Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Balans ve Direk Tamiri

+17
asderty
bao.bao
bootsector
Deniz-KSK
sifujack
borahan
caneryerinde
barett
deka
watcher
asymptote
Akif
vervito
Valjoux
movement34
yusufduz
BR-02
21 posters
YazarMesaj
BR-02

BR-02

Balans ve Direk Tamiri Empty
MesajKonu: Geri: Balans ve Direk Tamiri   Balans ve Direk Tamiri Icon_minipostedPaz 5 Şub. - 12:51

Güzel bir calisma olmus sayin barett tebrik ediyorum.
yusufduz

yusufduz

MesajKonu: Geri: Balans ve Direk Tamiri   Balans ve Direk Tamiri Icon_minipostedPaz 5 Şub. - 19:42

Çok bilgilendirici.Teşekkür ederiz barett.
movement34

movement34

MesajKonu: Geri: Balans ve Direk Tamiri   Balans ve Direk Tamiri Icon_minipostedPaz 5 Şub. - 19:59

Sayin barett zanaatiniza saygi duymamak mumkun degil.Tebrik ederim
Valjoux

Valjoux

MesajKonu: Geri: Balans ve Direk Tamiri   Balans ve Direk Tamiri Icon_minipostedSalı 7 Şub. - 6:30

Emeğine sağlık,hem tamiratı yapıp hem de fotoğraflamak ayrı bir özveri ve sabır işi,tekrar eline ve gözlerine sağlık.
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Balans ve Direk Tamiri   Balans ve Direk Tamiri Icon_minipostedSalı 7 Şub. - 7:06

teşekkürler paylaşım için.
Akif

Akif

MesajKonu: Geri: Balans ve Direk Tamiri   Balans ve Direk Tamiri Icon_minipostedSalı 7 Şub. - 10:17

Elinize sağlık.
asymptote

asymptote

MesajKonu: Geri: Balans ve Direk Tamiri   Balans ve Direk Tamiri Icon_minipostedSalı 7 Şub. - 11:45

@baret sizin saat atölyesinde yok yok sanırım Smile Oldukça geniş ve çeşitli ekipmanlara sahipsiniz, tabi bunları işleyip çalıştıracak beceri ve birikime sahip olduğunuz da açık. Bu paylaşımlar son derece öğretici ve bilgilendirici.. Teşekkürler..
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Balans ve Direk Tamiri   Balans ve Direk Tamiri Icon_minipostedSalı 7 Şub. - 21:42

Cok tesekkur ederiz sevgili barett ok1

Arkadaslar
bu arada bilmeniz gerektigini dusundugum birsey daha var bunu size anlatmazsam barett kardesimize haksizlik yapmis olurum diye dusunuyorum.
Herseyden once barett bu calismayi bizler icin yapti, yani rutin bir sey yaparken, bunu da fotograflayip buraya gondermedi.
Herseyin birkac fotoda anlatildigi bu calisma ve resim cekmeleri eger dogru hatirliyorsam 6-7 saatlik bir calisma.
Bu arada bir kaza olur ve barett'in esi cektigi fotolari yanlislikla makineden siler ve barett her seye yeniden baslar.
Barett ekledigi teknik anlatimlara forumda ilginin az oldugunu dusunup biraz hayalkirikligini bana dile getirdi.
Ben de kendisine, bunu bilenlerin zaten buyuk olcude takdir ettigini, ama ozellikle bu tur calismalarin kopyala yapistir mantigindan cok bize ozgu calismalar oldugu icin cok degerli oldugunu ve forumumuzda arsiv olarak bulunmasi gerektigini, tum bunlarin ulkemizde gelecekteki cok daha genis calismalar icin kaynak ve baz olusturacagini anlattim.

