Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Orient Mako XL inceleme

+13
yusufduz
vervito
teng
egunns
recklesstr
krytime
Exern
Akif
christiano
deka
bao.bao
BR-02
MuhammetTüfekçi
17 posters
YazarMesaj
MuhammetTüfekçi

Orient Mako XL inceleme Empty
MesajKonu: Orient Mako XL inceleme   Orient Mako XL inceleme Icon_minipostedC.tesi 21 Ocak - 22:26

Orient Mako XL inceleme 4930682764_0a05f1a7e4_z
http://www.orient-watch.com/products/category/item/?category_id=38
Yeni aldığım Mako XL(FEM7500) modelini sizlere tanıtmaya çalışacağım.Renk olarak her kıyafetle ve kayış ile uyum içerisinde olacağını düşündüğüm için siyah tercih ettim.Tercihimde ne kadar haklı olduğumu bugün birkez daha anladım.Her türlü kıyafet ile uyum içinde oluyor.Alanlar bunuda göz önünde bulundursun zira Lacivert renk olanı uyum problemlerine yol açabilir.Siyah Mako XL sanki takım elbise ile bile uyum içinde duracakmış gibi görünüyor.
Kutu açılışı:
Aldığımda sadece karton kutu ile saati bana verdiklerini sandım fakat durum pekte öyle değilmiş.Karton kutunun içinden Deri ve çelik karışımı şık bir kutu bizi karşılıyor.Yanındada garanti belgesi ve kullanım kılavuzu mevcut.
Orient Mako XL inceleme C36020120121121834
Orient Mako XL inceleme C36020120121122244
Orient Mako XL inceleme C36020120121122305
Orient Mako XL inceleme C36020120121122334
Kadran:
Kadrandaki tarih ve diğer öğeler gayet okunabilir durumda.Özellikle Mako XL’ın büyük olması kadranın okunabilirliğine çok büyük bir artı sağlamış.Rahat bir şekilde her türlü koşulda okuyabiliyorsunuz.Özellikle takvimin okunabilirliği çok iyi.Benim saatimin rengi siyah olduğu için ışıklı ortamlarda luminovalar beyaz duruyor.Siyah üzerinde beyaz çok belirgin oluyor haliyle.Bununda okunabilirliğe çok büyük bir katkısı olmuş.Luminovaların gece performansı çok başarılı gerçekten.Fakat Mako kadar mükemmel değil.Mako’nun luminovası sanki daha parlak.Döner bezel ilk başta pek işe yaramaz diye düşündüm fakat çok fazla kullanım alanı olduğunu fark ettim.Gayet hoşuma giden bir özellik oldu açıkçası.Fakat bu döner bezelin tek taraflı dönmesi büyük bir dezavantaj olmuş.Ayarlarken sıkıntı yaratıyor.
Malzeme:
Malzeme konusunda yapabildiğim yorumları yapacağım.Zira malzeme kalitesi zamanla belli olacak.Uzun süre kullanmadığım için sizi pek yanıltmak istemiyorum açıkçası.Malzeme olarak kayışta ve saatte 316L çelik kullanılmış.
Eğer saat çelik türlerini şu şekilde sıralarsak;
Çiziğe dayanıklılık :440>316>940
Korozyona dayanıklılık:940>316>440
316L hem çiziğe hemde korozyona dayanıklı sayılır kısacası tam ortada.Zaten çoğu saat türünde bu çeliğe yer verilir.En çok kullanılan çelik türü olduğunu biliyorum.
(Detaylı bilgi: http://www.turksaatforumu.com/t1318-saatlerdeki-celik-turleri )

