Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !!

+13
Valjoux
okyanus57
deka
frown
BR-02
brkgler
borahan
asymptote
tmr5555
movement34
barett
watcher
Çakır
17 posters
Sayfaya git : Önceki  1, 2
YazarMesaj
deka

deka

İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! - Sayfa 2 Empty
MesajKonu: Geri: İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !!   İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 5 Şub. - 4:42

Süpersiniz, her şey hayal etmekle başlar, sonuç güzel olacak.ok1
borahan
Admin
borahan

İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! - Sayfa 2 Empty
MesajKonu: Geri: İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !!   İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 5 Şub. - 4:50

burada saatçilik ile ilgili birçok kitabın ismi yer alıyor. ek olarak eposta adresinize google doc uzerınden watcmaking kitabını paylaştım Smile
http://www.boraeresici.com
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !!   İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 5 Şub. - 4:57

Aman ya dostlar, bu forumu ve icerigini bir sekilde koruyalim, cunku gelecektekiler saat dunyasina girmis bir turkiyedeki gencler bunlari macera romani gibi okusun.
Vallahi bu gidisle biseyler olacak.
Her sey once hayallerde basliyor...
http://www.turksaatforumu.com
Çakır

MesajKonu: Geri: İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !!   İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 5 Şub. - 5:22

borahan demiş ki:
burada saatçilik ile ilgili birçok kitabın ismi yer alıyor. ek olarak eposta adresinize google doc uzerınden watcmaking kitabını paylaştım Smile

BORAHAN ÇOK TEŞEKKÜRLER BU ÇOK İŞE YARICAK DALDIM SAATLERDİR OKUYOM.... study study study study study study study study okkiii okkiii okkiii
Çakır

MesajKonu: Geri: İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !!   İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 5 Şub. - 5:35

BR-02 demiş ki:
"Binanin ana girisine konulan 40 metrekarelik büyültülmüs hezarfen saati, yerli ve yabanci basinin ilgi ve odak noktasi haline geliyor, özel mermerden ve sir gibi saklanan özel bir maddeden üretilmis kadranin ve indekslerin zarar görebilme ihtimali ile Sayin Watcher fazla flas patlatilmamasi icin fotografcilari narin bir dille uyariyor." sampanya

Cok samimi bir sohbet icersinde olan Watcher, Obama ve Di Rupo`nun bu durumlari, Erdogan`in gözünden kacmiyor.

Al Maktoum, Ilk Limitli modelin 001 nosu icin israrini yineliyor, paranin rol oynamadiginida ifadelerinde belirtiyor......

Ahhh ahhhhh...........

Mete Abi sen depo sorumlusu ol binlerce saat senin.. monstre monstre

Fatih makinelerin operatörlerin Şefi makine dizaynı teknoloji müdürümüz monstre monstre

bende bakımcılıga devam.. monstre monstre monstre
okyanus57

MesajKonu: Geri: İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !!   İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 5 Şub. - 9:20

Bende Torna-tesviye öğretmeniyim.Ama 10 yıldır idarecilik yaptığım için atelyeden uzaklaştım.Çakır ve baretin gönderilerini okumak bana ayrı bir zevk verdi.Benim daha uçuk bir fikrim var.Bu forumdaki arkadaşlar bir araya gelip neden bir saat imalatı atelyesi kurmuyoruz.100.000 tl.gibi bir bedelle başlanabilir diye düşünüyorum.Ne dersiniz...
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !!   İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 5 Şub. - 21:19

Sevgili okyanus, bu is bu kadar para ile olamaz ki Very Happy
Bir makine tasarlamak lazim, bu makine baz olmali ve uzerinde modifikasyonlar ile komplikasyonlar eklenmeli, sadece bunun tasarimi 100 bin€ dan cok fazla tutar.
Ama fikir guzel, belki bir sonraki asamada neden olmasin ok1
Valjoux

Valjoux

MesajKonu: Geri: İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !!   İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 5 Şub. - 23:28

Öncelikle forum'a hoş geldiniz,

Başlığı cumartesin'den beri takip ediyorum işlerimin yoğunluğu dolayısıyla ben de başlığa katkıda bulunmak istedim,düşünceleriniz ve yapmak istedikleriniz çok güzel ben de saat parçası ve ekipman olarak bir şeylere ihtiyacınız olduğun da yardımcı olmak isterim.