Yani demek istedigim, tum bunlar buyuk emek isteyen seyler ve bunlar sadece forumumuz icin yapiliyor, bu konuda sadece barett degil diger bazi arkadaslarimzi da emeklerini esirgemiyorlar, hepsine hepimiz adina cok tesekkur ediyorum ok1

.
http://www.turksaatforumu.com
deka

deka

MesajKonu: Geri: Balans ve Direk Tamiri   Balans ve Direk Tamiri Icon_minipostedSalı 7 Şub. - 22:33

Şimdi olay daha farklı bir boyut kazandı,çok özel ve güzel çalışma ve emekleri için barett'e tekrar teşekkür ederiz.
barett

barett

MesajKonu: Geri: Balans ve Direk Tamiri   Balans ve Direk Tamiri Icon_minipostedSalı 7 Şub. - 22:45

watcher demiş ki:

Arkadaslar
bu arada bilmeniz gerektigini dusundugum birsey daha var bunu size anlatmazsam barett kardesimize haksizlik yapmis olurum diye dusunuyorum.
Herseyden once barett bu calismayi bizler icin yapti, yani rutin bir sey yaparken, bunu da fotograflayip buraya gondermedi.
Herseyin birkac fotoda anlatildigi bu calisma ve resim cekmeleri eger dogru hatirliyorsam 6-7 saatlik bir calisma.
Bu arada bir kaza olur ve barett'in esi cektigi fotolari yanlislikla makineden siler ve barett her seye yeniden baslar.
Barett ekledigi teknik anlatimlara forumda ilginin az oldugunu dusunup biraz hayalkirikligini bana dile getirdi.
Ben de kendisine, bunu bilenlerin zaten buyuk olcude takdir ettigini, ama ozellikle bu tur calismalarin kopyala yapistir mantigindan cok bize ozgu calismalar oldugu icin cok degerli oldugunu ve forumumuzda arsiv olarak bulunmasi gerektigini, tum bunlarin ulkemizde gelecekteki cok daha genis calismalar icin kaynak ve baz olusturacagini anlattim.

Yani demek istedigim, tum bunlar buyuk emek isteyen seyler ve bunlar sadece forumumuz icin yapiliyor, bu konuda sadece barett degil diger bazi arkadaslarimzi da emeklerini esirgemiyorlar, hepsine hepimiz adina cok tesekkur ediyorum ok1

.

Abi bende cok tessekkur ederim bu sitemi ve endiseyi bir cok kisinin yasadina eminim .16 yy dan bu zamana YANI basimizda catir catir saat yapilmakta.Imparatorlugun en kotu doneminde bile en iyi saatler girmis ulkeye 2012 ye geldik hala tik yok bizde .Sahsim olarak gercekci dusunmeye calisiyorum birinin cikip saat uretmesinide beklemiyorum.Sadece saatin erkek akssesuari olarak gorulmesinden ote bir sey oldunu fark edilmesini temenni ediyorum.Sarac lik meslegi ulkemizde baya ileri safalara cikmis ama simdi bu meslek bitmek uzere yada baska dallara kaymislar ayakkabi ;konfeksiyon gibi dunyada kucumsenmiyecek miktarlarda ayakkabi satiyoruz .Kac tane saat kayisi yapan firmamiz var.Kuyumculukta goz bebegi bir ulkeyiz kac tane kiymetli metalden casa yapan kiymetli taslarla bezenmis kasalar tasarlayan firmamiz var.Oltu yuzugu amerikaya satan erzurumlu yada Lule tasindan yaptiklarini avrupaya ihrac edenler .uretirsek pazarlayamayiz diyemi korkuyorlar .Cinicilik ,cam sanati ,mine gibi bir cok sanat bu topraklardan fiskiriyor yaptigi zem zem takimini avrupali papaza satabilener bu ulkede varken kadran yapan yok .Bu ise akil veremiyorum.Gozluk zami imaledenler saat cami yapamazmi .F 16 lara farca parca yapanlar saat vidasi yapamazmi .Hazerfenin kutusu cinden geldi saati gectim kutu bile yapilmiyor.Antep celik kasanin merkezei 100 lerce kasa imalatcisi var saat kasasi yapan yok .Uzun lafin kisasi uretimi gectim yan sanayi bile yok bu is saatin erkek akssesuari olarak gorulmeye devam ettigi surece boyle gider .Gacen ay aldigim makineyi getirmeye gittigimde ,eski sahibi ile konustuk Villasinda garajinin yaninda kurmus atolyesini ve icerde zevk icin duvar saatleri yapiyor .Gercek meslegi kadin dogum kendi kendime vay be dedim ...Allahtan Mete abimiz var ya oda olmasaydi biz ne yapardik diye sessiz sessiz gulumsedim prier

movement34

movement34

MesajKonu: Geri: Balans ve Direk Tamiri   Balans ve Direk Tamiri Icon_minipostedÇarş. 8 Şub. - 2:05

watcher demiş ki:

Arkadaslar

.