Cam olarak ise Mineral cam tercih edilmiş.Bu cam çiziklere karşı safir cam kadar dayanıklı olmasada kırılmaya karşı safir camdan çok daha mukavemetli.Safir cam kadar çiziklere dayanıklı olmasada hemen çizilecek bir cam türü değil.
Boyut ve Ağırlık:
Mako XL 44.5mm çap’a sahip.Benim bileğim 19cm ve gayet güzel oturdu.Kayıştan bir bakla çıkarttırdım sadece.Boyut olarak harika olduğunu söyleyebilirim,ben daha büyük bir saat bekliyordum fakat aldığımda koluma tam oturduğunu gördüm ve saati almadan önceki şüphelerim yok oldu.(“Büyük gelir mi?” Diye düşünüyordum) Tabi ki bu saati büyük bulanlar “Mako” modeline bakabilir.Bileğiniz ufaksa daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.Boyutu gidip incelemenizde yarar var.Ağırlık kısmına baktığımızda ise ilk başta bana gerçekten ağır geldi.Fakat daha sonra alıştım.Yine de saat ağır gelirse çelik kordonu çıkartıp deri kayış ile değiştirmeniz,saatin ağırlığını hatrı sayılır derecede azaltacaktır.Fakat kayış benim çok hoşuma gitti ve dayanıklı gibi geldi.Bu yüzden ben kayışı değiştirmedim.İnsan 1 gün kullanınca alışıyor zaten.
Çelik kordon:
Kordon kısmında ise daha önce saatin kasasında karşılaştığımız 316L çelik ile karşı karşıyayız.Bu çeliğin dayanıklı olduğunu daha önce belirtmiştim.Saati almadan önce kordonunu deri kayış ile değiştirecektim.Fakat saatin çelik kordonunu çok beğendim ve çelik kordonun deri kayıştan daha dayanıklı olduğunu bildiğim için değiştirmekten vazgeçtim.Çelik kordon gayet şık duruyor.Ayrıca çok kaliteli ve dayanıklı.
Mekanizma:
Mako XL’ta mekanizma olarak “Orient 46943” tercih edilmiş.Bu mekanizmasının sapması çok düşük.Ben saatimi alırken;Saati aldığım saatçi sapmasını ölçtü ve yaklaşık olarak +0,03 çıktı.Sapma yok denecek kadar az.Tabi zamanla bu sapma miktarı değişebilir,sonuçta sürekli aynı konumda kalmıyor.Fakat hoşuma gitmeyen bir özellik ise tepeyi çektiğimde durmayan saniye kolu oldu.Saatimi dijital bir saatle senkronize edip günlük sapmasını ölçecektim fakat tepeyi çektiğimde saniye kolunun durmadığını fark ettim.Bu gerçekten çok kötü oldu.Genel kullanımı pek etkilemesede “Keşke olsaydı” dediğim özelliklerinden biride bu saniye kolunun durması.Mekanizmanın sağlamlık kısmına geçersek pek yorum yapamayacağım.Dediğim gibi alalı 2 gün oldu.Pek tecrübem yok ve saatin iç mekanizmasını görmedim.Bu noktada ustalarımıza danışmanız iyi olacaktır.Bir diğer dikkatimi çeken nokta orient’in 1000 liralık saatindede 250 liralık saatindede aynı mekanizmayı kullanması oldu.Orient çoğu saatinde aynı mekanizmayı kullanmış.
Orient Mako XL inceleme Orient_46943
Saatte hoşuma giden ve gitmeyen noktalar;
+Okunabilir kadran
+Sağlam kayış ve kasa
+Parlak luminovalar
+Döner bezel
+Vidalı tepe(Saatin su geçirmezliğine ve dayanıklılığına çok büyük katkıda bulunmuş)
(Saatin genel olarak her yeri hoşuma gitti aslında beret )
(-) Tepeyi çektiğimizde saniye kolunun durmaması.
(-)Saatin ağır olması rahatsızlık verebilir.
(-)Döner bezelin tek yönlü olması
Orient Mako XL inceleme C36020120121123048
Orient Mako XL inceleme C36020120121123213
İnternette bulduğum videolar;

Bu benim ilk incelememdi.Hatalarım elbette vardır.Okuyan ustalar,hatalarımı söylerse sevinirim Very Happy

En son MuhammetTüfekçi tarafından C.tesi 21 Ocak - 22:43 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
BR-02

BR-02

MesajKonu: Geri: Orient Mako XL inceleme   Orient Mako XL inceleme Icon_minipostedC.tesi 21 Ocak - 22:40

Sayin MuhammetTüfekci, kullanici olarak cokgüzel ve basarili ir inceleme olmus, bence hic bir hata yok.