Türkiye de saatçilik malesef satış ve tamirin dışın da meslek olarak kendini geliştirebilmiş değil,bu meslekten büyük kazançlar sağlayan ithalatçılar meslek gelişimi için herhangi bir yatırım yapmadıkları gibi en azından mekanik saat tamirciliği adı altında meslek liselerine bir bölüm açtırma ihtiyacı bile duymamışlar(Kuyumculuk mesleği ile ilgili üniversiteler de bölüm varken).Saat tamir ustaları her hangi bir yazılı kaynağı olmadan kendilerini yetiştirmeye çalışmış bunda da bir dereceye kadar başarılı olmuşlar,benim bildiğim izmir'de çok eskilerden Zenith saatleri'nin de izmir satışını yapan David Gabay isviçre de saatçilik okulu okumuş tek kişidir(daha sonra kendiside İsviçreye göç etmiş zaten)bunun dışında meslek ancak usta-çırak ilişkisiyle öğrenilmiş(yazılı bir tek türkçe kaynak kitabı yoktur) ve hala böyle de devam etmekte.
İzmir'in eski mekanik saat tamircilerinden bazı ustalar duvar ve masa saatleri için çarklar(kol saati için çark üretebilen kimseyi bilmiyorum) yapabiliyorlardı(Yapanlardan sonuncusu Şevki Bilgili geçen yıl vefat etti),bir çogu da iş yerlerin de torna tezgahı bulundurur ve tamir için gerekli olan parçaları kendi bünyelerinde yaparlardı fakat bugün artık hiç bir saat tamircisinde aktif olarak kullanılan torna tezgahı malesef yok,bu tür ekipmanlar(torna,freze vb.) olmadığı için bunları kullanacak ne tecrübe ne de o çarkları yapabilecek saatçilik bilgisi malesef yok."Asymptote" bir yerde horoloji'den bahsetmiş,çarkların yapımı tamamen bu bilim'e(horology)dayanıyor.Bu konuyu iyice araştırma'dan istenilen verimin alınabileceğini tahmin etmiyorum.

Ayrıca pahalı İsviçre saatlerine bu kadar kızmayın(işin içine marka değerlerini de katmak gerekiyor),ülkemizde de üretilen çok güzel çifteler var fakat İngiliz çifleri'nin yanına yaklaşılmıyor.(Bence işin bu tarafı başlı başına bir konu)

Keşke İzmir de olsaydınız da bu projeleri karşılıklı konuşabilseydik.
borahan
Admin
borahan

MesajKonu: Geri: İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !!   İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 6 Şub. - 1:46

havalar duzelsın ızmır bulusması yapar detaylı konusuruz valjoux. Smile
http://www.boraeresici.com
crazyhours

crazyhours

MesajKonu: Geri: İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !!   İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 6 Şub. - 9:48

Türk gibi başlamak sanırım budur Smile
Alt yapı sorunu olduğu ortada tabi,bu iş için bir okul lazım bu okuldan mezun olanlar da bu işin piri olup yayılımı sağlayabilirler ama bu iş çok uzun yıllar alır.
Fakat bizim işlerimiz hep çok acele! olduğu için ilk başta alaylı olarak tabir edilen usta çırak ilişkisi ile yetişmiş ustaların özverileri ile ortaya çıkacaktır .Bana kalırsa bunlar da tarihe geçecek başlangıç tırmalamaları . Olacağına inanıyorum ve destekliyorum ...
Çakır

MesajKonu: Geri: İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !!   İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 6 Şub. - 20:10

Herkese Selam Arkadaşlar..

Okyonus 57 desteginiz için çok teşekkür ederim..

Sayın Valjoux İzmir e Haziran başında tatile gelicem inşallah o tarihe kadar güzel ilerlemeler kaydederiz yada hep beraber kaydediriz.
Dün marka boyası pergel cetvellerini seçtim radüs şablonu haftaya gelicek malzemelerin işleme kolaylıgına bakıyorum.. ınox işlemek tam bela.. :((

Sevgilerimle...

watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !!   İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 6 Şub. - 21:39

Saat makineleri hemen tumunde celikten yapilmaz, daha yumusak metallerden yapilir isleme kolayligi nedeniyle.
Eger dekorlar da yapilacaksa yapilir, tum islemler bittikten sonra rhodium, beyaz altin veya benzeri cok ince bir kaplama yapilir.
Bu nedenle parcalari yaparken ille de inox, celik gibi malzeme kullanmaniz cok gerekli degil.
barett

barett

MesajKonu: Geri: İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !!   İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! - Sayfa 2 Icon_minipostedPtsi 6 Şub. - 21:51

Çakır demiş ki:
Herkese Selam Arkadaşlar..

