Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım

+25
orcunicen
bootsector
yemre
barett
besyolu66
ooomegaa
vervito
merih
cemele
aegean76
certus
mustafasuren
solestar
steppenwolf
cemosero
ticktock
Axiaziz
teng
Drao
peugeot206wrc
watcher
silver
egunns
dreren
deka
29 posters
Sayfaya git : 1, 2  Sonraki
YazarMesaj
deka

deka

Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Empty
MesajKonu: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedÇarş. 10 Şub. - 23:55

Bilindiği gibi forumun saatinin kayıtları dolmuş olduğundan kayıtlar kapanmıştır, ancak gerek peşinat ödeme aşamasında, gerekse ileriki aşamalarda sıkıntı yaşayan vazgeçen olması durumunda yedek listenin devreye girmesi gündeme gelecektir, bu nedenle yedek liste için talepleri bu başlıkda alırsak uygun olur.
Sanırım gund'un bir talebi vardı ilk kayda onunla başlayacak olursak.talep geldikçe buraya ekleme yaparız.

En son deka tarafından Cuma 12 Şub. - 3:50 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
dreren

dreren

MesajKonu: Geri: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedPerş. 11 Şub. - 6:33

merhabalar;ikinci de ben olmak isterim;iyi çalışmalar
egunns

egunns

MesajKonu: Geri: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedPerş. 11 Şub. - 7:59

3 üncü
zafer yılmaz
yusuf yılmaz
deka

deka

MesajKonu: Geri: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedPerş. 11 Şub. - 10:53

Yedek listeyi oluşturursak,
1-zafer yılmaz, 1 adet,
2-yusuf yılmaz, 1 adet,

En son deka tarafından Paz 14 Şub. - 5:23 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi
silver

silver

MesajKonu: Geri: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedPerş. 11 Şub. - 10:56

merhaba, gund arkadaşımızı listeden düşelim kendisi ana listeye dahil olmuştur Smile
deka

deka

MesajKonu: Geri: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedPerş. 11 Şub. - 11:02

ok. ok1
silver

silver

MesajKonu: Geri: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedPaz 14 Şub. - 2:26

dreren arkadaşımız listeye dahil olmuştur onuda düşebiliriz Smile
dreren

dreren

MesajKonu: Geri: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedPaz 14 Şub. - 5:22

ok Very Happy
deka

deka

MesajKonu: Geri: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedPaz 14 Şub. - 5:24

@dreren' e hayırlı olsun, liste güncellenmiştir. ok1
egunns

egunns

MesajKonu: Geri: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedPerş. 18 Şub. - 11:01

bu arkadaşlar yiyo beni banada banada diye, yokmu iptal
bu ne yahu millet forum saatinimi bekliyormuş bu ne talep Smile
şaka biryana maşallah, daha nice saatlere...

deka demiş ki:
Yedek listeyi oluşturursak,
1-zafer yılmaz, 1 adet,
2-yusuf yılmaz, 1 adet,
deka

deka

MesajKonu: Geri: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedPerş. 18 Şub. - 11:34

Yedeklere sıra gelme durumu sanırım peşinatların son ödeme gününde netleşir.
egunns

egunns

MesajKonu: Geri: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedCuma 19 Şub. - 12:02

1-zafer yılmaz, 1 adet
2-yusuf yılmaz, 1 adet
3-temel özdenizci, 1 adet
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedCuma 19 Şub. - 12:12

Yedeklere benden de bir tane var:
Henri Elias
http://www.turksaatforumu.com
deka

deka

MesajKonu: Geri: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedCuma 19 Şub. - 21:57

Bu durumda yedek listeyi buraya güncelleyelim,

1-yusuf yılmaz, 1 adet
2-temel özdenizci, 1 adet
3-Henri Elias, 1 adet
4-Yilmaz ozcan, 1 adet
5-Mehmet Ozcan, 1 adet

En son deka tarafından Paz 21 Şub. - 10:35 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedCuma 19 Şub. - 22:52

Benden iki yedek uye daha:
Yilmaz ozcan
Mehmet Ozcan
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedCuma 19 Şub. - 22:53

Yaw bu saatten artik cevremde bahsetmeye korkar oldum, kime bahsetsem hemen atliyor ben de isterim diye tutturuyor, olmaz diyince kusme numarasi yapiyor.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedCuma 19 Şub. - 22:58

verdiğin isimleri yukarıdaki listeye ekledim, sen yine anlat, anlat ki reklamı olsun, kimse bulamayınca da değeri artar. diable
deka

deka

MesajKonu: Geri: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedPaz 21 Şub. - 10:37

