara çakması değil idi. Bu özellik pilotlar için o kadar kullanışlı oldu ve sevdiler ki, uluslararası pilotlar derneği kendi logolarının Breitling'de kullanılmasına izin verdiler. İşte Watcher'in dediği efsane Navi yani Navitimer budur. (bugünkü buğulanma sorunu olan Navitimer değil )

Katılıyorum. Tonla para vereceksiniz içinde standart bir makine + buğulanma sorunu satın alacaksınız. Hani biraz ucuz satsalar insanlar marka saat aldım der ama IWC fiyatına satarlarsa kusura bakmasınlar 200 bin lira param da olsa o saati almam.
mehmettt

mehmettt

MesajKonu: Geri: Breitling   Breitling - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 22 Mart - 6:57

"Kalitesine bir şey deyen yok, sonuçta içinde kaliteli ETA makineler var ama IWC fiyatı da istenir mi, insaf yani, yine de breitling fanatikleri buyursunlar alsınlar."
Misafir
Misafir
Anonymous

MesajKonu: Geri: Breitling   Breitling - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 22 Mart - 9:19

.

En son katil balina tarafından Perş. 9 Eyl. - 2:41 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Misafir
Misafir
Anonymous

MesajKonu: Geri: Breitling   Breitling - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 22 Mart - 9:21

.

teng

teng

MesajKonu: Geri: Breitling   Breitling - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 22 Mart - 9:30

Evet , dünyanın büyük firmaları da zaman zaman hata yapıp arabalarını geri çağırıp, ücretsiz düzeltiyor.
Peki Breitling böyle birşey yaptı mı ?? Hayır, sadece yüksek tamir ücretleri almaya devam etti.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Breitling   Breitling - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 22 Mart - 9:33

Breitling'e kalkan el taş olurmuş ?
hadi temsili bir resim yollayayım da taş yapsın bakalım.

ok1

Başka el işareti aradım ama bulamadım muhaha
mehmettt

mehmettt

MesajKonu: Geri: Breitling   Breitling - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 22 Mart - 9:37

önemli değil katil balina, breitling kötü marka değil iyi bir isviçre saati ama fiyatlarının biraz daha uygun olması lazım, benim vurgulamaya çalıştığım performans / fiyat oranının düşük olmasıydı, tasarım olarak da çok iyi değil bence, dediğine katılıyorum navitimer efsane olmuş bir model ve pilot saati deyince ilk akla gelen saatlerden biri, IWC tamam ETA da kullanıyor ama mesela Big Pilot modeli in-house makineli. Breitling'in ise in-house makineli saati piyasada yok diyorlar.
sifujack

sifujack

MesajKonu: Geri: Breitling   Breitling - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 22 Mart - 9:40

hımm,demekki trigonometrik cetvelin kullanımını açıklamak da farz oldu,toplama çarma bölme de yapılabiliyor km mil nat çevirimi de,ayarlayayım
teng

teng

MesajKonu: Geri: Breitling   Breitling - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 22 Mart - 9:45

Aneyyy trigonometrik cetvel sen doğmadan tarihe karışmıştı. Nereden öğrendin ?? valla bravo ok1
Misafir
Misafir
Anonymous

MesajKonu: Geri: Breitling   Breitling - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 22 Mart - 9:47

.

mehmettt

mehmettt

MesajKonu: Geri: Breitling   Breitling - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 22 Mart - 9:53

Ben de IWC'yi çok seviyorum hem kalite hem tasarım olarak, özellikle de Big Pilotu çok güzel, bir de 7 günlük güç rezervi var daha ne olsun.
Misafir
Misafir
Anonymous

MesajKonu: Geri: Breitling   Breitling - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 22 Mart - 9:57

.

En son katil balina tarafından Perş. 9 Eyl. - 2:41 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi
egunns

egunns

MesajKonu: Geri: Breitling   Breitling - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 22 Mart - 10:17

etalı ıwc lerin uçuk paralara satılması iwc nın champions liginden uefa ligine düşmek istememesi gibi yorumlanabilir bence
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Breitling   Breitling - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 22 Mart - 21:31

Galiba Breitling'i en cok kotuleyen ben'im.
Ama ben bu saat kotudur demiyorum, sadece verdikleri imaji haketmediklerini dusunuyorum.
Yine ayni sekilde fiyatini da haketmedigini dusunuyorum.
mesela Rolex'e o kadar camur atiyorum ama hicbir yerde Rolex'in kalitesi uzerine negatif birsey soyledigimi gormediniz. Kalite/fiyat acisindan rolex'in en iyilerden biri oldugunu dusunuyorum ama almam o baska cunku saatin imaji bende kotu.
Breitling'in de bir saat olarak fiyat/kalite paritesini abartili buluyorum mesela ocean bilmemne gibi bir modeli var cok ta hosuma gidiyor ama o saat 3000 euro civari deger etmez, bunu soyluyorum, o saat eger 1000 euro civari olsaydi almak isterdim.
http://www.turksaatforumu.com
Misafir
Misafir
Anonymous

MesajKonu: Geri: Breitling   Breitling - Sayfa 2 Icon_minipostedSalı 23 Mart - 2:44