Okyonus 57 desteginiz için çok teşekkür ederim..

Sayın Valjoux İzmir e Haziran başında tatile gelicem inşallah o tarihe kadar güzel ilerlemeler kaydederiz yada hep beraber kaydediriz.
Dün marka boyası pergel cetvellerini seçtim radüs şablonu haftaya gelicek malzemelerin işleme kolaylıgına bakıyorum.. ınox işlemek tam bela.. :((

Sevgilerimle...

cakir usta inox sadece kasada kullanilir .mekanizma ve carklar laiton dan yapilir (tornayi sabirsizlikla bekliyoruz miammiam )
asymptote

asymptote

MesajKonu: Geri: İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !!   İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! - Sayfa 2 Icon_minipostedSalı 7 Şub. - 2:23

mekanizma ve dişli yapımında pirinç tercih edilmesinin tek nedeni işleme kolaylığı mı? nem alma durumlarında mekanizmalar çok kolay oksitlenebiliyor, bunu eski saatlerde görebiliyoruz.. lüks markalarda (AP gibi) farklı malzemeler tercih ediliyor mu?
bir de elimizde bir mekanizma var ve bu mekanizmadaki finishing-polishing bizi tatmin etmedi ve parçaları tek tek söküp elimizle işlemek istiyoruz, yada mekanizma dekorsuz ve biz köprüler üzerinde dekor oluşturmak, rotor üzerine gravür işlemek vs. istiyoruz diyelim.. böyle durumlarda mekanizmayı tekrar kaplamak gerekecektir muhtemelen.. saat parçalarına rhodium kaplama işini kuyumcular yapıyor mu? standart kaplama kalınlığı kaç mikron olmalı? fazlası mekanizmayı daha iyi korur tabi ama toleransı da değiştirebilir. ideal kaplama kalınlığı ne olmalı?..
barett

barett

MesajKonu: Geri: İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !!   İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! - Sayfa 2 Icon_minipostedSalı 7 Şub. - 11:28

asymptote demiş ki:
mekanizma ve dişli yapımında pirinç tercih edilmesinin tek nedeni işleme kolaylığı mı? nem alma durumlarında mekanizmalar çok kolay oksitlenebiliyor, bunu eski saatlerde görebiliyoruz.. lüks markalarda (AP gibi) farklı malzemeler tercih ediliyor mu?
bir de elimizde bir mekanizma var ve bu mekanizmadaki finishing-polishing bizi tatmin etmedi ve parçaları tek tek söküp elimizle işlemek istiyoruz, yada mekanizma dekorsuz ve biz köprüler üzerinde dekor oluşturmak, rotor üzerine gravür işlemek vs. istiyoruz diyelim.. böyle durumlarda mekanizmayı tekrar kaplamak gerekecektir muhtemelen.. saat parçalarına rhodium kaplama işini kuyumcular yapıyor mu? standart kaplama kalınlığı kaç mikron olmalı? fazlası mekanizmayı daha iyi korur tabi ama toleransı da değiştirebilir. ideal kaplama kalınlığı ne olmalı?..