Hayirli güzel kullanimlar dilerim. Orientin sevdigim modellerinden biridir.

Paylasiminiz icin ayriten tesekkür ederim.
bao.bao

bao.bao

MesajKonu: Geri: Orient Mako XL inceleme   Orient Mako XL inceleme Icon_minipostedC.tesi 21 Ocak - 23:21

İnceleme güzel, saat güzel. Bize de güzel günlerde kullanın demek düşer.
deka

deka

MesajKonu: Geri: Orient Mako XL inceleme   Orient Mako XL inceleme Icon_minipostedC.tesi 21 Ocak - 23:25

Hayırlı olsun, güzel, sıcak samimi bir inceleme olmuş,teşekkürler, bezelin tek yönlü dönmesi çoğu saatde aynıdır, hatta diverlerde özellikle bu şekilde yapılmıştır, tüplü dalışlarda süre önemli olduğu için bezelin bir anlamda sabit durması için tek yönlü yapılmıştır diye biliyorum, saate deri kayış takılması konusunda ise, mümkün, ancak fotolara dikkatli bakınca pimin lugun uç tarafına yakınmış izlenimi doğuyor, bu da bende deri kayış takıldığında kayışla saatin ana gövdesi arasında boşluk olacakmış gibi bir his doğurdu, olmazsa bir deneme yapıp eğer ideal olursa metal kordonu çizilmeden saklamak içinde uygun olur kanaatindeyim.
christiano

MesajKonu: Geri: Orient Mako XL inceleme   Orient Mako XL inceleme Icon_minipostedC.tesi 21 Ocak - 23:28

Hayırlı olsun,güzel günlerde kullanın inşallah.
Akif

Akif

MesajKonu: Geri: Orient Mako XL inceleme   Orient Mako XL inceleme Icon_minipostedC.tesi 21 Ocak - 23:28

İyi günlerde kullanın. İnceleme için de elinize sağlık.
MuhammetTüfekçi

MesajKonu: Geri: Orient Mako XL inceleme   Orient Mako XL inceleme Icon_minipostedC.tesi 21 Ocak - 23:55

Teşekkürler study
@deka
Çelik kordon gayet hoşuma gitti.Pek değiştirmeyi düşünmüyorum Smile Umarım zamanla çok deforme olmaz.
MuhammetTüfekçi

MesajKonu: Geri: Orient Mako XL inceleme   Orient Mako XL inceleme Icon_minipostedPaz 22 Ocak - 0:03

Bu arada fotoğrafları cep telefonu ile çektim Smile Eğer fotoğraflar çok kötü derseniz fotoğraf makinesi bulup yenilemeye çalışayım? Question
Exern

Exern

MesajKonu: Geri: Orient Mako XL inceleme   Orient Mako XL inceleme Icon_minipostedPaz 22 Ocak - 0:04

Hayirli olsun. Gule gule kullanin. Uygun fiyatli japon otomatiklerinde saniye durdurma (hack) ile tepeden kurulma (wind) malesef yok. Bazi mekanizmalarda saati geriye ayarlamak saniye kolunu durdursada carklara zarar vereceginden onerilmez. Size tavsiyem saat durdugunda saniye kolu nerede kalmissa dijital saatinizin saniyesi oraya geldiginde otomatik saatinizi hizlica yatay pozisyonda saga sola cevirip balansin kisa sureligine donmesini saglamak. Saniye kolunun hareket ettigini dogruladiktan hemen sonra saati bu sefer rotor tam tur atacak sekilde sallamaniz. 1 dk lik sallama yaklasik 10 saatlik guc rezervi saglar. Geri kalanida kolunuzdayken depolanir. Bir kac seferden sonra ustalasip saniyesini tam tutturmak isten bile degil Smile
deka

deka

MesajKonu: Geri: Orient Mako XL inceleme   Orient Mako XL inceleme Icon_minipostedPaz 22 Ocak - 0:16