Asıl listede 1 kişilik yer açılması nedeniyle yedeklerden 1. sıradaki zafer yılmaz asıl listeye aktarılmıştır, hayırlı olsun.
peugeot206wrc

peugeot206wrc

MesajKonu: Geri: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedSalı 23 Şub. - 9:07

Arkadaşlar çok utanarak ve üzülerek söylemek zorundayım ki mali durumlardan dolayı ben saati alamıyorum :( o yüzden daha da geç olmadan yedeklerden bir arkadaşa 49/50 numaralı saat hakkımı devretmek istiyorum.
Kusura bakmayın...
silver

silver

MesajKonu: Geri: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedSalı 23 Şub. - 22:32

5 yedek üye ana listeye aktarıldı, ana liste şu an kapandı Smile
deka

deka

MesajKonu: Geri: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedÇarş. 24 Şub. - 2:32

Hayırlı olsun, o arkadaşlarıda bir şekilde haberdar edelim. ok1
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedPtsi 12 Nis. - 21:02

Beni yedek listeye yazarsanız memnun olurum.

Sevgiler...

Ata Orgun
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedPtsi 12 Nis. - 21:04

Obur post'a yazdigim gibi propmaticten bir tanesini size aktaralim derim.
Silver kardesim gerekeni yapacaktir.
Bu arada 70 € axi dastumuzun tuttugu hesaba aktarim yapmak gerekecek.
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedPtsi 12 Nis. - 21:53

watcher demiş ki:
Obur post'a yazdigim gibi propmaticten bir tanesini size aktaralim derim.
Silver kardesim gerekeni yapacaktir.
Bu arada 70 € axi dastumuzun tuttugu hesaba aktarim yapmak gerekecek.

Watcher ilginiz ve bilgi için öncelikle çok teşekkür ederim.

promaticten bir saat bana aktarmaı önerdiniz ama öğrenmek istediğim saat hangi kadran ve renkte olacak? Bunlardan seçme şansım var mı?

Bana biraz daha ayrıntı verirseniz memnun olurum.
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedPtsi 12 Nis. - 22:25

Secme sansiniz yok...
Cunku
Hepsinden alacaksiniz, yani tum saatler tek renkte montaj olacak ama yaninda yedek olarak diger renklerden de verilecek, boylece isterseniz bir saatci size kadrani bir diger rengiyle degistirme yapabilir.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedPtsi 12 Nis. - 22:35

Kadranlarda iki alternatif vardı değilmi ?
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedSalı 13 Nis. - 9:41

watcher demiş ki:
Secme sansiniz yok...
Cunku
Hepsinden alacaksiniz, yani tum saatler tek renkte montaj olacak ama yaninda yedek olarak diger renklerden de verilecek, boylece isterseniz bir saatci size kadrani bir diger rengiyle degistirme yapabilir.

Tamam ben bu saatten almak istiyorum. Axi ile mi bağlantıya geçeyim. Bana yardımc olursanız memnun olurum.
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedÇarş. 14 Nis. - 8:44

Forum saati için axiaziz@yahoo.com'a mail attım ama bana geri dönen olmadı.

Watcher nasıl yapacağız bu işi...
Axiaziz

Axiaziz

MesajKonu: Geri: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedÇarş. 14 Nis. - 8:53

Drao demiş ki:

Pardon benim hatam, hemen cevap yazmadım. Şöyle ki, liste net olarak değişmeden benim her hangi bir şey yapmam, hem şık olmaz hem de benim işime gelmez açıkçası.
Listemiz değiştirilip, netleşsin. Benim işler kolay.

En son Axiaziz tarafından Çarş. 14 Nis. - 9:06 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedÇarş. 14 Nis. - 8:57

Axiaziz demiş ki:
Drao demiş ki:

Pardon benim hatam, ilgileniyorum.
Şu forum takibinde zorlanma mevzu yüzünden bu başlığa dikkat etmemişim dün, yoksa dün yazardım.