Bakir ve cinko alasimi Pirinc (laiton)
Bakir ve kalay alasimi bronz bir cok kimse bronz ve pirinci bir birine karistiriyor veya hepsine sari malzeme diyor .saat mekanizmasinda agirlik benim gordugum kadariyla pirinc .karsilikli surtunme ile calisan iki parcada cogunlukla celik ve pirinc kullanilir dislilerde ,burc yataklarda vs saattede carlar pirinc karsiliklari celiktir .yani buyuk cark pirinc karsisinda calisan kucuk cark (pinyon)celiktir.
Platinin yani mekanizma govdesinin pirinc olmasi bence hafifligi ,kolay ve cabuk islenmesi ,Isiya nisbeten mukavemetli olusu ,oksitlenmeyisi,.manyetize olmamasi islerken kullanilan kesiclerin kolay islemesi ve islem omurlerinin uzun olmasi gibi sebeplerden dolayi olabilir diye dusunuyorum.Mekanizmaya polisaj yapilmaz polisaj mekanizmaya monte edilen celik carklar ,vidalar ,satonlar ,raket gibi celik malizemelere yapilir .mekanizmaya dekor yapilir bunlar bazilari
İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! - Sayfa 2 Adoucissage_01
ADOUCISSAGE
İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! - Sayfa 2 Anglage_02_N-B
ANGLAGE
İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! - Sayfa 2 Colim_Pap_02
COLIMACON PAPIER
İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! - Sayfa 2 Damier_0001
DAMIER
İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! - Sayfa 2 Cotes_Mecaniques_001
COTE DE GENEVE
İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! - Sayfa 2 Cotes_circ_01
COTE CIRCURAIRES
İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! - Sayfa 2 Perlage_001
PERLAGE
Bunlardan sadece bazilaridir .ANGLAGE haris diyerleri ozel uclar ve makinelerde yapilir .
İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! - Sayfa 2 Vl1_image.999216
İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! - Sayfa 2 Vl1_image.999281
Perlage
İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! - Sayfa 2 Vl1_image.999346
İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! - Sayfa 2 Vl1_image.999241
Cote de geneve
İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! - Sayfa 2 Bridge1Lg
Anlage
Bu islemlerde sonra mekanizma kaplanir ama casadaki kadar fazla bir kalinliga gerek yoktur .surekli dis etkenlerle surtunme ve temas olmayacagi icin kalin bir kaplamaya gerek yoktur Diye biliyorum Yalnisim varsa arkadaslar duzeltsin.....Not (kaplamanin fazlasi mekanizmaya fayda saglamaz ve en hassas tolerans delik aralaridir buralarda taslar vardir taslarda kaplanamaz bu yuzden toleransida etkilemez bence )
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !!   İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! - Sayfa 2 Icon_minipostedSalı 7 Şub. - 21:30

Kaplama kalinligini olcu olarak ben de bilmiyorum ve bulamadim cunku sanirim bir standarti yok ama cok cok ince zar kalinliginda bir kaplamadir. Aslinda kaplama da denmiyor, renklendirme anlami kullaniliyor, mesela altin kaplama ise doré, rhodium kaplama ise rhodiage, siyah kaplama ise noircir (siyahlandirma), mavi icin bleuissage (mavilendirme) ibareleri kullaniliyor.
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !!   İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! - Sayfa 2 Icon_minipostedÇarş. 8 Şub. - 13:56

Başlığı tek solukda okudum. Böyle insanlarla aynı forumda/ortamda bulunmaktan gurur duyuyorum.

Mete abiye de daha önce söylemiştim, "Sen bir saat fabrikası kur türkiyede, doktorluğu bırakacağım ve bana da bir iş vereceksin orada" diye... Very Happy

Çakır

MesajKonu: Geri: İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !!   İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! - Sayfa 2 Icon_minipostedCuma 10 Şub. - 1:08

Bir süreligine yoktum ..

Tüm arkadaşlara selamlar ...

hummalı çalışma devam ediyo hazırlık - plan - proje

sevgilerimle...
mbbilici

mbbilici

MesajKonu: Geri: İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !!   İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 26 Şub. - 9:59

herkese merhaba!
konuyu takip ediyorum. ebaydan alışveriş konusunda yardımcı olurum. kolay gelsin.
demir71

MesajKonu: Geri: İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !!   İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! - Sayfa 2 Icon_minipostedC.tesi 21 Nis. - 7:13

Sayın Barett, freze makinanız gerçekten çok güzel. Ben de uzun süredir böyle bir freze makinası arıyorum. Böyle bir makina bulabilmem konusunda yardımcı olabilirmisiniz. Ayrıca myford, south bend, atlas, craftsman v.b. torna makinası da arıyorum. Bu tür freze makinası satanlar muhtemelen torna makinası da satıyorlardır.
Saygılarımla
barett

barett

MesajKonu: Geri: İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !!   İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! - Sayfa 2 Icon_minipostedC.tesi 21 Nis. - 7:37

demir71 demiş ki:
Sayın Barett, freze makinanız gerçekten çok güzel. Ben de uzun süredir böyle bir freze makinası arıyorum. Böyle bir makina bulabilmem konusunda yardımcı olabilirmisiniz. Ayrıca myford, south bend, atlas, craftsman v.b. torna makinası da arıyorum. Bu tür freze makinası satanlar muhtemelen torna makinası da satıyorlardır.
Saygılarımla

bu tur makinelerin bulunmasindan ziyade Turkiye de iseniz nakliyesi problem .Bunlari firmadan deyilde sahislardan temin etmek daha uygun oluyor.
demir71