.

mehmettt

mehmettt

MesajKonu: Geri: Breitling   Breitling - Sayfa 2 Icon_minipostedSalı 23 Mart - 2:53

watcher demiş ki:
Galiba Breitling'i en cok kotuleyen ben'im.
Ama ben bu saat kotudur demiyorum, sadece verdikleri imaji haketmediklerini dusunuyorum.
Yine ayni sekilde fiyatini da haketmedigini dusunuyorum.
mesela Rolex'e o kadar camur atiyorum ama hicbir yerde Rolex'in kalitesi uzerine negatif birsey soyledigimi gormediniz. Kalite/fiyat acisindan rolex'in en iyilerden biri oldugunu dusunuyorum ama almam o baska cunku saatin imaji bende kotu.
Breitling'in de bir saat olarak fiyat/kalite paritesini abartili buluyorum mesela ocean bilmemne gibi bir modeli var cok ta hosuma gidiyor ama o saat 3000 euro civari deger etmez, bunu soyluyorum, o saat eger 1000 euro civari olsaydi almak isterdim.

Ben de aynı şekilde Breitling'in iyi bir isviçre saati olduğunu fakat çok yüksek fiyatlara satıldığını bu yüzden o fiyatlara IWC almanın daha mantıklı olduğunu vurgulamıştım.
Misafir
Misafir
Anonymous

MesajKonu: Geri: Breitling   Breitling - Sayfa 2 Icon_minipostedSalı 23 Mart - 2:55

.

En son katil balina tarafından Perş. 9 Eyl. - 2:42 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
mehmettt

mehmettt

MesajKonu: Geri: Breitling   Breitling - Sayfa 2 Icon_minipostedSalı 23 Mart - 2:59

katil balina demiş ki:
ne IWC imiş arkadaşSmile

Kendini kanıtlamış bir marka Smile alkisalkis
krytime

krytime

MesajKonu: Geri: Breitling   Breitling - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 27 Haz. - 10:24

Chronometre Breitling e çok yakışıyor.

Breitling - Sayfa 2 Breitlingchronoavengers
Breitling - Sayfa 2 Breitlingchronomaticbla
speedmaster

speedmaster

MesajKonu: Geri: Breitling   Breitling - Sayfa 2 Icon_minipostedPerş. 22 Tem. - 4:55

breitling markası cosc a ürün gönderip en az geri dönüşü olan markadır bunun anlamı fabrikadan çıkan her ürün titizlikle hazırlanıp buna göre değer verilmektedir. hata payı 1-breitling %4-5 2.ci olarakta rolex gelir%13 seviyelerindedir.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Breitling   Breitling - Sayfa 2 Icon_minipostedPerş. 22 Tem. - 9:21

Cosc a gönderilen saatlerdeki ortalama hata payı zaten mekaniklerde %4,5 quartzlarda % 6,6 mertebesindedir. Cosc'a gönderilen saatlerin % 65 iini Rolex teşkil ettiğine göre % 13 hata payı yapması imkansızdır.
Zaten Rolex Cosc standartlarının çok üzerine çıkmıştır ve artık Cosc saatlerimizin dakikliğini gösteremez demektedirler.
Breitling Cosc'taki birinciliği herhalde en fazla quartz saat göndermesi üzerine olabilir.
speedmaster

speedmaster

MesajKonu: Geri: Breitling   Breitling - Sayfa 2 Icon_minipostedC.tesi 24 Tem. - 0:38

teng demiş ki:
Cosc a gönderilen saatlerdeki ortalama hata payı zaten mekaniklerde %4,5 quartzlarda % 6,6 mertebesindedir. Cosc'a gönderilen saatlerin % 65 iini Rolex teşkil ettiğine göre % 13 hata payı yapması imkansızdır.
Zaten Rolex Cosc standartlarının çok üzerine çıkmıştır ve artık Cosc saatlerimizin dakikliğini gösteremez demektedirler.
Breitling Cosc'taki birinciliği herhalde en fazla quartz saat göndermesi üzerine olabilir.

bu söylediğim veri 2006-2007 ylları arasında breitling fabrikasından yetkili birisi tarafından yapılan bir söylemdir.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Breitling   Breitling - Sayfa 2 Icon_minipostedC.tesi 24 Tem. - 9:55

Elbetteki ki herkes kendi firmasını tepede ve kusursuz görür. Bu çok doğal. Ama gerçek onların dediği gibi değil;
Cosc testleri İsviçre'de 3 ayrı yerde yapılıyor.
Cenevre şehrindeki Cosc enstitüsündeki testlerde hata oranı %2,2 (Ve test edilen saatlerin %96 sı Rolex)
Biel şehrindeki enstitüde hata oranı % 4.5 (Rolex oranı %86)
Le Locle'deki hata oranı %5,7 (Rolex oraya saat göndermiyor!!) (Kaynak: Timezone)

Ayrıca Breitling önce Eta kullanmayı bırakıp kendi kalibresine sahip saatler yapsın, ki Rolex ile kıyaslanabilecek seviyeye gelsin. Bugünkü durumda Breitling ile Rolex'i mukayese etmeleri doğru olmaz diye düşünüyorum.