Olur böyle şeyler. Aman dert etme. Çok acelesi yok ama bilgileri en kısa zamanda bekliyorum.
İlgin için şimiden teşekkürler...
Axiaziz

Axiaziz

MesajKonu: Geri: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedÇarş. 14 Nis. - 9:10

Aşağıdaki linkte (Hem Euro, hem TL hesap bilgileri dahil) tüm bilgiler var... Dediğim gibi listemiz değiştirilsin önce. Gene soracağınız bir şey olursa her zaman...

http://www.turksaatforumu.com/forumun-saati-forumda-saat-yaratalm-f17/forumun-saati-odeme-koullar-t979.htm
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedÇarş. 14 Nis. - 9:17

Axiaziz demiş ki:
Aşağıdaki linkte (Hem Euro, hem TL hesap bilgileri dahil) tüm bilgiler var... Dediğim gibi listemiz değiştirilsin önce. Gene soracağınız bir şey olursa her zaman...

http://www.turksaatforumu.com/forumun-saati-forumda-saat-yaratalm-f17/forumun-saati-odeme-koullar-t979.htm

Listeyi takip edeceğim. Durum netleşirse o zaman ödeme için sizden yardım isteyeceğim.
Tekrar teşekkürler...
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedÇarş. 14 Nis. - 20:53

Listeyi ben degistirebilirim.
Siz propmatic'e yazilmis saatlerden bir tanesinin numarasini secip buraya yazin ya ben listeye ekleyeyim ya da silver arkadasimiza bir pm atin o degistirsin.
Drao

Drao

MesajKonu: Geri: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedPerş. 15 Nis. - 0:48

watcher demiş ki:
Listeyi ben degistirebilirim.
Siz propmatic'e yazilmis saatlerden bir tanesinin numarasini secip buraya yazin ya ben listeye ekleyeyim ya da silver arkadasimiza bir pm atin o degistirsin.

watcher listenin olduğu sayfayada da yazdım ama burayada yazıyorum.

44 numaralı saati bana yazabilirsiniz.

Listeyi değiştirirseniz hemen axi ile diğer işlemi halledeceğim.
ticktock

ticktock

MesajKonu: Geri: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedÇarş. 21 Nis. - 10:25

silver beni de yedek listeye eklersen cok sevinirim.
kolay gelsin tesekkurler.
cemosero

cemosero

MesajKonu: Geri: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedCuma 14 Mayıs - 1:35

..

En son cemosero tarafından Çarş. 26 Mayıs - 15:19 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
steppenwolf

steppenwolf

MesajKonu: Geri: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedCuma 14 Mayıs - 5:07

Benide lütfen yedek listesine yazın. vieux
Sonradan gelenler için biraz karışık bu olay, bir yere saatin en son şekli ve makinesi hakında bilgi verirseniz sevinirim.
Saatin makinesi resimlerde belirtilenle ahlakası yok,dogru mu ? İnçe ayar sistemi yokmuş,taşlarda vidalanmamış,balans baskı gravürü de yoktur kim bilir,yani anlamadım şimdi. :scratch:Vidaları da kendimiz mavileştiriz artık Very Happy
Eger Unitas plate'e sadece bir 3/4 baskı takılmışa , istemem aslında. Rolling Eyes
solestar

MesajKonu: Geri: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedPaz 23 Mayıs - 3:29

Arkadaşlar, önümde beni bekleyen çok fazla harcama olduğu için kapora harici kalan miktarı ödemekte oldukça zorlanacağım, onun için benim yerime isteyen varsa yedek listeden bir arkadaşı yazmanızı rica ediyorum. Yalnız; yedek listeye yazılacak kişiye 18 numara önceliğinin sayın "mustafasuren" hocama ait olduğunu da ifade etmek isterim.
Teşekkürler.
mustafasuren

mustafasuren

MesajKonu: Geri: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedPaz 23 Mayıs - 9:17

solestar demiş ki:
Arkadaşlar, önümde beni bekleyen çok fazla harcama olduğu için kapora harici kalan miktarı ödemekte oldukça zorlanacağım, onun için benim yerime isteyen varsa yedek listeden bir arkadaşı yazmanızı rica ediyorum. Yalnız; yedek listeye yazılacak kişiye 18 numara önceliğinin sayın "mustafasuren" hocama ait olduğunu da ifade etmek isterim.
Teşekkürler.
değerli solestar ben 6 ve arkadaşım için sanırım 26 numaraları aldım . teşekkür ederim .
egunns

egunns

MesajKonu: Geri: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedSalı 8 Haz. - 21:09

burayada yazıyım!; solestarın saatine talibim
solestar

MesajKonu: Geri: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedÇarş. 9 Haz. - 2:07

@egunns
Hayırlı uğurlu olsun üstadım, güzel günlerde kullanın inşallah. ok1
Axiaziz