MuhammetTüfekçi demiş ki:
Teşekkürler study
@deka
Çelik kordon gayet hoşuma gitti.Pek değiştirmeyi düşünmüyorum Smile Umarım zamanla çok deforme olmaz.
Deforme olmaz, en fazla kullanıma bağlı olarak kılcal çizikler oluşup kısmen matlaşabilir, o da rodajla giderlir. ok1
krytime

krytime

MesajKonu: Geri: Orient Mako XL inceleme   Orient Mako XL inceleme Icon_minipostedPaz 22 Ocak - 1:37

Güle güle kullanın, çok güzel bir saat. İnceleme için de teşekkürler.
recklesstr

recklesstr

MesajKonu: Geri: Orient Mako XL inceleme   Orient Mako XL inceleme Icon_minipostedPaz 22 Ocak - 7:44

Detaylı ve güzel bir inceleme olmuş. Elinize sağlık.. İyi günlerde kullanın saatinizi..
egunns

egunns

MesajKonu: Geri: Orient Mako XL inceleme   Orient Mako XL inceleme Icon_minipostedPaz 22 Ocak - 9:02

heyecanınızı paylaştığınız için teşekkür ederiz
inceleme ve saat süper ok1
MuhammetTüfekçi

MesajKonu: Geri: Orient Mako XL inceleme   Orient Mako XL inceleme Icon_minipostedPaz 22 Ocak - 10:31

Exern demiş ki:
Hayirli olsun. Gule gule kullanin. Uygun fiyatli japon otomatiklerinde saniye durdurma (hack) ile tepeden kurulma (wind) malesef yok. Bazi mekanizmalarda saati geriye ayarlamak saniye kolunu durdursada carklara zarar vereceginden onerilmez. Size tavsiyem saat durdugunda saniye kolu nerede kalmissa dijital saatinizin saniyesi oraya geldiginde otomatik saatinizi hizlica yatay pozisyonda saga sola cevirip balansin kisa sureligine donmesini saglamak. Saniye kolunun hareket ettigini dogruladiktan hemen sonra saati bu sefer rotor tam tur atacak sekilde sallamaniz. 1 dk lik sallama yaklasik 10 saatlik guc rezervi saglar. Geri kalanida kolunuzdayken depolanir. Bir kac seferden sonra ustalasip saniyesini tam tutturmak isten bile degil Smile
40 saat beklemek çok zoruma gider Very Happy Bide tutturamazsak agliyor

Önemli değil arkadaşlar.Umarım daha çok saate sahip olurumda incelemesi nasip olur diable
teng

teng

MesajKonu: Geri: Orient Mako XL inceleme   Orient Mako XL inceleme Icon_minipostedPaz 22 Ocak - 12:10

Exern demiş ki:

Bende ona yakın bir yöntem uyguluyorum. Kurulabilen saatlerde biraz kuruyorum sonra saniyesi zamanı tam göstermeye 1 saniye kala sallıyorum. 0 hata ile veya +- 1 saniye hata çalışmaya başlıyor.
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Orient Mako XL inceleme   Orient Mako XL inceleme Icon_minipostedPaz 22 Ocak - 14:01

inceleme için teşekkürler.. güle güle kullanın
Exern

Exern

MesajKonu: Geri: Orient Mako XL inceleme   Orient Mako XL inceleme Icon_minipostedPaz 22 Ocak - 18:35

teng demiş ki:
Exern demiş ki:

Bende ona yakın bir yöntem uyguluyorum. Kurulabilen saatlerde biraz kuruyorum sonra saniyesi zamanı tam göstermeye 1 saniye kala sallıyorum. 0 hata ile veya +- 1 saniye hata çalışmaya başlıyor.