MesajKonu: Geri: İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !!   İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! - Sayfa 2 Icon_minipostedC.tesi 21 Nis. - 9:31

Üstadım zaten sıfır ürün satan firmalarda bu tür makinaları bulma imkanı yok. Anladığım kadarıyla bu tür makinalar artık üretilmiyor da. Malum artık her yer çin malı. Çin mallarında da ne hassaslık, ne kalite var. İlk satın aldığım torna ve freze makinaları çin malıydı, hassaslık ve kaliteden uzaktı. Ben de uzun zamandır sahibinden.com v.b. siteleri takip ediyorum. Geçenlerde Emco marka bir torna makinası gördüm ve aldım.
Ben internette ilan yayınlamayan ama bu tür makinaları satan firmalar olabilir mi diye sormuştum. Bu durumda internette verilen kişisel ilanları takip etmekten başka bir seçenek kalmıyor geriye.
Saygılarımla
barett

barett

MesajKonu: Geri: İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !!   İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! - Sayfa 2 Icon_minipostedC.tesi 21 Nis. - 10:05

ustat Turkiye de bulman zor dedigim gibi yurt disinda bulursun onunda nakliye sorunu var bulmana yardimci olurum ama nakliye icin bir cozum bulamam.. birde bu tornalari ne amacli kullanmayi dusunuyordunuz?
demir71

MesajKonu: Geri: İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !!   İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! - Sayfa 2 Icon_minipostedC.tesi 21 Nis. - 10:51

Ben minyatür makina (stirling motor, buhar makinası v.b.) ve maket (statik) ile ilgileniyorum.
Belirttiğiniz gibi yurt dışından makina getirmede kargo ve gümrük önemli sorun. Ebay da kargo ücreti hemen belirtiliyor ve kargo ücreti makinanın fiyatının kat be kat üstünde oluyor.
Siz freze makinasını yurt dışından mı getirttiyseniz gümrükte sorun yaşadınız mı? Maliyet ve karşılaştığınız sorunları paylaşısanız, fikir edinmemiz için yararlı olur.
Saygılarımla
barett

barett

MesajKonu: Geri: İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !!   İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! - Sayfa 2 Icon_minipostedC.tesi 21 Nis. - 22:37

demir71 demiş ki:
Ben minyatür makina (stirling motor, buhar makinası v.b.) ve maket (statik) ile ilgileniyorum.
Belirttiğiniz gibi yurt dışından makina getirmede kargo ve gümrük önemli sorun. Ebay da kargo ücreti hemen belirtiliyor ve kargo ücreti makinanın fiyatının kat be kat üstünde oluyor.
Siz freze makinasını yurt dışından mı getirttiyseniz gümrükte sorun yaşadınız mı? Maliyet ve karşılaştığınız sorunları paylaşısanız, fikir edinmemiz için yararlı olur.
Saygılarımla

ben yurt disinda yasiyorum .bu yuzden gumruk vs hic ugrasmadim..Ama nakliye ve gumruk olayina cozum bulabilirseniz burda satan bulabilirim zaman icinde tabi ...
demir71

MesajKonu: Geri: İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !!   İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !! - Sayfa 2 Icon_minipostedPaz 22 Nis. - 1:52

İlginiz için teşekkür ederim. Başka bir yol bulamaz ise sizden yardım isteyeceğim.
Saygılarımla

İhtiyacım olan SAAT ekipmanlarının temin edilmesi ---- YARDIM !!
2 sayfadaki 2 sayfasıSayfaya git : Önceki  1, 2
 Similar topics
-
» Konusu saat olan Anekdotlar
» Şu Orient hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.
» Çok acil, Omega Constellation - bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum
» Bu saat hakkında bilgisi olan?
» RP saat'e dair bilgisi olan.