Seninle ayni fikirdeyim Mete abi.
Sayin barett kafa yorup,uzun emekler vererek edindigini bilgilerini,tereddut etmeden bizlerle paylasmasi yetmiyormus gibi,
birde uzun uzun zahmetlere katlanip tek tek resimleyip, bizi daha mahcup ediyor.

Elinize saglik sayin Barett .
Ben paylasimlarinizdan cok sey ogreniyorum.
Ogrenmek isteyenlere cok onemli sey anlatiyorsunuz.
Bu konular hakkinda cok arastirmis ve turksaatforumuyla tanisana kadar hicbir bilgiye ulasmamis bir insan olarak sunu soylebilirim.
Anlattiklariniz bu konunun hayata gecmesini hizlandiracaktir.
Ve kimbilir belki hic tanimadigimiz insanlar sizden ve sitemizden ogrendikleri ile belki bu yolculuga coktan koyulmuslardir bile.

caneryerinde

caneryerinde

MesajKonu: Geri: Balans ve Direk Tamiri   Balans ve Direk Tamiri Icon_minipostedÇarş. 8 Şub. - 2:19

Sn Barett harika bir çalışma olmuş.Ülkemizde boyle sanat sahibi olan insanları görmek çok güzel.Ellerinize, gözlerinize sağlık.
asymptote

asymptote

MesajKonu: Geri: Balans ve Direk Tamiri   Balans ve Direk Tamiri Icon_minipostedÇarş. 8 Şub. - 3:28

@barett ilgim olduğu halde çok fazla bilmiyorum bu teknik işleri, hele sizin yanınızda okur yazar dahi sayılmam. Fakat bir şeyi merak ettim, direği oluşturmadan önce kolay işlenmesi için yumuşatma tavı uyguladınız, fakat sonrasında herhangi bir ısıl işlem uygulamadan balansa olduğu gibi taktınız. Sertlik-gevreklik çok fazla istenen bir durum değildir, malzemenin kolay kırılmasına yol açar, fakat yumuşaklık-süneklik de malzemenin kalıcı şekil değiştirmesine, eğilip bükülmesine yol açtığı için orta yolu bulmak gerekmiyor mu sizce de? Smile Tabi bu eğitici bir çalışma olduğu için sadece balans tamirine de yoğunlaşmış olabilirsiniz.
Bir de merak ettiğim husus balans sistemindeki şok emici sistemi değiştirmek çok zahmetli midir? Örneğin bir kol saatinin balansında shock absorber olarak Incabloc kullanılmış ve biz bunu söküp Kif takmak istiyoruz, mümkün mü? Mümkünse denemeye değer mi? Örnekleri var mıdır?
borahan
Admin
borahan

MesajKonu: Geri: Balans ve Direk Tamiri   Balans ve Direk Tamiri Icon_minipostedÇarş. 8 Şub. - 5:52

ellere sağlık barett ustad.
http://www.boraeresici.com
sifujack

sifujack

MesajKonu: Geri: Balans ve Direk Tamiri   Balans ve Direk Tamiri Icon_minipostedÇarş. 8 Şub. - 6:59

çok sağol Barett usta. teknik anlatımları daha çok seviyorum zamanım oldukça ilgiyle takip ediyorum .devamını merkala bekleriz alkisalkis
Deniz-KSK

Deniz-KSK

MesajKonu: Geri: Balans ve Direk Tamiri   Balans ve Direk Tamiri Icon_minipostedÇarş. 8 Şub. - 8:53

Bu kadar detaylı ve özenli bir anlatım hazırladığınız için teşekkür ederiz ustam. Fotolar çok iyi. ok1
http://www.google.com
bootsector

bootsector

MesajKonu: Geri: Balans ve Direk Tamiri   Balans ve Direk Tamiri Icon_minipostedÇarş. 8 Şub. - 9:40