Axiaziz

MesajKonu: Geri: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedÇarş. 9 Haz. - 8:23

egunns demiş ki:
burayada yazıyım!; solestarın saatine talibim

Arkadaşlar @egunns, @solestar , sakın bana para göndermeyin beyler Very Happy
Yoksa ben bir kişiden alıp, öbür kişiye göndermek falan gibi ilginç atraksiyonlara giriyorum, hiç gerek yok. (Yaptım oradan biliyorum Smile )
Kendi aranızda kapora kısmını halledin, ben gereken bilgi değişikliğini yaparım, gönderilecek kalan kısmı tüm herkes gibi, ödeme başlığındaki gibi @egunns bana gönderir.

Ok ?
egunns

egunns

MesajKonu: Geri: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedÇarş. 9 Haz. - 8:43

ok, bende aynı şekilde sana bilgi vericektim; kaporayı selestara kalan kısmı sana göndericem ok1
solestar

MesajKonu: Geri: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedÇarş. 9 Haz. - 9:20

@Axi, @egunns ok1
teng

teng

MesajKonu: Geri: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedCuma 11 Haz. - 22:47

8 numaralı saat boşa çıkmıştır, ilgilenenlere duyurulur.
Axiaziz

Axiaziz

MesajKonu: Geri: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedCuma 11 Haz. - 23:05

teng demiş ki:
8 numaralı saat boşa çıkmıştır, ilgilenenlere duyurulur.

scratch
teng

teng

MesajKonu: Geri: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedCuma 11 Haz. - 23:18

Axiaziz,
Bileğim ince 43 mm saat takamıyorum, kasanın 42 mm olacağı söylenince devam ettim yoksa ya çıkacak ya da hakkımı devredecektim. Bugün tesadüf öğrendimki kasa 43 mm imiş. 43 mm isteyenlere hayırlı uğurlu olsun.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedC.tesi 12 Haz. - 0:30

Yapma dostum, bu saate emeği geçen ve çok beğenenlerden birisi de sendin, "1mm." le birşey olmaz, en azından manevi değeri var, keşke senin dediğin ölçülerde olsaydı, ama sanırım kalitedende ödün vermemek adına şartlar gereği böyle olmuştur.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedC.tesi 12 Haz. - 7:44

Sen 44 mm den aşağı saat kullanmadığın için 1 mm den bir şey olmaz diyebiliyorsun, ama kimse kimsenin halinden anlamıyor.
Kapris veya naz yapmıyorum. benim saat çapım 41 hadi geniş bezel vs olursa 42 ancak ama 43 tekerlek gibi duruyor.
(41-42 diye konuştuğumuz saat çapı bir gecede 43 olunca Ertay ile ben başında vazgeçmiştik, ama çok heves ve emek sarfedildi müsait olunca çıkalım demiş idik, ancak daha sonra 42 oluyor denince ben kaldım, Ertay nerede bilmiyorum, ama bunu okursa doğrulayacaktır.)
deka

deka

MesajKonu: Geri: Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım   Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım Icon_minipostedC.tesi 12 Haz. - 9:58

Evet ertay bu aralar gözükmüyor, sahi nerede?, birde 44mm. den aşağı saat konusuna katılmıyorum, bilek kalınlıklarımız aynı gibi, benimde standardım 42mm. diyebilirim, ama 40-41 hatta 39 mm. saatlerimde var ve gayet zevkle takıyorum, 44mm. 1 tane saatim var, oda sanki büyük gibi geliyor ama takıyorum.Başlarda her ne kadar 42-43 mm. desemde bence farketmediği için hepsine ok. diyeceğimi söylemiştim, keşke dediğin gibi 42 ye 22 olsa bende daha çok memnun olurdum,bilemiyorum bu zamandan sonra teslimat süresini uzatarak dönüş olur mu?, ama olmasa da dediğim gibi bence farketmez, önemli olan belli bir kalitenin yakalanması diye düşünüyorum, ancak benim düşündüğümden öte tüm arkadaşların gönlüne göre olması benim için daha önemli bunun bilinmesini isterim.

Forumun saatine yedek üye kaydını burada yapalım
1 sayfadaki 2 sayfasıSayfaya git : 1, 2  Sonraki
 Similar topics
-
» Forumun saatine kutu
» Forumun saatine makine seçelim
» Forumun Saatine Kutu alacaklar
» Forumun saati icin kayıtları buradan yapalım (kontenjan dolmuştur)
» RUMİ çelik kasa için yedek liste