Türk Saatforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Saat Forumu-www.turksaatforumu.com - Saatlerin Hyde park'ı-Saat Sohbeti

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Cosc sertifikası hakkında soru

3 posters
YazarMesaj
mertk

mertk

Cosc sertifikası hakkında soru Empty
MesajKonu: Cosc sertifikası hakkında soru   Cosc sertifikası hakkında soru Icon_minipostedPtsi 19 Mart - 12:46

Arkadaşlar cosc sertifikası hakkında bir kaç sorum var yardım edebilirseniz sevinirim.şimdi saat cosc sertifikasi aldığı zaman eta nın top grade mekanizmasını ynai en üst seviye halini kullanıyor.Ama bu kullandığı mekanizma firmanın kendisi tarafından modfiye edilerek mi o top grade haline geliyor,yoksa firma direkt eta'nın üretiği mekanizmayı alıp kendi saatin içine yerleştiriyor?
watcher
Admin
watcher

MesajKonu: Geri: Cosc sertifikası hakkında soru   Cosc sertifikası hakkında soru Icon_minipostedPtsi 19 Mart - 20:51

firma top grade makineyi yeniden ayar bakim, modifiye vs yapip oyle cosc'a gonderiyor
http://www.turksaatforumu.com
mertk

mertk

MesajKonu: Geri: Cosc sertifikası hakkında soru   Cosc sertifikası hakkında soru Icon_minipostedPtsi 19 Mart - 23:10

O zaman inhouse olmasa bile biraz kendinden modifikasyon yapmış oluyor yinede.Saol watcher abi.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Cosc sertifikası hakkında soru   Cosc sertifikası hakkında soru Icon_minipostedPtsi 19 Mart - 23:39

Kendi kalibreleri olarak tanımlayabilmek için mekanizmanın 5 yerinde modifikasyon yapmaları gerekiyor.
mertk

mertk

MesajKonu: Geri: Cosc sertifikası hakkında soru   Cosc sertifikası hakkında soru Icon_minipostedPtsi 19 Mart - 23:47

O zaman tahminen 2 3 yerde falan küçük değişiklikler yapıp cosc sertifikası almaya yolluyorlar herhalde.Saol teng abi.Ama bu tag heur calibre 5 için çoğu yabancı forumda hiç değişiklik yapmadan top grade eta yı kullanıyor diyorlar buna da kendi kalibresi diyip milelti kandırıyor falan gibi yazılar var.Ama pek te böyle bişey yapabileceğini sanmıyorum ben tag'ın yani.Birde bir soru daha sorucam izin verirseniz,bu patek ,Vc falan en lüks saat markaları yani,inhouse makinesini direkt kendi mi üretiyor,yoksa onlar da etayı alıp bir çok modifikasyona mı sokuyorlar?Benim bildiğim rolex hiç eta kullanmadan direkt kendi üretiyor mekanizmasını ama hangi markaler modifiyeli eta kullanıyor,hangileri direkt kendi üretiyorlar tam bilmiyorum.Bunla ilgi forumda bir yazı vardı galiba ama tam net bişey yok herhalde bu konuda.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Cosc sertifikası hakkında soru   Cosc sertifikası hakkında soru Icon_minipostedSalı 20 Mart - 0:10

Cosc sertifikası ile modifikasyon farklı şeyler. Cosc sertifikası sadece cosc standartını tutturan mekanizmalara veriliyor. Düz bir 2824 için bile cosc sertifikası alınabilir.
Rolex, Zenith, Jaeger, Patek, Vacheron, Piaget, G. Perregaux ....gibi markalar kendi mekanizmasını kullanır ya da F. Piguet gibi üst düzey mekanizmayı modifiye eder.

Tag ise eta'dan modeline göre top grade mekanizma alıp, mesela rotorunu değiştirir, taş ilave eder...vb vb. sonunda kendi kalibresi olarak adlandırır.
mertk

mertk

MesajKonu: Geri: Cosc sertifikası hakkında soru   Cosc sertifikası hakkında soru Icon_minipostedSalı 20 Mart - 0:56

Mesela benim düşündüğüm ball saatlerinden mekanizması şu şekilde yaızyor
Automatic ETA 2836-2, COSC certified chronometer.Yani bu demek o zaman eta dan top grade mekanizamyı alıp saatin içine hiç bir modifiaksyon yapmadan mı koyuyor acaba?Yoksa 2 3 tane yapıyor ama 5 tane yaparsa kendi kalibresi olacağından bunu gerçekleştirmediği için kendi kalibresi oalrak adlandırılmıyor.Bunu bilmek zor herhalde ben hiç değilse modifikasyonlu bir saat alayım diyorum ama bu düşünğüm cosc sertikasyonu olayı hiç modifikasyon yapılmamışda anlamına gelebiliyor demekki.
teng

teng

MesajKonu: Geri: Cosc sertifikası hakkında soru   Cosc sertifikası hakkında soru Icon_minipostedSalı 20 Mart - 1:04

Önemli olan modifiye olması değil, Cosc sertifikası..
mertk

mertk

MesajKonu: Geri: Cosc sertifikası hakkında soru   Cosc sertifikası hakkında soru Icon_minipostedSalı 20 Mart - 2:55

Tamamdır o zaman saol teng abi.Birde yeni konu açıp bir saat paylasaçağım 1901 den kalma cep saati.Büyük dedemden kalma bir saat,değer tesipti yapabilirmisiniz?
teng

teng

MesajKonu: Geri: Cosc sertifikası hakkında soru   Cosc sertifikası hakkında soru Icon_minipostedSalı 20 Mart - 3:14

Sadece cep saati olduğunu söyleyebilirim, Very Happy ama üstadlarımız gereken bilgiyi verir sanırım.
mertk

mertk

MesajKonu: Geri: Cosc sertifikası hakkında soru   Cosc sertifikası hakkında soru Icon_minipostedSalı 20 Mart - 3:16

Very Happy Leroy markaymış.Paris üretimli altın bir saat.Fotoğrafları tam alamadım alınca vintage cep saatleri bölümüne koyarım.

Cosc sertifikası hakkında soru
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» bi soru..
» Yeni kare pakema saatim hakkında birkaç soru
» mekanizmalar hk. bir soru..
» Cosc'a mekanizma gönderen markalar.
» merak ettiğim bir soru:)