Sayın barett,
Yazdıklarınıza, verdiğiniz bilgilere forumda ilgi olmadığını düşünmenize gerçekten üzüldüm.
Ben saatin iç mekaniklerinden anlamam. ETA'yı bilirim, Seagull'ı bilirim. Hezarfenim olduğu için 6497 mekanizmayı görsem tanırım o kadar Very Happy
Ama bunları bilmemem sizin verdiğiniz emekleri görmüyorum anlamına gelmiyor. Yeni yeni yazılarınızı farketmeye başladım forum içinde. Ufaktan okumaya başlıyorum zaman buldukça. Birşeyler de öğrenmeye başladım şimdiden. Eğer forumda emeklerinizin takdir görmediğinden şüpheleniyorsanız size bizzat söyleyeyim:
Ben sizi çok takdir ediyorum. Emekleriniz benim için çok önemli. Mete abi belirtmiş şöyle böyle oldu ve emek verdiğiniz zaman uzamış. 8 saat gibi bir süreden bahsedilmiş. Sırf bu foruma birşeyler katmak için harcadığınız çaba için bile emin olun forum üyeleri size müteşekkirdir.
Bütün forum adına size teşekkür ediyorum...
bao.bao

bao.bao

MesajKonu: Geri: Balans ve Direk Tamiri   Balans ve Direk Tamiri Icon_minipostedÇarş. 8 Şub. - 10:17

Özenle hazırladığınız çalışmanız için teşekkürler usta. Yalnız, yeteri kadar ilgi gösterilmediğini düşünmeyin bence. Çünkü oldukça fazla incelendiğini ve inceleyenlerin buradan gerekli dersleri çıkardığını, faydalandıklarını düşünüyorum.

Ellerinize sağlık. Özellikle video için sabırsızlanıyorum..
asderty

MesajKonu: Geri: Balans ve Direk Tamiri   Balans ve Direk Tamiri Icon_minipostedÇarş. 8 Şub. - 11:17

Harcanan zamanın ve verilen emeğin çok olduğu belli. DH forumunda yaptığım dandik mako değerlendirmesi bile benim 2 saatimi almıştı. Buradaki emek ortada. Fotoğraflar da çok güzel.

Bunun gibi çalışmalar bu işi hobi olarak yapmak isteyenlerin işine çok yarayacaktır. Elinize sağlık...
vervito

vervito

MesajKonu: Geri: Balans ve Direk Tamiri   Balans ve Direk Tamiri Icon_minipostedÇarş. 8 Şub. - 14:12

Bu arada fotoların köşesine logo gibi bir şey ekleniyordu bu tarz paylaşımlarda.. onu kim nasıl yapıyordu bilmiyorum.
GAREZ

GAREZ

MesajKonu: Geri: Balans ve Direk Tamiri   Balans ve Direk Tamiri Icon_minipostedCuma 10 Şub. - 2:56

gimp v.s. yazılımla yapılıyor... nasıl diye merak edersen www.gimptr.com adresinden bak detaylı anlatımlar var...
http://teknolojivesaatler.blogspot.com
bluetime

MesajKonu: Geri: Balans ve Direk Tamiri   Balans ve Direk Tamiri Icon_minipostedPtsi 27 Şub. - 20:11

Mükemmel Bir çalışma Taktir edilmesi gereken incelikli ve sabırlı çalışma. Ellerinize emeklerinize sağlık.
frown

frown

MesajKonu: Geri: Balans ve Direk Tamiri   Balans ve Direk Tamiri Icon_minipostedPtsi 27 Şub. - 20:45

Bir gün Türkiye'de saat üretilecekse iş olarak @Barett ustanın bütün malzemelerine el koyarız, böylelikle ihtiyaç malzemesi yarı yarıya azalmış olur Smile
Hem malzeme çok hem de hepsi (galiba) Bergeon marka
tmr5555

tmr5555

MesajKonu: Geri: Balans ve Direk Tamiri   Balans ve Direk Tamiri Icon_minipostedCuma 2 Mart - 8:25

Bu paylaşım için teşekkürler, işin mutfağını görmek çok ilginç oluyor.
http://www.behance.net/timurpinar/frame

Balans ve Direk Tamiri
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Balans Tamiri ?
» Böylede direk tamir edilebilir..
» Direk tra$lama makinesi resimli anlatim
» kadran tamiri
» kadran tamiri