Anlasilan japonlar bize turlu numaralarla kendi eksikliklerini telafi ettiriyorlar. Alt tarafi tepe carki ile balans arasina bir tel konacak. Yok illa yuzlerce dolar bayilip sozde ust duzey hack & wind ozellikli saatlerini alacaksin. Ama unuttuklari bir sey var o da cogu saatseveri sirf bu yuzden isvicrelilere kaptirdiklari.
yusufduz

yusufduz

MesajKonu: Geri: Orient Mako XL inceleme   Orient Mako XL inceleme Icon_minipostedPaz 22 Ocak - 20:58

İnceleme için elinize sağlık,gayet güzel olmuş.
Saatiniz hayırlı olsun,güle güle kullanın.
MuhammetTüfekçi

MesajKonu: Geri: Orient Mako XL inceleme   Orient Mako XL inceleme Icon_minipostedPaz 22 Ocak - 22:57

Bugün takvimi ayarlayayım derken tepeyi geri çevirdim ve biraz zorladım.Çıt diye ses geldi.Bişey olmuş mudur? agliyor

Şu saniyeyi eşitlemek istiyorum fakat saatin durması için 40 saat beklemek zorunda mıyım? Very Happy
burbank

burbank

MesajKonu: Geri: Orient Mako XL inceleme   Orient Mako XL inceleme Icon_minipostedPtsi 23 Ocak - 9:49

İnceleme için elinize sağlık, çok güzel olmuş.

Orient mekanizmalarının en belirgin özelliklerinden birisi sapma oranlarının düşüklüğü. En standart 46943 mekanizması bile oldukça düşük sapma oranlarına sahip. Sertifikasız COSC mekanizmaları var bir nevi. ok1

Not: 21:00 - 04:00 arası tarih değişimi yapmayın.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Orient Mako XL inceleme   Orient Mako XL inceleme Icon_minipostedPtsi 23 Ocak - 10:40

Exern demiş ki:
teng demiş ki:
Exern demiş ki:

Anlasilan japonlar bize turlu numaralarla kendi eksikliklerini telafi ettiriyorlar. Alt tarafi tepe carki ile balans arasina bir tel konacak. Yok illa yuzlerce dolar bayilip sozde ust duzey hack & wind ozellikli saatlerini alacaksin. Ama unuttuklari bir sey var o da cogu saatseveri sirf bu yuzden isvicrelilere kaptirdiklari.

Bu ilaveyi herhalde çoktan yaparlardı ama belki de sanıldığı gibi kolay değildir. Ya da mekanizmanın yapısını toptan değiştiriyordur ?
Ama şu da var ki Japon saatlerinin bu kadar başarılı olduğu yayıldıkça da birçok saatsever de Japon saati kullanmaya başladı. Ben kendi adıma otomatik saat tavsiyesi isteyene artık Japon saati öneriyorum.
Magneto

Magneto

MesajKonu: Geri: Orient Mako XL inceleme   Orient Mako XL inceleme Icon_minipostedPerş. 26 Ocak - 1:27

güzel günlerde kullan... hayırlı olsun

yalnız senin eksi olarak gördüğün bezel olayı ,aslında eksi değildir
Zira bezel çift yöne dönüyor olsaydı , Dalan(dalgıç) insanlar yanlışlıkla dokunup bezeli sağa döndürebilirler buda onların suda ne kadar süre ile kaldıkları hakkında yanlış bilgi verir.
Yani bezelin tek yöne dönmesi (+) dır , (-) değil Smile
deka

deka

MesajKonu: Geri: Orient Mako XL inceleme   Orient Mako XL inceleme Icon_minipostedPerş. 26 Ocak - 1:52

Bu tür bezellerde (renkli,siyahmavi vs.) zamanla kullanıma bağlı olarak çizilme, çıkma gibi durumlar oluşabiliyor mu?
MuhammetTüfekçi

MesajKonu: Geri: Orient Mako XL inceleme   Orient Mako XL inceleme Icon_minipostedCuma 3 Şub. - 1:04

deka demiş ki:
Bu tür bezellerde (renkli,siyahmavi vs.) zamanla kullanıma bağlı olarak çizilme, çıkma gibi durumlar oluşabiliyor mu?
Oluşmaz sanırım.Çok sağlam duruyor zira.