En son teng tarafından C.tesi 24 Tem. - 23:33 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
egunns

egunns

MesajKonu: Geri: Breitling   Breitling - Sayfa 2 Icon_minipostedC.tesi 24 Tem. - 21:54

bir aralar montbrilliant fanıydım...şimdi taksam kadran gözümü bozar
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: Breitling   Breitling - Sayfa 2 Icon_minipostedC.tesi 2 Ekim - 8:20

Herkes sırayla Breitling e laf kaktırmış ben de markanın özel bir modelini tanıtayım bari. Breitling'in şu andaki en kullanışlı olabilecek saati Breitling Emergency modelidir.
http://www.authenticwatches.com/breitling-professional-emergency-mission.html
Bu modelin saat 4-5 arasında kalan ve kurma kolunun altındaki kısım özel vidalı bir antendir. Vida çevrilip anten dışarıya doğru çekildiğinde saat kendi ürün koduyla birlikte 121.5 MHz frekansından(acil durum frekansı) yayın yapar. Herhangi bir havacılık kazası sonrasında kullanıldığında anten yerine tekrar sokulamaz. Bu yüzden kaza sonrası anten kullanılırsa saatin yenisi Breitling tarafından hediye edilir. Aynı şekilde herhangi bir uçak/helikopter/hava aracı kazasında saat kırılır, bozulur ya da hasar alırsa Breitling yenisini hediye eder. Eskiden bu saati satın almak için saatin koduna pilot lisans numaranız işleniyordu ya da eğer pilot lisansınız yoksa kimliğinizle birlikte bir sözleşme imzalıyordunuz ama şimdi prosedür nasıldır bilemiyorum.
Neyse konumuza dönelim:
Bahsettiğim radyo frekansından yapılacak yayının yeryüzünde yükseklere çıktıkça alan erişim çapı artar. Herhangi bir havaalanının kule görevlisi ya da yakınlardaki bir uçak/helikopter veya benzeri olan ve radyo alıcısı taşıyan bir hava aracı(acil durum frekansı olan 121.5 i her zaman açık tutmak zorunludur) acil durum çağrısını daha rahat alabilir. Çevresi dağlık olmayan düz bir arazi ya da sakin denizde deniz ortasında sinyal gönderim menzili 90NM(deniz mili) yani 167km dir. Çağrıyı alan birim hızlı bir şekilde doğrudan ya da dolaylı olarak S.A.R.(Search and Rescue= Arama Kurtarma) ekiplerine durumu haber vermek zorundadır. Bu cihazın acil durum haricinde açılması yasaktır ve kanuni olarak uluslararası havacılık otoriteleri nezdinde (ICAO=International Civil Aviation Organisation) olarak yaptırımı vardır. Ayrıca arama kurtarmaya gelecek ekiplerin bütün masraflarını(helikopter ya da uçağın yakıt ve işletme masrafları dahil) karşılamayı kabul etmiş olursunuz. (pilot lisansı olmayanlar için)
Aslında bazı pilotlar bu modeli bazen gereksiz bulurlar. Bunun da öncelikli sebebi uçakta aynı işi yapan ve menzili daha yüksek olan ELT(Emergency Location Transmitter) adı verilen, manuel olarak açılacağı gibi belli bir şiddetin üzerindeki çarpışmalarda otomatik olarak da açılan bir cihaz olmasıdır. Ama denize yapılacak zorunlu iniş sonrası(uçak içindeki kurtarma botlarına bindikten sonra akıntılardan dolayı yer değiştirme) deniz gömülen uçaktaki ELT cihazının çalışmaması gibi durumlar gözardı edilemez. Ayrıca soğuk olan yerlerdeki ufak çaplı bir kaza ya da zorunlu iniş sonrası kendinizi soğuktan korumak amacıyla daha düşük irtifalara inmeniz ve uçaktan uzaklaşmanız gerekebilir. Bu da arama kurtarma ekiplerinin sizi bulma ihtimalini azaltır. Bu gibi durumlarda gerçekten çok kullanışlı olabilecek bir saat. Daha önce birkaç kere hayat kurtarmışlığı var. Benim hatırladığım olaylardan birisi Antarktika'da denizin orsına yapmak zorunda kaldıkları bir zorunlu iniş sonrası can kurtarma botundayken bu saatle hayatlarını kurtardılar.
Kısacası benim işlevsellik olarak alacağım tek Breitling saat kendisidir. Hayat şakaya gelmez Very Happy
Yani aslında Breitling markasının "Instruments for Professionals" sloganının asıl sebebi sadece saate ekleştirilmiş basit bir Flight Computer değil bence bizzat budur.
Saatin ELT cihazının çalışıp çalışmadığının kontrol edilmesi gerekir.(tekrar pilotlar ya da sivil olup arama kurtarmaların yakıt parasını hayatı karşılığında ödeyecekler için Very Happy ) Bunun için de saatin yanında verilen bir cihaza saat yapıştırılır. Saatin verdiği acil durum sinyali duyulur.