Bu saatin rötoru dönerken içinden vız vız sesler geliyor.Normal midir bu?(elimle hızlıca salladığımda,sesin şiddeti çok yüksek olmamak kaydıyla kulağıma dayayınca duyabiliyorum)
ofis

ofis

MesajKonu: Geri: Orient Mako XL inceleme   Orient Mako XL inceleme Icon_minipostedCuma 3 Şub. - 1:19

orientlerin özelliği diyelim bu rotor sesine.ama vız vız kısmına birşey diyemem tam sesin açıklamasını yapmak zor.bazen kolda bile hissedilebilen hareket olabiliyor.
MuhammetTüfekçi

MesajKonu: Geri: Orient Mako XL inceleme   Orient Mako XL inceleme Icon_minipostedCuma 3 Şub. - 2:14

Problem yok gibi görünüyor.Hissedilmesi hoşuma gitmiyor değil Smile
deka

deka

MesajKonu: Geri: Orient Mako XL inceleme   Orient Mako XL inceleme Icon_minipostedCuma 3 Şub. - 2:51

Normaldir.
MuhammetTüfekçi

MesajKonu: Geri: Orient Mako XL inceleme   Orient Mako XL inceleme Icon_minipostedCuma 3 Şub. - 5:52

Peki,teşekkürler.Sanki Rötor bir yere sürtüyormuş gibi ses geliyor o yüzden sordum.Gerçi sürtse rahat dönemez,saat kurulmaz ve bunun sonucundada saat dururdu sanırım.
BR-02

BR-02

MesajKonu: Geri: Orient Mako XL inceleme   Orient Mako XL inceleme Icon_minipostedCuma 3 Şub. - 11:08

vizir vizir veya cir cir diye ses cikarmasi gayet normal rotorun her hareketinde yanlardan iki disli kurma kolu, tulumbayi kurdugu icin bu ses cikmaktadir.

Saniye durdurma mevzusuna gelince, orient saniye durdurma operasyonu isimli mesaja bakabilirsiniz.

En son BR-02 tarafından Cuma 3 Şub. - 11:34 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Magneto

Magneto

MesajKonu: Geri: Orient Mako XL inceleme   Orient Mako XL inceleme Icon_minipostedCuma 3 Şub. - 11:31

MuhammetTüfekçi demiş ki:
Peki,teşekkürler.Sanki Rötor bir yere sürtüyormuş gibi ses geliyor o yüzden sordum.Gerçi sürtse rahat dönemez,saat kurulmaz ve bunun sonucundada saat dururdu sanırım.

ne kadar da pinpiriklisin yahu . mis gibi ses işte ,dinle dur okkiii
Exern

Exern

MesajKonu: Geri: Orient Mako XL inceleme   Orient Mako XL inceleme Icon_minipostedCuma 3 Şub. - 21:21

Orientlerin rotorunun cikardigi sesten ne olur ki? Ya Eta 7750 nin kurma yapmadigi yonde firildak gibi donerken cikardigi sese ne demeli?
M.Ali Sade

M.Ali Sade

MesajKonu: Geri: Orient Mako XL inceleme   Orient Mako XL inceleme Icon_minipostedC.tesi 4 Şub. - 7:48

Mekanik saatlerin hepsinde,ister kurmalı isterse de otomatik olsun saniye durdurulabilir.

Kurma kolunu takvimi değil de saati ayarlayacak şekilde çekin.Saati geriye alacak şekilde kurma kolunun boşluğunu alarak tuttuğunuzda saatin durduğunu göreceksiniz.Saniye ibresi 12 üzerindeyken bu hareketi yaparsanız ve de güvendiğiniz saate göre kurma kolunu bırakarak saati çalıştırırsanız sapmanın ne kadar olduğunu görürsünüz.

Bunun için İsviçre saatlerine çuvalla para vermeye gerek yok.Rus saatleri de aynı usulle durabilir.

Yukarıdaki BR-02 arkadaşımın verdiği videoda da bu hareket net bir şekilde görülüyor.

Otomatik bir saate elle kurma özelliği eklemek de aslında yaptığı mala güvenmemekten başka bir şey değil bence.O zaman saat zaten otomatik olmaz ki.

Orient Mako XL inceleme
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Orient Mako/Dolphin/Mako XL Fosfor (Luminova) Karşılaştırması
» Orient Elite vs. Orient Mako
» Orient Mako
» Orient Mako
» Orient Ray ( Yeni Mako )